«Հետքի» հրապարակումից հետո քաղաքաշինության վարչության պետը ազատվել է աշխատանքից
Կոտայքի մարզպետի հոկտեմբերի 8-ի կարգադրությամբ մարզպետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության վարչության պետ Արշավիր Խաչատրյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից՝ իր անձնական դիմումի համաձայն:
«Հետքը» հոդված էր հրապարակել այն մասին, որ Կոտայքի մարզպետարանի պաշտոնյաների ու նրանց հետ փոխկապակցված անձանց ընկերությունները մարզում հաղթում են պետգնումների մրցույթները: Այդ ընկերությունների թվում էին Կոտայքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության պետ Արշավիր Խաչատրյանին պատկանող «Աննար» և մարզպետարանի ներքին աուդիտի բաժնի պետ Կոմիտաս Հունանյանի կնոջ՝ Լիանա Հունանյանի «Մարմար-Էտուալ» ՍՊԸ-ները:
Մարզպետարանի մեր աղբյուրի փոխանցմամբ քաղաքաշինության վարչության պետը ազատման դիմում գրել է ոչ ինքնակամ: «Հետքի» հրապարակումից հետո, խորհրդակցություն է եղել և որոշվել է, որ վարչության պետը պետք է աշխատանքից ազատվելու դիմում գրի:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գնումների փորձագետ Արտակ Մանուկյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ «Հետքի» հրապարակումը եղել է տիպիկ շահերի բախման օրինակ: Նա կարևորում է գնումների ոլորտում վերահսկող օղակի ստեղծման անհրաժեշտությունը, որպեսզի շահերի բախման դեպքում պաշտոնյաները հայտարարագրեն այն, իսկ վերահսկող մարմինը պարզի, ուսումնասիրի՝ արդյոք պաշտոնյաները որևէ բան չեն թաքցնում:

После публикации Hetq.am начальнику управления градостроительства пришлось покинуть должность
Распоряжением губернатора Котайка начальник управления градостроительства аппарата областной администрации Аршавир Хачтрян был освобожден от занимаемой должности по собственному заявлению.
Hetq.am опубликовал статью, в которой говорилось, что тендеры на госзакупки выигрывают компании чиновников администрации Котайка и связанных с ними лиц. В числе этих компаний оказались ООО “Аннар” Аршавира Хачатряна и ООО “Мармар-Этуаль” Лианы Унанян, жены начальника отдела внутреннего аудита областной администрации Комитаса Унаняна.
По сообщению нашего источника в администрации Котайка заявление об освобождении А.Хачатрян написал вынужденно. После публикации Hetq.am состоялось совещание, на котором было решено, что начальник управления градостроительства должен уйти в отставку.
В беседе с нами эксперт по закупкам Антикоррупционного центра “Транспаренси Интернешнл” Артак Манукян отметил, что в публикации Hetq.am представлен типичный пример столкновения интересов. Манукян указал на необходимость создания в сфере закупок контролирующего звена, которое даст возможность выяснить, что скрывают чиновники.