Վրաստանի կրթության նախարարությունը և երկրի հայկական դպրոցները
Մայրենի լեզվով կրթություն ստանալու խնդիրը Վրաստանի ազգությամբ հայ քաղաքացիներին անհանգստացնող ամենասուր խնդիրներից մեկն է: Մայրենի լեզվի և Գրականության դասագրքերի բացակայությունը, մայրենի լեզվով այլ առարկաների դասագրքերի խնդիրը, հայալեզու դպրոցների համար ուսուցիչների վերապատրաստման հարցը, պետական լեզվի ուսուցումը, լեզվաբանական փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությունը… այս ամենն ընդամենը գոյություն ունեցող խնդիրների մի մասն է, որոնք, ինչքան էլ տարօրինակ է, դեռևս լուծված չեն ահա արդեն 25 տարիների ընթացքում` Վրաստանի անկախության ձեռքբերումից ի վեր:
«Միության» հարցազրույցը Վրաստանի կրթության փոխնախարար Լիա Գիգաուրիի հետ:
Հայտնի է, որ երկար տարիների ընթացքում Հայաստանի և Վրաստանի Կրթության նախարարություններն աշխատում են Վրաստանի հայալեզու դպրոցներին դասագրքեր տրամադրելու ուղղությամբ: Չնայած երկարատև բանակցություններին` հարցը մինչ օրս լուծված չէ: Ինչպես անցյալ, այնպես էլ այս ուսումնական տարում Վրաստանի հայալեզու դպրոցներն այդպես էլ չստացան Մայրենի լեզվի և Գրականության դասագրքեր: Ո՞րն է տվյալ հարցի լուծման խոչընդոտը:
- Դուք գիտե՞ք, որ վրացական օրենսդրության համաձայն` երկրի բոլոր հանրակրթական հաստատություններում ուսումնական գործընթացը պետք է տարվի ըստ հաստատված Ազգային ծրագրի: Երկրի դպրոցներում ուսուցումը տարվում է ըստ հաստատված դսագրքերի: Հենց դա պետք է դառնա մեր երկրի բոլոր դպրոցականների միջև հավասարության երաշխիքը:
Ոչ վրացալեզու դպրոցները մեր կրթական համակարգի անբաժանելի մասն են կազմում: Համապատասխանաբար, պետությունն իր վրա է վերցրել ինչպես Ազգային ուսումնական ծրագրի, այնպես էլ նրա վրա հիմնված ձեռնարկների` անհրաժեշտ լեզուներով թարգմանության պատասխանատվությունը: Դրանով իսկ մենք ապահովում ենք ոչ վրացալեզու դպրոցականների հավասարությունը:
Նախկինում Ազգային ուսումնական ծրագրում գոյություն չուներ Հայոց լեզվի և Գրականության հաստատված ծրագիր և չափանիշ: Հենց դա էր հիմնական խնդիրը: Վրաստանը չուներ հնարավորություն մշակել և տպագրել Հայոց լեզվի և Գրականության դասագրքեր, որոնք կհամապատասխանեին պետական ծրագրին: Խնդիրը մենք լուծեցինք նրանով, որ թույլ տվեցինք բերել տվյալ դասագրքերը Հայաստանից:
Այսօրվա դրությամբ մենք արդեն մշակել ենք Չափանիշ ազգային փոքրամասնությունների համար: Մոտ ապագայում ծրագրվում է ադրբեջանական լեզվի և գրականության ծրագիր մշակել: Այդ ծրագրերը թույլ կտան աջակցել ազգային փոքրամասնությունների լեզուներին վրացական կրթական միջավայրում ներգրավմանը:
Այն բանից հետո, երբ մենք ունեցանք Հայոց լեզվի և Գրականության մշակված չափանիշ, հայ մասնագետների համագործակցությամբ հնարավոր կլինի ստեղծել Հայոց լեզվի և Գրականության անհրաժեշտ դասագրքեր: Բացի այդ, տարված աշխատանքի շնորհիվ, այսօր իսկ կարելի է աշխատել այն ուղղությամբ, որպեսզի վրացական համալսարաններում ֆակուլտետ բացվի Հայոց լեզվի և Գրականության ուսուցիչների համար: Այդ ֆակուլտետը պետք է ապահովի երկրի հայալեզու դպրոցների համար անհրաժեշտ մասնագետներ: Ինչպես նաև մենք արդեն ունեցած ուսուցիչների վերապատրաստում անցկացնելու հնարավորություն ենք ստացել:
Նման մոտեցումը պետք է նպաստի երկրի հայալեզու դպրոցների կրթության մակարդակի բարձրացմանը, ինչն իր հերթին աջակցում է ամբողջ Վրաստանի կրթության մակարդակին: Լեզուն ամենագլխավոր գործիքն է, որի շնորհիվ հնարավոր է ձեռք բերել գիտելիք նաև այլ առարկաներից: Մայրենի լեզվի դասավանդման որակի բարձրացումը պետք է նպաստի այլ առարկաների ուսուցման մակարդակի բարելավմանը:
Վրացական կողմն ուրախ կլիներ, եթե հայ մասնագետները համագործակցեին մեզ հետ դասագրքերի և մասնագետների վերապատրաստման հարցերի շուրջ:
Վրաստանի Կրթության նախարարությունն ի՞նչ ծրագրեր ունի հայալեզու ուսուցիչների վերապատրաստման հարցի կապակցությամբ:
- «Վրաց լեզուն ապագա հաջողության համար» ծրագրի շրջանակներում Սամցխե-Ջավախքի և Քվեմո-Քարթլիի հայալեզու դպրոցներ են ուղարկվել 35 ուսուցիչ-խորհրդատու: Եվս 31 ուսուցիչ-խորհրդատու է ուղարկվել երկրի ռուսալեզու և ադրբեջանալեզու դպրոցներ: Ընդհանուր առմամբ նախարարությունը ծրագրում է ապահովել ոչ վրացալեզու դպրոցներին 200 ուսուցիչ-խորհրդատուներով: Այդ մասնագետների առաջադրանքն է տեղի ուսուցիչների հետ խորհրդատվություն անցկացնելը և ուսումնական գործընթացն անցկացնելու հարցում օգնություն տրամադրելը:
Ինչպես նաև ծրագրվում է երկրի ոչ վրացալեզու դպրոցների ուսուցիչների համար վրաց լեզվի դասընթացներ անցկացնել:
«Ազգային փոքրամասնություններով խիտ բնակեցված շրջանների ուսուցիչների զարգացում» ծրագրի շրջանակներում պատրաստված է թրեյնինգ-դասընթաց աշխարհագրության, երաժշտության, քաղաքացիական կրթության, սպորտի, մաթեմատիկայի, պատմության, քիմիայի, ֆիզիկայի, կենսաբանության, բնապահպանության և անգլերեն լեզվի ուսուցիչների համար:
Մինչ 2016թ. հունվարի վերջը այդ թրեյնինգ-դասընթացը կանցկացվի հայերեն, ադրբեջաներեն և ռուսերեն լեզուներով: 2016թ. գարնանը ծրագրվում է նաև թրեյնինգ-դասընթաց անցկացնել վրաց լեզվի և մասնագիտական հմտությունների ուսուցիչների համար:
2016թ. առաջին անգամ երկրի ոչ վրացալեզու դպրոցների ուսուցիչների համար առարկայական քննությունները կանցկացվեն իրենց մայրենի լեզվով: Ծրագրված թրեյնինգների նպատակն է օգնել ուսուցիչներին նախապատրաստվել իրենց կողմից դասավանդվող առարկաների քննությանը:
Մենք նաև ազգային փոքրամասնությունների լեզուներով ենք թարգմանել «Ուսուցիչների կարիերայի աճը և մասնագիտական զարգացման մասին» փաստաթուղթը: Դա թույլ կտա ազգային փոքրամանությունների դպրոցների ավելի քան 7000 ուսուցիչների ծանոթանալ այդ կարևորագույն փաստաթղթին և, համապատասխանաբար, վարել իրենց գործունեությունը:
«Հազարամյակի մարտահրավերը» ֆոնդի նախագծի շրջանակներում մենք ծրագրում ենք նաև ուսումնական դասընթացներ անցկացնել Վրաստանի հայալեզու դպրոցների տնօրենների համար: Բոլոր ուսումնական նյութերն արդեն թարգմանված են հայերենով:
«Դպրոցական ցանց» ծրագրի շրջանակներում Ախալքալաք քաղաքի № 1 դպրոցն արդեն սկսել է համագործակցությունը տվյալ նախագծին մասնակցող այլ դպրոցների հետ:
Արդեն մի քանի տարի է, ինչ երկրի ոչ վրացալեզու դպրոցներում գործում է կրթության` այսպես կոչված երկլեզու համակարգը: Ինչպե՞ս է Կրթության նախարարությունը գնահատում տվյալ ծրագրի գործունեությունը, և Ձեզ համար ո՞րն է երկլեզու կրթության հաջողության/անհաջողության ցուցանիշը:
- Պետական լեզվի իմացությունը պարտադիր պայման է երկրի քաղաքացիական կյանքում լիարժեք մասնակցություն ունենալու համար: Հենց այդ պատճառով միջազգային կոնվենցիաները, այդ թվում նաև «Փոքրամասնությունների լեզուների և Տարածաշրջանային լեզուների մասին» եվրոպական Խարտիան հատուկ ուշադրություն են դարձնում ազգային փոքրամասնությունների` պետական լեզվի ուսուցմանը:
Լեզվաբանական փոքրամասնությունների այդ հիմնարար իրավունքի պաշտպանության նպատակով էլ մենք ծրագրում ենք մեր երկրի հանրակրթական համակարգում ներմուծել ուսուցման երկլեզու մեթոդը:
Տվյալ պահին մենք մոնիտորինգ ենք անցկացնում այն դպրոցներում, որտեղ արդեն ներմուծված է ուսուցման երկլեզու մեթոդը: Ուզում եմ նշել, որ տվյալ փուլում մենք արդեն տեսնում ենք, որ երկլեզու ուսուցման մոդելը, որն ընդունված է մեր դպրոցներում, ներմուծված է լուրջ թերություններով: Նույն բանն են հաստատում մեր այլ կառույցների կողմից անցկացված հետազոտությունները:
Տվյալ պահին մեր մասնագետներն արդեն իսկ աշխատում են ոչ վրացալեզու դպրոցների համար երկլեզու կրթության նոր մոդելի և նոր կոնցեպցիայի ստեղծման շուրջ: Հենց այդ աշխատանքն ավարտվի, մենք կսկենք հարցի քննարկումը բոլոր շահագրգռված կողմերի հետ:

Министерство Образования Грузии и армянские школы страны
Проблема получения образования на Родном языке –одна из самых острых проблем, беспокоящих граждан Грузии армянской национальности. Отсутствие учебников Родного языка и литературы, отсутствие учебников по другим предметам на родном языке, вопрос подготовки новых педагогов для армяно-язычных школ, обучение государственному языку, защита прав лингвистических меньшинств… –все это лишь часть существующих проблем которые, как ни странно, все еще не решены на протяжении вот уже 25 лет с момента обретения Грузией независимости. На сегодняшний день в Грузии функционирует 131 армяно-язычная школа в которой учатся 13 912 учеников.
Вниманию уважаемого читателя представляем Первую часть эксклюзивного интервью «Миутьюна» с заместителем министра Образования Грузии –Лией Гигаури.
Известно, что на протяжении многих лет министерства Образования Армении и Грузии работают над вопросом обеспечения армяноязычных школ Грузии учебниками. Не смотря на продолжительный диалог, проблема до сих пор не решена. В прошлом и нынешнем учебных годах армяноязычные школы Грузии так и не получили учебники Родного языка и литературы. Что является препятствием, для решения этого вопроса?
- Вы знаете, что согласно грузинскому законодательству учебный процесс во всех общеобразовательных заведениях страны должен вестись согласно утвержденному Национальному плану. Обучение в школах страны ведется по утвержденным –гриффированым учебникам. Именно это должно стать гарантом равенства между всеми школьниками нашей страны.
Негрузиноязычные школы Грузии являются неотъемлемой частью нашей образовательной системы. Соответственно, государство взяло на себя ответственность по переводу на необходимые языки как Национального Учебного Плана, так и основанного на него учебного пособия. Тем самым мы обеспечиваем равенство школьников негрузиноязыных школ.
Раньше в Национальном Учебном плане не существовало утвержденной программы и стандарта Армянского языка и литературы. Именно это являлось основной проблемой. У Грузии не было возможности разработать и напечатать учебники Армянского языка и литературы, которые бы соответствовали бы государственной программе. Проблему мы решали тем, что позволяли завозить данные учебники их Армении.
На сегодняшний день мы уже разработали Стандарт для национальных меньшинств. В ближайшем будущем планируется разработка программы по азербайджанскому языку и литературе. Эти программы будут способствовать интеграции языков национальных меньшинств в образовательную среду Грузии.
После того, как у нас появился разработанный стандарт армянского языка и литературы, стало возможным создать, в сотрудничестве с армянскими специалистами, необходимые учебники по армянскому языку и литературе. Кроме того, благодаря проделанной работе сегодня уже можно работать над тем, что бы в грузинских университетах открылся бы факультет для педагогов армянского языка и литературы. Этот факультет должен обеспечить подготовку необходимых кадров для армяноязычных школ страны. Так же мы получили возможность проводить повышение квалификации для уже имеющихся педагогов.
Подобный подход должен способствовать повышению уровня образования в армяноязычных школах страны, что в свою очередь содействует улучшению уровня образования по всей Грузии. Язык –это главный инструмент, благодаря которому возможно постигнуть знания и по другим предметам. Повышение качества преподавания Родному языку должно способствовать улучшению уровня обучения и другими предметами.
Грузинская сторона была бы рада, если бы армянские специалисты сотрудничали бы с нами в вопросе повышения квалификации педагогов и по вопросам учебников.
Какие существуют у министерства Образования Грузии планы, по вопросу подготовки армяноязычных педагогов?
- В рамках программы «Грузинский язык для будущего успеха» в армяноязычные школы Самцхе-Джавахка и Квемо Картли направленно 35 педагогов-консультантов. Еще 31 педагог-консультант направлен в азербайджаноязычные и русскоязычные школы Грузии. Всего министерство планирует обеспечить негрузиноязычные школы 200 педагог-консультантами. Задача этих кадров –консультирование местных педагогов и помощь в проведении педагогического процесса.
Так же планируется проведение курсов по грузинскому языку для педагогов негрузинских школ страны.
В рамках программы «Развитие педагогов школ расположенных в регионах компактно населенных национальными меньшинствами» подготовлен тренинг курс для педагогов географии, музыки, гражданского образования, спорта, математики, истории, химии, физики, биологии, природоведенья и английского языка.
До окончания января 2016 года этот тренинг-курс будет переведен на армянский, азербайджанский и русский язык. К весне 2016 года планируется так же проведение тренинг-курса для педагогов профессиональных навыков и грузинского языка.
В 2016 году, впервые, предметные экзамены для педагогов негрузинских школ страны состоятся на их родном языке. Цель запланированных тренингов –помочь педагогам подготовиться к экзаменам по преподаваемым ими предметам.
Мы так же перевели на языки национальных меньшинств документ «о профессиональном развитии и карьерном росте педагогов». Это позволит более 7000 педагогам школ национальных меньшинств ознакомиться с этим важнейшим документом и соотвтествено вести свою деятельность.
В рамках проекта фонда «Вызов Тысячителия» мы так же планируем провести обучающие курсы для директоров армяно-язычных школ Грузии. Все обучающие материалы уже переведены на армянский язык.
В рамках программы «школьная сеть», школа № 1 города Ахалкалаки уже начала сотрудничество с другими школами, участвующими в этом проекте.
Уже несколько лет, как в негрузиноязычных школах страны действует так называемая билингвальная система образования. Как министерство Образования оценивает деятельность данной программы, и что является для Вас индикатором успешности/неуспешности билингвального образования?
- Знание государственного языка является обязательным условием для полноценного участия в гражданской жизни страны. Именно по этому международные конвенции, в том числе и европейская Хартия Региональных языков и языков меньшинств, уделяют особое внимание обучению национальных меньшинств государственному языку.
С целью защиты этого фундаментального права лингвистических меньшинств мы и планируем внедрить в общеобразовательную систему нашей страны –билингвальный метод обучения.
На данный момент мы ведем мониторинг в тех школах, где уже внедрен билингвальный метод обучения. Хочу отметить, что уже на данном этапе мы видим, что модель билингвального обучения, которая применятся в наших школах, внедрена с серьезными изъянами. То же самое подтверждают исследования, проведенные нашими университетами.
На данный момент наши специалисты уже работают над созданием новой концепции и новой модели билингвального образования для негрузиноязычных школ. Как только эта работа будет завершена. Мы начнем обсуждение вопроса со свеми заинтересованными сторонами.