Ուրարտական դամբարաններից շատերը կարող են մնալ չբացահայտված
Երևանի արևմտյան շրջանցիկ ճանապարհի մի հատվածը, որը նոր է կառուցվելու, անցնելու է Կարմիր բլուր հնավայրի տարածքով: Ծրագրի իրագործումից առաջ ճանապարհի տակ անցնող հատվածը պեղվել է, և այդ տարածքում հայտնաբերվել է ուրարտական շրջանի դամբարանադաշտ: Շուտով սկսվելու են շինարարական աշխատանքները: Եթե մինչև տարեվերջ հնագետները չհասցնեն պեղել բոլոր դամբարանները, ինչը մասնագետների մեծ մասի կանխատեսումն է, արժեքավոր նյութերի մի մասը գուցե երբեք էլ չպեղվի՝ անցնելով ճանապարհի շերտի տակ:
2700 տարվա վաղեմության այս դամբարանների հետազոտությունը կարևոր է նրանով, որ նոր տեղեկություններ կավելացվեն ուրարտական թագավոր Ռուսա 2-րդի հիմնած Թեյշեբաինիի պատմությանը: Հին աշխարհի քաղաքների շարքում, ըստ մասնագետների, քիչ են նրանք, որոնց և՛ միջնաբերդն է պահպանվել, և դամբարանները: «Սա եզակի երևույթ է, որ մենք ունենք և՛ կենդանի մարդկանց քաղաքը, այսինքն՝ Կարմիր բլուրի միջնաբերդը, որտեղ ապրել են մարդիկ, և ունենք մեռյալների քաղաքը՝ նեկրոպոլը, որտեղ թաղել են այդ քաղաքում ապրողներին: Փաստորեն սա բացահայտում է Կարմիր բլուրի էթնիկ դիմանկարը` ովքեր են այստեղ ապրել»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում ասում է պեղումների արշավախմբի ղեկավար Հակոբ Սիմոնյանը:
Դամբարանները նոր տեղեկություններ կարող են տալ ուրարտական շրջանի թաղման ծեսերի մասին: Հակոբ Սիմոնյանը նման մի ծեսի՝ մահացածներին վերածնելու հավատի վկայություն է համարում տարածված այն երևույթը, որ նրանց գլուխները դրել են կանանց կոնքերի մեջ: Մեկ այլ երևույթ, որը, ըստ արշավախմբի ղեկավարի, նորություն է ամբողջ Առաջավոր Ասիայի տարածքում, նորածինների թաղումն է:
Դամբարաններում հայտնաբերվել են զենքեր, զարդեր, խեցանոթներ… Թեև դամբարանները հիմնականում պատկանել են հասարակ քաղաքային բնակչությանը, նրանց թաղումները նույնպես ուղեկցվել են ստրուկների զոհաբերություններով: «Քանի որ Ուրարտուն կայսրություն էր, պետք է ունենար էթնիկ բազմազանություն: Պետք է պարզել՝ ով է դոմինանտը, քանի որ դամբարաններում կան տեր ու ծառաներ, տեր ու ստրուկներ»,- ասում է արշավախմբի ղեկավարը:
Հակոբ Սիմոնյանը նշում է, որ բարձր է եղել կանանց դիրքը, քանի որ ամենահարուստ դամբարանները պատկանել են նրանց: Դամբարաններում կանանց մարմինները ձախ դիրքով են, տղամարդկանցը՝ աջ:
Հնագետ Լևոն Մկրտչյանը ցույց է տալիս նման դամբարաններից մեկը, որտեղից գտել են ապարանջաններ, բրոնզե օղեր ու ապակե ուլունքներ, որոնցից մի քանիսը դեռևս պահպանել են իրենց գույները: Այստեղ գտնվող տասներկու կմախքները դեռ մաքրվում էին, որից հետո դրանք կչափագրվեն, կլուսանկարվեն, կֆիքսվեն և կտեղափոխվեն լաբորատորիա:
Հայաստանում լիարժեք ուսումնասիրություններ կատարելու համար լաբորատորիա չկա: Կմախքներից որոշ նմուշներ կուղարկեն տարբեր երկրների լաբորատորիաներ՝ ԴՆԹ ուսումնասիրություններ կատարելու համար: Սա, ըստ Հ.Սիմոնյանի, թույլ կտա պարզել կապը Ուրարտուի և ժամանակակից Հայաստանի բնակիչների միջև: Մինչ այժմ կմախքի ատամներ են ուղարկել Կոպենհագեն: «Մեզ կարևորն ասել են, որ ԴՆԹ կա: Երկրորդ խմբաքանակը ուղարկելու ենք UCLA (Կալիֆորնիայի համալսարան, Լոս Անջելես – Հ.Գ.), մյուսը մտածում ենք ուղարկել Չինաստան: Բայց դրանք ոչ թե նույն փորձանմուշներն ու նույն մարդիկ են, այլ այնքան շատ է այստեղ մարդաբանական նյութը, որ մենք կարող ենք հանգիստ տարբեր համալիրներ ուղարկել»,- ասում է Սիմոնյանը:
Մասնագետները նշում են, որ ժամանակի սղությունն ու վերջին ամիսների տապը վատ են անդրադառնում գտածոների՝ մարդաբանական նյութի ու երկաթի վրա: «Խոնավություն է պետք ոսկորներին, մետաղին չորություն է պետք: Էդ ամեն ինչը պիտի հաշվի առնենք, բայց էս արագության մեջ դա դժվար է: Էստեղ փորձում ենք հնարավորինս լավ վիճակում հավաքել, մնացածը արդեն լաբորատորիայում փորձենք անել վերականգնումը»,- ասում է վերականգնող Ելենա Աթայանցը:
Հնագետները մաղում են դամբարաններից հանած հողը, որպեսզի որևէ բան չկորցնեն: «Շատ սիրուն ուլունքներ կան, շատ-շատ են, ու ամիսներ են պետք, որ էդ ուլունքները կարողանաս խելքի բերես, ամրացնես, դասակարգես... Նաև շատ հետաքրքիր է, սիրով ենք անում, իսկ էդ ուլունքները, եթե արագ-արագ պեղենք, մենք էստեղ չենք գտնի, դրանք կկորեն»,- շարունակում է Ե.Աթայանցը:
Շիրակի փողոցի՝ 15 մետր լայնությամբ և 1,3 կմ երկարությամբ հատվածը, որն անցնելու է դամբարանադաշտի տարածքով և Հրազդան գետի վրայով հասնելու է Արգավանդի խճուղի, Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի Տրանշ 1 հատվածի մի մասն է: Ծրագրով նախատեսվում է լրացնել Երևանի արևմտյան հատվածի բացակայող ճանապարհային հանգույցները՝ քաղաքի կենտրոնը տրանսպորտային միջոցներից բեռնաթափելու համար:
Ուրարտական դամբարանադաշտը ծածկել սպառնացող ճանապարհի պարադոքսն այն է, որ դամբարանները հայտնաբերվել են հենց ճանապարհի կառուցման որոշման շնորհիվ: «Պետք է ասել, որ ճանապարհը, ինչ-որ տեղ նաև ավերելով դամբարանադաշտը, միևնույն ժամանակ գիտական կարևոր հայտնագործության պատճառ եղավ, որովհետև եթե չկառուցեին էս ճանապարհը, այս ամբողջ դամբարանադաշտը, փաստորեն, շինարարական աղբի տակ թաղված էլ կմնար»,- ասում է Հակոբ Սիմոնյանը:
Կարմիր բլուրի հիմնական պեղումները, միջնաբերդի տարածքում, իրականացրել է Էրմիտաժի թանգարանի նախկին տնօրեն Բորիս Պիատրովսկու ղեկավարած արշավախումբը՝ 1939թ-ից: Տարիների ընթացքում հնավայրի մի մասը ծածկվել է կենցաղային և շինարարական աղբով, մյուս մասն էլ, այդ թվում՝ դամբարանադաշտի մի հատվածը, անցել է Շենգավիթ վարչական շրջանի գերեզմանատան տակ:
Էրեբունի արգելոց-թանգարանի «Կարմիր բլուր» մասնաճյուղի վարիչ Միքայել Բադալյանն ասում է, որ ճանապարհի կառուցումը մեկընդմիշտ կկանխարգելի գերեզմանոցի ընդարձակումը: Նա նաև նշում է, որ Կարմիր բլուրը եզրագծող ճանապարհի շնորհիվ շատերը կիմանան հնավայրի մասին:
Այդուհանդերձ, թանգարանի տնօրենը կարծում է, որ պետք է պահպանել դամբարաններն ու ցուցադրել պեղումնադաշտը. «Կարծում եմ, որ հնարավորության դեպքում լավ կլինի ինչ-որ այլընտրանքային միջոցներ կիրառել (գուցե էստակադաներ, գուցե կամրջակներ), և դամբարանադաշտը մնա տակը... Այսօր աշխարհում շատ ընդունված է տարբեր հնավայրերում, եթե օրինակ կան թաղումներ, ստեղծել դրանց կրկնօրինակները հենց նույն տեղում, և շատ գեղեցիկ ձևով մատուցել զբոսաշրջիկներին և հասարակության լայն զանգվածներին»:
Կարմիր բլուր մասնաճյուղի տնօրեն Միքայել Բադալյանը՝ հնավայրի տարածքով անցնող ճանապարհի քարտեզի դիմաց
Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրի իրականացման գրասենյակ»-ի (ԵԿՆ ԾԻԳ) հանրային կապերի մասնագետ Աննա Մալիկոյանն ասում է, որ քննարկումների ժամանակ էստակադա կառուցելու հարցը քննարկվել է, բայց «պաշտոնական այդպիսի առաջարկ երբեք չի եղել»: «Եթե էստակադա լիներ, ուրեմն դա երկու անգամ ավելի թանկ կլիներ»,- ասում է քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը:
ԾԻԳ-ի մեկ այլ ներկայացուցիչ, ճարտարագետ Վարդան Կարապետյանն էլ վստահեցնում է, որ այդ վայրում միակ հնարավոր տարբերակը ճանապարհն է՝ այն տեսքով, որը նախատեսվում է. «Քննարկման փուլում ծրագիրը հնարավորինս բերվել է դեպի գերեզմանոցի կողմը, որպեսզի Կարմիր բլուր հնավայրը մաքսիմալ քիչ ազդեցության ենթարկվի, և սա ամենաօպտիմալ լուծումն է, որը որ կապահովի հնարավորինս քիչ ազդեցություն Կարմիր բլուրի վրա»:
Կանխարգելիչ կամ պահպանողական հնագիտությունը, որ կիրառվում է նաև Կարմիր բլուրի դամբարանադաշտի դեպքում, բավարարվում է հնագիտական նյութը փրկելով, երբ  տարածքը պետք է օգտագործվի շինարարության կամ այլ նպատակներով: Շիրակի փողոցի օրինակը, Միքայել Բադալյանի կարծիքով, կանխարգելիչ հնագիտության կարևոր նախադեպ է: «Հայաստանի Հանրապետությունում, ցավոք, կանխարգելիչ պեղումներ այս կամ այն շինության կամ կառույցի շինարարության ժամանակ շատ քիչ են իրականացվում»,- ասում է նա:
Կարմիր բլուրի պեղումներին մասնակցող մարդաբան Արմեն Մարտիրոսյանն ավելացնում է, որ նման պրակտիկա կա մի շարք երկրներում, որտեղ «զարգացումն ու պատմությունը» երբեմն բախվում են: Նա առաջարկում է ճանապարհի շինարարությունը կանխելու փոխարեն պահպանել դամբարանների մի փոքր հատված, որը հետաքրքիր կլինի՝ ուրարտական թաղման ծեսերի մասին պատկերացում կազմելու առումով:
«Գլխավոր խնդիրը՝ որ մեզ բավականին ժամանակ տրամադրվի, որ հասցնենք էս ողջ պեղումները ավարտել: Մենք հիմա շատ արագ, բայց շատ ուշադիր շարժվում ենք»,- ասում է Ա.Մարտիրոսյանը՝ հավելելով, որ նախատեսված ժամանակը չի բավականացնի՝ ամբողջ դամբարանադաշտը բացելու համար: Չնայած, որ սա պեղումների երրորդ փուլն է, լիարժեք աշխատանքի համար, ըստ նրա, կպահանջվի ևս մեկ պեղումնային սեզոն (6-8 ամիս):
Ելենա Աթայանցի խոսքով՝ մեկ մեծ դամբարանը պեղելու համար անհրաժեշտ է մեկից երկու ամիս ժամանակ: Արագ աշխատանքը սպառնում է ինչպես գտածոների ամբողջությանը, այնպես էլ պեղումնավայրում աշխատողների առողջությանը, քանի որ նրանք ստիպված են աշխատել ավելին, քան սովորական պայմաններում, անկախ եղանակային պայմաններից: «Պիտի՛ հասցնենք, բայց էլի մեր առողջության հաշվին»,- ասում է Ե.Աթայանցը, երբ հարցնում եմ, թե արդյոք կհասցնեն ավարտին հասցնել պեղումները: Ելենայի գործընկերները նույնպես նշում են, որ հնագիտությունը մանրակրկիտ ու բարեխիղճ աշխատանք է պահանջում:
Երևանի քաղաքապետարանը, մյուս կողմից, բացառում է պեղումները երկարաձգելու և շինարարությունը հետաձգելու հավանականությունը: «Պեղումները մյուս տարի տեղափոխել չի լինի, քանի որ շինարարություն նախատեսված է արդեն մյուս տարվա սկզբին»,- ասում է ծրագրի ղեկավար Նորա Մարտիրոսյանը:
Պեղումների արշավախմբի ղեկավար Հակոբ Սիմոնյանը «մեծ», «ծանր, «բարդ» աշխատանքները մինչև տարեվերջ ավարտելու մասին ասում է՝ «Անհնարինը չենք կարող, բայց առավելագույնը պետք է անենք»:
«Առավելագույնը» կլինի երկաթի դարի մի քանի տասնյակ դամբարանների գտածոները փրկելն ու թանգարաններ տեղափոխելը: Թե ինչ կնշանակի «անհնարինը», գուցե երբեք էլ չիմանանք:
Մարդ որքա՞ն տգետ պետք է լինի, որ Կարմիր բլուրի նման հնավայրի տարածքով ասֆալտապատ ճանապարհ կառուցելու նպատակ ունենա: Ռուսա 2-րդը թքի ձեր տատերի գեղական տապանաքարերի վրա:
Շատ ավելի լավ կլինի մնա չբացահայտված քան բացվի և հանձնվի անտարբերության, և բաց երկնքի տակ անաստված, արժանապատվությունից զուրկ մարդկանց ,,օգնությամբ,, անհետ կորչի, ինչպես արեցին Հին Գետկավանք(Կարմիր Եղցի, Գեղարքունիքի մարզ , Ճամբարակի տարածաշրջան) պատմամշակութային համալիրի հետ: Վերջերս ինչ որ խմբեր են այցելում , ասելով պահպանության ծրագրի մեջ է ներառված և գնում է աշխատանքներ: Բայց թերհավատ եմ ...: Նախատեսված գումարները նախագծի կարիքի հետազոտության և այլ հաստիքային ծախսերի վրա կփոշիացնեն և ,, կոտրված տաշտակ,,-ը կմնա տեղում:
Ալըգսանդռ Վարպետյան
Հոյակապ է և շատ ցավալի: Հոյակապ է գտածոն, դրա նշանակությունը և հետազոտմանն ուղղությունը: Ներկայացված նյութի մեջ կա արտառոց և անչա' խոսուն մի հանգամանք, որի վերաբերյալ անգամ բանիմաց հնագետ Կ. Սիմոնյանն էլ վստահ չգիտե (այդ հաստատում է մեր վերջին բացահայտումը, որը կանենք շուտով... ): Ցավալի է, որ պեղումները պիտի ընդհատվեն:

Многие урартские склепы могут остаться неизученными
Часть обходной дороги, которая должна быть построена на западе Еревана, будет проходить по территории археологического памятника Кармир Блур.  До начала реализации проекта на том месте, где должна быть проложена дорога, были проведены раскопки и обнаружены склепы урартского периода. Строительные работы начнутся очень скоро, и если до конца года археологи не успеют раскопать все склепы, что вполне возможно, то часть ценных материалов навсегда останется под будущей автомагистралью.
Изучение склепов 2700-летней давности поможет получить новые сведения об истории древнего города-крепости Тейшебаини, основанного урартским царем Русой II. Среди древнейших городов мира очень мало таких, где сохранились и акрополь, и склепы. «Это уникальное явление, так как мы имеем и город живых, и город мертвых – некрополь, где хоронили горожан. Это позволит установить этнический облик Кармир Блура, живших здесь людей»,- сказал в беседе с Hetq.am руководитель археологической экспедиции Акоп Симонян.
Новые сведения о склепах помогут составить представление об обрядах погребения в урартский период. Свидетельством веры в возрождение мертвых А.Симонян считает такой распространенный обряд, как помещение голов умерших между женскими бедрами. Еще одним новым явлением для всей территории Передней Азии было захоронение младенцев.
В склепах обнаружены оружие, украшение, глиняные кувшины. И хотя в склепах хоронили простых горожан, обряд предания их земле тоже сопровождался принесением в жертву рабов. Поскольку Урарту было империей, то здесь должно было быть этническое многообразие. Нужно выяснить, кто является доминантным этносом, поскольку в склепах имеются господа и слуги, хозяева и рабы»,- отметил Акоп Симонян.
По его словам,  женщины занимали очень высокое положение, и именно им принадлежали самые богатые склепы. Здесь тела женщин уложены на левый бок, мужчин – на правый.
Археолог Левон Мкртчян показывает склеп, где были найдены браслеты, бронзовые серьги и стеклянные бусы, некоторые из которых сохранили свой цвет. Найденные здесь же 12 черепов в настоящее время очищаются. Затем будут произведены антропометрические измерения, сделаны фотоснимки,  после чего черепа доставят в лабораторию.
В Армении нет лаборатории, где можно было бы провести всестороннее изучение археологических находок. Некоторые образцы черепов будут отправлены в лаборатории различных стран для установления ДНК. Это позволит выяснить связь между жителями Урарту и современными жителями Армении, сказал Акоп Симонян. Зубы черепа отправлены в Копенгаген. «Главное, что нам сообщили, это то, что ДНК есть. Вторая партия будет отправлена в UCLA (Калифорнийский университет, Лос-Анджелес. – Г.Г.), остальные собираемся отправить в Китай. Антропометрического материала так много, что мы спокойно можем посылать образцы в разные лаборатории»,- сказал наш собеседник.
Специалисты отмечают, что нехватка времени и жара последних месяцев негативно сказываются на археологических находках. «Здесь мы стараемся собирать находки по-возможности в хорошем состоянии, а их дальнейшего восстановления попытаемся добиться в лаборатории»,- отметила реставратор Елена Атаянц.
«Очень много красивых бус, и нужны месяцы, чтобы привести их в надлежащий вид, закрепить, классифицировать... К тому же это очень интересный процесс, которым мы занимаемся с любовью. Если будем спешить с раскопками, то мы здесь ничего не найдем, и древние предметы потеряются»,- продолжила наша собеседница.
Участок улицы Ширака шириной 15 метров и длиной 1,3 километра будет проходить по территории археологических раскопок и достигнет Аргавандского шоссе. Это часть 1-го транша Программы стабильного инвестиционного развития города. Программой предусмотрено восполнить отсутстввующие дорожные узлы в западной части Еревана с целью разгрузки центра столицы.
Парадокс дороги, которая грозит похоронить под собой склепы урартского периода, состоит в том, что древнейший исторический слой был найден именно благодаря решению о ее строительстве. «Надо отметить, что дорога, из-за которой пришлось разворотить тот слой, где находились склепы, позволила сделать важнеейшее научное открытие. Если бы не строительство дороги, этот древнейший исторический слой остался бы под грудой строительного мусора»,- отметил Акоп Симонян.
Основная часть раскопок на территории Кармир Блура и акрополя была проведена в 1939 г. археологической экспедицией под руководством бывшего директора Эрмитажа Бориса Покровского. С годами часть археологического памятника покрылась бытовым мусором, другая часть, в том числе место нахождения склепов, осталась под кладбищем в административном округе Шенгавит.
По словам заведующего филиалом «Кармир Блур» музея-заповедника Эребуни Микаела Бадаляна, строительство дороги раз и навсегда прекратит расширение кладбища. Он также отметил, что благодаря дороге, которая оградит Кармир Блур, о древнейшем поселении узнают очень многие.
Тем не менее, директор музея считает, что необходимо сохранить склепы и обеспечить доступ к месту раскопок. «При возможности следует использовать альтернативные варианты – эстакады, мостики, под которыми удастся сохранить территорию археологических раскопок... Сегодня во всем мире принято создавать на месте нахождения древнейших склепов их копии, которые могут стать доступны для туристов и широкой публики»,- сказал Микаел Бадалян.
Представитель Агентства реализации инвестиционной программы застройки Еревана столичной мэрии Анна Маликоян отметила, что в ходе обсуждений рассматривался вопрос строительства эстакады, однако соответствующего офицального предложения не поступило. Вместе с тем представитель мэрии добавила, что строительство эстакады обойдется в два раза дороже.
Другой представитель Агентства, инженер Вардан Карапетян, заверил, что единственным возможным вариантом строительства дороги в этом месте является тот, который предусмотрено реализовать. «Программа максимально приближена к кладбищу с тем, чтобы древнейшее поселение Кармир Блур как можно меньше подверглось воздействию»,- сказал В.Карапетян.
Превентивная археология, которая применяется и в отношении территории, где были найдены склепы Кармир Блура, ограничивается спасением археологического материала в тех случаях, когда данная территория должна быть использована в строительных или иных целях. Пример улицы Ширака, по мнению Микаела Бадаляна, является важным прецедентом превентивной археологии.
Участвовавший во всех раскопках в Кармир Блуре антрополог Армен Мартиросян отметил, что подобная практика существует во всех странах, где происходит столкновение между развитием и историей. Он предложил сохранить небольшую часть склепов, которая позволит составить представления об обрядах погребения в ураратский период.
По словам Елены Атаянц, для проведения археологических раскопок на территории одного большого склепа требуется от одного до двух месяцев. Работа в ускоренном темпе угрожает как целостности находок, так и здоровью участников археологической экспедиции, так как им придется работать в любую погоду. «Мы должны успеть, но опять-таки за счет нашего здоровья»,- добавила Е.Атаянц.
В свою очередь ереванская мэрия исключает вероятность продления сроков раскопок и откладывания строительства. Руководитель археологической экспедиции Акоп Симонян, говоря о завершении работ до конца года, отметил: «Мы не сможем добиться невозможного, но сделать максимум возможного попытаемся».
Сделать «максимум возможного» значит спасти и передать в музей находки из нескольких десятков склепов железного века. А что может скрывать «невозможное» мы, наверное, так никогда и не узнаем.