Բաքվի դեմարշը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին
Երեկ ղարաբաղաադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցավ հրադադարի հերթական ցուցադրական խախտումը: Մասնավորապես, համաձայն տարածված հաղորդագրությունների, ադրբեջանական կողմը ավտոմատային կրակ է բացել այն ժամանակ և այնտեղ, որտեղ այդ պահին գտնվում էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները:
Ուշագրավ է, որ ԵԱՀԿ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը «Twitter»-ում կատարել է գրառում, ուր նշել է, որ իրենք ստիպված են եղել պատսպարվել: Ու թեև դեսպան Ուորլիքը չի նշել, թե ով է եղել կրակողը, սակայն անգամ ադրբեջանական կողմը չի հերքել իր ստորաբաժանումների կողմից կրակի բացումը՝ միայն նշելով, որ դա պատասխան կրակ էր:
Հաշվի առնելով այն, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը միշտ հակամարտող կողմերին հայտնում է դիտարկման վայրի ու ժամի մասին, ապա կարելի է վստահաբար պնդել, որ հրադադարի խախտումը եղել է կանխամտածված և պարունակել է ԵԱՀԿ-ին ուղղված հստակ ուղերձ:
Ավելին, Ադրբեջանը վերջին շրջանում միշտ է ԵԱՀԿ-ի սահմաններում հանդիպումներից առաջ լայնամասշտաբ կերպով խախտում հրադադարի ռեժիմը, ուստի պետք է արձանագրենք, որ այդ կերպ Բաքուն փորձում է ցույց տալ բոլորին, որ ԵԱՀԿ-ն չի կարող «խնդիր լուծել» և պետք է բանակցային ձևաչափի փոփոխություն:
Ներքին խնդիրներ
Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտման դեպքերի աննախադեպ աճի հետևանքով Արևմուտքի հետ Բաքվի հարաբերություններն օրեցօր ավելի և ավելի են լարվում: Այս լարվածությունը իր գագաթնակետին հասավ սեպտեմբերի 10-ին, երբ Եվրոպական խորհրդարանը ընդունեց բանաձև (2015/2840 (RSP))՝ դատապարտելով Ադրբեջանի քաղաքականությունը քաղաքացիական հասարակության հանդեպ, ինչպես նաև Ալիևի որոշումը փակել ԵԱՀԿ գրասենյակը Բաքվում: Արևմուտքի կողմից սուր քննադատության արժանացած այս գործընթացներից ուշադրություն շեղելու հին և փորձված մեթոդը Ալիևի վարչակարգի համար Ղարաբաղյան հակամարտության սրումն է:
Մեծ քաղաքականություն
Այդուհանդերձ, լարվածության աճի հիմնական պատճառները ավելի շուտ միջազգային գործոններն են, որոնք մի քանիսն են: Նախ և առաջ Սիրիայի և Ուկրաինայի կոնֆլիկտի ֆոնին փոխվել են միջազգային քաղաքական շահերն ու գործընթացները: Մասնավորապես. Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական շահերն այսօր մղում են նրան ավելի ակտիվ դեր կատարել միջազգային ասպարեզում: Ձգտելով վերահաստատել ԽՍՀՄ տարածաշրջանային կարևորությունն ու ստիպել Արևմուտքին հաշվի նստել ՌԴ-ի շահերի հետ՝ Մոսկվան արդեն երկու տարի է՝ փորձում է փոխել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցությունների ֆորմատը: Այս մասին կասկածները հին արմատներ ունեն, սակայն 2014 ամռանը, երբ Ուկրաինայի ու Ղրիմի իրադարձություններից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանին ընդհարումներն ակտիվացան, Մոսկվան կանչեց Ադրբեջանի ու Հայաստանի նախագահներին Սոչի՝ եռակողմանի հանդիպման: Սա միանշանակ վկայում է Ռուսաստանի՝ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացից Արևմուտքին դուրս մղելու ցանկության մասին:

Вчера на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения произошло очередное показательное нарушение режима прекращения огня. В частности, согласно распространенным сообщениям, азербайджанская сторона открыла автоматный огонь в то время, когда и в том месте, где находились сопредседатели Минской группы ОБСЕ.
Интересно, что сопредседатель ОБСЕ Джеймс Уорлик сделал запись в Twitter-е, где отметил, что они были вынуждены укрываться. И хотя посол Уорлик не сказал, кто стрелял, однако даже азербайджанская сторона не опровергла факт открытия огня своими же подразделениями, только отметив, что это был ответный огонь.
Учитывая то, что Минская группа ОБСЕ всегда сообщает противоборствующим сторонам о месте и времени наблюдения, то можно уверенно утверждать, что нарушения режима прекращения огня было предумышленным и содержало четкий посыл для ОБСЕ.
Более того, Азербайджан в последнее время всегда перед встречами в рамках ОБСЕ широкомасштабно нарушает режим прекращения огня, то можем зафиксировать, что таким образом Баку пытается показать всем, что ОБСЕ не может «решить проблемы» и необходимо изменить форат переговоров.
Внутренние проблемы
Вследствие беспрецедентного роста случаев нарушений прав человека в Азербайджане день ото дня становятся все более и более напряженными отношения Баку с западом. Это напряжение достигло своего апогея 10-го сентября, когда Европарламент принял резолюцию (2015/2840 (RSP)) осуждающую политику Азербайджана по отношению к гражданскому обществу, а также решение Алиева о закрытии офиса ОБСЕ в Баку. Для администрации Алиева старым и апробированным методом отвлечения внимания от этих процессов, удостоившихся острой критики Запада, является обострение Карабахского конфликта.
Большая политика
Как бы там ни было, но основными причинами роста напряжения скорее являются международные факторы, и их несколько. Во-первых, на фоне конфликтов в Сирии и на Украине изменились международные политические интересы и процессы. В частности, внешнеполитические интересы России сейчас подталкивают ее на к более активной роли на международной арене. Стремясь вновь утвердить региональную важность СССР и заставить Запад считаться с интересами РФ, Москва уже два года пытается изменить формат переговоров Минской группы ОБСЕ. Сомнения насчет этого не новы, однако летом 2014-го года, когда после событий на Украине и в Крыму столкновения на армяно-азербайджанской границе активизировались, Москва пригласила президентов Армении и Азербайджана в Сочи на трехстороннюю встречу. Это однозначно свидетельствует о желании России вытеснить Запад из процесса урегулирования Карабахского конфликта.