Վայոց Ձոր. ապօրինի և օրինական աղբավայրերը
Հայաստանի հարավ տանող միջպետական ճանապարհն անցնում է Վայոց Ձորի մարզի մի քանի համայնքներով: Հենց այդ ճանապարհի երկու կողմերում իրարից ոչ հեռու կարելի է նկատել աղբանոցներ, շինարարական և մետաղի  թափոններ: Մարզի համայնքապետարանների ներկայացուցիչները միաձայն պնդում են, որ իրենց համայնքի բնակիչները մեղավոր չեն ճանապարհի կողքերին թափված աղբի համար: Հարցին, թե այդ դեպքում որտեղից է գոյացել աղբը, բոլորի պատասխանը մեկն է՝ չգիտենք:
Եղեգնաձորի քաղաքապետարանը տարեկան 32 մլն 322 հազար 700 դրամ է տրամադրում աղբահանությանը: Քաղաքի հիմնական աղբավայրը գտնվում է մոտ 2 կմ հեռավորության վրա: Այդ աղբանոցը դարպասներով փակում են, որ այլ համայնքներից աղբ չթափեն այնտեղ: Սանիտարական աշխատանքների և աղբի տեղափոխման համար քաղաքապետարանը պայմանագիր է կնքել «Եղեգնաձորի բնակարանային կոմունալ տնտեսություն» ԲԲԸ-ի հետ:
Ստորև ծանոթացեք Վայոց Ձորի մարզում «Հետքի» արձանագրած ապօրինի և օրինական աղբավայրերին՝ ըստ տեղակայման դիրքի և մեծության:
Նույն ընկերության հետ պայմանագիր է կնքել նաև Մալիշկայի համայնքապետարանը: Հայաստանում իր մեծությամբ երրորդ գյուղի՝ Մալիշկայի աղբահեռացումը, կայանում է գյուղապետարանի և տնտեսությունների համատեղ ֆինանսավորմամբ: Համայնքապետ Մհեր Մովսիսյանի խոսքով՝ գյուղապետարանը տարեկան 135 հազար դրամ է հատկացնում աղբահանության աշխատանքներին. «Գումարած դրան, յուրաքանչյուր տնտեսություն 500 դրամ է վճարում: Պաշտոնապես մոտ 1800 տնտեսություն ունենք, բայց դրանց մեծ մասը Հայաստանից գնացել են: Աղբահանության գումար վճարում են մոտ 400-500 ընտանիքներ»,- ասում է Մալիշկայի գյուղապետ Մհեր Մովսիսյանը:
Վայքի քաղաքապետարանը ստեղծել է «Վայք համայնքի բարեկարգում» համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպությունը, որին տարեկան վճարելով 7 մլն 200 հազար դրամ, լուծում է քաղաքի աղբահանության խնդիրը: Ինչպես «Հետքի» հետ զրույցում նշում է քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Գագիկ Մուշկամբարյանը, Վայքում շաբաթական երեք անգամ աղբի մեքենա է շրջում և հավաքում բնակիչների գոյացրած թափոնները: Քաղաքի հիմնական աղբանոցը գտնվում է Վայքից մոտ 2.5 կմ հեռավորության վրա: Օրեցօր ավելացող աղբից միակ ազատման միջոցն այրելն է:
Վայոց Ձորի մարզի Ագարակաձոր գյուղի բնակչության կեսը վճարում է աղբահանության համար, կեսը՝ ոչ: Այս համայնքի աղբահանությունն իրականացնում է «Ագարակաձորի բարեկարգում» համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպությունը: Ագարակաձորի գյուղապետարանի առաջատար մասնագետ Արտյոմ Հովհաննիսյանը «Հետքին» հայտնեց, որ գյուղն ունի մոտ 240 տնտեսություն, որի կեսն է միայն վճարում 500-ական դրամ՝ աղբահանություն կազմակերպելու համար: Մեր հարցին, թե չվճարողները որտեղ են թափում աղբը, Հովհաննիսյանը պատասխանեց. «Ով էլ չի վճարում, ասում է, թե գյուղից դուրս է հանում, չգիտեմ: Պիտի կամաց-կամաց ստիպենք, որ բոլորն էլ վճարեն»:
Վայոց Ձորով անցնող միջպետական ճանապարհին են գտնվում նաև մի շարք առևտրի և սննդի կետեր, որոնց կողքով հոսում է Արփա գետը: Ի տարբերություն այլ մարզերի՝ պետք է նշել, որ այստեղ գործող սննդի օբյեկտները գրեթե չեն աղտոտում գետը. Հարակից տարածքներում տեղադրված են աղբամաններ, որոնց մեջ հավաքված աղբը, ըստ առևտրականների, աղբատար մեքենան հավաքում է:
Էդիկ Բաղդասարյանը
Անի Հովհաննիսյանը
Վալոդյա Սմբատյան
Հարգելի հեղինակներ, ցանկալի է , որ նյութի լուսնկարներում տեղ գտնեին նաև Եղեգնաձորի աղբավայրի լուսանկարները, որի մուտքը բոլորովին չի հիշեցնում աղբավայր, քանզի 2010 թվականից պարբերաբար իրականացված ծառատնկման և բարեկարգման աշխատանքների արդյունքում, մայրուղուց բաժանման հատվածում աղբավայրի մուտքը և հարակից տարածքից բաժանման հատվածը պատված են կանադական բարդիների, հացենիների, թխկենու, թեղիի և ակացիաների ծառերով: Իսկ աղբավայրում պարբերաբար կատարվում է աղբի շերտի վարակազերծում և հողածածկում:

On the highway leading to the south of Armenia, one travels through a number of communities in the province of Vayots Dzor.
Driving down the highway, on both sides, one spots a number of trash dumps, construction debris and metal scrap.
Representatives of all the municipalities concerned unequivocally state that their residents are not the culprits responsible for these eyesores. When asked, then who is responsible, they answer – we don’t know.
The Yeghegnadzor town municipality spends 32.322 million AMD ($66,500) on garbage collection every year. The town’s main dump is located two kilometers distant. The site is closed off by a locked gate so that neighboring communities can’t dump their trash there.
The town has signed a contract with a company called Yeghegnadzor Apartment Communal Enterprise for garbage hauling and other sanitary work.
The municipality of Malishka, Armenia’s third largest village, has signed a similar contract with the same company. Garbage removal is jointly financed by the municipality and resident households.
Village Mayor Mher Movsisyan says that the municipality allocated 135,000 AMD yearly for garbage removal. “In addition, each household pays 500 AMD. Officially, there are some 1,800 households in the village, but most of them have relocated from Armenia. Only about 400-500 families pay trash removal fees,” Movsisyan notes.
The municipality of Vayk, another town in Vayots Dzor, has founded a non-profit organization called Vayk Community Improvement. Vayk municipality secretary Gagik Mouskambaryan told Hetq that a truck travels through the town collecting household garbage three times a week. The town’s main dump is 2.5 kilometers away. The only way to deal with the mounting piles of trash is to burn them.
One half of the resident of the village of Agarakadzor pay trash removal fees. The others do not. A non-profit community organization called Agarakadzor Improvement takes care of trash removal.
Artyom Hovhannisyan, a specialist who works for the municipality, told Hetq that only half of the village’s 240 households pay a trash removal fee of 500 AMD. When asked where the non-payers dump their trash, Hovhannisyan said, “I don’t know; outside the village somewhere. We have to slowly force all to pay.”
Several eateries and other businesses are located up and down the highway through Vayots Dzor. The Arpa River flows serenely alongside them. Contrary to other regions in Armenia, these establishments appear not to be polluting the river. There are trash bins nearby and business owners say trucks come by and haul the garbage away.