Պեկինի բիենալեում ադրբեջանցիները փորձել են վնասել Կարեն Միրզոյանի լուսանկարները
Հայաստանի տաղավարը ժամանակավորապես փակվել է Պեկինի միջազգային արվեստի բիենալեում, որի բացման արարողությունը տեղի է ունեցել այսօր: Ադրբեջանի ներկայացուցիչները փորձել են վնասել հայկական տաղավարի մասնակիցներից լուսանկարիչ Կարեն Միրզոյանի աշխատանքները: Վերջինս ներկայացրել է 5 լուսանկարներ, որոնց հերոսները զոհված ազատամարտիկի երեխաներն են: Նրանք լուսանկարվել են իրենց հայրերի զոհված վայրերում, որոնք գտնվում են Արցախի ներկա տարածքում: Ադրբեջանցիների մոտ հատկապես ցնցում է առաջացրել լուսանկարներից մեկը, որտեղ պատկվերված երիտասարդը զինվորական համազգեստով է (տես լուսանկարում):
Հայաստանի տաղավարի ֆեյսբուքյան էջում նշված է, որ մեր տաղավարը մեկ օրով փակվում է՝ ելնելով անվտանգության ապահովման պայմաններից: «Մեր կազմակերպիչները գտան, որ անվտանգության նպատակով սա լավագույն որոշումն է, որը կայացվել է որոշ այցելուների ագրեսիվ վարքագծի պատճառով»,- նշված է էջում: Բիենալեն անցկացվելու է մինչ հոկտեմբերի 16-ը: Սա Հայաստանի երկրորդ մասնակցությունն է այս մշակութային իրադարձությանը (առաջին անգամ հայ պատվիրակները մասնակցել են 2012 թ., իսկ բիենալեն անցկացվում է 2003-ից): Հայաստանը մասնակցում է հատուկ ցուցադրությամբ՝ «Երազավայր» («Dreamscapes») խորագրով: Հայաստանի տաղավարի համադրողը Աննա Գարգարյանն է: Ներկայացվել են Դավիթ Գալստյանի (Երևան), Կարեն Միրզոյանի (Երևան), Հրայր Սարկիսյանի (Լոնդոն), Ալեն Սայեղի (Բոստոն), Արարատ Մինասյանի (Երևան), Լիանա Մկրտչյանի (Ֆլորենցիա), Միքայել Օհանջանյանի (Ֆլորենցիա), Հրաչյա Վարդանյանի (Գյումրի) աշխատանքները:
Կարեն Միրզոյանն ասում է, որ տաղավարը վերաբացելու հարցը քննարկումների փուլում է նախագահականից մինչև մշակույթի նախարարություն: Զինվորական համազգեստով տղայի լուսանկարը և տեքստերը հանել են ցուցադրությունից: «Բացի դրանից՝ նրանք ուզում են, որ Ղարաբաղ բառը հանվի: Ասում եմ՝ ի՞նչ կապ ունի դա: Իրենք պատասխանում են, թե դուք ներկայացել եք որպես Հայաստան»,- նշում է Կարենը:
Կարենը իր նախագծի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին հեռակա է տեղեկացել: Նա Պեկին չի մեկնել: Նա առաջարակել է հանված նկարի տեղում տեքստ գրել: Չի բացառվում, որ այսօր  ուշ երեկոյան հստակ լուծում գտնվի, որովհետև, ըստ Կարենի, հնարավոր է՝ Չինաստանում Հայաստանի դեսապանատունն ասի, որ լուսանկարը կարող են ցուցադրել:
Լուսանկարիչը նաև նշում է, թե մեր տաղավարի կազմակերպիչները չեն ցանկանում, որ հայերը չինացիների հետ կոնֆլիկտ ունենան:
Կարենի նախագիծը 2009 թ.-ին է արվել: Այն ընտրել է համադրողը՝ Ա. Գարգարյանը, թեև, ըստ լուսանկարչի, դա իր հին նախագծերից է: «Ադրբեջանցիներն ասել են, թե Հայաստանը չի կարող ներկայացնել Ղարաբաղի տարածքը հայկական տաղավարում: Բայց ես ասում եմ՝ կարող եմ Իտալիայից լինել և ներկայացնել հայկական տարածքը: Ի՞նչ նշանակություն ունի դա»,- նշում է զրուցակիցս:
Կարենն ասում է՝ չգիտեր, որ ադրբեջանցիներ էլ են լինելու բիենալեում, բայց քանի որ եղել են, դեպքերի նման զարգացումը բնական է: Հիշում է, որ մի անգամ էլ Թուրքիայում ցուցահանդես ուներ, ադրբեջանցիները փակել էին ճանապարհը, որպեսզի չկարողանա ներս մտնել:
Լուսանկարչի փոխանցմամբ՝ հայկական տաղավարն անպայման պիտի վերաբացվի: Լուծումներ կան: Գուցե լուսանկարների տեքստերը փոքր-ինչ ձևափոխեն, օրինակ, չնշեն Ադրբեջան բառը, գրվի՝ Հայաստանի վերջին պատերազմ:
«Իմ նախագիծը հիմնված չէ անպայման Հայաստանի կամ Ղարաբաղի վրա: Այն կապված է մարդկության և երեխաների հետ: Այդ նույն նախագիծը կարող էր անել ադրբեջանցին և նույն նախագծով առաջ գնար: Եթե Հայաստան բառն էլ հանեն, խնդիր չկա, բայց ես սկզբունքորեն ուզում եմ, որ լինի, քանի որ մենք Հայաստանն ենք ներկայացնում: Իմ նախագիծն ամեն դեպքում հայ ազգի ներկայացուցիչների մասին չէ, այլ երեխաների, որոնք մեծացել են առանց հայրերի: Դա է կարևորը, այլ ոչ թե պատերազմը, կոնֆլիկտը, որովհետև պատերազմի ժամանակ երկու կողմերից էլ զոհեր եղել են»,- ասում է Կարենը:
Հայկական տաղավարի փակման մասին փորձեցինք տեղեկություն ստանալ մշակությի նախարարությունից: Նախարարության ո՛չ պաշտոնական էջում կար տեղեկություն բիենալեում կատարված միջադեպի մասին, և ոչ էլ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինն էր պատասխանում հեռախոսազանգերին:

На Пекинской биеннале азербайджанцы пытались испортить фотографии Карена Мирзояна
На международной биеннале искусств в Пекине, церемония открытия которой состоялась сегодня, павильон Армении временно закрылся. Представители Азербайджана пытались испортить работы одного из участников армянской выставки – фотографа Карена Мирзояна. Последний представил 5 снимков, на которых изображены дети погибших участников Арцахской войны. Они засняты в тех местах, где погибли их отцы. Эти места находятся на территории сегодняшнего Арцаха. Азербайджанцев, в частности, повергла в шок фотография мужчины в военной форме (см.фото).
На фейсбуковской странице павильона Армении отмечается, что исходя из соображений безопасности павильон на один день закрывается. “Наши организаторы решили, что с точки зрения безопасности это наиболее разумное решение, которое было принято из-за агрессивного поведения некоторых посетителей”,- говорится на странице в Фейсбуке.
Биеннале будет действовать до 16 октября. Это второе участие Армении в подобного рода культурном мероприятии (в первый раз армянские делегаты участовали в  2012 г.). Армения представляет экспозицию под названием “Места, где можно мечтать”. Координатором павильона РА является Анна Григорян. Представлены работы Давида Галстяна (Ереван), Карена Мирзояна (Ереван), Грайра Саркисяна (Лондон), Алена Сайеги (Бостон), Арарата Минасяна (Ереван), Лианы Мкртчян (Флоренция), Микаела Оганджаняна (Флоренция), Грачья Варданяна (Гюмри).
По словам Карена Мирзояна, вопрос продолжения работы армянского павильона обсуждается и в администрации президента РА, и в Министерстве культуры. Фотография мужчины в военной форме и сопровождающие тексты сняты с показа. “Кроме того, они хотят, чтобы не было названия Карабах. Спрашиваю: какое это имеет отношение? Они отвечают: вы представили (Карабах) как Армению”,- рассказал Карен.
О ситуации вокруг своего проекта он узнал заочно, так как не находится в Пекине. Карен предложил вместо снятого с показа снимка разместить текст. Не исключено, что сегодня поздно вечером будет найдено оптимальное решение, и посольство Армении в Китае сообщит, какие фотографии можно продолжать демонстрировать.
По словам Карена, организаторы нашего павильона не хотят, чтобы у армян произошел конфликт с китайцами.
Этот проект Карен Мирзоян осуществил в 2009 г. “Азербайджанцы заявили, что Армения не может представлять в армянском павильоне Карабах. А я утверждаю, что могут быть участники из Италии, которые представят эту территорию как армянскую. Какое это имеет значение…” – отметил мой собеседник.
Карен считает, что армянский павильон обязательно должен открыться. Можно слегка изменить надписи к фотографиям – скажем, написать не “Азербайджан”, а “Последняя война Армении”.
“Мой проект мог и не быть основан на Армении или Карабахе. Он имеет отношение к человечеству, к детям. Такой проект мог сделать и азербайджанец. Можно даже не использовать слово “Армения”, но для меня принципиально, чтобы павильон действовал, поскольку мы представляем Армению. В любом случае мой проект не о представителях армянского народа, а о детях, которые выросли без отцов. Вот что важно, а не война или конфликт, так как во время войны жертвы бывают с обеих сторон”,- сказал Карен.
Мы попытались получить информацию о закрытии армянского павильона в Министерстве культуры РА. Однако на официальном сайте этого ведомства никаких сведений об инциденте на Пекинском биеннале не было, а в отделе связей с общественностью на телефонные звонки не отвечали.