«Տաշիր» ընկերությունների խումբը հայտարարեց, որ ձեռք է բերում ՀԷՑ-ը
«Տաշիր» ընկերությունների խումբը և «Ինտեռ ՌԱՕ» ընկերությունը համաձայնագիր են ստորագրել՝ Հայաստանի Հանրապետությունում էլեկտրաէներգետիկ ակտիվների առքուվաճառքի վերաբերյալ։ Այս մասին հաղորդագրութոյւն է տարածել «Տաշիր» ընկերությունների խմբի լրատվական ծառայությունը։
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, գործարքն արդեն հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության կողմից և կավարտվի ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից համապատասխան որոշումից հետո:
Կողմերը նաև պայմանավորվել են, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն և «Հրազդանի ՋԷԿ» ԲԲԸ-ն շարունակելու են ամբողջ ծավալով կատարել իրենց կողմից նախկինում ստանձնած պարտավորությունները։
««Տաշիր» ընկերությունների խումբը ամբողջությամբ իր վրա է վերցնում ՀԷՑ-ի կառավարման գծով պարտականությունները», – հայտարարել է  «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանը։
Զարգացման հետագա պլանների մեջ է մտնում հակաճգնաժամային ծրագրի ներդրումը՝ ընկերության ֆինանսական գործունեության օպտիմալացման և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի ֆինանսա-տնտեսական վերահսկողությունն ուժեղացնելու նպատակով։ Նախատեսվում է իրականացնել նաև բաշխիչ ցանցերի սարքավորումների փուլային արդիականացում։
Հայաստանի Հանրապետության բնակչությանն աջակցելու նպատակով որոշում է ընդունվել հաջորդ տարվա ընթացքում սեփական միջոցների հաշվին՝ ՀՀ կառավարության հետ պարիտետային սկզբունքով, փոխհատուցել բարձրացած և մինչև 2015թ. օգոստոսի 1-ը գործող սակագնի տարբերությունը՝ բնակչության և փոքր բիզնեսի համար։
««Ինտեռ ՌԱՕ» խումբը ՀԷՑ-ի սեփականատեր հանդիսանալու  ողջ ժամանակահատվածում ներդրել է լավագույն գործարար փորձը, ներդրումներ է կատարել Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկ սեկտորի զարգացման ուղղությամբ, օպտիմալացրել է ծախսերը, ինչի արդյունքում բարելավվել են ակտիվների գործունեության արտադրական արդյունքները, – ասել է «Ինտեռ ՌԱՕ»-ի ղեկավար Բորիս Կովալչուկը,- Մենք «Տաշիր» ընկերությունների խմբի հետ պայմանավորվել ենք գործարք կնքել այնպիսի պայմաններով, որոնք հաշվի են առնում ակտիվների արդարացի արժեքը։ Հենց այդ մոտեցումը կողերին թույլ կտա հասնել առավելագույն տնտեսական էֆեկտի»։

Группа «Ташир» приобретёт у Группы «Интер РАО» электроэнергетические активы в Республике Армения
Группа «Ташир» и Группа «Интер РАО» подписали договор о купле-продаже электроэнергетических активов в Республике Армения. Сделка уже одобрена правительством Армении и будет завершена после решения Комиссии по регулированию общественных услуг. Стороны также договорились, что ЗАО «Электрические сети Армении» и ОАО «Разданская ТЭС» продолжат исполнять ранее взятые на себя обязательства в полном объёме.
«Группа компаний «Ташир» полностью принимает на себя обязательства по управлению ЗАО «Электрические сети Армении», – заявил президент группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян . – В планах  дальнейшего развития - внедрение антикризисной программы с целью оптимизации финансовой деятельности компании и усиления контроля финансово-экономической деятельности ЗАО «Электрические сети Армении», а также поэтапная модернизация оборудования распределительных сетей. В целях поддержки населения Республики Армении принято решение в течение последующего года за счёт личных средств паритетно с Правительством Республики Армения компенсировать разницу между повышенным и действовавшим до 1 августа 2015 года тарифами на электроэнергию для населения и малого бизнеса».
«Группа «Интер РАО» на протяжении всего срока владения электроэнергетическими активами в Республике Армения внедряла лучшие мировые бизнес-практики, осуществляла инвестиции в развитие электроэнергетического сектора Армении, оптимизировала издержки, в результате чего были улучшены производственные результаты деятельности активов, - заявил председатель правления ПАО «Интер РАО» Борис КОВАЛЬЧУК. – Мы договорились с группой компаний «Ташир» осуществить сделку на условиях, учитывающих справедливую стоимость активов. Именно такой подход позволит сторонам сделки достичь максимального экономического эффекта».