Առողջապահության փոխնախարարի բիզնես շահերը
«Առողջ ապագա» բժշկական կենտրոն» ՍՊԸ-ն «Տուբերկուլյոզի բժշկական օգնության ծառայություններ» ծրագրի շրջանակներում խոշոր գումարներ ստացող բժշկական հաստատություններից է: Տարիներ շարունակ կառավարությունն այս ընկերության նկատմամբ բավականին առատաձեռն է գտնվել: Պատճառն այն է, որ «Առողջ ապագա» ԲԿ-ի բաժնետերերը պատահական մարդիկ չեն: «Հետքն» արդեն անդրադարձել է, որ ընկերությունը 50/50 կիսում են Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի կինը՝ Ժաննա Աղաբաբյանը և առողջապահության փոխնախարար Վահան Պողոսյանի կինը՝ Լիլիթ Գասպարյանը: Վերջինս նաև Էջմիածնի պոլիկլինիկայի տնօրենն է:
«Առողջ ապագա» բժշկական կենտրոն» ՍՊԸ-ի տնօրենի պաշտոնը վստահվել է փոխնախարարի 20-ամյա որդուն՝ Էդգար Պողոսյանին:
Կառավարության առաջին աջակցությունը՝ պաշտոնյաների կանանց ընկերությանը
2007թ. մարտի 1-ի N 248-Ն որոշումով կառավարությունը թույլատրել է առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող «Դիլիջան» մանկական հակատուբերկուլյոզային առողջարան» ՓԲԸ-ին՝ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող 1334,6 քառ. մետր մակերեսով և 19 մլն 737 հազ. դրամ հաշվեկշռային արժեքով անշարժ գույքով և սպասարկման համար անհրաժեշտ 1.5 հա հողատարածքով վճարել ընկերության կողմից տեղաբաշխված` պետությանը պատկանող համապատասխան թվով բաժնետոմսերի ձեռքբերման դիմաց:
Այդ ժամանակ նշված տարածքը վարձակալությամբ զբաղեցրել է «Առողջ ապագա բժշկական կենտրոն» ՍՊԸ-ն և կառավարության կողմից ձեռք բերված գույքն օտարվել է հենց վարձակալին: Գույքի գնահատված արժեքը եղել է 19 մլն 146 հազար դրամ, սակայն բարձրաստիճան պաշտոնատար այրերի կանանց ընկերությանը օտարվել է 14 մլն 360 հազար դրամով:
Այդ տարիներին Գալուստ Սահակյանը պատգամավոր էր, իսկ Վահան Պողոսյանը զբաղեցնում էր աոողջապահության նախարարության բժշկական օգնության կազմակերպման վարչության պետի պաշտոնը:
«Առողջ ապագա» ԲԿ-ն՝ պետության բարձր հովանու ներքո
Առողջապահության նախարարությունը տրամադրել է «Առողջ ապագա բժշկական կենտրոն» ՍՊԸ-ի և առողջապահության նախարարության միջև կնքված 2009-2014թթ. պայմանագրերի պատճենները: Ըստ նախարարության՝ 2002-2008թթ. կնքված պայմանագրերի կրկնօրինակները չեն պահպանվել, կառավարության համապատասխան որոշման հիմքով դրանք ոչնչացվել են:
Վահան Պողոսյանը 2011թ. առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնակատարն էր: Թվում էր, թե պաշտոնյան պետք է կաշկանդված լիներ և կնոջը, կամ որ նույնն է՝ իր ընտանիքին պատկանող ընկերության հետ ի պաշտոնե չմտներ գործարքային հարաբերությունների մեջ: Սակայն, նշված տարում նա է «Առողջ ապագա» ԲԿ-ի հետ կնքել պետության կողմից երաշխավորված անվճար հիվանդանոցային բժշկական օգնության և սպասարկման մասին պետական պայմանագիրը: Այդ ժամանակ բժշկական կենտրոնի տնօրենը Վ. Պողոսյանի մորաքրոջ որդին էր, ով մոտ 4 տարի նաև բաժնետեր է եղել:
Պատահական չէ, որ Վահան Պողոսյանի նախարարություն մուտք գործելուց հետո «Առողջ ապագա բժշկական կենտրոն» ՍՊԸ-ի գործերը լավացել են, և տարեց տարի ավելացել է հատկացվող ֆինանսավորումը: Եթե երաշխավորված անվճար հիվանդանոցային բժշկական օգնության և սպասարկման համար ընկերությանը 2009թ. հատկացվել է մոտ 160 մլն դրամ, ապա 2015թ-ին՝ 273 մլն: Համեմատության համար նշենք, որ օրինակ՝ «Գյումրիի Ինֆենկցիոն-Հակատուբերկուլյոզային հիվանդանոց» ՓԲԸ-ին 2009թ-ին հատկացվել է մոտ 64 մլն 605 հազա դրամ, իսկ 2015-ին՝ 64 մլն 500 հազար, գումարի չափը գրեթե չի փոխվել:
«Առողջ ապագա բժշկական կենտրոն» ՍՊԸ-ին լավ աչքով նայելը պատահական չէ: Առողջապահության նախարարի հրամանով՝ բժշկական հաստատության կողմից պետական պատվեր տեղադրելու մասին հայտերը քննարկվում են նախարարի կողմից ստեղծված պետական պատվեր տեղադրող հանձնաժողովի կողմից: Հանձնաժողովի կազմում ներառված են բացառապես նախարարության աշխատակիցներ: Կասկածից վեր է, որ ստորադաս աշխատողը դեմ չի գնա և բացասական կարծիք չի ներկայացնի փոխնախարարի տիկնոջ ընկերության ներկայացրած հայտի վերաբերյալ:
Բացի այդ՝ փոխնախարար Վահան Պողոսյանն է համակարգում նախարարության տուբերկուլոզի և ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման ու բժշկական օգնության կազմակերպման, ՀՀ տարածքում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման և տուբերկուլոզի դեմ պայքարի Գլոբալ Հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերի իրականացման բնագավառներում` նախարարության աշխատակազմի բժշկական օգնության քաղաքականության վարչության, արտակարգ իրավիճակների և զորահավաքային նախապատրաստության բաժնի, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի և մալարիայի դեմ պայքարի Գլոբալ հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող դրամաշնորհային ծրագրերը համակարգող խմբի, ինչպես նաև առողջապահության նախարարության «Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն», «ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլոզի, մալարիայի դեմ ուղղված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի աշխատանքները։
Ակնհայտ է, որ փոխնախարար Վահան Պողոսյանը շահերի բախման իրավիճակում է գտնվում, սակայն այս փաստը չի հուզում ոչ փոխնախարարին, ոչ էլ կառավարությանը:
Փորձեցինք զրուցել «Առողջ ապագա» ԲԿ-ի 20-ամյա տնօրենի հետ, սակայն ապարդյուն: Նա այդպես էլ ոչ մի անգամ «տեղում» չգտնվեց:

Бизнес-интересы замминистра здравоохранения
ООО “Медицинский центр “Здоровое будущее” – одно из тех медучреждений, которое в рамках программы “Медицинская помощь  при туберкулезе” получает крупные суммы.
На протяжении многих лет правительство проявляло большую щедрость к этой компании. Причина в том, что акционеры МЦ “Здоровое будущее” люди не случайные. Hetq.am уже писал о том, что акции этого медицинского учреждения делят поровну (50/50) жена спикера Национального Собрания Галуста Саакяна Жанна Агабабян и жена заместителя министра здравоохранения Ваана Погосяна Лилит Гаспарян. Последняя является также директором поликлиники города Эчмиадзина.  Должность директора ООО “Медицинский центр “Здоровое будущее” занимает 20-летний сын замминистра Эдгар Погосян.
Первая помощь, оказанная правтельством компании жен высокопоставленных чиновников
Решением N 248-Ն от 1 марта 2007 г. правительство разрешило ЗАО “Детская противотуберкулезная здравница “Дилижан”, действовавшему в подчинении Минздрава, заплатить за принадлежащие государству акции своей территорией площадью 1334,6 кв.м и недвижимостью стоимостью 19 м млн 737 тыс. драмов.
В то время указанную территорию арендовало ООО “Медцентр “Здоровое будущее”, и приобретенная правительством недвижимость была отчуждена съемщику. Стоимость недвижимости была оценена в 19 млн 146 тыс. драмов, однако компании жен высокопоставленных чиновников она была отчуждена за 14 млн 360 тыс. драмов.
В то время Галуст Саакян был депутатом Национального Собрания, а Вааан Погосян занимал должность начальника управления организации медицинской помощи Министерства здравоохранения РА.
МЦ “Здоровое будущее” пользуется покровительством государства
Министерство здравоохранения предоставило копии договоров, заключенных между ООО “МЦ “Здоровое будущее” и Минздравом в 2009-2014 гг. По утверждению представителей этого ведомства, копии договоров, которые были заключены в 2002-2008 гг., не сохранились –они были уничтожены на основании соответствующего решения правительства.
В 2011 г. Вардан Погосян исполнял обязанности руководителя аппарата Минздрава. Казалось, что чиновник должен был вести себя сдержанно и не заключать какие-либо сделки с компанией, принадлежащей его жене, а значит, и его семье. Однако в указанном году именно он заключил с МЦ “Здоровое будущее” договор о гарантированной государством бесплатной больничной медицинской помощи и обслуживании. Тогда директором медцентра был двоюродный брат В.Погосяна, который в течение 4 лет являлся также акционером компании.
Не случайно, что после прихода Ваана Погосяна в Министерство здравоохранения дела ООО “Медцентр “Здоровое будущее” улучшились, его финансирование с каждым годом увеличивалось. Если в 2009 г. на гарантированную бесплатную больничную медицинскую помощь и обслуживание было выделено около 160 млн драмов, то в 2015-ом – уже 273 млн. Для сравнения отметим, что ЗАО “Гюмрийская инфекционная противотуберкулезная больница” в 2009 г. было выделено 64 млн 605 тыс. драмов, а в 2015-ом - 64 млн 500 тыс.
Финансирование программы “Медицинская помощь при туберкулезе”
Особое отношение к ООО “Медцентр “Здоровое будущее” не случайно. Приказом министра здравоохранения заявки на размещение госзаказа медицинским учреждением обсуждаются в созданной министром соответствующей комиссии. В ее состав входят исключительно сотрудники Минздрава. Нет никаких сомнений, что подчиненные никогда не выскажут отрицательное мнение о заявке, представленной компанией жены заместителя министра.
Кроме того, Ваан Погосян курирует также ряд органов и программ, имеющих отношение к финансированию борьбы с малярией, ВИЧ/СПИД, туберкулезом, призывом в армию и т.д.
Очевидно, что в случае с этим высокопоставленным чиновником имеет место столкновения интересов, однако этот факт не волнует ни его самого, ни правительство.
Мы попытались побеседовать и с 20-летним директором МЦ “Здоровое будущее”, но, как оказалось, он никогда не бывает на рабочем месте.