Առաջին անգամ էի լսում, որ հնարավոր է գյուղում հանրակացարան լինի: Արմավիրի մարզի Լուկաշին գյուղի հանրակացարանում, որը կառուցվել է դեռևս խորհրդային իշխանության վերջին տարիներին և պետք է ծառայեր որպես ուսումնարանի ուսանողների կացարան, ապրում է ավելի քան 50 ընտանիք: Հիմնականում այստեղ գոյատևում են Արցախյան պատերազմի տարիներին գաղթած հայերն ու անապահով ընտանքիները: Նրանք անհատույց օգտագործման հիմունքներով են տնօրինում հանրակացարանի սենյակները:
35-ամյա Զարինե Գրիգորյանի մանկական հիշողություններում 1988 թվականն է, երբ ընտանիքով տեղափոխվեցին Հայաստան, եկան Լուկաշին, որտեղ իրենց, որպես փախստականների, անհատույց տնօրինման հանձնեցին հանրակացարանի սենյակները:
9 տարեկանից՝ արդեն 26 տարի նա ապրում է հանրակացարանում, որտեղ մեծացնում է իր չորս երեխաներին: Երեք տղա և մեկ աղջիկ. չորսն էլ սովորում են գյուղի միջնակարգ դպրոցում: Երեխաներից ավագը՝ Լևոնը, 15 տարեկան է, իսկ փոքրը՝ Աստղիկը՝ 10: Ընտանիքը գոյատևում է 45.000 դրամ նպաստով ու մասնավոր աշխատանքներից գոյացած գումարով:
«Հանրակացարանային պայմանները վատն են, բաղնիք, զուգարան մեկ հարկի համար ընդհանուր է եղել, հետո ամեն ընտանիք իր սենյակներում մի փոքր հարմարություն է ստեղծել ինչքանով կարողացել է»,- ասում է չորս երեխաների մայրը՝ ցույց տալով սանհանգույցի կիսափուլ ու խոնավ առաստաղը:
Զարինեն հողակտոր ունի հանրակացարանի դիմաց, ասում է, որ չի դժգոհում, մի փոքր բերք կարողանում է հավաքել, բայցդժվարությամբ: Բանջարեղեն է ցանում, որը ոռոգում է արտեզյան ջրերով, բայց տաք սեզոնին, ինչպես ինքն է ասում, ջուրը ցամաքում է, լավ չի գալիս: Հողը մնում է չոռոգված: Ցանածն էլ հաճախ չորանում է:
«Հող մշակելու համար փող պիտի ունենաս, աշխատուժ, ջուր, որ դնես աշխատացնես»,- ասում է Զարինեն:
Նրա միակ ցանկությունը, որ երեխաները լավ մարդիկ, լավ մասնագետներ դառնան. Ալեքսանը 14 տարեկան է, լավ է սովորում, ուզում է իրավաբան դառնալ: Լևոնը՝ ըմբշամարտիկ, Աստղիկը՝ պարուհի, իսկ Հովհաննեսը դեռ չի որոշել: Բայց գյուղում խմբակների ընտրություն չկա, սպորտով զբաղվելու հնարավորություն՝ նույնպես:
Արցախյան պատերազմի տարիներին Լուկաշինի հանրակացարանում կացարան է գտել նաև Խալաֆյանների ընտանիքը: 63-ամյա Անատոլի Խալաֆյանը կուրություն ունի, չի աշխատում, ստանում է 18.000 դրամ թոշակ: Նրան ու երկու երեխաներին խնամում է ընտանիքի կինն ու մայրը՝ Լիլիա Խալաֆյանը: Երեխաները դպրոցահասակ են. առաջինդասարանցի Ռաժդենն ու երրորդդասարանցի Լիան, ով ունի ունի նշիկների խնդիր: Խոնավ պայմաններից անընդհատ հիվանդանում է: Ծնողներին բժիշկներն ասել են, որ պետք է 180.000 դրամ, որ վիրահատեն երեխայի նշիկները: «Մենք նման գումարներ չունենք, հազիվ ձմեռը շոր, կոշիկ ենք վառում, որ երեխաները ցրտից չսառեն, ոնց մուծենք նման գումար վիրահատության համար»,- ասում է Լիլիան՝ դիմելով բարի մարդկանց, որ ձեռք մեկնեն իրենց:
«Մենք էդպես էլ մնացինք փախստական, ամեն ինչ թողեցինք ու եկանք, մտածեցինք, թե Հայաստանում, հայրենիքում լավ կապրենք, տուն կունենանք, աշխատանք, բայց ոչինչ չստացվեց»,- ասաց Լիլիա Խալաֆյանը:

Living in Limbo: Residents of the Loukashin Dormitory
It was built in the tail end of the Soviet period and was designed to house students at the local school.
Residents are mostly refugees from the Artsakh War years and destitute families.  They live at the dorm for free.
35 year-old Zarineh Grigoryan was nine in 1988 when the family relocated to Armenia and was allocated a room in the Loukashin dorm. She’s lived here since and now raises four children. All go to the local village school. 15 year-old Levon is the eldest, and 10 year-old Astghik, the youngest. The family makes due on 45,000 dram ($95) monthly derived from a state allowance and private work.
Zarineh says that conditions at the dorm are bad. There is one toilet and shower per floor. She has a small plot of land near the dorm where she grows some vegetables. Water is scarce in the summer.
“To cultivate the land one needs money and manpower, and especially water,” Zarineh says.
Her main concern is that the children grow up and become good individuals, good professionals. 14 year-old Aleksan wants to become an attorney. Levon wants to become a wrestler, Astghik, a dancer, and Hovhannes still hasn’t decided. But there are no hobby groups in the village and no sports related opportunities.
The Khalafyan family also found refuge at the Loukashin dorm in the early 1990s. 63 year-old Anatoly Khalafyan has an education but doesn’t work. He receives an 18,000 dram ($38) monthly allowance. His wife Lilia takes care of their two school age children. Lian, the girl, suffers from a tonsil ailment and doctors say she needs an 180,000 dram operation.
“We don’t have that kind of money. We have to burn clothes and shoes in the winter just to keep the kids warm,” Lilia says, hoping that those who can will assist them.
“We remained refugees. We left everything behind and came to Armenia thinking we’d live well in the homeland, that we’d have a home and work. It hasn’t happened,” says Lilia.