Արմեն Սմբատյանը եւ Հասմիկ Պողոսյանը յուրացրել են պետական հուշարձանը
Անտոն Քոչինյանի 1955թ. կարգադրությամբ 2001 թվականին սեփականաշնորհվել է Երեւանի կենտրոնում գտնվող ԱՕԿՍ-ի շենքը։ Այն մայրաքաղաքի ամենահին շենքերից մեկն է: ԱՕԿՍ-ի շենքը պետական հուշարձան է: Եւ ահա այդ պետական հուշարձանը դեռևս 2001-ին սեփականաշնորհել են ՀՀ նախագահի միջազգային մշակութային-հումանիտար համագործակցության հարցերով խորհրդական Արմեն Սմբատյանը եւ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
1955թ. Անտոն Քոչինյանը եղել է Հայաստանի Սովետական Սոցիալիստական Ռեսպուբլիկայի Մինիստրների Սովետի նախագահը։ Եւ 1955թ. նրա կարգադրությունը 2001-ին պաշտոնյաները կարողացել են դնել ԱՕԿՍ-ի շենքի սեփականաշնորհման հիմքում։ Մի զարմացեք. պաշտոնյաները փող աշխատելու համար տիրապետում են խարդախության բոլոր ձևերին։ Նման դեպքերում պետական տարբեր մարմիններ, գերատեսչություններ սկսում են «թղթեր» դասավորել: Դատարկ թղթապանակը կարճ ժամանակ հետո լցվում է տարատեսակ տեղեկանքներով: Եւ Ազգային արխիվի՝ ԱՕԿՍ-ի թղթապանակում հայտնվում են այնպիսի դեմքեր, ինչպիսիք են հանրահայտ Ռոբերտ Նազարյանը (տե՛ս որոշումը) ու Երվանդ Զախարյանը (տե՛ս որոշումը), ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը, զանազան ճարտարապետներ, փոխքաղաքապետեր, եւ գործը նրանց օգնությամբ գլուխ է բերվում: Վերեւներից ով ում համար է զանգել, ով ումից որքան գումար է վերցրել՝ դժվար է ասել: Եթե իրավապահները ցանկանան, իհարկե, կարող են պարզել ամեն ինչ, բայց ինչու՞ պիտի անեն:
ԱՕԿՍ-ի շենքը գտնվում է Երեւանի կենտրոնում` Աբովյան 3 հասցեում։ Շենքն ընգրկված է Հայաստանի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում։ «Հուշարձանը, սակայն, պետական սեփականություն չէ, եւ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից պահպանություն չի իրականացվում»,- հուշարձանի մասին մեր հարցմանն ի պատասխան՝ նշել է ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վլադիմիր Պողոսյանը։
Եթե պետական սեփականություն չէ, նշանակում է սեփականաշնորհվել է։ Իսկ ինչպե՞ս է այդ պատմական հուշարձանը սեփականաշնորհվել։
Պարզելու համար դիմել ենք Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Արման Սահակյանին։ Ստացել ենք այսպիսի պատասխան․ «․․․Տեղեկացնում եմ, որ Երևան քաղաքի Աբովյան 3 հասցեում գտնվող շենքը երբևէ հաշվառված չի եղել ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության աշխատակազմի հաշվեկշռում, ինչպես նաև ընդգրկված չի եղել պետական գույքի մասնավորեցման ծրագրերում, հետևաբար ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչությունում դրա օտարման կամ սեփականաշնորհման վերաբերյալ տեղեկատվություն առկա չէ»:
Սրան հաջորդել է մեր նամակը՝ ուղղված վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին։ Նամակը ուղարկվել է Կառավարությանն առընթեր Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտե։ Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ա. Մուսայանի պատասխանը շատ ուշագրավ մանրամասներ է պարունակում։ Հենց այս գրությունից երևում է, թե քանի պետական մարմին է մասնակցել ԱՕԿՍ-ի շենքի սեփականաշնորհումը գլուխ բերելու գործին։
Լեոնիդ Բրեժնևը և Անտոն Քոչինյանը
Մոգական փաստաթուղթը. ՀՍՍՌ Մինիստրների Սովետի 24.11.1955թ. №699 կարգադրությունը
Նախ՝ ներկայացնենք Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի պատասխանից մի հատված.
«...Երևան քաղաքի Աբովյան փող. №3 հասցեում գտնվող շենքի 255.01քմ մակերեսով նկուղային տարածքը (Թիֆլիս սրճարան) ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական ունեցվածքի հաշվառման և ապապետականացման վարչության կողմից 08.05.1996թ. կնքված սեփականաշնորհման պայմանագրով օտարվել է «Թիֆլիս» ՍՊ ընկերությանը: Վերջինիս սեփականության իրավունքը 18.04.2003 թվականին ստացել է իրավունքի պետական գրանցում:
Աբովյան փող. №3 հասցեում գտնվող շենքի մյուս տարածքները, մասնավորապես, շենքի՝ դեպի Աբովյան փողոցին հարող, 1-ին և 2-րդ հարկերը, ինչպես նաև դեպի նախկին Լալայանց փողոցին հարող նկուղային և 1-ին և 2-րդ հարկերը, որպես 1056.19քմ մակերեսով մեկ ամբողջական միավոր, 03.07.2001 թվականին սեփականության իրավունքով գրանցվել են «Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն» հասարակական կազմակերպության անվամբ: Շինությունների նկատմամբ սեփականության իրավունքի, իսկ դրանցով զբաղեցված 0.07945հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ օգտագործման իրավունքի պետական գրանցման համար հիմք են հանդիսացել ՀՍՍՌ Մինիստրների Սովետի 24.11.1955թ. №699 կարգադրությունը, հաշվեկշռային արժեքի վերաբերյալ հասարակական կազմակերպության 22.06.2001թ. №Ա-97 տեղեկանքը, հողհատկացման վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետի 07.05.2001թ. №456 որոշումը և այդ որոշման հիման վրա 01.06.2001 թվականին կնքված հողօգտագործման պայմանագիրը: Հետագայում՝ 23.02.2007 թվականին կնքված պայմանագրով հասարակական կազմակերպությունը նշված գույքից դեպի նախկին Լալայանց փողոցին հարող տարածքից 529.29քմ մակերեսով հատվածը օտարել է «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերությանը, որը իրավունքի գրանցումից հետո վերջինիս կողմից քանդվել է: Մնացած՝ 526.9քմ մակերեսով տարածքը 22.11.2011 թվականին կնքված ավանդի ներդրման պայմանագրով ներդրվել է «ԱՕԿՍ» ՍՊ ընկերության կանոնադրական կապիտալում և ներկայումս այն սեփականության իրավունքով գրանցված է «ԱՕԿՍ» ՍՊ ընկերության անվամբ»:
Սամվել Մայրապետյանին ԱՕԿՍ-ի տարածքից օտարվել է 529.29 քմ
Արմեն Սմբատյանը եւ Հասմիկ Պողոսյանը «ԱՕԿՍ»-ի՝ նախկին Լալայանց փողոցին հարող տարածքից 529.29 քմ մակերեսով հատվածը օտարել են «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերությանը: Այս ընկերության սեփականատերը էլիտար շինարարությամբ զբաղվող Սամվել Մայրապետյանն է: Այժմ այդտեղ Ս. Մայրապետյանը բարձրահարկ շենք-հյուրանոցային համալիր է կառուցել, որը նախագծել է «Նարեկ Սարգսյան» ճարտարապետական արվեստանոց» ՍՊԸ-ն: Քաղաքի այդ հատվածում հողի 1քմ-ը մասնագետները գնահատում են նվազագույնը հազար դոլար: Դա նշանակում է, որ հողատարածքի համար այս պաշտոնյաները ստացել են մոտ կես միլիոն դոլար, կամ էլ կառուցվող շենքերում այդ գումարին համարժեք բնակարաններ են ստացել Մայրապետյանից:
Ս. Մայրապետյանի եւ Ա. Սմբատյանի գործարքները հայտնի են Սմբատյանի՝ Կոնսերվատորիայի ռեկտոր եղած տարիներից: Նրանք նաեւ միասին աշխատել են մշակույթի նախարարությունում, երբ Ա. Սմբատյանը նախարար էր: Երեւանի Բայրոնի փողոցում Մայրապետյանի կառուցած էլիտար շենքի տարածքի մի հատվածը պատկանում էր Կոնսերվատորիային, եւ Սմբատյանի ձեռքով է այն հանձնվել Մայրապետյանին: Բայց սա էլ առանձին պատմություն է:
Առեղծվածային «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ն
«Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն» ՀԿ-ն հիմնադրվել է 2005թ. հունիսի 5-ին՝ ըստ Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների։ ՀԿ-ի հիմնադիրները նախագահի խորհրդական Արմեն Սմբատյանը եւ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն են։ 2011թ. սեպտեմբերի 27-ին «Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն» ՀԿ-ն հիմնադրել է «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ն՝ 50 հազար դրամ կապիտալով։ Այսինքն՝ «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրները նույնպես նրանք են` Արմեն Սմբատյանը եւ Հասմիկ Պողոսյանը։
2011թ. դեկտեմբերի 2-ին «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ի հիմնադիր կապիտալը փոխվել է եւ դարձել 201 մլն դրամ։
2012թ. օգոստոսի 1-ին «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրը փոխվել է, եւ 100 տոկոսանոց բաժնետեր է դարձել օֆշորում գրանցված «Օշըն փըսիֆիք գլոբըլ փրոփըրթիզ լիմիթիդ» ԲՎԿ ընկերությունը։ Սա նշանակում է, որ կամ` 1. Արմեն Սբատյանը եւ Հասմիկ Պողոսյանը օֆշորում գրանցել են ընկերություն, որը դարձել է «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ի 100 տոկոս բաժնետերը, կամ՝ 2. «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ի բաժնետոմսերը վաճառվել են օֆշորային ընկերությանը:
Ընկերությունը գրանցված է բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում, Սի Մեդոու Հաուս, Բլեքբըրն Հայուեյ, Ռոուդ Թաուն, Թորթոլա, 116 հասցեում։ Ընկերության անունից հանդես է եկել Գոռ Համլետի Դավթյանը։
2014թ. մարտի 26-ին «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ-ի բաժնետերերը փոխվել են։ Եւ այն այսօր ունի այսպիսի տեսք․
ԱՕԿՍ ՍՊԸ-ի բաժնետերերը | Create infographics
«ԱՕԿՍ» ՍՊԸ- ի տնօրենն է Գոռ Համլետի Դավթյանը։
Ադելա Ստեփանյանը, որը տնօրինում է «ԱՕԿՍ» ՍՊԸ- ի 25%-ը, Գոռ Դավթյանի մայրն է։
Ո՞վ է Գոռ Դավթյանը
Գոռ Դավթյանի անունը մամուլում հայտնվել է 2010թ., երբ «Բջնի» գործարանը խլվեց Խաչատուր Սուքիասյանից։ Հիշեցնենք, որ Խաչատուր Սուքիասյանը 2008-ին նախագահական ընտրությունների ժամանակ պաշտպանում էր նախագահի թեկնածու Լևոն Տեր-Պետրոսյանին։ Գործարանը անցավ այն ժամանակ ԱԺ պատգամավոր, Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանին։ Եւ գործարանի սեփականատիրոջ փոփոխության ժամանակ ակտիվ դերակատարություն է ունեցել Գոռ Դավթյանը։ (««Տնտեսական» քաղաքականություն կամ Սուքիասյանների ունեզրկումը», «Նպատակը մեկն է. Սուքիասյաններից խլել այդ գործարանը ևս»):
Գոռ Դավթյանին է պատկանում «Աուդիտ սերվիս» ՍՊԸ-ն: Նա նաև ղեկավարում է ընկերությունը: Ընկերությունը, ինչպես նշված է կայքում, մատուցում է «իրավաբանական ծառայություններ, խորհրդատվություն, տեղեկատվություն, ֆինանսներ»:
Գոռ Համլետի Դավթյանը 50 տոկոս բաժնետեր է եղել «Սոխոսենթր» ՍՊԸ-ում։
Ընկերությունը հիմնադրվել է 2012թ. փետրվարի 17-ին։ Ընկերության գրանցումից մի քանի ամիս հետո` 2012թ. հուլիսի 26-ին, կառավարությունը կայացրել է 1052 – Ա որոշումը Երևանի Եզնիկ Կողբացու փողոցի N 36 հասցեում «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցման ներդրումային ծրագրի մասին։ Կասկածելի այս որոշմանը դեռ կանդրադառնանք, կներկայացնենք նաեւ Արմեն Սմբատյանի եւ Հասմիկ Պողոսյանի առնչությունը այս ընկերությանը եւ կառավարության վերոհիշյալ որոշմանը:
«Թիֆլիս» ՍՊԸ
«Թիֆլիս» ՍՊԸ-ն նույնպես գտնվում է Աբովյան 3 հասցեում։ Ընկերությունը հիմնադրվել է 1996թ. ապրիլի 30-ին։ Հիմնադիր կապիտալն այժմ կազմում է 15 մլն դրամ։
Ընկերության գրանցումից 8 օր հետո (08.05.1996թ.), Երևան քաղաքի Աբովյան փող. №3 հասցեում գտնվող շենքի 255.01քմ մակերեսով նկուղային տարածքը (Թիֆլիս սրճարան) ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական ունեցվածքի հաշվառման և ապապետականացման վարչության կողմից 08.05.1996թ. կնքված սեփականաշնորհման պայմանագրով օտարվել է «Թիֆլիս» ՍՊ ընկերությանը:
Ընկերության սեփականատերերը այդ ժամանակ եղել են երեքը՝
Սահակյան Սամվել - 21%
Աղաջանյան Աննա - 64%
Աղաջանյան Վարազդատ - 15%
2013-ի հունիսին ընկերության 100 տոկոս բաժնետեր է դարձել Վաղարշակ Հակոբյանը։ Վաղարշակ Հակոբյանը Հասմիկ Պողոսյանի որդին է։
Իսկ ընկերության տնօրենը նորից Գոռ Դավթյանն է։
«Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն» ՀԿ-ն
«Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն» ՀԿ-ն 2005 թվականին հիմնադրել են Արմեն Սմբատյանը եւ Հասմիկ Պողոսյանը։ Այդ ժամանակ Սմբատյանը եղել է Ռուսաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը, 1997թ.-ից եղել է նաև ԱՕԿՍ-ի նախագահը: Իսկ Հասմիկ Պողոսյանը եղել է Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն (ԱՕԿՍ) խորհրդի նախագահը։ 2006-ին Հասմիկ Պողոսյանը նշանակվեց մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար։ Դրանից հետո «Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն» ՀԿ-ն սկսեց բազմաթիվ ծրագրեր իրականացնել Հասմիկ Պողոսյանի ղեկավարած նախարարության հետ։
Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանին նամակ ուղարկեցինք՝ խնդրելով պատասխանել, թե ինչպես է սեփականաշնորհվել ԱՕԿՍ-ի շենքը, եւ ովքեր են այսօր այդ շենքի սեփականատերերը: Նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար Ա. Մուրադյանը գրել է, թե ներկայացված հարցադրումների պատասխանները Մշակույթի նախարարության իրավասություններից դուրս են: Նմանատիպ մի նամակ էլ ուղարկեցինք նախագահի խորհրդական Արմեն Սմբատյանին, ով, սակայն, դեռևս չի պատասխանել նամակին:
ԱՕԿՍ-ի շենքի առաջին հարկում և տանիքում, ինչպես նաև շենքի դիմաց այժմ գործում է «Բլեք Բերրի» սրճարանը: «Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերություն»-ը տեղափոխվել է շենքից և գործում է Սարյան փողոցում: Այստեղից մեզ հայտնեցին, որ ԱՕԿՍ-ի շենքի երկրորդ հարկում վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում:
ԱՕԿՍ-ի շենքի պատմությունը
Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերության (ԱՕԿՍ) շենքը գտնվում է Աբովյան (հնում՝ Աստաֆյան) և Հին Երևանցի (նախկին Լալայանց) փողոցների անկյունում և զբաղեցնում է Աբովյան փողոցի 28մ հատվածը: Նախագծվել է 1914թ-ին, կառուցվել` 1915-ին (անձնագրում նշված է՝ 1914-17թթ.): Ճարտարապետը Բորիս Մեհրաբյանն է, ով նաև Երևանի գլխավոր հատակագծի (1906-1911թթ.), Թիֆլիսի առևտրային բանկի Երևանի բաժանմունքի (Նալբանդյան 2, 1910թ.), Քաղաքային դումայի (Խորենացու 16, 1907թ.), քաղաքային ոստիկանության (Խորենացու 22, 1908թ.) և մի շարք բնակելի տների հեղինակն է:
Պատվիրատուն բժիշկ Հովհաննես Հովհաննիսյանն է, ով 1895թ-ից եղել է Երևանի քաղաքային հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկը, աչքի հիվանդությունների ու վիրաբուժական բաժանմունքների վարիչը: 1911թ-ին, թողնելով պետական աշխատանքը, բացել է քաղաքի առաջին մասնավոր վիրաբուժական հիվանդանոցը` 10 մահճակալով և կից ամբուլատորիայով: 1915թ-ին հիվանդանոցը տեղափոխել է իր նորակառույց երկհարկանի առանձնատուն` Աստաֆյան 39 հասցեում, որի առաջին հարկում եղել է հիվանդանոցը, երկրորդում ապրել է ամուրի բժիշկը: Հիվանդանոցն ունեցել է վիրաբուժական և ակնաբուժական բաժիններ:
Հ.Հովհաննիսյանը բժշկական կրթություն է ստացել Խարկովի և Մոսկվայի համալսարաններում, վերապատրաստվել է Վիենայում, Բեռլինում, Փարիզում, Մոսկվայում: Եղել է նաև քաղաքային դումայի պատգամավոր, հասարակական գործիչ: Մահացել է 1935թ.:
1923թ. խորհրդային իշխանությունները բռնագրավել են բժիշկ Հովհաննիսյանի տունը, և մինչև 1944թ-ը այնտեղ գործել է Տրոպիկական ինստիտուտը (մալարիայի հիվանդանոց): 1944թ-ին շենքը հանձնվել է Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապի և համագործակցության հայկական ընկերությանը, որի նպատակն է եղել «ՀՍՍՀ աշխատավորության և արտասահմանյան երկրների ժողովուրդների միջև բարեկամական կապերն ու փոխըմբռնումը» զարգացնելն ու ամրապնդելը: Շենքում գործել է նաև ՀՍՍՀ Արտաքին գործերի մինիստրությունը:
ԱՕԿՍ-ի շենքը կառուցված է երևանյան սրբատաշ սև տուֆից: Պատշգամբները քարից են, բակի կողմինները` փայտից: Շենքի անձնագրում գրված է, որ այն արժեքավոր է որպես Երևանի 20-րդ դարի սկզբի ճարտարապետության հուշարձան. «Այն ժամանակաշրջանի նման տիպի լավագույն շինություններից է»:
«Իր ճարտարապետական-գեղարվեստական չափանիշներով` ծավալատարածական լուծումներով և օրիգինալ դեկորատիվ հարդարանքով, շինությունը չունի իր նմանը իր ժամանակի Երևանից պահպանված ճարտարապետական հուշարձանների մեջ»,- գրում է ճարտարապետության դոկտոր Մարիետա Գասպարյանը իր հեղինակած «Հին Երևան» կայքում:
Հուշարձանն ընդգրկված է Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում:
Բժիշկ, հավաքորդ Հարություն Մինասյանը առաջարկում է շենքը վերածել հայ բժշկության թանգարանի, որովհետև, ի թիվս այլ հանգամանքների, այն կորցրել է արտերկրի հետ կապի ապահովման իր ֆունկցիան Արտգործնախարարության և Սփյուռքի նախարարությունների ստեղծումից հետո: «Շատ լավ կլիներ, որ դա լիներ բժշկության թանգարան, քանի որ դա իր պատմական իմաստով թանգարան է. կառուցվել է բժշկի անձնական փողերով, կառուցվել է որպես հիվանդանոց, մինչև 23 թիվը գործել է [որպես] հիվանդանոց, 23 թվից մինչև 46 թիվը՝ էլի որպես հիվանդանոց… Մանավանդ, որ մենք այսօր չունենք հայ բժշկության թանգարան, որը ամբողջ աշխարհն ունի , բոլոր նախկին խորհրդային հանրապետությունները ունեն»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում ասում է Հ.Մինասյանը՝ հավելելով, որ բժշկության թանգարանի համար ինքը 30 հազար ցուցանմուշ ունի, որոնք պահում է տանն ու աշխատավայրում:
ԱՕԿՍ-ի շենքը թանգարանի վերածելու առաջարկով նա նամակներ է ուղղել պետական տարբեր կառույցների, ինչպես նաև նախագահին: «Ամեն անգամ գրում են՝ շատ լավ գործ եք անում, հայրենանվեր գործ եք անում, ապրեք, շնորհակալություն, գովում են, վերջում ասում են, բայց կներեք, տարածք չունենք, որ թանգարան սարքենք»,- ասում է բժիշկը:
Մեկնաբանություններ (76)
Eugenie Khachatryan
Ախր, այ ժողովուրդ ջան, սա ընդամենը մի կաթիլ է օվկիանոսում, մի շենք․․․․բա ուր մնացին բազմաթիվ հուշարձանները, Ծածկած շուկան․․․․մի ամբողջ գիտա-հետազոտական ինստիտուտ որ ամբողջ տարին աշխատի սրանց թալանը չի կարողանա վերծանի․․․․դիմանալ է պետք ու սպասել․․․․
Հասմիկը շատ բան մարսեց, երբ ձիու վրա էր, հիմա՞ էլ պիտի մարսի այս թալանը: Ամոթ:
Երևանցի
Почему бы не составить петицию и организовать сбор подписей в Фейсбуке с требованием вернуть в гос.собственность памятник архитектуры и превратить его в музей истории армянской медицины? Тогда возможно с этими подписями, свидетельствующими о воле народа, обратиться в суд - в том числе и за пределами Армении
:D :D :D :D Վարդուհի, փաստորեն, Հրանտը՝ հոդվածի համահեղինակներից մեկն ու մյուս լրագրողները ղարաբաղցի են? Այնքան, որ իրենք էլ չգիտե՞ն էդ մասին: Լավ, էլի :D :D :D :D Կամ, էս ինչ տրամաբանություն է, ուրեմն որ այսքան անարդարությունները կան, էս մեկի մասին չպե՞տք է գրել: Ղարաբաղցի լինել-չլինելն ինչ կապ ունի? Հետք-ը Ձեր թվարկածի մասին բազմիցս գրել է, ուշադիր չեք եղել: Հանուն Ձեր հանգստության՝ իմացած եղեք, Հետք-ում միայն մեկ հոգի է ղարաբաղցի, որ է՛լ ավելի հանգիստ լինեք, իմացեք՝ դա երբեք չի խանգարել, ու, կարծում եմ, չի էլ խանգար այս լրատվամիջոցի օբյեկտիվությանը: Իսկ եթե լուրջ՝ ահագին ուրախացա այս մեկնաբանությունից, վաղուց այսքան զվարճալի մեկնաբանություն չէի կարդացել, կեցցեք :D :D :D :D
Հերմինե
Ուրեմն մի հատ բոլորդ հանգստացեք......., այսեղ ես չեմ տեսնում ոչ մի ժողովրդական կարծիք, ենի իրա մարդկանցա ասում գի ես հետքը իրա մարդկանցա ասում գրում, հիմա մեր ժողովուրդը պատերազմի նախաշեմինա ու ձեր բանբասանքների բզբզոցների հավեսը չունի, ոչ էլ մեզ ընդհանրապես հետաքրքիրա թե ետ շենքի սեփականատերը ովա, կարևորը շենքը կա ու վերջ թարգեք մի հատ, հետք դու էլ քո լրագրողներին քեզ քաշի ու ես լարված շրջանում մարդկանց ուշադրությունը նմանատիպ հիմարություններով մի շեղի, ուրեմն հոսանքը թանկանումա, պատերամը մեր դուռը կանգնած, մարդիկ չեն կարողանում ապրել, դուք դրել եք թե ումն է ԱՕԿՍ-ի շենքը................ամենակարևորն էր ես պահին.
Artur Arzumanyan
Հարգելի Մարիամ. այն որ ձեր գրած նյութը տափուկ մարդկանց կողմից պատվիրված է դա պարզ է բոլորին, նման ձեռագրով մարդկանց արդեն հասարակությունը շուտվանից գիտի. մենակ մի մոռացեք ու մեկ մեկ ել իրանց մասին հետաքրքիր բաներ գրեք ,
Նորայր
Իսկ ինչ կասե՞ք Պուշկին 38-ի մասին...
արամ
Հարգելի Հետք, խնդրում եմ անպայման ստուգեք և հրապարակեք թե Մ'ակույթի նախարարության բյուջեից տրամադրված ինչպիսի հսկայական գումարներ են ծախսվել շենքի պահպանման/վերանորոգման վրա: Արմեն Սմբատյանը երբեք չի վճարում իր սեփական գրպանից` բնակարանը գողացված է կոնսից, նկարները` պատկերասրահից, նույնիսկ իր մոր վարորդ Լյութոյի համար բյուջեից ենք վճարում: Հրապարակեք, որ հիստերիան դադարի: Պետակամ շենքը գողացել են ու վստահ եմ նորոգման/պահպանման համար տասնապատիկ ավել են կերեկ բյուջեից
Չեմ կարողանում հասկանալ, եթե այս շենքը տասնյակ տարիներ եղել է ԱՕԿՍը, ու հիմա էլ այնտեղ գործում է ԱՕԿՍը, ձեր համար ինչ նշանակություն ունի ումն է դա? Մենակ վատ բան գրեք? Չեմ հասկանում: Ինչու եք զբաղվում այն հարցերով, որի կարևորությունը միայն մի խումբ անհասկանալի չկայացած մարդկանց է հետաքրքրում: Նստել երկար բարակ քոմենթներ եք գում: Որ ինչ? Հասմիկ Պողոսյանի օրոք է, որ մեր մշակույթը այսքան ակտիվություն ունի: Ինչքան տարբեր ու հետաքրքիր համերգներ ու ներկայացումներ ենք մենք լսում ու տեսնում: Բազմաթիվ ցուցահանդեսներ և շատ ուրիշ միջոցառումներ: Այդքան նախանձ մի եղեք:
Նարեկ Սարգսյան
Մշակույթի նախարարի և Կորեյկոյի կողմից կամ պատվերով գրված մեկնաբանությունները լրիվ իրենց բարձրության վրա են. հարգելիներս, հոդվածը իրավական բովանդակություն ունի, իմա` ԱՕԿՍ հասարակական կազմակերպությունը, որ շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է, ինչու՞ է ստեղծել առևտրային կազմակերպություն` վերջինիս օտարելու իր հաշվեկշռին եղած շենքը: Սովորական քաղաքացու դեպքում (եթե համապատասխան տեղում չի մուծվել), նման գործարքի համար դատախազությունը վաղուց իր ներքին բանկում գնդակահարած կլիներ... Մնացածը, թե Հ. Պողոսյանը ինչ լավ համերգներ ու քյաբաբի-party է կազմակերպում (Զվարթնոց) ու թե Կորեյկոն քանի դիվանագիտական համար է վաճառել Մոսկավյում` թեմայից դուրս է...
Oձուն
Հարգելի Կարինե հասմիկ պողոսյանի օրոք է,որ շատ հուշարձանների փողեր են կորչում ու վերանորոգումներ կիսատ մնում,համեցեք Օձուն և տեսնելով մեր եկեղեցին համոզվեք դրա մեջ:Ի միջայլոց դուք ետ մտածելակերպով շատ լավ նախարար կլինեք
Սերժիկ
Հրաժարական հասոյին ու իրա լկտի փոխնախարարին
Հերմինեին
Հերմինե իսկ գուցե Արմեն Սմբատյանին եւ Հասմիկ Պողոսյանին ասեք իրենց երկուական որդիներին էլ ուղարկեն բանակում ծառայեն, որ էդքան անհանգստացած եք․ ասումե ք լարված շրջան է։
сашик с.
47. մարինե: գործի անցնեն հակակոռուպցիոն կազմակերպությունները, վերահսկիչ պալատը, դատախազությունը և, ի վերջո՝ ՀՀ նախագահը???

Асмик Погосян и Армен Смбатян присвоили государственный памятник
Расположенное в центре Еревана здание АОКС (Армянского общества культурных связей с зарубежными странами) в 2001 г. было приватизировано. Это одно из самых старых зданий Еревана,  являющееся также государственным памятником. В 2001 г. здание АОКС приватизировали советник президента РА по вопросам международного культурно-гуманитарного сотрудничества Армен Смбатян и министр культуры Асмик Погосян.
В  1955 г. председателем Совета министров Армянской Советской Социалистической Республики был Антон Кочинян. Именно распоряжение Кочиняна, отданное им в 1955 году, в 2001 году высокопоставленные чиновники взяли за основу приватизации государственного памятника. Не удивляйтесь, ради своего обогащения эти люди готовы на любое мошенничество. В подобных случаях различные государственные органы и ведомства начинают стряпать “бумаги”, и за короткий срок пустая папка заполняется различными справками. Именно таким путем в хранящейся в Национальном архиве папке АОКС появились известный всем Роберт Назарян (см.решение), Ерванд Захарян (см.решение), архитектор Нарек Саркисян, другие архитекторы, вице-мэр, с помощью которых и удалось добиться поставленной цели.
Трудно сказать, кто из верхов кому звонил и какую сумму от кого получил. Если правоохранители захотят, то смогут все это выяснить. Но зачем им этим заниматься...
Здание АОКС расположено по адресу Абовяна, 3, то есть в центре Еревана. Здание включено в список недвижимых памятников культуры и истории Армении. “Памятник, однако, не является государственной собственностью, и ГНКО “Служба охраны историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды” не осуществляет его охрану”,- говорится в ответе на наш запрос директора ГНКО Владимира Погосяна.
Если здание не является государственной собственностью, значит, оно приватизировано. А как был приватизирован этот исторический памятник?
Чтобы выяснить это, мы обратились к начальнику управления госимущества при правительстве РА Арману Саакяну и получили следующий ответ: “…Здание, расположенное по адресу Абовяна,3 в городе Ереване, никогда не состояло на балансе администрации управления госимущества при правительстве РА, а также не было включено в программы приватизации госимущества. Следовательно, в управлении госимущества ПП сведения о его отчуждении или приватизации отсутствуют”.
Затем мы направили письмо премьер-министру РА Овику Абрамяну, которое было переадресовано в Государственный комитет кадастра недвижимости при правительстве. Ответ заместителя председателя Госкомитета кадастра А.Мусиняна содержал любопытные сведения. Именно из этого письма стало очевидно, сколько государственных органов участвовало в приватизации здания АОКС.
Леонид Брежнев и Антон Кочинян
Магический документ: распоряжение Совета министров Армянской ССР №699 от 24.11.1955 г.
Для начала представим выдержку из ответа Госкомитета недвижимости:
“Согласно договору о приватизации, заключенному управлением учета госимущества и разгосударствления при правительстве РА 08.05.1996 г., подвальное помещение (кафе “Тифлис”) площадью 255.01 кв.м в здании, расположенном по адресу Абовяна, 3 в городе Ереване, было отчуждено ООО “Тифлис”. Право собственности последнего получило государственную регистрацию 18.04.2003 г.
Остальные помещения здания, в частности выходящие на улицу Абовяна 1-й и 2-ой этажи, а также выходящие на бывшую улицу Лалаянца подвальный, 1-й и 2-ой этажи в качестве целостной единицы площадью 1056.19 кв.метров 03.07.2001 г. на правах собственности были зарегистрированы на имя общественной организации “Армянское общество культурных связей с зарубежными странами”. Основанием для государственной регистрации права собственности в отношении сооружений, а также права на использование занятого этими сооружениями земельного участка площадью 0.07945 га послужило распоряжение Совета министров Армянской ССР №699 от 24.11.1955 г., справка общественной организации о балансной стоимости №Ա-97 от 22.06.2001 г., решение мэра Еревана№456  от 07.05.2001 г. о выделении земли и заключенный на основе этого решения договор о землепользовании от 01.06.2001 г. В дальнейшем, согласно заключенному 23.02.2007 г. договору,  общественная организация отчуждила ООО “Локал Дивелоперз” от сопредельной с улицей Лалаянца территории участок площадью 529.29 кв.м, который компания после регистрации права снесла. Остальная территория площадью 526.9 кв.м в соответствии с договором от 22.11.2011 г. была вложена в уставной капитал ООО “АОКС” и в настоящее время зарегистрирована с правом собственности на имя ООО “АОКС”.
Самвелу Майрапетяну было отчуждено 529.29 кв.м территории АОКС
Примыкающую к бывшей улице Лалаянца территорию АОКС площадью 529.29 кв.м Армен Смбатян и Асмик Погосян отчуждили ООО “Локал Дивелоперз”. Собственником этой компании является Самвел Майрапетян, занимающийся строительством элитных зданий. На этом месте он построил многоэтажный гостиничный комплекс, спроектированный ООО “Архитектурная мастерская “Нарек Саркисян”. В этой части города 1 кв.м земли специалисты оценивают  как минимум в тысячу долларов. Это значит, что за данный земельный участок вышеупомянутые должностные лица получили от Майрапетяна около полумиллиона долларов, либо  квартиры с эквивалентной стоимостью.
О сделках С.Майрапетяна и А.Смбатяна было известно еще с тех времен, когда последний был ректором Ереванской консерватории. Они работали вместе в Министерстве культуры, которое в то время возглавлял Армен Смбатян. Часть территории элитного здания, построенного Майрапетяном на улице Байрона в Ереване, принадлежала консерватории, однако с легкой руки Смбатяна была передана Майрапетяну. Но это отдельная история.
Загадочное ООО “АОКС”
Согласно данным госреестра юридических лиц Министерства юстиции РА, ОО “Армянское общество культурных связей с зарубежными стрнанами” было основано 5 июня 2005 г. Ее учредителями стали советник президента Армен Смбатян и министр культуры Асмик Погосян. 27 сентября 2011 г. ОО “Армянское общество культурных связей с зарубежными странами” учредило ООО “АОКС” с капиталом 50 тыс. драмов. То есть учредителями этой организации стали все те же Армен Смбатян и Асмик Погосян.
2 декабря 2011 г. учредительный капитал ООО “АОКС” вырос, составив 201 млн драмов.
1 августа 2012 г. владельцем 100 процентов акций ООО “АОКС” стала зарегистрированная в оффшоре компания “Ошен пасифик глобэл пропортиз лимитед”. Это значит, что: 1. либо Армен Смбатян и Асмик Погосян зарегистрировали в оффшоре компанию, которая стала владельцем 100% акций ООО “АОКС”, 2. либо акции ООО “АОКС” были проданы оффшорной компании.
“Ошен пасифик глобэл пропортиз лимитед” зарегистрирована на Виргинских островах по адресу: Си Медоу Хаус, Блэкборн Хауэй, Роуд Таун, Тортола, 116. В качестве представителя компании выступил Гор Гамлетович Давтян.
26 марта 2014 г. произошла смена акционеров ООО “АОКС”. Сегодня ими являются:
Акционери ООО “АОКС” | Create infographics
Директор ООО “АОКС” - Гор Гамлетович Давтян. Адела Степанян, владеющая 25% акций ООО “АОКС”, мать Гора Давтяна.
Кто такой Гор Давтян
Имя Гора Давтяна появилось в прессе в 2010 г., когда у предпринимателя Хачатура Сукиасяна отняли завод “Бжни”. Напомним, что во время президентских выборов 2008 г. Сукиасян поддержал кандидатуру Левона Тер-Петросяна. Завод перешел к председателю Федерации футбола РА Рубену Айрапетяну, который в то время был депутатом Национального Собрания. Активную роль в процессе смены собственника завода сыграл Гор Давтян.
Давтяну принадлежит ООО “Аудит сервис”. Он же является руководителем этой компании. Последняя, как указано на ее сайте, “оказывает юридические услуги, предоставляет консультацию, информацию”.
Гор Давтян владел 50% акций ООО “Сохосентр”. Компания была основана 17 февраля 2012 г. Через несколько месяцев после регистрации, 26 июля 2012 г., компания приняла решение об осуществлении инвестиционной программы строительства на улице Езника Кохбаци в Ереване многофункционального комплекса “Мир книг”. Мы еще коснемся этого сомнительного решения и расскажем о причастности Армена Смбатяна и Асмик Погосян к данной компании и вышеупомянутому решению правительства.
ООО “Тифлис”
ООО “Тифлис” тоже расположено по адресу Абовяна, 3. Компания была основана 30 апреля 1996 г. В настоящее время ее учредительный капитал составляет 15 млн драмов. Спустя 8 дней после регистрации компании (08.05.1996 г.) подвальное помещение (кафе “Тифлис”) площадью 255.01 кв.м, располагающееся в здании по адресу Абовяна,3, в соответствии с договором, заключенным управлением учета госимущества и разгосударствления при правительства РА 08.05.1996 г., было отчуждено ООО “Тифлис”.
На тот момент собственниками компании были:
Самвел Саакян - 21%
Анна Агаджанян –  64 %
Вараздат Агаджанян - 15 %.
В июне 2013 г. владельцем 100 процентов акций ООО “Тифлис” стал Вагаршак Акопян, сын министра культуры Асмик Погосян. Директором компании является все тот же Гор Давтян.
ОО “Армянское общество связей с зарубежными странами”
ОО “Армянское общество связей с зарубежными странами” основали в 2005 г. Армен Смбатян и Асмик Погосян. В то время Смбатян был Чрезвычайным и Полномочным послом Армении в России, а в 1997 г. он стал также председателем АОКС. Что касается Асмик Погосян, то она была председателем совета Армянского общества культурных связей с зарубежными странами. В 2006 г. А.Погосян назначили министром культуры и по вопросам молодежи. После этого ОО “АОКС” начало осуществлять многочисленные программы в сотрудничестве с министерством, которое возглавляла  г-жа Погосян.
Мы обратились с письмом к министру культуры Асмик Погосян, в котором просили сообщить, как было приватизировано здание АОКС и кому оно сегодня принадлежит. В ответе и.о. руководителя администрации министерства А.Мурадяна отмечалось, что ответы на поставленные вопросы выходят за рамки полномочий Минкульта. Письмо аналогичного содержания мы направили также советнику президента РА Армену Смбатян, однако ответ так и не получили.
На первом этаже и на крыше здания АОКС, а также на противоположном тротуаре действует кафе “Блэк Берри”. Армянское общество культурных связей с зарубежными странами переехало в здание на улице Сарьяна, где нам сообщили, что на втором этаже АОКС ведутся ремонтные работы.
История здания АОКС
Здание Армянского общества культурных связей с зарубежными странами находится на углу улиц Абовяна (в прошлом Астафяна) и Старого ереванца (в прошлом Лалаянца) и занимает 28-метровый участок улицы Абовяна. Здание было спроектировано в 1914 г. а построено – в 1915-ом (в паспорте указано 1914-17 гг.). Архитектором был Борис Меграбян, являвшийся также автором генплана Еревана (1906-1911 гг.), здания ереванского отделения Тифлисского банка (Налбандяна, 2, 1910 г.), Городской управы (ул.Хоренаци, 16, 1907 г.), городской полиции (Хоренаци, 22, 1908 г.) и ряда жилых зданий.
Заказчиком здания был врач Ованнес Ованесян, который с 1895 г. являлся главврачом, а также заведующим офтальмологическим и хирургическим отделениями Ереванской городской больницы. В 1911 году Ованесян, оставив государственную службу, открыл первую в городе частную хирургическую клинику на 10 коек с амбулаторией. В 1915 г. больница переехала в новый 2-этажный особняк на улице Астафяна, на первом этаже которого расположилась больница, а на втором жил врач.
О.Ованесян получил медицинское образование в Московском и Харьковском университетах, стажировался в клиниках Вены, Берлина, Парижа, Москвы. Был также депутатом Городской управы, видным общественным деятелем. Умер в 1935 г.
В 1923 г. советская власть национализировала дом врача Ованесяна. До 1944 г. здесь размещалося Тропический институт (как говорили в народе, “больница малярии”). В 1944 г. здание передали Армянскому обществу культурных связей с зарубежными странами, задачей которого было “развитие и укрепление дружеских связей и взаимопонимания между трудящимися Армянской СССР и народами зарубежных стран”. В здании располагалось также Министерство иностранных дел АССР.
Здание АОКС построено из черного тесаного туфа. Балконы со стороны улицы каменные, со стороны двора – деревянные. В паспорте здания написано, что оно представляет ценность как памятник архитектуры Еревана начала 20-го векаи “является одним из лучших сооружений  подобного типа того периода”.
“По своим архитектурно-художественным критериям – объемно-пространственному решению и оригинальному декоративному убранству – сооружение не имеет себе аналогов среди сохранившихся памятников зодчества Еревана своей эпоихи”,- пишет на своем авторском сайте “Старый Ереван” доктор архитектуры Мариетта Гаспарян.
Памятник включен в государственный список недвижимых памятников истории и культуры Еревана.
Врач-коллекционер Арутюн Минасян предлагает превратить здание в музей армянской медицины, поскольку считает, что после создания министерств иностранных дел и диаспоры АОКС утратило свою функцию обеспечения связей с зарубежными странами. “Было бы хорошо разместить здесь музей медицины, ведь здание было построено для больницы на личные средства врача. До 1923 года, а также с 23-го по 46-ой годы здесь действовала больница. Сегодня мы не имеем музея армянской медицины, хотя такие музеи есть во всех странах мира, во всех постсоветских республиках”,- сказал в беседе с Hetq.am А.Минасян, добавив, что для музея у него имеется 30 тысяч экспонатов, которые хранятся у него дома и на работе.
Письма с предложением превратить здание АОКС в музей врач направил в различные государственные структуры, а также президенту страны. “Каждый раз мне писали, что я делаю хорошее дело на благо родины, хвалили меня, благодарили. А в конце добавляли: извините, но у нас нет помещения для музея”,- сказал врач.
Комментарии (76)
Eugenie Khachatryan
Ախր, այ ժողովուրդ ջան, սա ընդամենը մի կաթիլ է օվկիանոսում, մի շենք․․․․բա ուր մնացին բազմաթիվ հուշարձանները, Ծածկած շուկան․․․․մի ամբողջ գիտա-հետազոտական ինստիտուտ որ ամբողջ տարին աշխատի սրանց թալանը չի կարողանա վերծանի․․․․դիմանալ է պետք ու սպասել․․․․
Hovhannes
Հասմիկը շատ բան մարսեց, երբ ձիու վրա էր, հիմա՞ էլ պիտի մարսի այս թալանը: Ամոթ:
Երևանցի
Почему бы не составить петицию и организовать сбор подписей в Фейсбуке с требованием вернуть в гос.собственность памятник архитектуры и превратить его в музей истории армянской медицины? Тогда возможно с этими подписями, свидетельствующими о воле народа, обратиться в суд - в том числе и за пределами Армении
:D :D :D :D Վարդուհի, փաստորեն, Հրանտը՝ հոդվածի համահեղինակներից մեկն ու մյուս լրագրողները ղարաբաղցի են? Այնքան, որ իրենք էլ չգիտե՞ն էդ մասին: Լավ, էլի :D :D :D :D Կամ, էս ինչ տրամաբանություն է, ուրեմն որ այսքան անարդարությունները կան, էս մեկի մասին չպե՞տք է գրել: Ղարաբաղցի լինել-չլինելն ինչ կապ ունի? Հետք-ը Ձեր թվարկածի մասին բազմիցս գրել է, ուշադիր չեք եղել: Հանուն Ձեր հանգստության՝ իմացած եղեք, Հետք-ում միայն մեկ հոգի է ղարաբաղցի, որ է՛լ ավելի հանգիստ լինեք, իմացեք՝ դա երբեք չի խանգարել, ու, կարծում եմ, չի էլ խանգար այս լրատվամիջոցի օբյեկտիվությանը: Իսկ եթե լուրջ՝ ահագին ուրախացա այս մեկնաբանությունից, վաղուց այսքան զվարճալի մեկնաբանություն չէի կարդացել, կեցցեք :D :D :D :D
Ուրեմն մի հատ բոլորդ հանգստացեք......., այսեղ ես չեմ տեսնում ոչ մի ժողովրդական կարծիք, ենի իրա մարդկանցա ասում գի ես հետքը իրա մարդկանցա ասում գրում, հիմա մեր ժողովուրդը պատերազմի նախաշեմինա ու ձեր բանբասանքների բզբզոցների հավեսը չունի, ոչ էլ մեզ ընդհանրապես հետաքրքիրա թե ետ շենքի սեփականատերը ովա, կարևորը շենքը կա ու վերջ թարգեք մի հատ, հետք դու էլ քո լրագրողներին քեզ քաշի ու ես լարված շրջանում մարդկանց ուշադրությունը նմանատիպ հիմարություններով մի շեղի, ուրեմն հոսանքը թանկանումա, պատերամը մեր դուռը կանգնած, մարդիկ չեն կարողանում ապրել, դուք դրել եք թե ումն է ԱՕԿՍ-ի շենքը................ամենակարևորն էր ես պահին.
Artur Arzumanyan
Հարգելի Մարիամ. այն որ ձեր գրած նյութը տափուկ մարդկանց կողմից պատվիրված է դա պարզ է բոլորին, նման ձեռագրով մարդկանց արդեն հասարակությունը շուտվանից գիտի. մենակ մի մոռացեք ու մեկ մեկ ել իրանց մասին հետաքրքիր բաներ գրեք ,
Նորայր
Իսկ ինչ կասե՞ք Պուշկին 38-ի մասին...
արամ
Հարգելի Հետք, խնդրում եմ անպայման ստուգեք և հրապարակեք թե Մ'ակույթի նախարարության բյուջեից տրամադրված ինչպիսի հսկայական գումարներ են ծախսվել շենքի պահպանման/վերանորոգման վրա: Արմեն Սմբատյանը երբեք չի վճարում իր սեփական գրպանից` բնակարանը գողացված է կոնսից, նկարները` պատկերասրահից, նույնիսկ իր մոր վարորդ Լյութոյի համար բյուջեից ենք վճարում: Հրապարակեք, որ հիստերիան դադարի: Պետակամ շենքը գողացել են ու վստահ եմ նորոգման/պահպանման համար տասնապատիկ ավել են կերեկ բյուջեից
Չեմ կարողանում հասկանալ, եթե այս շենքը տասնյակ տարիներ եղել է ԱՕԿՍը, ու հիմա էլ այնտեղ գործում է ԱՕԿՍը, ձեր համար ինչ նշանակություն ունի ումն է դա? Մենակ վատ բան գրեք? Չեմ հասկանում: Ինչու եք զբաղվում այն հարցերով, որի կարևորությունը միայն մի խումբ անհասկանալի չկայացած մարդկանց է հետաքրքրում: Նստել երկար բարակ քոմենթներ եք գում: Որ ինչ? Հասմիկ Պողոսյանի օրոք է, որ մեր մշակույթը այսքան ակտիվություն ունի: Ինչքան տարբեր ու հետաքրքիր համերգներ ու ներկայացումներ ենք մենք լսում ու տեսնում: Բազմաթիվ ցուցահանդեսներ և շատ ուրիշ միջոցառումներ: Այդքան նախանձ մի եղեք:
Նարեկ Սարգսյան
Մշակույթի նախարարի և Կորեյկոյի կողմից կամ պատվերով գրված մեկնաբանությունները լրիվ իրենց բարձրության վրա են. հարգելիներս, հոդվածը իրավական բովանդակություն ունի, իմա` ԱՕԿՍ հասարակական կազմակերպությունը, որ շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է, ինչու՞ է ստեղծել առևտրային կազմակերպություն` վերջինիս օտարելու իր հաշվեկշռին եղած շենքը: Սովորական քաղաքացու դեպքում (եթե համապատասխան տեղում չի մուծվել), նման գործարքի համար դատախազությունը վաղուց իր ներքին բանկում գնդակահարած կլիներ... Մնացածը, թե Հ. Պողոսյանը ինչ լավ համերգներ ու քյաբաբի-party է կազմակերպում (Զվարթնոց) ու թե Կորեյկոն քանի դիվանագիտական համար է վաճառել Մոսկավյում` թեմայից դուրս է...
Oձուն
Հարգելի Կարինե հասմիկ պողոսյանի օրոք է,որ շատ հուշարձանների փողեր են կորչում ու վերանորոգումներ կիսատ մնում,համեցեք Օձուն և տեսնելով մեր եկեղեցին համոզվեք դրա մեջ:Ի միջայլոց դուք ետ մտածելակերպով շատ լավ նախարար կլինեք
Սերժիկ
Հրաժարական հասոյին ու իրա լկտի փոխնախարարին
Հերմինեին
Հերմինե իսկ գուցե Արմեն Սմբատյանին եւ Հասմիկ Պողոսյանին ասեք իրենց երկուական որդիներին էլ ուղարկեն բանակում ծառայեն, որ էդքան անհանգստացած եք․ ասումե ք լարված շրջան է։
сашик с.
47. մարինե: գործի անցնեն հակակոռուպցիոն կազմակերպությունները, վերահսկիչ պալատը, դատախազությունը և, ի վերջո՝ ՀՀ նախագահը???
прокурор
Это наглое воровство. Надо срочно привлечь всех кто причастен к ответу. Но вполне возможно что дело опять спасёт Группа «Ташир»
Ашот
Успокойтесь, в Армении при нынешней власти за коррупцию никого не сожают и к ответственности не будуд привлекать.
Zoro
Дорогая редакция, а что стало с лайками? Их было около 1000- Армен Смбатян и Асо их тоже обворовали? :)