Անձեռոցիկ վաճառելուց մինչև «դոմիկ» ունենալու երազանք
11-ամյա Արմանին երբեմն կարելի է հանդիպել Երևանի կենտրոնական փողոցներում անձեռոցիկ վաճառելիս: Հիմա դպրոցում դասերն սկսել են, տղան ավելի քիչ է զբաղվում առևտրով: Արմանի վաճառասեղանը ստվարաթղթե արկղն է:
Արմանի մայրը 30-ամյա Նաիրա Մանուչարյանն է: Հեռախոսով խոսում եմ նրա հետ, ասում է՝ չենք ուզում, որ մեր ընտանիքի կարիքների մասին հոդված գրվի: Հեռախոսափողից լսում եմ Նաիրայի կենսառատ ձայնը: Նաիրայի ամուսինը ազատամարտիկ Գագիկ Անտոնյանն է: «Մենք, ճիշտ ա, լավ չենք ապրում, բայց կամաչենք, որ էդ մասին գրվի: Ամուսինս չի թողնի»,- ասում է Նաիրան: Լսում եմ նրան առանց համոզելու փորձերի: Հեռախոսափողը վայր եմ դնում ու շարունակում աշխատանքս: Քիչ անց դարձյալ զանգահարում եմ Նաիրային: Վերջինս բրոնխիալ ասթմա ունի, 5 տարի առաջ բժիշկներն ասել են, որ նրա մոտ կրծքի քաղցկեղ կա, իսկ ամուսինը պատերազմի ժամանակ ցնցակաթված է տարել, ձեռքից, ոտքից վիրավորվել է, կնոջ ասելով, երբեմն հիշողության կորուստ է ունենում: Ընտանիքը վարձով է ապրում: Նաիրան համաձայնեց խոսել միայն երեխաների համար՝ դարձյալ կրկնելով, որ իրենց պայմաններից նվնվալ չեն սիրում:
«Ուզում եմ բժշկուհի դառնալ, որ մամայիս բուժեմ»
Զովունի տանող ճանապարհի աջ հատվածում շինարարարական աղբն է, խոշոր քարեր են թափված: Լռությունը խախտում է հատուկենտ ավտոմեքենաների անցուդարձը: Նրանց տուն տանող երակը, կարծես, կտրվել է թաղամասից: Կեսօրի արևի շողերն ընկնում են մեզ սպասող 5-ամյա Մարինայի աչքերին: Նա շան հետ խաղում էր, երբ մոտեցանք: Աչքերը արևից բացուխուփ է անում: Հարցնում եմ՝ հոգնեցի՞ր սպասելուց: Նայում է աչքերիս մեջ, ավելի շատ զննողական հայացքով: «Հա, շատ հոգնեցի»,- պատասխանում է: մենք քայլում ենք տուն տանող ավազոտ ճանապարհով: Շունը՝ Արջուկը, հետ է ընկնում, Մարինան հաճախ պտտվում է՝ համոզվելու, որ Արջուկը գալիս է:
Ասում է՝ որ մեծանամ, ուզում եմ բժշկուհի դառնալ: Հարցնում եմ՝ ինչո՞ւ: Ձեռքի տոպրակը այս ու այն կողմ տանելով՝ մի պահ լռում է, հետո թե՝ որ մամայիս բուժեմ: «Մամաս հիվանդ ա: Ես տանը գործ եմ անում, իրեն օգնում եմ: Մեկ-մեկ ավլում եմ, շորերն եմ ծալում, դասավորում»,- նշում է 5-ամյա աղջիկը:
Տան դարպասի դուռը բացում է Նաիրան: Մեզ ժպիտով է դիմավորում: Բակում մեզ է միանում 2,5-ամյա Էմիլը: Մայրն ասում է՝ Արմանը ամուսնու ծնողների տանն է: Տան բակը մաքուր է, կոկիկ, սեղանին ասեղնագործ սփռոց է:
«Իմ ձագերիս կպահեմ իմ թևերի տակ, իմ մսից կկերակրեմ, բայց կպահեմ»
Նաիրա Մանուչարյանի պատմությունը բազմաթիվ հանգույցներ ունի, որոնց մասին ձայնագրությունից դուրս խոսեցինք: Նաիրան 30 տարեկան է, ծննդով Կապանից է: Ասում է՝ փոքր ժամանակից «տուժած են ապրել»: Ծնողները հաշմանդամ են, ինքը «լավ կյանքի երազանքով» փախել է, եկել Երևան: «Ծնողներս դեմ էին իմ որոշմանը, բայց ես մտածում էի, թե Երևանում լինելով՝ լավ կապրեմ»,- նշում է Նաիրան, հետո լռում: Երկու երեխաները խաղում են բակում: Նա նայում է դեպի նրանց՝ շարունակելով խոսքը. «Գիտեք, մենք շատ դժվար պահեր ենք ունեցել, բայց էն, ինչ ունեմ հիմա, գոհ եմ»:
Նաիրան ասում է՝ Գագիկն իր երկրորդ ամուսինն է: Ավագ որդին առաջին ամուսնուց է: «Մինչև Արմանը ես մի երեխա էլ եմ ունեցել, որը թոք-սրտային անբավարարությունից 1,5 տարեկանում մահացավ»,- Նաիրայի ձայնը խզվում է, աչքերն անթարթ են, կարծես, ինչ-որ կետի շուրջ հավաքում է հիշողությունները: Երեխայի մահը, կնոջ ասելով, փոխել է իրեն: Նախկին աշխույժ, կենսուրախ կնոջից վերածվել է ներփակ, մարդկանց հետ չշփվող մեկի:
Պատմում է՝ երկրորդ երեխայի ծնվելուց հետո կրծքի քաղցկեղ է հայտնաբերվել: Էրեբունու հիվանդանոցում իրեն զգուշացրել են այդ մասին, ասել են, որ վիրահատել է պետք: Բացի դրանից, բրոնխիալ ասթմայով է հիվանդ, օրվա ընթացքում հաճախ կարող է վատանալ: «Ամուսինս շատ է օգնում ինձ… շատ»,- ձայներանգը փոխվում է, դեմքին ժպիտ է հայտնվում: «Հիմա էլ երեք ամսական հղի եմ»,- ասում է նա:
Մինչ հղիությունը, Նաիրայի պատմելով, օգնում էր ամուսնուն շինարարության գործում: Գագիկը մասնավոր շինարարական գործեր է անում, օրական 3.000 դրամ է ստանում: Գործը մշտական չէ: Երբեմն Վերնիսաժում հին հագուստ է վաճառում 200 դրամով: «Երբ հին հագուստ են տալիս մեզ, մեծերը պահում եմ, որ էրեխեքը հետո հագնեն, որը չենք հագնելու, ամուսինս տանում է վաճառում»,- նշում է կինը:
Ամռանը Նաիրան երեխաների հետ մոշ էր հավաքում վաճառելու համար: Ասում է՝ թաղամասի մոտ մոշի «քոլեր» կան, բայց դրա համար էլ էին խոսում իր վրա: Մեկ դույլը 2.000 դրամով էր վաճառում: Հիմա չի կարողանում օգնել ամուսնուն:
«Թեկուզ սոված՝ իմ ձագերիս կպահեմ իմ թևերի տակ, իմ մսից կկերակրեմ, բայց կպահեմ: Այ տենց ուժեղ եմ, կարող է կոտրեն ինձ մի պահ, բայց իմ էրեխեքը պիտի լավ լինեն ու վերջ»,- ասում է 30-ամյա մայրը: Մենք դարձյալ լռում ենք: Նաիրան հիշում է նախանցյալ ձմեռը, երբ ոչ վառարան ունեին, ոչ լույս: Լույսը պարտքի պատճառով անջատել էին:
«Ես չեմ մոռանա դա: Էմիլս փոքր էր, մի քանի ամսական էր: Իմ էրեխեքը ոչ մի բան չեն կերել ոչ փլավ կար, ոչ մի բան: Էրեխեն «Նան» էր ուտում, շատ պեսոկ էինք լցնում, որ շուտ կշտանա: Դրանից գազեր էին առաջացել, մի կերպ ենք փրկել Էմիլին: Գնում էինք հացի փուռը, ասում էինք՝ խնդրում ենք, ձեր հին հացերը տվեք, տանենք ուտենք, սոված ենք,- ասում է նա, հետո ավելացնում,- շատ դժվար էր: Հիմա էնքան կուշտ եմ լինում, էնքան լավ եմ քնում, գիշերն էլ եմ վեր կենում, քնում, վախենում եմ, որ կարող է վերջանա էդ ամեն ինչը»,- նշում է Նաիրան:
Երեխաների համար նպաստ չի ստանում: Ասում է՝ նույնիսկ Էմիլի ծննդյան համար միանվագ գումարը չի ստացել: «Աղջկաս ծնվելուց միանվագ գումար ստացա՝ 50.000 դրամ: Դրա կեսը տարել եմ Խարբերդի մանկատանը տվել: Հավատացեք, եթե Էմիլի միանվագ գումարը ստանայի, դրա հալալ կեսն էլ էի տալու մանկատանը: Կապ չունի, որ ես չունեմ, բայց պիտի անեմ: Ծերերն ու երեխաներն իմ թուլությունն են»,- նշում է նա: Ասում է՝ երեխաների համար նպաստ չի կարող ստանալ, որովհետև փաստացի գրանցում չունի:
Անձեռոցիկ վաճառող տղան
Արմանն իր նախաձեռնությամբ է սկսել անձեռոցիկ վաճառել: Մեր այցելության ժամանակ տանը չէր: Նաիրան ասում է՝ տատիկ-պապիկի տանն է ապրում դպրոց գնալու օրերին: Այնտեղից դպրոցը մոտ է: Նաիրայի վատառողջության պատճառով Արմանը մեկ տարի ուշացումով է դպրոց գնացել: Այժմ տղան 4-րդ դասարան է: Իր նախաձեռնությամբ էլ սկսել է անձեռոցիկ վաճառել: Մայրն ասում է՝ տեղյակ է այդ մասին, բայց ուրիշ ելք չունեն: Ամուսինն ազատամարտիկ է, պատերազմի տարիներին ցնցակաթված (կոնտուզիա) է տարել, ոտքից-ձեռքից վիրավորվել է: «Ամուսինս երբեմն կորցնում է հիշողությունը, իմ առողջական վիճակն էլ լավ չի: Մի քանի անգամ երեխային բռնել են քննիչները, զանգել են ինձ, ասել են՝ փոքր է, չի կարելի, ասել եմ՝ բաց թողեք, ես չեմ կարող գալ հասնել, ի վիճակի չեմ: Երեխան էլ վախկոտ է: Բերել են տուն, ասել են՝ փոքր է երեխան, չի կարելի, դու աշխատիր, ոչ թե երեխան, ես էլ ասել եմ՝ դե փող տուր հաց առնենք»,- նշում է նա:
Ասում է՝ մի քանի օր առաջ երեխան ստիպված էր նորից գնալ անձեռոցիկ վաճառել, որովհետև դպրոցից ֆոնդի համար 3100 դրամ էին ուզել, իսկ տանը գումար չունեին: Այդ օրը Արմանը բացի այդ գումարից 6000 դրամ ավել է աշխատել: Այդ գումարով, Նաիրայի ասելով, հավ, բադ են գնել:
Կինն ասում է՝ ձեռքն ընկած գումարով փորձում են հավ կամ բադ առնել: «Իմ կյանքի պատմությունը շատ բարդ է, հավատացեք, գուցե կողքից լսողը կամ կարդացողը չհասկանա ինձ: Ես ուղղակի երազում էի լավ ապրել»,- նշում է նա: Հարցնում եմ՝ ի՞նչ երազանք ունի: Ժպտում է. «Մի հատ դոմիկ եմ ուզում, ուրիշ բան չեմ ուզում: Մեկ էլ ուզում եմ, որ էրեխեքիս փորերը կուշտ լինեն, տեղները՝ տաք»:
«Որ ինձ ճիշտ հասկանան»
Ձայնագրիչն անջատելուց հետո Նաիրայի հետ շարունակում ենք խոսել: Գուցե կուշտ, իրենց գլխին ծածկ ունեցող մարդիկ չհասկանան իրեն, ասում է, իսկ գուցե գտնվեն մարդիկ, ովքեր կօգնեն:
Մենք քայլում ենք Նաիրայի հետ դեպի այգի: Այգում քարերին շոր են դրել, փոքրիկ սեղան կա: Էմիլը հոր գրկից ձգվում է դեպի դեղին ամանը, որտեղ սալոր ու կտրտած խնձոր կա: Նաիրան ճանապարհին ասում է. «Գագոն երբեք չի ասի, թե մենք վատ ենք ապրում: Մենք էդ բնավորությունը չունենք: Ինքը կասի՝ ամեն բան լավ ա»:
«Պատերազմ չէի գնացել գնահատվելու համար»
42-ամյա Գագիկ Անտոնյանի հետ մենք խոսում ենք պատերազմի, այսօրվա երկրի, անկախության մասին: Գագիկն ասում է՝ 17 տարեկանում կամավոր մասնակցել է պատերազմին: Ստեփանակերտի հատուկ հետախուզական ջոկատում էր:
«Դա կյանք էր, որ ապրեցինք: Հիմա էլ որ պատերազմն սկսի, գնալու եմ առանց մի վայրկյան էս կողմ, էն կողմ մտածելու: Դրանից հետո եկել եմ, 97-ին գնացել եմ բանակ Նոյեմբերյանի զորամասում: 23 տարեկան էի էդ ժամանակ»,- նշում է Գագիկը: Հակիրճ է խոսում: Ասում է՝ 1993-ին Մարտակերտն ազատագրելու ժամանակ մի օրում իր աչքի առաջ երկու ընկեր կորցրեց: «Մի օրվա մեջ մազերս սպիտակեցին»,- նշում է նա՝ հայացքը հառելով գետնին:
Ասում եմ՝ սեպտեմբերի 21-ին երկրի անկախության օրն էր: Նայում է ինձ, ժպտում. «Ես հավ եմ պահում: Մարդիկ ուրախանում են, ես գնամ հրապարակ ի՞նչ անեմ, Դավթաշեն գալու համար մի կես ժամ պետք է»:
«Գնահատվե՞ց Ձեր արածը»,- հարցնում եմ Գագիկին: Պատասխանում է մի քանի վայրկյան լռությունից հետո. «Չի գնահատվել, ոչ էլ պետք է, որ գնահատեն: Շատ մարդիկ կան, որ թղթեր են հանում, որ կարող է մի օր եղած կամ չեղած լինեն կռվի դաշտում, տեսած լինեն էդ կռիվը, բայց պաշտոններ են ունենում: Ինձ դրանք հետաքրքիր չեն, ես չեմ գնացել դրա համար: Ես իմն եմ արել, ինձնից ինչ հասնում էր, դա եմ արել»:
Մեր զրույցի ավարտին ամուսիններով նայում են Էմիլին: Գագիկն ասում է՝ իր զբաղմունքը հիմա Էմիլն է, ուժեղ տղա է, սպորտսմեն է դառնալու, աշխարհի չեմպիոն:
Jaroslav
Fundamental fault of not only Armenians but Poles, Gruzin, Serbs, Romanians, Bulgarians was that they turned its back to our Russian brothers, only nation which was saving us many times from satanic TURKO/TATAR bloodthirsty beasts. And those beasts were cunningly supported and pushed against us by the World ringleaders for our destruction.
Հարգելի ընթերցողներ, բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են օգնել Անտոնյանների ընտանիքին ինչ-որ կերպ, անկախ, թե ինչպիսին կլինի օգնությունը՝ սնունդ, հագուստ, խաղալիք, գումար եւ այլն, կարող են հոկտեմբերի 1-ին՝ ժամը 12:00-ին, գալ Բուզանդի 1/3 հասցե, 8-րդ հարկ, «Հետք» թերթի խմբագրություն, որտեղից կգնանք Անտոնյանների տուն՝ Զովունի: Մանրամասների համար կարող եք զանգահարել (010) 58-02-19 կամ 56-33-63 (Մարինե Մարտիրոսյանին):
Բան չհասկացա....Հինգ տարի առաջ կրծքի քաղցկեղ են հայտնաբերել եւ կինը, ոչ մի բուժում չստանալով, այսօր ողջ-առողջ կարողանում է Հետքին հարց ու փորձի ենթարկվե՞լ: Ըստ երեւույթին սխալ են ախտորոշել....

Naira Manoucharyan: “I will keep my kids, even if I have to feed them my flesh”
One can occasionally see 11 year-old Arman selling tissues on the streets of downtown Yerevan. His makeshift mobile store is a cardboard box.
With school once again started, Arman isn’t that much involved in the retail trade.
The boy’s mother, 30 year-old Naira Manoucharyan told me over the phone that she didn’t want me to write an article about the family’s needs. Her husband, Artsakh War vet Gagik Antonyan, reaffirmed this wish.
“Yes, it’s correct that we don’t live well. But we’d be embarrassed if you wrote about that. My husband wouldn’t allow it,” Naira told me. I don’t try to convince her otherwise. A bit later I call her again.
She suffers from bronchitis and was diagnosed with breast cancer five years ago. Doctors advised surgery. Her husband suffered a concussion in the war and his hands and legs were damaged. Naira says he sometimes exhibits bouts of memory loss. The family lives in a rented house.
Naira said she’d only talk to me about her children and reiterated that she doesn’t like to complain.
“I want to become a doctor and cure my mother”
Construction debris lines the road to the village of Zovouni. Large stones lie about. The periodic noise of a passing car breaks the overall silence of the place. The street on which the family lives seems disconnected from the rest of the neighborhood.
The afternoon sunlight is reflected in the eyes of 5 year-old Marina who waits for us to arrive. She’s playing with a dog when we get there. I ask if she got tired waiting and she answers, “yes.” We walk the sandy road to the house and the dog, named Archouk, falls behind. Marina frequently turns around to make sure that the dog is following.
Marina says that she wants to become a doctor when she grows up. I ask why. She remains silent for a moment and then the five year-old says, “My mom is sick. I work in the house and help her. I sweep, fold the clothes, and straighten things out.”
Naira opens the gate and greets us with a smile. 2 and a half year-old Emil is there as well. Naira says that Arman is at the home of his father’s parents. The yard is clean. A lace tablecloth covers the table.
“I will keep my kids, even if I have to feed them my flesh”
Naira Manoucharyan’s life has had a number of twists and turns. We spoke about them off the record. She was born in Kapan. Her parents had disabilities. She fled to Yerevan dreaming about the good life. “My parents opposed the decision but I believed I would live better in Yerevan,” Naira says. The two kids play in the yard. “You know, we had many difficult times. But I am satisfied with what I have now,” she says
Naira says that Gagik is her second husband. Her eldest son is from the first. “Before Arman I had a son who died at the age of 18 months with lung-heart deficiency,” she says, her voice breaking. She doesn’t blink. It’s as if she’s concentrating on the point to collect her memories. She says the death of her child changed her. The once lively, outgoing woman has become withdrawn.
She’s says that she was diagnosed with breast cancer after the birth of her second child. They told her at Yerevan’s Erebouni Hospital that she needed surgery. On top of this, she has bronchial asthma that can frequently get worse during the day.
“My husband helps me a lot,” she says, a smile coming over her face. “Right now I’m three months pregnant.”
She’s says that before getting pregnant, she would help her husband with his construction work. Gagik makes 3,000 AMD (US$6.30) daily. The work isn’t permanent. Sometimes he sells used clothing at Yerevan’s Vernisage flea market for 200 AMD an item. “When they give us old clothes I keep the large ones for the kids to wear later. The others I give to my husband to sell,” Naira says.
In the summer, Naira and the kids collected berries to sell. She’s says there are blackberry bushes nearby. They’d sell a bucket for 2,000 dram.
“Even hungry, I’ll keep my kids under my wings. I’ll feed them my flesh. That’s how strong I am. They can break me, but my kids must be fine,” Naira says. Silence once again. Naira recollects last winter when they had had neither electricity nor a stove. They were turned off due to non payment.
“I’ll never forget it. Emil was a few months old. They hadn’t eaten anything. We used to go to the bakery asking for some old bread. It was very difficult,” Naira says. “Now we eat well and sleep well. Sometimes I wake up at night fearing that it will all end.”
The family receives no child support from the government. Naira says they didn’t even get a one-time payment when Emil was born. “We received 50,000 dram ($105) when my daughter was born. I gave half to the Kharperd maternity ward. I would have done the same if I got a payment for Emil. Old people and children are my weakness,” Naira says, adding that she cannot get child assistance because she isn’t officially registered at the address where they live.
The boy selling tissues
Arman came up with the idea of selling tissues on his own. When we visited, he wasn’t at home. Naira said he lives with his grandparents during school. It’s closer that way. He’s now in the fourth grade. Naira says she knows about the tissue selling but there’s no alternative.
“He was picked up a few times by the inspectors. They called me and said he’s too young to be doing that. I told them to let him go because I can’t go and pick the boy up,” says Naira. “They brought him home and told me to work instead. I told them to give us money to buy some bread.”
Naira tells me that Arman was forced to go sell tissues a few days ago because 3,100 dram was needed for the school fund. In addition to this amount, Arman raised another 6,000 dram that day. Naira says they used the cash to buy a chicken and a duck.
“My life story has been quite hard. Perhaps the reader will not understand me. I just dreamt about living well,” Naira says. When I ask her what she dreams about having, Naira responds, “I just want a domik (small trailer cabin), nothing else. I also want my kids to have full stomachs.”
“So that people understand me correctly”
I turn off the recorder and continue my conversation with Naira. She says that while some might not understand her, there may be folks, with full stomachs and a roof over their heads, who want to help out
“I didn’t go to war to be appreciated”
I talk to 42 year-old Gagik Antonyan about the war years and today’s Armenia…about Independence Day. He says he volunteered for the front when he was 17.
“That was real life that we lived. If war breaks out today, I wouldn’t hesitate for a moment. After the war, in 1997, I served at the Noyemberyan military unit. I was 23 at the time,” says Gagik, who uses few words. He says he lost two friends before his eyes when Martakert was liberated in 1993. “My hair turned white in one day,” he says, looking at the ground.
I tell him that two days ago, on September 21, was Independence Day. He looks at me and laughs. “I raise chickens. People are happy. What would I do if I went to Republic Square? It takes a half an hour just to get to Davtashen.”
I ask Gagik if his service has been appreciated. After a few moments of silence he responds, “No it hasn’t, but I don’t need such appreciation. There are many who can pull out documents saying they spent a day on the front-line, but they have official positions. They don’t interest me. I did what I had to do. It wasn’t to be appreciated.”
Our conversation over, the parents turn to look at Emil. Gagik says that Emil is his main concern right now. “He’s a strong boy. He’ll become an athlete one day, a world champion.”
Jaroslav
Fundamental fault of not only Armenians but Poles, Gruzin, Serbs, Romanians, Bulgarians was that they turned its back to our Russian brothers, only nation which was saving us many times from satanic TURKO/TATAR bloodthirsty beasts. And those beasts were cunningly supported and pushed against us by the World ringleaders for our destruction.