Առաջին անգամ էի լսում, որ հնարավոր է գյուղում հանրակացարան լինի: Արմավիրի մարզի Լուկաշին գյուղի հանրակացարանում, որը կառուցվել է դեռևս խորհրդային իշխանության վերջին տարիներին և պետք է ծառայեր որպես ուսումնարանի ուսանողների կացարան, ապրում է ավելի քան 50 ընտանիք: Հիմնականում այստեղ գոյատևում են Արցախյան պատերազմի տարիներին գաղթած հայերն ու անապահով ընտանքիները: Նրանք անհատույց օգտագործման հիմունքներով են տնօրինում հանրակացարանի սենյակները:
35-ամյա Զարինե Գրիգորյանի մանկական հիշողություններում 1988 թվականն է, երբ ընտանիքով տեղափոխվեցին Հայաստան, եկան Լուկաշին, որտեղ իրենց, որպես փախստականների, անհատույց տնօրինման հանձնեցին հանրակացարանի սենյակները:
9 տարեկանից՝ արդեն 26 տարի նա ապրում է հանրակացարանում, որտեղ մեծացնում է իր չորս երեխաներին: Երեք տղա և մեկ աղջիկ. չորսն էլ սովորում են գյուղի միջնակարգ դպրոցում: Երեխաներից ավագը՝ Լևոնը, 15 տարեկան է, իսկ փոքրը՝ Աստղիկը՝ 10: Ընտանիքը գոյատևում է 45.000 դրամ նպաստով ու մասնավոր աշխատանքներից գոյացած գումարով:
«Հանրակացարանային պայմանները վատն են, բաղնիք, զուգարան մեկ հարկի համար ընդհանուր է եղել, հետո ամեն ընտանիք իր սենյակներում մի փոքր հարմարություն է ստեղծել ինչքանով կարողացել է»,- ասում է չորս երեխաների մայրը՝ ցույց տալով սանհանգույցի կիսափուլ ու խոնավ առաստաղը:
Զարինեն հողակտոր ունի հանրակացարանի դիմաց, ասում է, որ չի դժգոհում, մի փոքր բերք կարողանում է հավաքել, բայցդժվարությամբ: Բանջարեղեն է ցանում, որը ոռոգում է արտեզյան ջրերով, բայց տաք սեզոնին, ինչպես ինքն է ասում, ջուրը ցամաքում է, լավ չի գալիս: Հողը մնում է չոռոգված: Ցանածն էլ հաճախ չորանում է:
«Հող մշակելու համար փող պիտի ունենաս, աշխատուժ, ջուր, որ դնես աշխատացնես»,- ասում է Զարինեն:
Նրա միակ ցանկությունը, որ երեխաները լավ մարդիկ, լավ մասնագետներ դառնան. Ալեքսանը 14 տարեկան է, լավ է սովորում, ուզում է իրավաբան դառնալ: Լևոնը՝ ըմբշամարտիկ, Աստղիկը՝ պարուհի, իսկ Հովհաննեսը դեռ չի որոշել: Բայց գյուղում խմբակների ընտրություն չկա, սպորտով զբաղվելու հնարավորություն՝ նույնպես:
Արցախյան պատերազմի տարիներին Լուկաշինի հանրակացարանում կացարան է գտել նաև Խալաֆյանների ընտանիքը: 63-ամյա Անատոլի Խալաֆյանը կուրություն ունի, չի աշխատում, ստանում է 18.000 դրամ թոշակ: Նրան ու երկու երեխաներին խնամում է ընտանիքի կինն ու մայրը՝ Լիլիա Խալաֆյանը: Երեխաները դպրոցահասակ են. առաջինդասարանցի Ռաժդենն ու երրորդդասարանցի Լիան, ով ունի ունի նշիկների խնդիր: Խոնավ պայմաններից անընդհատ հիվանդանում է: Ծնողներին բժիշկներն ասել են, որ պետք է 180.000 դրամ, որ վիրահատեն երեխայի նշիկները: «Մենք նման գումարներ չունենք, հազիվ ձմեռը շոր, կոշիկ ենք վառում, որ երեխաները ցրտից չսառեն, ոնց մուծենք նման գումար վիրահատության համար»,- ասում է Լիլիան՝ դիմելով բարի մարդկանց, որ ձեռք մեկնեն իրենց:
«Մենք էդպես էլ մնացինք փախստական, ամեն ինչ թողեցինք ու եկանք, մտածեցինք, թե Հայաստանում, հայրենիքում լավ կապրենք, տուն կունենանք, աշխատանք, բայց ոչինչ չստացվեց»,- ասաց Լիլիա Խալաֆյանը:

Жильцы общежития в Лукашино
О том, что в селе может общежитие, я впервые узнала в Лукашино. В этом селе Армавирской области общежитие было построено в последние годы советской власти для студентов училища. Сегодня в общежитии живут более 50 необеспеченных семей и семей армян, бежавших в Армению в годы Арцахской войны. Комнаты предоставлены им безвозмездно.
Детские воспоминания 35-летней Зарине Григорян связаны с 1988 годом, когда вместе с семьей она переехала в Армению, в село Лукашино, где им как беженцам выделили комнаты в общежитии.
Зарине живет в общежитии с 9-летнего возраста, то есть уже 26 лет. Сегодня она растит здесь четырех своих детей – трех мальчиков и девочку. Все они учатся в местной школе. Старшему Левону 15 лет, младшей Астхик – 10. Семья живет на пособие в 45.000 драмов и деньги от частной работы.
“Условия в общежитии плохие. На этаже туалет и ванная были общими, потом уже каждая семья создала в своих комнатах кое-какие удобства”,- рассказывает Зарине, показывая полуобвалившийся сырой потолок своего санузла.
Напротив общежития у семьи есть небольшой земельный участок. Зарине удается получать небольшой урожай, но трудностей много. Посаженные овощи женщина поливает артезианской водой, но в жаркое время года вода высыхает, и урожай часто портится.
“Для возделывания земли нужны деньги, рабочая сила, вода…” – говорит Зарине.
Единственное ее желание, чтобы дети выросли хорошими людьми, хорошими специалистами. 14-летний Алексан учится прилежно, чтобы стать юристом, Левон хочет стать борцом, Астхик – танцовщицей, а Ованнес пока не решил, кем он станет. В селе нет соответствующих кружков и возможностей заниматься спортом.
В года Арцахской войны в общежитии в Лукашино нашла приют и семья Халафянов. У 63-летнего Анатолия Халафяна развилась слепота. Он не работает, получает пенсию в размере 18 тысяч драмов. За ним и двумя детьми ухаживает мать семейства – Лилия Халафян. Дети школьного возраста: первоклассник Ражден и третьеклассница Лия, у которой проблемы с миндалинами. Из-за сырости в доме девочка часто болеет. Врачи сказали, что для удаления миндалин нужно 180.000 драмов. “У нас таких денег нет. Зимой отапливаем печку старой одеждой и обувью, чтобы дети не мерзли. Как мы можем заплатить за операцию такую сумму”,- сказала Лилия в надежде, что добрые люди протянут им руку помощи.
“Мы так и остались беженцами. Оставили все, приехали сюда, думая, что в Армении, на родине сможем хорошо жить, у нас будет дом, работа. Но ничего не получилось”,- добавила напоследок Лилия Халафян.