Արցախյան բաժանարար գծում պատերազմի վերսկսման հնարավոր դիպաշարերը
Մեծ հավանականություն կա, որ առաջանցիկ տեմպերով զինվող Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնելու Արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, անգամ եթե հայկական կողմերը պատրաստ լինեն հանձնել ազատագրված տարածքները, այդ թվում` Քարվաճառը և նախկին Լաչինի շրջանի մեծ մասը: Ալիևի վարչակարգի առավելապաշտությունը և իրական փոխզիջման տորպեդահարումը սնուցվում է նավթադոլարներից ուռճացված սեփական ուժերի գերագնահատմամբ: Սակայն, իրականում այդ անհամարժեքությունն իրական սպառնալիք է Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների քաղաքացիների անվտանգությանը:
Ալիև կրտսերի` Հայաստանին ուղղված մշտական սպառնալիքները, աշխարհի հայերին Ադրբեջանի թշնամի հռչակելը, Երևանը, Զանգեզուրը և Սևանա լիճն Ադրբեջանի նախնիների պատմական տարածք հայտարարելը լրջագույն մտահոգության առարկա պետք է դառնան Հայաստանի և Արցախի բոլոր քաղաքացիների համար: Այսուհետ Ալիևի վարչախմբի՝ ոչ միայն Հայաստանի անվտանգությանը, այլև գոյությանն ուղղված սպառնալիքն օր առաջ վնասազերծելը պետք է դառնա արտաքին և ռազմական քաղաքականությունների առաջնայնություն:
Այս ընթացքում, երբ Հայաստանում կեղծված ընտրությունների միջոցով իշխանության եկած խմբավորումը շարունակում է վատ և անարդյունավետ կառավարումը, երբ երկրում կոռուպցիայի ծավալները մնում են հսկայական չափերով, ՀՀ հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ դիմում են արտագաղթի, Ալիևի վարչակարգն անհիմն հույս ունի, որ, ի վերջո, կկարողանա այնպիսի ռազմական գերակշռություն ապահովել բառիս բուն իմաստով «արնաքամ լինող Հայաստանի և Արցախի» նկատմամբ, որ առանց վարանելու, իր համար հարմար պահին կվերսկսի պատերազմը և կհասնի իր բաղձալի նպատակին:
Վերջին 10, և, հատկապես, 4-5 տարիների ընթացքում Ադրբեջանի ռազմավարական արժութային պաշարները, որոնք կազմված են Ադրբեջանի նավթային հիմնադրամի, Կենտրոնական բանկի պահուստներից և Ֆինանսների նախարարության գանձապետական միջոցներից, ավելացել են 30 անգամ` հասնելով 50 մլրդ դոլարի:
Սակայն Արևմուտքն Ադրբեջանի նկատմամբ ունի էական և ազդեցիկ ֆինանսական լծակներ: Դրանցից մեկն այն է, որ Ադրբեջանի արժութային պաշարներն ի պահ են հանձնվում գերազանցապես արևմտյան բանկերում: Չի բացառվում, որ պատերազմ սկսվելու պարագայում ինչ-ինչ հանգամանքների դեպքում դրանք սառեցվեն և չտրամադրվեն Ալիևին: Մեկ այլ լծակ է Ադրբեջանում նավթ արդյունահանող արևմտյան ընկերությունների կողմից նավթի արդյունահանման ծավալների կտրուկ նվազեցնելու հնարավորությունը:
Ադրբեջանի կողմից արդեն կուտակված միջոցները բավարար են առաջիկա 20 տարիների ընթացքում յուրաքանչյուր տարվա կտրվածքով սպառազինությունների ձեռքբերման նպատակով շուրջ 2 մլրդ դոլար ծախսելու համար: Սա մի ցուցանիշ է, որին Հայաստանը չի կարող հասնել նույն ժամանակաշրջանում, անգամ եթե մի հրաշք տրանսֆորմացիայի (փոխակերպման)՝ իշխանափոխության, համազգային համախմբման և ժողովրդի ուժերի մոբիլիզացիայի արդյունքում ՀՆԱ-ի տարեկան աճը դառնա 10-15%, իսկ արտաքին ներդրումները ներկայիս համեմատ տասնապատկվեն:
Ըստ որոշ հաշվարկների` եթե նավթի գինը պահպանվի անգամ ներկայիս[1] մակարդակով` 58 դոլար մեկ բարելի դիմաց, իսկ գազի գինը՝ 104 դոլար 1000 խմ-ի դիմաց, ապա 10 տարի անց` 2025թ.-ին, Ադրբեջանի ռազմավարական արժութային պաշարները կավելանան ևս 10-20 մլրդ-ով` հասնելով 70 մլրդ դոլարի:
Գծապատկեր 1. Ադրբեջանի ռազմական ծախսերը 1999-2014թթ. (մլրդ դոլար)
1999- 121 / 2000- 130 / 2001 – 140 / 2002 – 150 / 2003 – 163 / 2004 – 175 / 2005 – 300 / 2006 - 750 / 2007 – 1000 / 2008 – 1300 / 2009 – 1446 / 2010 – 1585 / 2011- 2500 / 2012 – 3000 / 2013 – 3700 / 2014 – 4700:
Սույն ուսումնասիրության ներքո մեր խնդիրն է դիտարկել ոչ միայն Ադրբեջանի հարձակման դեպքում հայկական կողմի գործողությունների մարտավարությունն ու ռազմավարությունը, այլև այնպիսի դիպաշարերի քաղաքական հնարավորություններն ու հետևանքները, ըստ որոնց` Ադրբեջանի կողմից տրված որևէ առիթ հայկական կողմը կօգտագործի առաջին հերթին կանխարգելիչ ռազմական հարված հասցնելու և հակառակորդի հիմնական հարձակողական և ռազմավարական զինատեսակները և ենթակառույցները կործանելու ուղղությամբ, ապա Ադրբեջանի տարածք ներխուժման սպառնալիքի կամ դրա իրականացման պայմաններում` խաղաղություն կպարտադրեն վերջնական եռակողմ համաձայնագրի տեսքով, որում կարձանագրվի նաև Արցախի անկախության ճանաչումն իր սահմանադրական սահմաններով:
Առկա զինադադարի շարունակականությունը, ինչպես նաև դրա ավարտն ու ռազմական գործողությունների վերսկսումը խարսխվում են ոչ միայն ռազմական բաղադրիչի վրա, այլ նաև` քաղաքական: Արդյո՞ք քաղաքական բաղադրիչն այժմ բարենպաստ է, եթե այո, ապա արդյո՞ք այն հավերժ այդպիսին է մնալու Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների համար:
Ադրբեջան-Արևմուտք քաղաքական առճակատման խորացման պայմաններում չպետք է բացառել Արևմուտքի, հատկապես ԱՄՆ-ի շնորհիվ «կանաչ լույսի վառվելը» հայկական զինված ուժերի կողմից Ադրբեջանին վերջնական խաղաղություն պարտադրելու գործողությունների առջև:
Արևմուտքի աջակցությունն ստանալու հավանականությունը կաճի, եթե հայկական ուժերը պատրաստակամություն հայտնեն պատերազմի մեջ մտնել որոշակի` իր հետ համաձայնեցված նպատակներով և պայմաններով, այդ թվում՝ Ադրբեջանից Եվրոպա ձգվող էներգատար խողովակների չթիրախավորման հարցում:
Հայաստանի համար առավել շահեկան կլինի պայմանավորվածություն ձեռք բերել Արևմուտքի հետ՝ չհարվածելով էներգատարներին` դրա դիմաց ստանալով Արևմուտքի աջակցությունը: Նման պայմանավորվածության առկայության մասին Կրեմլի իրազեկ լինելու հանգամանքն ինքնին կարող է նաև կանխարգելիչ նշանակություն ունենալ վերջինիս համար՝ դրանով պատերազմը վերսկսել չհրահրելով Ադրբեջանին: Քանի որ նման հրահրման հիմնական պատճառներից մեկը կարող է լինել այն կանխավարկածը, որ Ադրբեջանի ագրեսիայի արդյունքում հայկական զինուժն առաջնային շարքից հանելու է հենց էներգատար խողովակները, ապա այն կարող է նավթի համաշխարհային գնի աճին խթանել՝ գոնե որոշակի ժամանակահատվածում փրկօղակ հանդիսանալով Ռուսաստանի տնտեսության համար:
Որևէ պատրվակով` լինի դա էներգատար խողովակների պաշտպանության խնդիր ՆԱՏՕ-ի դեպքում կամ ՀԱՊԿ պարտավորությունների շրջանակներում Հայաստանին աջակցություն (եթե, օրինակ, Ադրբեջանը հարվածներ հասցնի բուն Հայաստանի Հանրապետության տարածքին)՝ Ռուսաստանի կամ ՀԱՊԿ ուժերի դեպքում, տարածաշրջան (նախևառաջ՝ Ադրբեջան) միակողմանի կերպով որևէ երրորդ կողմից մուտք գործելը կարող է հանգեցնել այլ ուժերի՝ տարածաշրջան ներխուժելուն:
Ընդ որում, դա, որպես կազմակերպություններ, վերաբերում է ոչ միայն ՀԱՊԿ-ին կամ ՆԱՏՕ-ին, Ռուսաստանին ու ԱՄՆ-ին, այլև Թուրքիային՝ Նախիջևանը պաշտպանելու իր “մեկդարյա մանդատի” պատրվակով, կամ Իրանին՝ իր համար Իրան-Հայաստան ռազմավարական նշանակություն ունեցող ճանապարհի անվտանգությունն ապահովելու պատրվակով, կամ թալիշական շրջաններում իրավիճակի սրացման դեպքում հումանիտար հնարավոր աղետը կանխելու նպատակով: Թեև ամեն դեպքում տարածաշրջան, և, հատկապես, բուն հակամարտության գոտի զորք մտցնելու արևմտյան երկրների և առավել ևս՝ Իրանի կարողությունները Ռուսաստանի համեմատությամբ խիստ սահմանափակ են:
Նման դիպաշարի զարգացման իրականացման դեպքում Ադրբեջանը կարող է վերածվել արտատարածաշրջանային ուժերի սեկտորալ ներկայության գոտու, որի հետագա ճակատագիրն արդեն կորոշվի տարածաշրջանում իրենց ներկայությունն ապահոված ուժերի միջև բանակցությունների արդյունքում՝ հետպատերազմյա Գերմանիայի օրինակով:
Արցախյան խնդրի հանգուցալուծումը Հայաստանի համար բարենպաստ պայմաններում և Արևմուտքի հետ ստվերային պայմանավորվածությունների հիման վրա կարող է հանգեցնել Հայաստանի ինքնիշխանության էական ամրապնդմանը, ընդհուպ՝ ազատագրում Ռուսաստանի հետ 2014-ին կնքած գաղութատիրական գազային մենաշնորհի պայմանագրից՝ իրանական և թուրքմենական գազի տարանցիկ փոխադրման հեռանկարով:
Այլապես, եթե Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերացման շուրջ ձևակերպված համաձայնության արդյունքում առաջիկայում պայմանավորվածություն ձեռք բերվի Իրանի և Արևմուտքի միջև (ըստ որի` իրանական գազը պետք է Եվրոպա հասցվի, և դրա հնարավոր ուղիներից մեկն էլ գազամուղը Հայաստանի տարածքով անցկացնելն է), ապա, քանի որ Հայաստանի պարագայում Արևմուտքն ու Իրանը նման պայմանավորվածություն ստիպված կլինեն ձեռքբերել ոչ թե Հայաստանի իշխանությունների, այլ Կրեմլի հետ:
Հետևաբար, այդ դարի նախագծից հսկայական շահաբաժինն էլ կհասնի ոչ թե Հայաստանին և վերջինիս ժողովրդին, այլ «Գազպրոմ»-ին, իսկ ավելի կոնկրետ՝ ռուսաստանցի չինովնիկներին ու օլիգարխներին: Ամենակոպիտ հաշվարկներով` Հայաստանով Մեղրիից մինչև Բավրա` շուրջ 600 կմ 50 մլրդ խմ գազի տարանցման դիմաց Հայաստանը, ինքնուրույն գործընկեր (խաղացող) լինելու դեպքում կարող է ստանալ 1 մլրդ դոլարի մաքուր շահույթ[2]:
Իրանի էներգակիրների՝ նավթի և գազի Եվրոպա ուղղելու հարցն այն առանցքային նշանակություն ունեցող խնդիրների թվում է, որոնք, ի վերջո, ստիպեցին Արևմուտքին համաձայնության գալ Իրանի հետ:
Եթե Հայաստանի ու Արցախի հանրապետություններն ստիպված լինեն ինքնուրույն կանխարգելիչ ռազմական գործողություն նախաձեռնել՝ Ադրբեջանին խաղաղություն պարտադրելու նպատակով, ապա պետք է հաշվի առնեն նաև Ռուսաստանի և Իրանի շահերն ու հնարավոր արձագանքները, փակուղի չմտցնեն այդ երկրների հետ հաղորդակցման և համագործակցության խողովակները: Այդ նպատակով չափազանց կարևոր է արտատարածաշրջանային շահերի ճշգրիտ վերլուծությունը՝ ռազմական ճանապարհով արցախյան խնդրի վերջնական հանգուցալուծման վերաբերյալ դիրքավորման տեսանկյունից:
Ադրբեջանի` որպես ռևանշիստական հետագա հավակնություններից հրաժարման երաշխիք Հայաստանի կողմից պատերազմի արդյունքում կարող է առաջ քաշվել այդ երկրի ազգային փոքրամասնությունների` թալիշների, լեզգիների, թաթերի և ավար-ծախուրների համար լիարժեք ավտոնոմ կարգավիճակների տրամադրումը, այսինքն, ըստ էության, Ադրբեջանի ֆեդերալիզացիան (դաշնայնացումը)` այդ երկրում ապրող բոլոր ժողովուրդների լիիրավ մասնակցությամբ ընդհանուր պետության ձևավորումը միջազգային վերահսկողության ներքո, իշխանության լիարժեք ապակենտրոնացմամբ, և այդ տարածաշրջաններում խաղաղապահների ներգրավմամբ:
Ուսումնասիրությունը և դիպաշարի մշակումը հեղինակի կողմից կատարվել է 2015թ. հուլիսին: Հետազոտության ամբողջական տարբերակը Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի (ՄԱՀՀԻ) կայքէջում (www.aiisa.am) կտեղադրվի և լրատվամիջոցներին կտրամադրվի առաջիկայում՝ ՄԱՀՀԻ-ում խնդրո առնչությամբ փորձագիտական քննարկումից հետո:
[1] Հետազոտութունը կատարվել է հուլիս ամսին, ուստի նավթի միջազգային գները վկայակոչված են 15.07.2015թ. դրությամբ:

Possible Scenarios of War Resumption on Artsakh Dividing Line
It's highly likely that Azerbaijan, being armed in such rapid temps, will never agree on peaceful resolution of Artsakh conflict, even if the Armenian side is ready to return the liberated territories, including Qarvachar and a greater part of former Lachin region. The maximalism of Aliyev’s regime and torpedoing of a reasonable compromise is being fueled by inflated self-overestimation from petrodollars. In reality, though, this disproportion is a real menace for the security of both Armenia’s and Artsakh’s citizens.
Constant threats of Aliyev the juior towards Armenia, proclamation of the world’s Armenians as Azerbaijan’s enemy, announcing Yerevan, Zangezur and Lake Sevan as “historical territory of Azerbaijan’s ancestors”, should become a serious concern for the citizens of both Armenia and Artsakh. From now on, neutralization of the threat of Aliyev’s regime towards not only Armenia’s security, but its existence as well, must become a priority of foreign and military policies the sooner the better.
In the meantime, while the ruling party having come into power through forged elections in Armenia, proceeds with poor and ineffective governance, the level of corruption in the country is still immense, and houndreds of thousands of citizens migrate, Aliyevs regime has ungrounded hope, that, at last, it would be able to gain such a military advantage towards literally “bleeding Armenia and Artsakh”, then without hesitation, at a proper moment it will resume war and reach cherished goal.
Throughout the last 10 and especially 4-5 years Azerbaijan’s strategic currency reserves, formed from backups of oil foundation and Central Bank, as well as from treasury means of the Ministry of Finances, have increased 30 times, reaching USD 50 billion.
But the West has vital and influential financial levers over Azerbaijan. One of them is the fact, that Azerbaijan’s currency reserves are deposited exclusively in western banks. In case of war it’s not excluded, that under certain circumstances they can be frozen and not allocated to Aliyev. Another lever is the possibility of sharp decrease of oil production volumes by western companies in Azerbaijan.
Funds, which have already been accumulated by Baku, are sufficient for the coming 20 years to spend about USD 2 billion for the purchase of armament each year. This is an indicator, to which Armenia can’t reach at the same period, even if as a result of a miraculous transformation, like regime change, national unity and mobilization of the nation’s power, the annual GDP growth will become 10-15%, and foreign investments will be ten times more as compared to current situation.
As per some calculations, if oil price remains even on the current level, USD 58 for a barrel[1], and the gas price – USD 104 for 1000m3, 10 years later – in 2025- Azerbaijan’s strategic currency reserves will grow by 10-20 billion, reaching USD 70 billion.
Figure 1. Azerbaijan’s military expenditures 1999-2014 (USD)
1999- 121 / 2000- 130 / 2001 – 140 / 2002 – 150 / 2003 – 163 / 2004 – 175 / 2005 – 300 / 2006 -  750 / 2007 – 1000 / 2008 – 1300 / 2009 – 1446 / 2010 – 1585 / 2011- 2500 / 2012 – 3000 / 2013 – 3700 / 2014 – 4700 .
The problem under this research is observation not only of tactics and strategy of the Armenian side in case of Azerbaijan’s attack, but also political possibilities and consequences of such scenario, following which any opportunity given by Azerbaijan, will be first and foremost used by Armenia to strike militarily and to defeat enemy’s main attack, its strategic weapons and infrastructures, then under the threat of invading to the territory of Azerbaijan or its realization, peace will be imposed in the form of final trilateral agreement, in which recognition of Artakh’s independence within its constitutional boorders will be provided.
Sustainability of current ceasefire, as well as its end and resumption of military actions are anchored not only on the military component, but on a political as well. Is the political component favorable now? If yes, is this going to last forever for the republics of Armenia and Artsakh?
Under the deepening confrontation between Azerbaijan and the West “giving the green light” by the latter, and especially the USA, shouldn't be excluded before imposing final peace to Azerbaijan by Armenian military forces.
The possibility to get West's support will grow, if Armenian forces express readiness to enter the war by certain purposes and conditions consentient with it, among them non-targeting the energy pipelines stretching from Azerbaijan to Europe.
It’ll be more profitable for Armenia to reach to an agreement with the West not striking energy pipelines, and gaining support from the West instead. The Kremlin’s awareness on the availability of such an agreement can itself have a preventive value, and result in not instigating Azerbaijan to resume the war: one of the main reasons of its instigation remaims the assumption, that Azerbaijan’s agression will result in elimination of energy pipelines in the aftermath of Armenian counter-atack that can boost the growth of oil’s world price, acting as a lifeline for Russia’s economy even for a certain period.
By any excuse, whether energy pipeline defense in case of NATO, or support to Armenia within responsibilities of the CSTO (if e.g. Azerbaijan attacks the territory of the Republic of Armenia) in case of Russia or CSTO forces, unilaterally entering the region (first and foremost to Azerbaijan) by a third party can entail in invasion into the territory by other forces.
Moreover, it refers not only CSTO or NATO or Russia and the USA, but also Turkey under the “one century mandate” pretext of defending Nakhijevan, or Iran, for the pretext to provide security of Iran-Armenia road of strategic importance, or, to prevent the possible humanitarian disaster in Talish regions in case of escalation of the situation. In any case, capabilities of western countries and Iran to deploy forces in the region, and especially on the conflict zone, as compared to Russia are very limited though.
In case of a likewise scenario, Azerbaijan can turn into a zone of sectoral presence for extra-regional forces, the future of which will be negotiated between the forces deployed in the region, following the example of post-war Germany.
Resolution of Artsakh conflict under favorable conditions for Armenia and on the basis of shadow agreements with the West can result in strengthening of Armenia’s sovereignty up to liberation from the colonial contract on gas monopoly with Russia signed in 2014.
Otherwise, if after lifting sanctions over Iran an agreement is reached between Tehran and the West in the near future (based on which Iranian and even Turkemenistan’s gas will be supplied to Europe, and one of its possible routes is through the territory of Armenia), then as far as in case of Armenia, the West and Iran will have to come to such an agreement not with Armenia’s authorities, but with the Kremlin.
In that case “Gazprom,” more precisely, Russian bureaucrats and oligarchs, but not Armenia and its people will gain tremendous dividends. Upon the roughest calculations, for transition of 50m3 gas from Meghri to Bavra, about 600km, Armenia, in case of acting as an independent player can gain USD 1 billion net profit (transition of 1000m3 gas for 100km is estimated by USD 3,4). The issue of supplying Iran's oil and gas to Europe is among the crucial issues, which, in the end made the West to close a deal with Iran.
If republics of Armenia and Artsakh will have to undertake preventive military actions independently, for the purpose of imposing peace to Azerbaijan, then Russia's and Iran's interests and possible responses should be taken into account, and not to lead communication and cooperation tubes of the countries to a deadlock. To that end it's of utmost importance to accurately analyse extra-regional interests, from the perspective of final resolution of Artsakh problem through military means.
As a guarantee for Azerbaijan's renouncement of further revanche ambtitions, after the war Armenia may put the issue of fully provision of autonomous status to national minorities, i.e. Talishes, Lezgins, Tats and Avar-Tsakhurs. In other words: Azerbaijan's federalisation by affiliate participation of all nations living in the country, formation of a common state under international control, by full decentralization of power and integration of peacekeepers in the regions.
The research was conducted and scenarios were developed by the author in July 2015. The full version of the research will be available on AIISA website (www.aissa.am) after the expert round table on the topic.
[1] The research was conducted in July 2015, therefore oil prices are taken into account as per 15.07.2015