Ուրարտական դամբարաններից շատերը կարող են մնալ չբացահայտված
Երևանի արևմտյան շրջանցիկ ճանապարհի մի հատվածը, որը նոր է կառուցվելու, անցնելու է Կարմիր բլուր հնավայրի տարածքով: Ծրագրի իրագործումից առաջ ճանապարհի տակ անցնող հատվածը պեղվել է, և այդ տարածքում հայտնաբերվել է ուրարտական շրջանի դամբարանադաշտ: Շուտով սկսվելու են շինարարական աշխատանքները: Եթե մինչև տարեվերջ հնագետները չհասցնեն պեղել բոլոր դամբարանները, ինչը մասնագետների մեծ մասի կանխատեսումն է, արժեքավոր նյութերի մի մասը գուցե երբեք էլ չպեղվի՝ անցնելով ճանապարհի շերտի տակ:
2700 տարվա վաղեմության այս դամբարանների հետազոտությունը կարևոր է նրանով, որ նոր տեղեկություններ կավելացվեն ուրարտական թագավոր Ռուսա 2-րդի հիմնած Թեյշեբաինիի պատմությանը: Հին աշխարհի քաղաքների շարքում, ըստ մասնագետների, քիչ են նրանք, որոնց և՛ միջնաբերդն է պահպանվել, և դամբարանները: «Սա եզակի երևույթ է, որ մենք ունենք և՛ կենդանի մարդկանց քաղաքը, այսինքն՝ Կարմիր բլուրի միջնաբերդը, որտեղ ապրել են մարդիկ, և ունենք մեռյալների քաղաքը՝ նեկրոպոլը, որտեղ թաղել են այդ քաղաքում ապրողներին: Փաստորեն սա բացահայտում է Կարմիր բլուրի էթնիկ դիմանկարը` ովքեր են այստեղ ապրել»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում ասում է պեղումների արշավախմբի ղեկավար Հակոբ Սիմոնյանը:
Դամբարանները նոր տեղեկություններ կարող են տալ ուրարտական շրջանի թաղման ծեսերի մասին: Հակոբ Սիմոնյանը նման մի ծեսի՝ մահացածներին վերածնելու հավատի վկայություն է համարում տարածված այն երևույթը, որ նրանց գլուխները դրել են կանանց կոնքերի մեջ: Մեկ այլ երևույթ, որը, ըստ արշավախմբի ղեկավարի, նորություն է ամբողջ Առաջավոր Ասիայի տարածքում, նորածինների թաղումն է:
Դամբարաններում հայտնաբերվել են զենքեր, զարդեր, խեցանոթներ… Թեև դամբարանները հիմնականում պատկանել են հասարակ քաղաքային բնակչությանը, նրանց թաղումները նույնպես ուղեկցվել են ստրուկների զոհաբերություններով: «Քանի որ Ուրարտուն կայսրություն էր, պետք է ունենար էթնիկ բազմազանություն: Պետք է պարզել՝ ով է դոմինանտը, քանի որ դամբարաններում կան տեր ու ծառաներ, տեր ու ստրուկներ»,- ասում է արշավախմբի ղեկավարը:
Հակոբ Սիմոնյանը նշում է, որ բարձր է եղել կանանց դիրքը, քանի որ ամենահարուստ դամբարանները պատկանել են նրանց: Դամբարաններում կանանց մարմինները ձախ դիրքով են, տղամարդկանցը՝ աջ:
Հնագետ Լևոն Մկրտչյանը ցույց է տալիս նման դամբարաններից մեկը, որտեղից գտել են ապարանջաններ, բրոնզե օղեր ու ապակե ուլունքներ, որոնցից մի քանիսը դեռևս պահպանել են իրենց գույները: Այստեղ գտնվող տասներկու կմախքները դեռ մաքրվում էին, որից հետո դրանք կչափագրվեն, կլուսանկարվեն, կֆիքսվեն և կտեղափոխվեն լաբորատորիա:
Հայաստանում լիարժեք ուսումնասիրություններ կատարելու համար լաբորատորիա չկա: Կմախքներից որոշ նմուշներ կուղարկեն տարբեր երկրների լաբորատորիաներ՝ ԴՆԹ ուսումնասիրություններ կատարելու համար: Սա, ըստ Հ.Սիմոնյանի, թույլ կտա պարզել կապը Ուրարտուի և ժամանակակից Հայաստանի բնակիչների միջև: Մինչ այժմ կմախքի ատամներ են ուղարկել Կոպենհագեն: «Մեզ կարևորն ասել են, որ ԴՆԹ կա: Երկրորդ խմբաքանակը ուղարկելու ենք UCLA (Կալիֆորնիայի համալսարան, Լոս Անջելես – Հ.Գ.), մյուսը մտածում ենք ուղարկել Չինաստան: Բայց դրանք ոչ թե նույն փորձանմուշներն ու նույն մարդիկ են, այլ այնքան շատ է այստեղ մարդաբանական նյութը, որ մենք կարող ենք հանգիստ տարբեր համալիրներ ուղարկել»,- ասում է Սիմոնյանը:
Մասնագետները նշում են, որ ժամանակի սղությունն ու վերջին ամիսների տապը վատ են անդրադառնում գտածոների՝ մարդաբանական նյութի ու երկաթի վրա: «Խոնավություն է պետք ոսկորներին, մետաղին չորություն է պետք: Էդ ամեն ինչը պիտի հաշվի առնենք, բայց էս արագության մեջ դա դժվար է: Էստեղ փորձում ենք հնարավորինս լավ վիճակում հավաքել, մնացածը արդեն լաբորատորիայում փորձենք անել վերականգնումը»,- ասում է վերականգնող Ելենա Աթայանցը:
Հնագետները մաղում են դամբարաններից հանած հողը, որպեսզի որևէ բան չկորցնեն: «Շատ սիրուն ուլունքներ կան, շատ-շատ են, ու ամիսներ են պետք, որ էդ ուլունքները կարողանաս խելքի բերես, ամրացնես, դասակարգես... Նաև շատ հետաքրքիր է, սիրով ենք անում, իսկ էդ ուլունքները, եթե արագ-արագ պեղենք, մենք էստեղ չենք գտնի, դրանք կկորեն»,- շարունակում է Ե.Աթայանցը:
Շիրակի փողոցի՝ 15 մետր լայնությամբ և 1,3 կմ երկարությամբ հատվածը, որն անցնելու է դամբարանադաշտի տարածքով և Հրազդան գետի վրայով հասնելու է Արգավանդի խճուղի, Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի Տրանշ 1 հատվածի մի մասն է: Ծրագրով նախատեսվում է լրացնել Երևանի արևմտյան հատվածի բացակայող ճանապարհային հանգույցները՝ քաղաքի կենտրոնը տրանսպորտային միջոցներից բեռնաթափելու համար:
Ուրարտական դամբարանադաշտը ծածկել սպառնացող ճանապարհի պարադոքսն այն է, որ դամբարանները հայտնաբերվել են հենց ճանապարհի կառուցման որոշման շնորհիվ: «Պետք է ասել, որ ճանապարհը, ինչ-որ տեղ նաև ավերելով դամբարանադաշտը, միևնույն ժամանակ գիտական կարևոր հայտնագործության պատճառ եղավ, որովհետև եթե չկառուցեին էս ճանապարհը, այս ամբողջ դամբարանադաշտը, փաստորեն, շինարարական աղբի տակ թաղված էլ կմնար»,- ասում է Հակոբ Սիմոնյանը:
Կարմիր բլուրի հիմնական պեղումները, միջնաբերդի տարածքում, իրականացրել է Էրմիտաժի թանգարանի նախկին տնօրեն Բորիս Պիատրովսկու ղեկավարած արշավախումբը՝ 1939թ-ից: Տարիների ընթացքում հնավայրի մի մասը ծածկվել է կենցաղային և շինարարական աղբով, մյուս մասն էլ, այդ թվում՝ դամբարանադաշտի մի հատվածը, անցել է Շենգավիթ վարչական շրջանի գերեզմանատան տակ:
Էրեբունի արգելոց-թանգարանի «Կարմիր բլուր» մասնաճյուղի վարիչ Միքայել Բադալյանն ասում է, որ ճանապարհի կառուցումը մեկընդմիշտ կկանխարգելի գերեզմանոցի ընդարձակումը: Նա նաև նշում է, որ Կարմիր բլուրը եզրագծող ճանապարհի շնորհիվ շատերը կիմանան հնավայրի մասին:
Այդուհանդերձ, թանգարանի տնօրենը կարծում է, որ պետք է պահպանել դամբարաններն ու ցուցադրել պեղումնադաշտը. «Կարծում եմ, որ հնարավորության դեպքում լավ կլինի ինչ-որ այլընտրանքային միջոցներ կիրառել (գուցե էստակադաներ, գուցե կամրջակներ), և դամբարանադաշտը մնա տակը... Այսօր աշխարհում շատ ընդունված է տարբեր հնավայրերում, եթե օրինակ կան թաղումներ, ստեղծել դրանց կրկնօրինակները հենց նույն տեղում, և շատ գեղեցիկ ձևով մատուցել զբոսաշրջիկներին և հասարակության լայն զանգվածներին»:
Կարմիր բլուր մասնաճյուղի տնօրեն Միքայել Բադալյանը՝ հնավայրի տարածքով անցնող ճանապարհի քարտեզի դիմաց
Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրի իրականացման գրասենյակ»-ի (ԵԿՆ ԾԻԳ) հանրային կապերի մասնագետ Աննա Մալիկոյանն ասում է, որ քննարկումների ժամանակ էստակադա կառուցելու հարցը քննարկվել է, բայց «պաշտոնական այդպիսի առաջարկ երբեք չի եղել»: «Եթե էստակադա լիներ, ուրեմն դա երկու անգամ ավելի թանկ կլիներ»,- ասում է քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը:
ԾԻԳ-ի մեկ այլ ներկայացուցիչ, ճարտարագետ Վարդան Կարապետյանն էլ վստահեցնում է, որ այդ վայրում միակ հնարավոր տարբերակը ճանապարհն է՝ այն տեսքով, որը նախատեսվում է. «Քննարկման փուլում ծրագիրը հնարավորինս բերվել է դեպի գերեզմանոցի կողմը, որպեսզի Կարմիր բլուր հնավայրը մաքսիմալ քիչ ազդեցության ենթարկվի, և սա ամենաօպտիմալ լուծումն է, որը որ կապահովի հնարավորինս քիչ ազդեցություն Կարմիր բլուրի վրա»:
Կանխարգելիչ կամ պահպանողական հնագիտությունը, որ կիրառվում է նաև Կարմիր բլուրի դամբարանադաշտի դեպքում, բավարարվում է հնագիտական նյութը փրկելով, երբ  տարածքը պետք է օգտագործվի շինարարության կամ այլ նպատակներով: Շիրակի փողոցի օրինակը, Միքայել Բադալյանի կարծիքով, կանխարգելիչ հնագիտության կարևոր նախադեպ է: «Հայաստանի Հանրապետությունում, ցավոք, կանխարգելիչ պեղումներ այս կամ այն շինության կամ կառույցի շինարարության ժամանակ շատ քիչ են իրականացվում»,- ասում է նա:
Կարմիր բլուրի պեղումներին մասնակցող մարդաբան Արմեն Մարտիրոսյանն ավելացնում է, որ նման պրակտիկա կա մի շարք երկրներում, որտեղ «զարգացումն ու պատմությունը» երբեմն բախվում են: Նա առաջարկում է ճանապարհի շինարարությունը կանխելու փոխարեն պահպանել դամբարանների մի փոքր հատված, որը հետաքրքիր կլինի՝ ուրարտական թաղման ծեսերի մասին պատկերացում կազմելու առումով:
«Գլխավոր խնդիրը՝ որ մեզ բավականին ժամանակ տրամադրվի, որ հասցնենք էս ողջ պեղումները ավարտել: Մենք հիմա շատ արագ, բայց շատ ուշադիր շարժվում ենք»,- ասում է Ա.Մարտիրոսյանը՝ հավելելով, որ նախատեսված ժամանակը չի բավականացնի՝ ամբողջ դամբարանադաշտը բացելու համար: Չնայած, որ սա պեղումների երրորդ փուլն է, լիարժեք աշխատանքի համար, ըստ նրա, կպահանջվի ևս մեկ պեղումնային սեզոն (6-8 ամիս):
Ելենա Աթայանցի խոսքով՝ մեկ մեծ դամբարանը պեղելու համար անհրաժեշտ է մեկից երկու ամիս ժամանակ: Արագ աշխատանքը սպառնում է ինչպես գտածոների ամբողջությանը, այնպես էլ պեղումնավայրում աշխատողների առողջությանը, քանի որ նրանք ստիպված են աշխատել ավելին, քան սովորական պայմաններում, անկախ եղանակային պայմաններից: «Պիտի՛ հասցնենք, բայց էլի մեր առողջության հաշվին»,- ասում է Ե.Աթայանցը, երբ հարցնում եմ, թե արդյոք կհասցնեն ավարտին հասցնել պեղումները: Ելենայի գործընկերները նույնպես նշում են, որ հնագիտությունը մանրակրկիտ ու բարեխիղճ աշխատանք է պահանջում:
Երևանի քաղաքապետարանը, մյուս կողմից, բացառում է պեղումները երկարաձգելու և շինարարությունը հետաձգելու հավանականությունը: «Պեղումները մյուս տարի տեղափոխել չի լինի, քանի որ շինարարություն նախատեսված է արդեն մյուս տարվա սկզբին»,- ասում է ծրագրի ղեկավար Նորա Մարտիրոսյանը:
Պեղումների արշավախմբի ղեկավար Հակոբ Սիմոնյանը «մեծ», «ծանր, «բարդ» աշխատանքները մինչև տարեվերջ ավարտելու մասին ասում է՝ «Անհնարինը չենք կարող, բայց առավելագույնը պետք է անենք»:
«Առավելագույնը» կլինի երկաթի դարի մի քանի տասնյակ դամբարանների գտածոները փրկելն ու թանգարաններ տեղափոխելը: Թե ինչ կնշանակի «անհնարինը», գուցե երբեք էլ չիմանանք:
Մարդ որքա՞ն տգետ պետք է լինի, որ Կարմիր բլուրի նման հնավայրի տարածքով ասֆալտապատ ճանապարհ կառուցելու նպատակ ունենա: Ռուսա 2-րդը թքի ձեր տատերի գեղական տապանաքարերի վրա:
Շատ ավելի լավ կլինի մնա չբացահայտված քան բացվի և հանձնվի անտարբերության, և բաց երկնքի տակ անաստված, արժանապատվությունից զուրկ մարդկանց ,,օգնությամբ,, անհետ կորչի, ինչպես արեցին Հին Գետկավանք(Կարմիր Եղցի, Գեղարքունիքի մարզ , Ճամբարակի տարածաշրջան) պատմամշակութային համալիրի հետ: Վերջերս ինչ որ խմբեր են այցելում , ասելով պահպանության ծրագրի մեջ է ներառված և գնում է աշխատանքներ: Բայց թերհավատ եմ ...: Նախատեսված գումարները նախագծի կարիքի հետազոտության և այլ հաստիքային ծախսերի վրա կփոշիացնեն և ,, կոտրված տաշտակ,,-ը կմնա տեղում:
Ալըգսանդռ Վարպետյան
Հոյակապ է և շատ ցավալի: Հոյակապ է գտածոն, դրա նշանակությունը և հետազոտմանն ուղղությունը: Ներկայացված նյութի մեջ կա արտառոց և անչա' խոսուն մի հանգամանք, որի վերաբերյալ անգամ բանիմաց հնագետ Կ. Սիմոնյանն էլ վստահ չգիտե (այդ հաստատում է մեր վերջին բացահայտումը, որը կանենք շուտով... ): Ցավալի է, որ պեղումները պիտի ընդհատվեն:

Many Fossils at Uratian Burial Site May be Buried Forever
A new road designed to bypass the western portion of Yerevan will be constructed atop the Karmir Blur (Red Hill), a famous historical landmark in Armenia.
Excavations at the site have uncovered a burial mound dating back to the Urartian period. If the entire site isn’t excavated before the end of this year, many priceless artifacts may be lost forever; buried under the new roadway.
A study of the 2,700 year-old burial site is important because information gained might add to our knowledge of Teishebaini, the city-fortress built by Rusa II in the first half of the 7th century BC.
Experts say that there are few ancient cities where the fort and burial mound have been preserved. “This is unique because we have both a living city, the fort, where residents once lived, and the dead city, the necropolis, where those residents were buried. This reveals the ethnic make-up of Karmir Blur,” says Hakob Simonyan, who heads the excavation team.
The graves can shed new light on Urartian burial rites at the time. Simonyan argues that the fact that the heads of the dead were placed in women's pelvises shows that people of the time believed in rebirth. Another new discovery for all of the Near East, according to Simonyan, is the burial of new born children.
Weapons, ornaments and ceramic vessels have been unearthed at the burial mound. Despite the fact that the graves belonged to common urban residents, their burials were accompanied by the sacrifice of slaves. “Given that Urartu was an empire, it had a diverse ethnic mix. We have to see which were the dominant ones since there are master and servant and master and slave in the graves,” says Simonyan.
He says the position of women was important since the most luxurious graves belonged to them. In the graves, the bodies of women are positioned on the left, those of men, on the right.
Archeologist Levon Mkrtchyan shows me one of these mounds where they found bracelets, bronze earrings and glass beads; some of which have retained their color. The twelve skeletons found here are still being cleaned. Later, they will be measured, photographed and sent to the laboratory.
Armenia, however, doesn’t have a laboratory equipped to perform extensive studies. Some of the remains will be sent overseas, to different labs for DNA testing. This will show what links, if any, connect the people of Urartu and present-day Armenia. Some teeth have already been sent to a lab in Copenhagen. “They have told us the most important, that DNA material remains. We’ve sent a second batch to UCLA. We are thinking of sending some to China as well. There is so much anthropological material here that we can send samples to various institutions,” says Simonyan.
Simonyan noted that the summer heat and speed which with they are working hasn’t been kind to the fossils or iron. “The bones need dampness and the metal, dryness. All this needs to be taken into account. But in this rush to work, it’s overlooked. Here, we are trying to collect everything in the best condition, and the rest we will try to restore at the lab,” says restorer Yelena Atayants.
The archeologists sift the dirt lifted from the burial mounds in order not to miss a thing. “There are some beautiful beads, so many, in fact, that it will take months to string them all together. We do it all with love. If we excavate too fast, many things would be lost,” says Atayants.
The 15 meter wide by 1.3 kilometer long stretch of road, which will pass through the burial site and above the Hrazdan River, will wind up at the Argavand Highway. The road is a component of the Sustainable Urban Development Investment Program (SUDIP) – Project 1, which has been financed with a loan from the Asian Development Bank.
According to the SUDIP website: “This project derives from a request from the Yerevan Municipality (YM) to ADB to define a strategic plan to improve urban transport in Yerevan aligned with the urban master plan of Yerevan city.”
The paradox is that construction of the very road threatening to bury the site revealed the burial mound in the first place.”It must be said that the roadway, in addition to destroying some of the site, also led to such an important scientific find,” says Simonyan.
Preliminary excavations at the citadel site were conducted in 1939 by a team led by Boris Piotrovsky, who served as director of the Hermitage Museum from 1964 until 1990. Over the years, one part of the site was covered with industrial and household waste. Another part, including a section of the burial mound, was buried under the Shengavit cemetery.
Mikayel Badalyan, Director of the "Karmir blur" branch of the Erebuni Museum-Reserve, says that the road will forever limit the expansion of the cemetery, He also points out that due to the road, many will learn about the historical site.
Nevertheless, the museum director believes that the burial vaults must be reserved and the excavation site displayed. “If at all possible, I believe that it would be preferable implement some alternative methods, perhaps overpasses or small bridges, and that the burial site remain underneath. Today, it is a widely accepted practice, at burial sites, to create their copies at the site and to display them aesthetically to visitors and the public at large.”
Mikayel Badalyan, Director of the Erebuni Museum-Reserve, looks at a map of Karmir Blur showing the planned roadway
Anna Malikoyan, a public relations specialist at the Yerevan Development PIU, Sustainable Urban Development Investment Program, says that the issue of constructing overpasses was raised during discussions but that no official proposal was ever made. Overpasses would increase costs by two times,” she says.
Vardan Karapetyan, an engineer at Yerevan Development PIU, says that the only viable alternative at the site remains the road, as planned for. “At the discussion phase, the roadway was placed as close as possible to the cemetery in order to impact Karmir Blur as little as possible. This was the optimal solution.”
Preventative (rescue) archeology, which is being implemented to the burial mound at Karmir Blur, seeks to save the archeological material when the area is to be used for construction or other purposes. Mikayel Badalyan believes that the example of Shirak Street is an important precedent for preventative archeology. “Sadly, in Armenia, such preventative archeology is little employed when construction takes place,” he says.
Anthropologist Armen Martirosyan, who is participating in the Karmir Blur excavations, adds that the practice is employed in a number of countries where development and history collide. He proposes that a small portion of the burial vaults be preserved, instead of postponing construction of the road. This will useful to form an understanding regarding Urartian burial rites.
“The main challenge is that we be granted enough time to complete all the excavations. Now, we are working quickly but very attentively,” says Martirosyan, adding that the time allotted isn’t enough to unearth all the burial mounds. He says it would take another six to eight months to do a complete job.
Yelena Atayants says that it requires one to two months to excavate one large burial mound. Working quickly risks destroying the intactness of the fossils and negatively impacts the health of the workers. “We will get it done, but at the cost to our health,” she says.
The Yerevan Municipality rules out any postponement of the roadway construction that is to begin in early 2016.
Excavation leader Hakob Simonyan says, “We can’t perform the impossible, but we’ll do our best.”
Their “best” will be to save some tens of fossils dating back to the Iron Age and send them to museums. We will probably never know what Simonyan meant by “the impossible”.