Առողջապահության նախարարության օտարերկրյա դրամաշնորհները
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ուսումնասիրել պետական մարմինների ստացած օտարերկրյա դրամաշնորհները: Այսպիսով. հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը (ՀՀ ԱՆ) վերջին տասը տարիների ընթացքում ստացել է 5,9 մլն ԱՄՆ դոլարի օտարերկրյա դրամաշնորհ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գրասենյակի և Համաշխարհային բանկի կողմից, իսկ  2009-2014թթ.-ի ընթացքում անհատույց ստացված գույքը, գումարային տեսքով, կազմել է 51 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ստացած գրանտները
ՀՀ ԱՆ կողմից 2012-2014թթ.-ին իրականացվել է ԱՄՆ ՄԶԳ (USAID) կողմից ֆինանսավորվող «Աջակցություն շտապ բուժօգնության ծառայություններին» դրամաշնորհային ծրագիրը՝ 495,240 ԱՄՆ դոլարի չափով:
Այդ նախարարության «ԱԾԻԳ» պետական հիմնարկի կողմից իրականացված՝ Համաշխարհային բանկի կողմից ֆինանսավորվող, ծրագրերից է՝ թռչնագրիպին նախապատրաստվածության դրամաշնորհային ծրագիրը: Այն իրականացվել է  2007-2010թթ.-ին՝ 1,413,000 ԱՄՆ դոլար գումարով:
Առողջապահական համակարգի արդիականացման համար ԱՆ-ն Համաշխարհային բանկից ստացել է 1,308,970 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ: Ծրագիրն իրականացվել է  2004-2010թթ.-ին:
Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման ծրագրի շրջանակներում առողջապահության կատարողականի վրա հիմնված ֆինանսավորման ծրագրի նախապատրաստման համար Առողջապահության նախարարությունը ԱՄՆ-ից 2012թ.-ին ստացել է 400,000 ԱՄՆ դոլար:
2014թ.-ն հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման դրամաշնորհային ծրագիրի շրջանակներում Առողջապահության նախարարությունը Համաշխարհային բանկից ստացել է 1,8 մլն ԱՄՆ դոլար:
ԱՄՆ հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման կենտրոնի կողմից ֆինանսավորվող «Սեզոնային գրիպի համաճարակաբանական ցանցի հիմնում և արձագանքում» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում 2013թ.-2014թ.-ին ՀՀ ԱՆ-ին է հատկացվել ևս 528,000 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ:
Այսպիսով, Առողջապահության նախարարությանը հատկացված դրամաշնորհների շուրջ 92 տոկոսը բաժին է ընկնում Համաշխարհային բանկին: Դրամաշնորհների մնացած 8 տոկոս ԱՆ-ն ստացել է ԱՄՆ ՄԶԳ (USAID) կողմից:
Ստացած գույքը
Ամենաշատ գույքային օգնություն Առողջապահության նախարարությունը հատկացրել է ԱՄՆ-ն: 2009-2014թթ.-ի ընթացքում այդ օգնության չափը գումարային եղել է 26,7 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Երկրորդ տեղում Շվեցարիան է, որի աջակցությունը գնահատվում է 19,6 միլիոն դոլար:
2009-2014թթ.-ին Առողջապահության նախարարությունը անհատույց գույք է ստացել նաև Չինաստանից՝ 3,6 միլիոն դոլար, Կանադայից մոտ 464 հազար դոլար, Դանիայից՝ 452 հազար դոլար: Չինաստանից եկած օգնությունը հիմնականում արտահայտվել է «Ֆորդ» մակնիշի շտապօգնության մեքենաների տեսքով:
ԱՆ-ին շատ փոքր գույքային աջակցություն է ցուցաբերել նաև Ռուսաստանի Դաշնությունը՝ մոտ 6 հազար դոլարի գույք: Նմանօրինակ փոքր օգնություններ են հատկացվել նաև Ֆրանսիայի և Անգլիայի կողմից: Գույքային աջակցությունը այդ երկրներից կազմել է համապատասխանաբար 5144 և 4985 ԱՄՆ դոլար:

Иностранные гранты министерства здравоохранения
«Союз информированных граждан» продолжает изучать полученные государственными органами иностранные гранты. Так, в результате исследования было выяснено, что Министерство здравохранения РА (МЗ РА) в течение последних десяти лет получило грантов на сумму 5.9 млн. долларов США от Агентства международного развития США и Всемирного банка. А в течение 2009-2014 годов на безвозмездной основе было получено имущество на сумму 51 млн. долларов США.
Полученные гранты
Министерством здравоохранения РА в 2012-2014 годах была осуществлена программа поддержки службам скорой медицинской помощи на сумму 495.240 долларов США, профинансированная АМР США (USAID).
Одной из програм, реализованных Государственным учреждением «Офис осуществления программ в сфере здравоохранения» указанного министерства, является грантовая программа готовности к птичьему гриппу. Она была осуществлена в 2007-2010 годах, на сумму 1.413.000 долларов США.
В целях модернизации системы здравоохранения МЗ получило грант от Всемирного банка на сумму 1.308.970 долларов США. Программа была реализована в 2004-2010 годах.
В рамках программы профилактики и контроля болезней Министерство здравоохранения в 2012-ом году получило из США 400.000 долларов США на разработку программы финансирования, основанную на отчете о выполнении.
В 2014-ом году в рамках грантовой программы профилактики и контроля болезней Министерство здравоохранения получило от Всемирного банка 1.8 млн. долларов США.
В рамках грантовой программы «Основание и реагирование эпидемиологической сети сезонного гриппа», финансируемой Центром профилактики и контроля болезней  США, в 2013-2014 годах МЗ РА был выделен дополнительный грант в размере 528.000 долларов США.
Таким образом, примерно 92 процента грантов, выделенных Министерству здравоохранения, приходится на долю Всемирного банка. Остальные 8 процентов МЗ получило от  Агентства международного развития США.
Полученное имущество
Наибольшую имущественную поддержку Министерству здравоохранения оказали США. Размер этой поддержки за 2009-2014 годы оценивается в 26.7 млн. долларов США. На втором месте Швейцария, поддержка которой оценивается в 19,6 млн. долларов США.
В 2009-2014 годах Министерство здравоохранения получило имущесво на безвозмездной основе также из Китая на 3.6 млн. долларов США, Канады – на 464 тыс. долларов США, Дании – на 452 тыс. долларов США.  Помощь, поступившая из Китая, в основном выражается в предоставлении машин скорой помощи марки «Форд».
Небольшую имущественную поддержку МЗ РА оказала также Российская Федерация, предоставив имущества на сумму примерно 6 тыс. долларов США. Подобную поддержку оказали также Франция и Великобритания. Размер имущественной поддержки, предоставленной этими странаи, оценивается соответственно в 5144 и 4985 долларов США.