Արցախյան բաժանարար գծում պատերազմի վերսկսման հնարավոր դիպաշարերը
Մեծ հավանականություն կա, որ առաջանցիկ տեմպերով զինվող Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնելու Արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, անգամ եթե հայկական կողմերը պատրաստ լինեն հանձնել ազատագրված տարածքները, այդ թվում` Քարվաճառը և նախկին Լաչինի շրջանի մեծ մասը: Ալիևի վարչակարգի առավելապաշտությունը և իրական փոխզիջման տորպեդահարումը սնուցվում է նավթադոլարներից ուռճացված սեփական ուժերի գերագնահատմամբ: Սակայն, իրականում այդ անհամարժեքությունն իրական սպառնալիք է Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների քաղաքացիների անվտանգությանը:
Ալիև կրտսերի` Հայաստանին ուղղված մշտական սպառնալիքները, աշխարհի հայերին Ադրբեջանի թշնամի հռչակելը, Երևանը, Զանգեզուրը և Սևանա լիճն Ադրբեջանի նախնիների պատմական տարածք հայտարարելը լրջագույն մտահոգության առարկա պետք է դառնան Հայաստանի և Արցախի բոլոր քաղաքացիների համար: Այսուհետ Ալիևի վարչախմբի՝ ոչ միայն Հայաստանի անվտանգությանը, այլև գոյությանն ուղղված սպառնալիքն օր առաջ վնասազերծելը պետք է դառնա արտաքին և ռազմական քաղաքականությունների առաջնայնություն:
Այս ընթացքում, երբ Հայաստանում կեղծված ընտրությունների միջոցով իշխանության եկած խմբավորումը շարունակում է վատ և անարդյունավետ կառավարումը, երբ երկրում կոռուպցիայի ծավալները մնում են հսկայական չափերով, ՀՀ հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ դիմում են արտագաղթի, Ալիևի վարչակարգն անհիմն հույս ունի, որ, ի վերջո, կկարողանա այնպիսի ռազմական գերակշռություն ապահովել բառիս բուն իմաստով «արնաքամ լինող Հայաստանի և Արցախի» նկատմամբ, որ առանց վարանելու, իր համար հարմար պահին կվերսկսի պատերազմը և կհասնի իր բաղձալի նպատակին:
Վերջին 10, և, հատկապես, 4-5 տարիների ընթացքում Ադրբեջանի ռազմավարական արժութային պաշարները, որոնք կազմված են Ադրբեջանի նավթային հիմնադրամի, Կենտրոնական բանկի պահուստներից և Ֆինանսների նախարարության գանձապետական միջոցներից, ավելացել են 30 անգամ` հասնելով 50 մլրդ դոլարի:
Սակայն Արևմուտքն Ադրբեջանի նկատմամբ ունի էական և ազդեցիկ ֆինանսական լծակներ: Դրանցից մեկն այն է, որ Ադրբեջանի արժութային պաշարներն ի պահ են հանձնվում գերազանցապես արևմտյան բանկերում: Չի բացառվում, որ պատերազմ սկսվելու պարագայում ինչ-ինչ հանգամանքների դեպքում դրանք սառեցվեն և չտրամադրվեն Ալիևին: Մեկ այլ լծակ է Ադրբեջանում նավթ արդյունահանող արևմտյան ընկերությունների կողմից նավթի արդյունահանման ծավալների կտրուկ նվազեցնելու հնարավորությունը:
Ադրբեջանի կողմից արդեն կուտակված միջոցները բավարար են առաջիկա 20 տարիների ընթացքում յուրաքանչյուր տարվա կտրվածքով սպառազինությունների ձեռքբերման նպատակով շուրջ 2 մլրդ դոլար ծախսելու համար: Սա մի ցուցանիշ է, որին Հայաստանը չի կարող հասնել նույն ժամանակաշրջանում, անգամ եթե մի հրաշք տրանսֆորմացիայի (փոխակերպման)՝ իշխանափոխության, համազգային համախմբման և ժողովրդի ուժերի մոբիլիզացիայի արդյունքում ՀՆԱ-ի տարեկան աճը դառնա 10-15%, իսկ արտաքին ներդրումները ներկայիս համեմատ տասնապատկվեն:
Ըստ որոշ հաշվարկների` եթե նավթի գինը պահպանվի անգամ ներկայիս[1] մակարդակով` 58 դոլար մեկ բարելի դիմաց, իսկ գազի գինը՝ 104 դոլար 1000 խմ-ի դիմաց, ապա 10 տարի անց` 2025թ.-ին, Ադրբեջանի ռազմավարական արժութային պաշարները կավելանան ևս 10-20 մլրդ-ով` հասնելով 70 մլրդ դոլարի:
Գծապատկեր 1. Ադրբեջանի ռազմական ծախսերը 1999-2014թթ. (մլրդ դոլար)
1999- 121 / 2000- 130 / 2001 – 140 / 2002 – 150 / 2003 – 163 / 2004 – 175 / 2005 – 300 / 2006 - 750 / 2007 – 1000 / 2008 – 1300 / 2009 – 1446 / 2010 – 1585 / 2011- 2500 / 2012 – 3000 / 2013 – 3700 / 2014 – 4700:
Սույն ուսումնասիրության ներքո մեր խնդիրն է դիտարկել ոչ միայն Ադրբեջանի հարձակման դեպքում հայկական կողմի գործողությունների մարտավարությունն ու ռազմավարությունը, այլև այնպիսի դիպաշարերի քաղաքական հնարավորություններն ու հետևանքները, ըստ որոնց` Ադրբեջանի կողմից տրված որևէ առիթ հայկական կողմը կօգտագործի առաջին հերթին կանխարգելիչ ռազմական հարված հասցնելու և հակառակորդի հիմնական հարձակողական և ռազմավարական զինատեսակները և ենթակառույցները կործանելու ուղղությամբ, ապա Ադրբեջանի տարածք ներխուժման սպառնալիքի կամ դրա իրականացման պայմաններում` խաղաղություն կպարտադրեն վերջնական եռակողմ համաձայնագրի տեսքով, որում կարձանագրվի նաև Արցախի անկախության ճանաչումն իր սահմանադրական սահմաններով:
Առկա զինադադարի շարունակականությունը, ինչպես նաև դրա ավարտն ու ռազմական գործողությունների վերսկսումը խարսխվում են ոչ միայն ռազմական բաղադրիչի վրա, այլ նաև` քաղաքական: Արդյո՞ք քաղաքական բաղադրիչն այժմ բարենպաստ է, եթե այո, ապա արդյո՞ք այն հավերժ այդպիսին է մնալու Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների համար:
Ադրբեջան-Արևմուտք քաղաքական առճակատման խորացման պայմաններում չպետք է բացառել Արևմուտքի, հատկապես ԱՄՆ-ի շնորհիվ «կանաչ լույսի վառվելը» հայկական զինված ուժերի կողմից Ադրբեջանին վերջնական խաղաղություն պարտադրելու գործողությունների առջև:
Արևմուտքի աջակցությունն ստանալու հավանականությունը կաճի, եթե հայկական ուժերը պատրաստակամություն հայտնեն պատերազմի մեջ մտնել որոշակի` իր հետ համաձայնեցված նպատակներով և պայմաններով, այդ թվում՝ Ադրբեջանից Եվրոպա ձգվող էներգատար խողովակների չթիրախավորման հարցում:
Հայաստանի համար առավել շահեկան կլինի պայմանավորվածություն ձեռք բերել Արևմուտքի հետ՝ չհարվածելով էներգատարներին` դրա դիմաց ստանալով Արևմուտքի աջակցությունը: Նման պայմանավորվածության առկայության մասին Կրեմլի իրազեկ լինելու հանգամանքն ինքնին կարող է նաև կանխարգելիչ նշանակություն ունենալ վերջինիս համար՝ դրանով պատերազմը վերսկսել չհրահրելով Ադրբեջանին: Քանի որ նման հրահրման հիմնական պատճառներից մեկը կարող է լինել այն կանխավարկածը, որ Ադրբեջանի ագրեսիայի արդյունքում հայկական զինուժն առաջնային շարքից հանելու է հենց էներգատար խողովակները, ապա այն կարող է նավթի համաշխարհային գնի աճին խթանել՝ գոնե որոշակի ժամանակահատվածում փրկօղակ հանդիսանալով Ռուսաստանի տնտեսության համար:
Որևէ պատրվակով` լինի դա էներգատար խողովակների պաշտպանության խնդիր ՆԱՏՕ-ի դեպքում կամ ՀԱՊԿ պարտավորությունների շրջանակներում Հայաստանին աջակցություն (եթե, օրինակ, Ադրբեջանը հարվածներ հասցնի բուն Հայաստանի Հանրապետության տարածքին)՝ Ռուսաստանի կամ ՀԱՊԿ ուժերի դեպքում, տարածաշրջան (նախևառաջ՝ Ադրբեջան) միակողմանի կերպով որևէ երրորդ կողմից մուտք գործելը կարող է հանգեցնել այլ ուժերի՝ տարածաշրջան ներխուժելուն:
Ընդ որում, դա, որպես կազմակերպություններ, վերաբերում է ոչ միայն ՀԱՊԿ-ին կամ ՆԱՏՕ-ին, Ռուսաստանին ու ԱՄՆ-ին, այլև Թուրքիային՝ Նախիջևանը պաշտպանելու իր “մեկդարյա մանդատի” պատրվակով, կամ Իրանին՝ իր համար Իրան-Հայաստան ռազմավարական նշանակություն ունեցող ճանապարհի անվտանգությունն ապահովելու պատրվակով, կամ թալիշական շրջաններում իրավիճակի սրացման դեպքում հումանիտար հնարավոր աղետը կանխելու նպատակով: Թեև ամեն դեպքում տարածաշրջան, և, հատկապես, բուն հակամարտության գոտի զորք մտցնելու արևմտյան երկրների և առավել ևս՝ Իրանի կարողությունները Ռուսաստանի համեմատությամբ խիստ սահմանափակ են:
Նման դիպաշարի զարգացման իրականացման դեպքում Ադրբեջանը կարող է վերածվել արտատարածաշրջանային ուժերի սեկտորալ ներկայության գոտու, որի հետագա ճակատագիրն արդեն կորոշվի տարածաշրջանում իրենց ներկայությունն ապահոված ուժերի միջև բանակցությունների արդյունքում՝ հետպատերազմյա Գերմանիայի օրինակով:
Արցախյան խնդրի հանգուցալուծումը Հայաստանի համար բարենպաստ պայմաններում և Արևմուտքի հետ ստվերային պայմանավորվածությունների հիման վրա կարող է հանգեցնել Հայաստանի ինքնիշխանության էական ամրապնդմանը, ընդհուպ՝ ազատագրում Ռուսաստանի հետ 2014-ին կնքած գաղութատիրական գազային մենաշնորհի պայմանագրից՝ իրանական և թուրքմենական գազի տարանցիկ փոխադրման հեռանկարով:
Այլապես, եթե Իրանի դեմ պատժամիջոցների վերացման շուրջ ձևակերպված համաձայնության արդյունքում առաջիկայում պայմանավորվածություն ձեռք բերվի Իրանի և Արևմուտքի միջև (ըստ որի` իրանական գազը պետք է Եվրոպա հասցվի, և դրա հնարավոր ուղիներից մեկն էլ գազամուղը Հայաստանի տարածքով անցկացնելն է), ապա, քանի որ Հայաստանի պարագայում Արևմուտքն ու Իրանը նման պայմանավորվածություն ստիպված կլինեն ձեռքբերել ոչ թե Հայաստանի իշխանությունների, այլ Կրեմլի հետ:
Հետևաբար, այդ դարի նախագծից հսկայական շահաբաժինն էլ կհասնի ոչ թե Հայաստանին և վերջինիս ժողովրդին, այլ «Գազպրոմ»-ին, իսկ ավելի կոնկրետ՝ ռուսաստանցի չինովնիկներին ու օլիգարխներին: Ամենակոպիտ հաշվարկներով` Հայաստանով Մեղրիից մինչև Բավրա` շուրջ 600 կմ 50 մլրդ խմ գազի տարանցման դիմաց Հայաստանը, ինքնուրույն գործընկեր (խաղացող) լինելու դեպքում կարող է ստանալ 1 մլրդ դոլարի մաքուր շահույթ[2]:
Իրանի էներգակիրների՝ նավթի և գազի Եվրոպա ուղղելու հարցն այն առանցքային նշանակություն ունեցող խնդիրների թվում է, որոնք, ի վերջո, ստիպեցին Արևմուտքին համաձայնության գալ Իրանի հետ:
Եթե Հայաստանի ու Արցախի հանրապետություններն ստիպված լինեն ինքնուրույն կանխարգելիչ ռազմական գործողություն նախաձեռնել՝ Ադրբեջանին խաղաղություն պարտադրելու նպատակով, ապա պետք է հաշվի առնեն նաև Ռուսաստանի և Իրանի շահերն ու հնարավոր արձագանքները, փակուղի չմտցնեն այդ երկրների հետ հաղորդակցման և համագործակցության խողովակները: Այդ նպատակով չափազանց կարևոր է արտատարածաշրջանային շահերի ճշգրիտ վերլուծությունը՝ ռազմական ճանապարհով արցախյան խնդրի վերջնական հանգուցալուծման վերաբերյալ դիրքավորման տեսանկյունից:
Ադրբեջանի` որպես ռևանշիստական հետագա հավակնություններից հրաժարման երաշխիք Հայաստանի կողմից պատերազմի արդյունքում կարող է առաջ քաշվել այդ երկրի ազգային փոքրամասնությունների` թալիշների, լեզգիների, թաթերի և ավար-ծախուրների համար լիարժեք ավտոնոմ կարգավիճակների տրամադրումը, այսինքն, ըստ էության, Ադրբեջանի ֆեդերալիզացիան (դաշնայնացումը)` այդ երկրում ապրող բոլոր ժողովուրդների լիիրավ մասնակցությամբ ընդհանուր պետության ձևավորումը միջազգային վերահսկողության ներքո, իշխանության լիարժեք ապակենտրոնացմամբ, և այդ տարածաշրջաններում խաղաղապահների ներգրավմամբ:
Ուսումնասիրությունը և դիպաշարի մշակումը հեղինակի կողմից կատարվել է 2015թ. հուլիսին: Հետազոտության ամբողջական տարբերակը Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի (ՄԱՀՀԻ) կայքէջում (www.aiisa.am) կտեղադրվի և լրատվամիջոցներին կտրամադրվի առաջիկայում՝ ՄԱՀՀԻ-ում խնդրո առնչությամբ փորձագիտական քննարկումից հետո:
[1] Հետազոտութունը կատարվել է հուլիս ամսին, ուստի նավթի միջազգային գները վկայակոչված են 15.07.2015թ. դրությամբ:

Возможные сценарии возобновления войны на разграничительной линии Арцаха
Существует большая вероятность того, что вооружающийся опережающими темпами Азербайджан никогда не согласится с мирным урегулированием Арцахской проблемы, даже если армянские стороны готовы будут сдавать освобожденные территории, в том числе Карвачар и большую часть бывшего Лачинского района. Максимализм администрации  Алиева и торпедирование реального компромисса подпитывается раздутой на нефтедолларах переоценкой собственных сил. Хотя, в действительности,  эта неадекватность является реальной угрозой безопасности граждан республик Армения и Арцах.
Постоянные угрозы Алиева-младшего в адрес Армении, провозглашение армян всего мира врагами Азербайджана, провозглашение Еревана, Зангезура и озера Севан исторической территорией Азербайджана должны стать предметом серьезнейшей озабоченности для всех граждан Армении и Арцаха. Отныне ранняя нейтрализация угрозы администрации Алиева, направленной не только против безопасности Армении, но и ставящая под вопрос само ее существование, должна стать приоритетом  внешней и военной политик Республики Армения.
За это время, пока пришедшая к власти путем фальсификации выборов группировка продолжает плохое и неэффективное управление, когда масштабы коррупции в стране остаются по-прежнему огромными, сотни тысячи граждан Армении эмигрируют из страны, администрация Алиева питает необоснованные надежды на то, что в конце концов, сумеет обеспечить такое военное преимущество по отношению к буквально «истекающим кровью» Армении и Арцаху, что в удобный для него момент возобновит войну и достигнет желаемой цели.
За последние 10, особенно за последние 4-5 лет стратегические валютные резервы Азербайджана, которые состоят из нефтяного фонда Азербайджана, казначейских средств Министерства финансов и Центрального банка, по различным оценкам увеличились в 30 раз, достигнув 50 млрд. долларов США.
Но Запад имеет значительные и весомые финансовые рычаги на Азербайджан. Одним из них является то, что валютные резервы Азербайджана хранятся в основном в западных банках. В случае начала войны не исключено, что, в силу каких-то обстоятельств, они могут быть заморожены и не предоставлены Алиеву. Еще одним рычагом Запада является возможность резкого сокращения объемов добычи нефти западными нефтедобывающими компаниями, которые работают в Азербайджане.
Накопленные Азербайджаном средства сами по себе уже достаточны для того, чтобы ежегодно тратить около 2 млрд долларов на вооружение в течение ближайших 20 лет. Это тот показатель, которого Армения не сможет достичь за тот же период, даже если в результате чудесной трансформации – смены власти, общенациональной консолидации и мобилизации сил всего народа Армении, показатель роста ВВП в год вырастет до 10-15%, а внешние инвестиции по сравнению с нынешними увеличатся в десять раз.
По некоторым подсчетам, если цены на нефть сохранятся хотя бы на нынешнем (15.07.2015г.) уровне – 58 долларов за баррель, а цена за газ – 104 доллара за 1000 куб.м., то через десять лет – в 2025-ом году, стратегические валютные резервы Азербайджана возрастут еще на 10-20 млрд.долларов – дойдя до 70 млрд.долларов.
Таблица 1. Военные расходы Азербайджана в 1999-2014 гг. (в млн долларах)
1999- 121 / 2000- 130 / 2001 – 140 / 2002 – 150 / 2003 – 163 / 2004 – 175 / 2005 – 300 / 2006 -  750 / 2007 – 1000 / 2008 – 1300 / 2009 – 1446 / 2010 – 1585 / 2011- 2500 / 2012 – 3000 / 2013 – 3700 / 2014 – 4700 :
Нашей задачей в рамках этого исследования является не только рассмотрение  тактики и стратегии военных действий с армянской стороны в случае нападения Азербайджана, но и политические возможности и последствия таких сценариев,  по которым любой повод, который будет предоставлем азербайджанской стороной, армянская сторона использует в первую очередь в направлении нанесения превентивного военного удара и сокрушения основных наступательных и стратегических вооружений и инфраструктуры противника, а затем – в условиях угрозы вторжения на территорию Азербайджана или ее реализации – будет осуществлено принуждение к миру в виде окончательного трехстороннего мирного соглашения, в котором будет зафиксировано признание независимости Арцаха в своих конституционных границах. ­
Как устойчивость существующего режима перемирия, так и его коллапс и возобновление военных действий, опираются не только на военную, но и на политическую составляющую. Действительно ли политическая составляющая сейчас благоприятна, и если да, то насколько долговременна она для республик Армении и Нагорного Карабаха?
В условиях углубления политической конфронтации между Азербайджаном и Западом нельзя исключать, что будет "зажжен зеленый свет" со стороны Запада, особенно США, перед заключительной операцией по принуждению Азербайджана к миру армянскими вооруженными силами.
Вероятность получения поддержки со стороны Запада возможно возрастет в том случае, если армянские стороны выразят готовность вступить в войну с некоторыми, согласованными с ним, целями и условиями, в том числе в вопросе нетаргетирования проходящих из Азербайджана в Европу энергетическим комуникациям.
Для Армении будет выгоднее достижение договоренности с Западом о ненанесении ударов по энергетическим коммуникациям - в обмен на политическую поддержку с ее стороны. Обстоятельство осведомленности Кремля о существовании подобного соглашения само по себе может также иметь превентивное значение для последнего, демотивируя его в вопросе подталкивания Азербайджана к возобновлению войны.
Дело в том, что одной из основных причин подобного подстрекательства со стороны Кремля может быть предположение, что в случае агрессии со стороны Азербайджана армянские вооруженные силы в первую очередь выведут из строя именно трубопроводы – энергетические коммуникации, а это может стимулировать рост мировых цен на нефть, и хотя бы некоторое время послужить спасательным кругом для экономики России.
Любое вторжение третьей стороны в одностороннем порядке под любым предлогом, будь то спасение энерго-транспортных коммуникаций в случае НАТО или в рамках обязанностей ОДКБ по поддержке Армении (если, например, Азербайджан нанесет удар конкретно по территории Республики Армения) в случае сил ОДКБ или России, может привести к вторжению других сил в регион.
Это относится не только к организациям (НАТО или ОДКБ), но и странам, причем как к России или США, так и к Турции и Ирану. Первая может втянуться в войну под  предлогом своего "векового мандата" защиты Нахичевани, а вторая – под предлогом обеспечения безопасности автомагистрали Иран-Армения, имеющей для нее стратегическое значение, или для предотвращения возможной гуманитарной катастрофы в случае обострения ситуации в талышских регионах. Но, в любом случае, возможности введения войск западных стран и, тем более, Ирана в регион и, особенно, в саму зону конфликта, по сравнению с Россией, достаточно ограничены.
В случае реализации сценария принуждения Азербайджана к миру, эта страна может превратиться в зону секторального присутствия внерегиональных сил, а ее дальшейшая судьба решится в результате  переговоров между этими силами, обеспечившими свое присутствие в регионе, на примере послевоенной Германии.
Разрешение Карабахского конфликта на условиях, благоприятных для Армении и на основе теневых соглашений с Западом может привести к значительному укреплению суверенитета Армении, вплоть до освобождения от подписанного в 2014-м году с российским газовым монополистом колониального договора с перспективой превращения в транзитную страну для иранского и Туркменского газа.
Иначе, если в результате принятого соглашения о снятии санкций против Ирана, будут подписаны соглашения между Ираном и Западом (согласно которому иранский газ должен поступать в Европу и один из возможных его путей – это проведение его через территорию Армении), то, т.к. в случае Армении Запад и Иран подобный договор вынуждены будут подписывать не с руководством Армении, а с Кремлем, то и огромная доля прибыли проекта века перепадет не Армении и ее гражданам/населению, а "Газпром"-у, а конкретнее, российским чиновникам и олигархам.
По самым грубым расчетам, Армения, будь она самостоятельным/суверенным партнером/игроком, в случае прохождения газа из Мегри до Бавры через ее территорию на протяженности 600 км в обьеме 50 млрд.куб.м. могла бы иметь чистую прибыль за транзит в 1 млрд.долларов (из расчета по 3.4$ за каждые 1000 км транзита).
Вопрос направления энергоносителей Ирана – нефти и газа, в Европу – в числе имеющих ключевого значение, которые в итоге и подтолкнули Запад прийти к соглашению с Ираном.
Если республики Армении и Арцаха вынуждены будут предпринять самостоятельные превентивные военные действия с целью принуждения Азербайджан к миру, то должны принять во внимание также интересы и возможную реакцию России и Ирана, не прерывать каналы общения и сотрудничества с этими странами. С этой целью чрезвычайно важен точный анализ внешнерегиональных интересов с точки зрения окончательного позиционирования в вопросе решения карабахского конфликта военным путем.
Со стороны Армении Азербайджану, как реваншистскому государству, в качестве гарантии отказа со стороны последней от последующих претензий может быть выдвинут вопрос предоставления национальным меньшинствам – талышам, лезгинам, татам и аварцам-цахурам - статуса полноценной автономии. То есть, по сути, федерализации Азербайджана, формирования общего государства под международным контролем с полноправным участием в ее управлении проживающих в нем народов, децентрализацией власти, и с привлечением миротворцев в автономных регионах.
Исследование и разработка сценариев автором проведены в июле 2015г. Полная версия исследования будет размещено на сайте Армянского института международных отношений и безопасности (АИМОБ) (www.aiisa.am) и предоставлено СМИ после экспертного обсуждения проблемы в ближайшее время.