Հովիկ Աբրահամյան. «Կարող ենք փաստել, որ սակագները հիմնավորված են և դրանց փոփոխության անհրաժեշտությունը չկա»
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Նախքան նիստի օրակարգային հարցերին անցնելը վարչապետը տեղեկացրել է, որ «Դելոիթ և Տուշ» ընկերությունը ներկայացրել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից էլեկտրաէներգիայի սակագների հաստատման և հնարավոր օպտիմալացման գործընթացն ուսումնասիրող խորհրդատվության առաջին փուլի հաշվետվությունը:
ՀՀ փոխվարչապետ, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը համառոտ ներկայացրել է արդյունքները: Նա նշել է, որ երեք փուլով առաջադրանքը, որը տրված էր «Դելոիթ և Տուշ ընկերությանը» հետևյալն էր. առաջին փուլ՝ Հայաստանի էներգաշուկայի ուսումնասիրում և եզրակացություն կատարված գործողությունների վերաբերյալ, երկրորդ՝ սակագնի նվազեցման հնարավորությունների բացահայտում, երրորդ՝ ոլորտի երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարության փոփոխմանն ուղղված առաջարկությունների մշակում, մասնավորապես, կառավարության կողմից պատրաստված 2016-2036 թթ. ռազմավարական ծրագրի վերաբերյալ կարծիքներ:
Փոխվարչապետի խոսքով՝ առաջին փուլում ուսումնասիրվել են արտադրության բաշխման ծախսերը, հանդիպել են բոլոր ընկերությունների հետ: Արդյունքում ամրագրել են, որ ԱՊՀ երկրների սակագների համեմատության մեջ Հայաստանը գտնվում է նախավերջին տեղում:
«Իհարկե, հարաբերական տեսակետից մեզ մոտ ավելի բարդ է իրավիճակը, և նշել են պատճառները: Երկրում էլեկտրաէներգիա արտադրող ակտիվների պատմականորեն ձևավորված կառուցվածքն է հիմնական խնդիրը, քանի որ այն ակտիվները, որոնք ձևավորվում են, ունեն որոշակի կառուցվածք և նրանց ձևավորած արտադրանքով է որոշվում սակագինը: Չնայած ոչ թանկ հիդրո և ատոմային էլեկտրաէներգիայի արտադրությանը՝ միշտ կա եզրափակիչ կայանի դերը: Եզրափակիչ կայանը մեզ մոտ հանդիսանում է Հրազդանի ՋԷԿ-ը, որն ունի բարձր ինքնարժեք, ինչի հետևանքով կան խնդիրներ և ի վերջո սակագնի բարձրացում հատկապես այն պարագայում, երբ էժան հիդրոռեսուրսները կամ ատոմակայանն ինչ-ինչ պատճառներով հնարավոր չի լինում ամբողջովին օգտագործել: Երկրորդ՝ ի տարբերություն հարևան երկրների, մենք չունենք խաչաձև սուբսիդավորման հնարավորություն, ասենք՝ տրանզիտով գնացող գումարների ուղղում դեպի սակագնի նվազեցում և այլն: Ի վերջո, մանրամասն վերլուծելով կառուցվածքը, «Դելոիթ և Տուշ» ընկերությունը տվել է 2015-2016թթ. համար սահմանված Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից սակագների հետևյալ եզրակացությունը: Մենք վերլուծեցինք Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը, երբ երկրի միակ էներգամատակարարը հայտնվել էր դեֆոլտի եզրին, ինչը հիմնականում պայմանավորված էր համակարգի օպերատորի կանխատեսումների և հզորությունների բեռնավորման անհամապատասխանությամբ: Խոսքը վերաբերում է բազմիցս նշված հիդրոռեսուրսներին և ատոմակայանի կանգին: Ընկերությունում ֆինանսական միջոցների պակասորդն իրենց վրա արդեն զգացել էին էլեկտրաէներգիա արտադրող ընկերությունները, ինչը կարճաժամկետ հեռանկարում կառաջացներ սպառնալիք երկրի ողջ էներգահամակարգի կայունության համար: Այս պայմաններում սակագնի բարձրացման վերաբերյալ կարգավորող մարմնի որոշումն՝ ուղղված ոլորտում իրադրության կայունացմանը և սպառողների հուսալի էներգամատակարարման պահպանմանը, մեր տեսանկյունից համարվում է հիմնավորված: Ըստ էության, հիմնական հարցադրված պահանջները՝ արդյոք հիմնավորված է և ինչ կլիներ, եթե չլիներ որոշումը, մենք ստացել ենք հստակ պատասխան առաջին փուլի արդյունքներով»,-հայտնել է Վաչե Գաբրիելյանը:
«Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ սակագները հիմնավորված են և դրանց փոփոխության անհրաժեշտությունը չկա: Միաժամանակ, մենք քննարկել ենք հարցը Հայաստանի Հանրապետության նախագահի հետ և որոշել ենք, որ կառավարությունը կանի ամեն ինչ, որպեսզի մեր քաղաքացիների նորմալ կենսագործունեության համար սակագնի բարձրացումը խոչընդոտ չհանդիսանա:
Ի լրումն սակագների հիմնավոր լինելու հարցին, հասարակությանը հուզում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության կառավարման հարցը: Ինչպես վերջին ամիսների իրողությունները ցույց տվեցին, այս իրավիճակում հրամայական է դարձել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունում նոր, ժամանակակից կառավարման համակարգերի ներդրումը:
Քանի որ «Ինտեր ՌԱՕ» ընկերությունը ցանկություն էր հայտնել վաճառելու «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը, ապա առաջացան բարենպաստ պայմաններ կառավարման համակարգի էական բարելավման համար: Հաշվի առնելով «Տաշիր» խմբի երկարամյա փորձը էներգետիկ ծառայությունների մատուցման և էներգոհամակարգերի կառավարման ոլորտում, մասնավորապես, այն փաստը, որ «Տաշիր» խմբի կազմում գործող «Կասկադ-Էներգո» ընկերությունը հանդիսանում է լավագույններից մեկը Ռուսաստանի Դաշնությունում, Հայաստանի իշխանությունները դիմել էին «Տաշիր» խմբի նախագահ, մեր հայրենակից Սամվել Կարապետյանին՝ քննարկել բաժնետեր «Ինտեր ՌԱՕ» ընկերության հետ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ի ձեռք բերման հարցը: Ընդառաջելով մեր խնդրանքին, կարճ ժամանակահատվածում «Տաշիր» խումբը բանակցեց և արդեն ստորագրեց Հայաստանում էներգետիկ ակտիվների ձեռք բերման պայմանագիր «Ինտեր ՌԱՕ» խմբի հետ, որի համար հայտնում ենք մեր շնորհակալությունը:
Այսօր ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն արդեն իսկ համաձայնություն է տվել այդ գործարքին: Մեր խնդրանքով, «Տաշիր» խումբը պարտավորվել է 5 տարիների ընթացքում ընկերությունում ներդնել միջազգային ստանդարտներին համապատասխան կառավարում և իջեցնել տեխնոլոգիական և առևտրային կորուստները: Միաժամանակ, կառավարության հետ հավասար հիմունքներով «Տաշիր» խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանը պատրաստակամություն է հայտնել իր անձնական միջոցների հաշվին մինչև 2016թ. օգոստոսի 1-ը փոխհատուցել սակագների տարբերությունն ամսական մինչև 250 կիլովատտ էլեկտրաէներգիա օգտագործող բնակչության և փոքր բիզնեսի համար, ինչի համար մեր հայրենակցին հայտնում ենք մեր խորին երախտագիտությունը:
Մանրամասնեմ մեր մոտեցումը: Հայաստանի Հանրապետության 766 հազար 889 բաժանորդներից միջին հաշվով 250 կիլովատտ ամսական օգտագործում են 604 հազարը, կամ բնակչության շուրջ 79 տոկոսը: Մենք փոխհատուցելու ենք բնակչության այդ հատվածի և ամսական միչև 500 կիլովատտ օգտագործող փոքր բիզնեսի համար 250 կիլովատտ էլեկտրաէներգիայի արժեքը: Իսկ ավելի մեծ սպառում, այսինքն՝ ավելի մեծ ֆինանսական հնարավորություններ ունեցող քաղաքացիները, կարծում եմ, պետք է իրենց վրա վերցնեն օբյեկտիվ իրավիճակով պայմանավորված սակագների տարբերությունը:
Հանձնարարում եմ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանին երկշաբաթյա ժամկետում, խորհրդակցելով «Տաշիր» խմբի ներկայացուցիչների հետ՝ ներկայացնել իրավական ակտի նախագիծ՝ համապատասխան մանրամասն հաշվարկներով»,-ասել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Այնուհետև վարչապետը շնորհավորել է Տարեցների միջազգային օրը. «Կառավարության անունից ջերմորեն շնորհավորում և ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել մեր հայրերին ու մայրերին, աշխատանքի ու պատերազմի վետերաններին, թոշակառուներին, մեր բոլոր տարեցներին, ովքեր մեծ ներդրում ունեն մեր հայրենիքի զարգացման գործում», - նշել է Հովիկ Աբրահամյանը ՝մաղթելով առողջություն, բարեկեցություն և ընտանեկան ջերմություն :

Овик Абрамян: “Можем констатировать, что тарифы обоснованны и необходимости в их изменении нет”
Сегодня состоялось очередное заседание правительства РА, которое вел премьер-министр Овик Абрамян. Перед тем, как перейдти к вопросам повестки, премьер сообщил, что компания “Делойт и Туш” представила отчет первого этапа консультации, в ходе которого был изучен процесс утверждения и возможной оптимизации Комиссией по регулированию общественных услуг тарифов на электроэнергию.
Представляя результаты, вице-премьер РА, министр международной экономической интеграции и реформ Ваче Габриелян отметил, что трехэтапное задание, которое было дано компании “Делойт и Туш”, заключалось в следующем: на первом этапе предстояло изучить энергорынок Армении и представить заключение по осуществленным действиям, на втором этапе нужно выявить возможности для снижения тарифов, а на третьем – разработать предолжения по изменению стратегии долгосрочного развития сферы, изложить мнения по представленной правительством стратегической программе на 2016-2036 гг.
По словам вице-премьера, на первом этапе были изучены расходы  на распределение производства, состоялись встречи с представителями всех компаний. В результате было отмечено, что по сравнению со странами СНГ Армения по размерам своих тарифов находится на предпоследнем месте.
“Несмотря на выработку недорогой гидро- и атомной электроэнергии, существует заключительная станция. А заключительной станцией у нас является Разданская ТЭС, которая имеет высокую себестоимость, вследствие чего возникают проблемы и в конечном счете тариф повышается в частности в том случае, когда дешевые гидроресурсы или атомную станцию по каким-то причинам не удается использовать в полном объеме. Во-вторых, в отличие от соседних стран у нас нет возможностей для перекрестного субсидирования, когда идущие транзитом суммы направляются на снижение тарифа. В итоге, детально проанализировав структуру, компания “Делойт и Туш” представила следующее заключение по тарифам, установленным Комиссией по регулированию общественных услуг на 2015-2016 гг. Мы проанализировали сложившуюся в Армении ситуацию, при которой единственный в стране поставщик электроэнергии оказался на грани дефолта, что в основном было обусловлено прогнозами оператора системы и несоответствием нагрузки мощностей. Речь идет о неоднократно упоминавшихся гидроресурсах и остановке АЭС. Дефицит финансовых средств почувствовали на себе вырабатывающие электроэнергию предприятия, что в краткосрочной перспективе могло создать угрозу для стабильности всей энергосистемы страны. В этих условиях решение регулирующего органа о повышении тарифа, с нашей точки зрения, является обоснованным”,- отметил Ваче Габриелян.
“Таким образом, мы можем констатировать, что тарифы обоснованны и необходимости в их изменении нет. Вместе с тем мы обсудили вопрос с президентом Армении и решили, что правительство сделает все, чтобы повышение тарифа не стало препятствием для нормальной жизнедеятельности наших граждан”,- сказал премьер-министр Овик Абрамян.
Касаясь волнующего общественность вопроса об управлении компанией “Электросети Армении”, глава правительства отметил, что поскольку компания “Интер РАО” выразила желание продать “Электросети Армении”, то создались благоприятные условия для существенного улучшения системы управления.
“Учитывая 2-летний опыт Группы компаний “Ташир” в деле оказания энергетических услуг, а также в сфере управления энергосистемами, и в частности тот факт, что  действующая в составе КГ “Ташир” компания “Каскад-Энерго” является одной из лучших в России, власти Армении обратились к президенту Группы “Ташир”, нашему соотечественнику Самвелу Карапетяну с предложением обсудить с компанией “Интер РАО” вопрос приобретения “ЭСА”. Пойдя навстречу нашей просьбе, Группа “Ташир” в короткий срок провела переговоры и уже подписала договор о приобретении энергетических активов  Армении, за что мы выражаем нашу благодарность.
Сегодня Комиссия по регулированию общественных услуг уже одобрила эту сделку. По нашей просьбе Группа “Ташир” обязалась в течение 5 лет внедрить в компании управление, соответствующее международным стандартам, и снизить технологические и коммерческие потери.
Вместе с тем президент Группы “Ташир” Самвел Карапетян выразил готовность за счет личных средств и на паритетной основе с правительством до 1 августа 2016 г. компенсировать разницу в тарифах для населения и малого бизнеса, потребляющих до 250 кВт электроэнергии в месяц, в связи с чем мы выражаем глубокую благодарность нашему соотечественнику”.
Овик Абрамян также сообщил, что поручает министру энергетики и природных ресурсов Ерванду Захаряну в двухнедельный срок, проконсультироваться с представителями Группы “Ташир” и представить проект правового акта с соответствующими подробными расчетами.