«Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի հայցերն ընդդեմ գլխավոր դատախազության ու ոստիկանության անցան դատաքննության փուլ
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ վարչական դատարանում` դատավոր Լիաննա Հակոբյանի նախագահությամբ, սկսվեց «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի ներկայացրած երկու հայցերով դատաքննությունն` ընդդեմ գլխավոր դատախազության ու ոստիկանության: Երկու պետական գերատեսչության դեպքում էլ պահանջը նույնն է` դատարանի միջոցով պարտավորեցնել գլխավոր դատախազությանն ու ոստիկանությանը «Հետաքննող լրագրողներին» տրամադրել հայցված տեղեկատվությունը: Եթե ոստիկանության պարագայում կազմակերպության հարցմանը տրվել էր պատասխան` մերժման տեսքով` վկայակոչելով անձնական ու ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության մասին համապատասխան հոդվածը, ապա գլխավոր դատախազությունից հասարակական կազմակերպությունն առհասարակ չէին պատասխանել:
Երեկվա նիստում պարզ դարձավ, որ ոստիկանությունը հնարավոր է հաշտության գա «Հետաքննող լրագրողների» հետ ու պահանջված տեղեկատվությունը տրամադրի: Սակայն գլխավոր դատախազությունը առարկում է լրագրողական կազմակերպության հայցի դեմ ու գտնում, որ հայցը ենթակա է կարճման:
Ի՞նչ տեղեկատվություն ենք պահանջել ՀՀ գլխավոր դատախազությունից
«Հետքը» (հիմնադիր` «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ) դեռևս 2014 թ. նոյեմբերին գրավոր նամակով ՀՀ գլխավոր դատախազին խնդրել էր հնարավորություն տալ ծանոթանալու 1995 թ.-ին ՀՀ գերագույն դատարանի դատավճռով մահապատժի դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանի վերաբերյալ քրեական գործով դատախազական վարույթին և կատարել լուսանկարահանում: Դատախազությունը որևէ կերպ չէր արձագանքել մեր հարցմանը: Նույնաբովանդակ նամակ «Հետքը» ուղարկվել էր նաև 2015 թ. մարտին, սակայն գլխավոր դատախազությունից երկրորդ անգամ ևս որևէ պատասխան չէինք ստացել: Օրենքով սահմանված մեկամսյա ժամկետը լրանալուց հետո «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ նախագահ Էդիկ Բաղդասարյանը դիմել էր ՀՀ վարչական դատարան:
Դատաքննության ժամանակ հայցվորի ներկայացուցիչ, փաստաբան Գրիշա Բալասանյանը ներկայացրեց հայցը: Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչ Մանե Գալուստյանը առարկեց` նշելով, որ հայցի կարճման հիմք կա: Ըստ գլխավոր դատախազության, մեկ անգամ պատասխան չստանալով` լրագրողական կազմակերպությունը երկրորդ անգամ է հարցում ուղղել և այդպիսով չարաշահել իր իրավունքը: Սակայն դատավոր Լիաննա Հակոբյանը նշեց, որ կարճման հիմքի բացակայության մասին դատարանն արդեն իր դիրքորոշումն արտահայտել է հայցը վարույթ ընդունելով: Իսկ Գրիշա Բալասանյանը նշեց, որ գլխավոր դատախազությունն իր կողմից դրսևորած արգործությունը փորձում է վերագրել իրավունքի չարաշահման հայցվորի կողմից, ինչը իրականությանը չի համապատասխանում:
«Հայցվորի երկու հարցումներին չեք պատասխանել, ինչո՞ւ». դատավորի հարցին գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչը պատասխանեց, որ նախնական դատական նիստին այդ հարցին արդեն պատասխանել է: Իսկ նախնական դատական նիստին Մանե Գալուստյանը նշել էր, որ այլ ստորաբաժանման աշխատանքներով է զբաղվում և տեղյակ չէ, թե ինչու չեն պատասխանել հարցմանը:
Ի՞նչ տեղեկատվություն ենք պահանջել ՀՀ ոստիկանությունից
«Հետքը» այս տարվա սկզբին էլեկտրոնային հարցում էր ուղարկել ոստիկանություն` պարզելու, թե մի խումբ քաղաքացիների վկայություններով վաշխառությամբ` գույքի գրավադրմամբ տոկոսով միլիոնավոր գումարներ տրամադրող երկու անձանց` Վարուժան Մարգարյանի ու Նաիրա Ասատրյանի վերաբերյալ վերջին հինգ տարվա ընթացքում քանի բողոք է ներկայացվել ոստիկանություն, ինչ հիմքերով, ինչպես են լուծվել այդ բողոքները, հարուցվել են արդյոք քրեական գործեր, թե ոչ:
Սակայն ոստիկանությունը մերժել էր տրամադրել հայցվող տեղեկատվության տրամադրումը` վկայակոչելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը (մարդու անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը):
Երեկվա դատաքննության ժամանակ ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչ Արթուր Պիվազյանը թեև դարձյալ պնդեց, որ առարկում է հայցի դեմ, այդուհանդերձ, ընդունեց, որ քրեական գործեր հարուցել-չհարուցելու մասին տեղեկատվության տրամադրմամբ չի խախտվում անձնական կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը: Բացի այդ, Արթուր Պիվազյանը խոսեց անմեղության կանխավարկածի մասին, որի մասին վկայություն չկար ոստիկանության պատասխանի մեջ: Նրա կարծիքով, հիշյալ անձանց մասին տեղեկատվություն տալով` հնարավոր է խախտվեր նրանց անմեղության կանխավարկածը: Փաստաբան Գրիշա Բալասանյանը նկատեց, որ անմեղության կանխավարկածը խախտվում է նույն ոստիկանության հեռուստահաղորդումների միջոցով, երբ մեղադրական տոնով խոսվում է անձանց մասին այնպես, կարծես նրանց նկատմամբ արդեն կայացվել է վերջնական դատական ակտ: Գրիշա Բալասանյանը հարց ուղղեց, թե ինչու է նման խտրական մոտեցում ցուցաբերվում, քանի որ նա ապացույցներ էր ներկայացրել, որ այլ անձանց վերաբերյալ նույնաբովանդակ հարցումներին ՀՀ ոստիկանությունը նախկինում պատասխանել է:
Դատավոր Լիաննա Հակոբյանը հարցրեց` արդյոք հնարավոր է կողմերը հաշտության գան: ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչ Արթուր Պիվազյանը նշեց, որ հնարավոր է: Հայցվորի ներկայացուցիչ Գրիշա Բալասանյանը չառարկեց: Մի քանի օրից ոստիկանությունը կներկայացնի` արդյո՞ք գնում է հաշտեցման` տրամադրելով լրագրողական կազմակերպության կողմից հայցված տեղեկատվությունը, թե ոչ:
Ոստիկանությունը չի հիմնավորել, թե ինչու են կարծում, որ պահանջված տեղեկատվության տրամադրումը խախտում է վերը նշված անձանց անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիության իրավունքը:
Հիշեցնենք, որ քաղաքացիների բողոքների հիման վրա «Հետքը» մի քանի հոդված է հրապարակել քաղաքացիներ Նաիրա Ասատրյանի և Վարուժան Մարգարյանի վերաբերյալ: Նրանք պատմել են, թե ինչպես են տոկոսով գումարներ վերցրել Նաիրա Ասատրյանից ու Վարուժան Մարգարյանից, սակայն տոկոսները չմարելու պատճառով զրկվել ու զրկվում են իրենց բնակարաններից: «Հետքի» խմբագրություն դիմած քաղաքացիները ապրիլի 13-ին հանցագործության մասին հաղորդում են ներկայացրել ՀՀ ոստիկանություն, որպեսզի վաշխառության հատկանիշներով մեղադրանք առաջադրվի Վարուժան Մարգարյան- Անահիտ Մարգարյան-Նաիրա Ասատրյան (առաջին երկու անձինք քույր ու եղբայր են, Նաիրան Վարուժանի կինն է) ընտանեկան եռյակի նկատմամբ: Այս բոլոր լրագրողական նյութերը ներկայացվել են վարչական դատարան:
Դատական նիստին ներկա էր նաև Երևանի բնակիչ Մարի Հովհաննիսյանը, ում ընտանիքը ևս տուժել է վերը հիշատակված անձանց գործողություններից: Նա կորցրել է Նոր Նորքում գտնվող իրենց ընտանիքին պատկանող բնակարանը: Այսօր նրա ընտանիքի վտարման պահանջով հայց կա դատարանում: Մարի Հովհաննիսյանը նշեց, որ շատ կարևոր է ոստիկանությունից ստանալ տեղեկատվություն Նաիրա Ասատրյանի ու նրա ամուսնու՝ Վարուժան Մարգարյանի վերաբերյալ:
Երեկվա նիստում դատարանն անցավ ապացույցների հետազոտման փուլ, երկու նիստերն էլ նշանակվեցին հոկտեմբերի 1-ին:

В процессе рассмотрения исков ОО “Журналисты-расследователи” начался этап судебного следствия
22 сентября Административный суд РА под председательством судьи Лианы Акопян приступил к судебному следствию по двум искам общественной организации “Журналисты-расследователи” против Генпрокуратуры и Полиции. В обоих исках выдвинуто одно и то же требование: обязать в судебном порядке Генпрокуратуру и Полицию предоставить “Журналистам-расследователям” затребованные данные. Если Полиция в ответ на запрос общественной организации отказалась предоставить сведения, сославшись на неприкосновенность личной и семейной жизни, то Генпрокуратура даже не удосужилась прислать ответ.
На вчерашнем заседании стало ясно, что Полиция настроена на заключение мирового соглашения и предоставление затребованных сведений. Что касается Генпрокуратуры, то она возражает против иска, считая, что он подлежит отклонению.
Какую информацию мы требовали от Генпрокуратуры РА
Еще в ноябре 2014 г. Hetq.am (учредитель ОО “Журналисты-расследователи”) обратился в Генпрокуратуру РА с письмом, которым просил предоставить возможность ознакомиться с прокурорским производством по уголовному делу Согомона Кочаряна, приговоренного в 1995 г. Верховным судом РА к смертной казни, и сделать фотокопии. Прокуратура не отреагировала на наш запрос. Письмо аналогичного содержания Hetq.am отправил и в марте 2015 г., однако Генпрокуратура и на этот раз не прислала ответ. По истечении установленного законом месячного срока председатель ОО “Журналисты-расследователи” Эдик Багдасарян обратился в Административный суд.
В ходе судебного процесса представитель истца, адвокат Гриша Баласанян изложил содержание иска. Представитель Генпрокуратуры Мане Галустян возразила, заявив, что есть основание для отклонения иска. Согласно Генпрокуратуре, журналистская организация, не получив ответ в первый раз, направила второй запрос, тем самым злоупотребив своим правом. Однако судья Лиана Акопян заметила, что суд, приняв иск в производство, уже высказал свою позицию по даному вопросу. Гриша Баласанян подчеркнул, что Генпрокуратура своим бездействием пытается приписать злоупотребление своим правом истцу, что не соответствует действительности.
“Вы не ответили на оба запроса истца. Почему?” - поинтересовалась судья. В ответ представитель Генпрокуратуры сказала, на предварительном судебном заседании уже пояснила, что занимается работой другого подразделения и не знает, почему не был прислан ответ.
Какую информацию мы требовали от Полиции РА
В начале этого года Hetq.am направил в Полицию электронный запрос с целью выяснить, сколько жалоб за последние пять лет было подано на занимавшихся ростовщичеством Варужана Маркаряна и Наиру Асатрян, выдававших миллионные суммы под проценты и под залог недвижимости, о чем группа граждан дала соответствующие показания, какой ход получили эти жалобы, были ли возбуждены уголовные дела.
Полиция, сославшись на п.2 ч.1 ст.8 закона “О свободе информации” (тайна личной и семейной жизни), отказалась предоставить эту информацию.
На вчерашнем судебном заседании представитель Полиции РА Артур Пивазян, хоть и в очередной раз возразил против иска, тем не менее признал, что предоставление информации о  возбуждении уголовных дел не является нарушением права на неприкосновенность личной жизни. Кроме того, Пивазян напомнил о презумпции невиновности, о чем в ответе полиции ничего не говорилось. Адвокат Гриша Баласанян напомнил о том, что презумпцию невиновности нарушает сама полиция, когда в телевизионных передачах говорит о лицах так, будто в отношении них уже имеются вынесенные судом приговоры. Баласанян поинтересовался, почему раньше Полиция отвечала на аналогичные запросы касательно других лиц.
На вопрос судьи, возможно ли, что стороны придут к соглашению, Пивазян дал утвердительный ответ. Не стал возражать и представитель истца Гриша Баласанян. Через несколько дней Полиция сообщит, готова ли она пойти на мировую, предоставив журналистской организации затребованные ею сведения.
На судебном заседании присутствовала также жительница Еревана Мари Ованнисян, семья которой пострадала от действий вышеупомянутых лиц, потеряв принадлежавшую ей квартиру в Нор Норке. Сегодня в суде находится иск с требованием выселить эту семью. Мари Ованнисян отметила, что очень важно получить информацию о Наире Асатрян и ее муже Варужане Маркаряне.