Եվրոպայում փախստականի երեք տարվա կյանքից հետո Նինան նորից Հայաստանում է՝ անգործ ու առանց անձնագիր
Նինա Ամոյանին այս տարվա սեպտեմբերին Գերմանիայից վտարել և ուղարկել են Հայաստան: Նինան 2012 թվականից Եվրոպայում հանձնվել էր որպես փախստական, սակայն Գերմանիան որոշել է, որ նա պետք է վերադառնա իր երկիր, քանի որ «իր երկրում կռիվ չկա»: Այդպես են հիմնավորել ուժայինները, երբ գիշերը Նինային քնից արթնացրել, լուսարձակները պահելով դեմքին՝ հանել են անկողնուց և ուղեկցել օդանավակայան: Նինան չի հասցրել նույնիսկ իրերը հավաքել:
Նինան 2012-ին որոշել է մեկնել Հայաստանից, ինչպես ինքն է պատմում՝ հարբեցող ամուսնուց և նրա բռնություններից փախչելու նպատակով: Վերցրել է իր 16-ամյա աղջկան և մեկնել նախ Ռուսաստան՝ աշխատելու նպատակով: «Ոչ տուն ունեի, ոչ տեղ: Ապրում էինք վարձով: Տղայիս բանակ տարան, ես էլ որոշեցի աղջկաս վերցնել գնալ»,- ասում է Նինան:
Ռուսաստանում տեղի չեչեններից լսել է, որ հնարավոր է Բելառուսի սահմանով անցնել Լեհաստան, իսկ այնտեղից՝ եվրոպական այլ երկրներ: Նինան իր դստեր հետ մեկնել է Բելառուս և Բրեստի մարզից, որը սահմանակից է Լեհաստանին, մի խումբ չեչենների հետ մուտք գործել Լեհաստան ու հանձնվել:
«Չորրորդ օրը մենք կարողացանք անցնել սահմանը: Հարցազրույց ենք տվել սահմանին ու անցել ենք: Իմ դրությունը պատմել եմ, որ չեմ կարողացել նորմալ ապրել, ամեն անգամ էս տնից էն վարձով տունը տեղափոխվել, վարձ չեմ կարողացել տալ...Ես ինչ-որ կար, ճիշտը պատմել եմ,-ասում է Նինան,- 8 ամիս մնացել ենք Լեհաստանի ճամբարներից մեկում: Բայց էնտեղ լավ չէր»:
Ամսական 70 լեհական զլատը (շուրջ 17 դոլար) չի բավարարել Նինային և դստերը: Նինան սկսել է աշխատել, խնձոր է հավաքել այգիներում:
Սակայն Լեհաստանը շուտով հրաժարվել է նրանց ապաստան տաուց: Նինան որոշել է մեկ այլ երկրում փորձել իրենց բախտը: «Գնացի աշխատեցի, փող հավաքեցի ու գնացինք Գերմանիա,- շարունակում է Նինան,- մեքենա էր գնում, առաջարկեցին գնալ, մենք էլ համաձայնեցինք: Ասում էին՝ կարող է սահմանին բռնեն, նույնիսկ բանտ նստեցնեն, մի քիչ վախեցել էի, բայց բախտներս բերեց, գերմանական սահմանին մեքենան չստուգեցին»:
Ընդհանուր առմամբ, Լեհաստանում փախստականների նկատմամբ վերաբերմունքում Նինան խտրականություն տեսել է: «Աղջիկս որ դպրոց էր գնում, ավտոբուսը գալիս էր, չեչենների հետ գնում էին այդ ավտոբուսով: Աղջիկս ասում էր՝ ոչ ոք չէր խոսում իրենց հետ, ոչ ոք իրենց հետ չէր շփվում: Կնստեն, կծիծաղեն մեր վրա: Իսկ Գերմանիայում այդպես չէ: Տարբերություն չեն դնում՝ դու ով ես, ինչ ազգ ես»,- ասում է Նինան:
Ավելի քան 2 տարի Նինան ու դուստրը Գերմանիայում են ապրել՝ Հոլանդիայի սահմանին մոտ գտնվող Օխտրուպ (Ochtrup) քաղաքում: Պետությունը հատկացրել է բնակարան և 300 եվրո ամսական գումար, վճարել է կումունալ ծախսերը:
Նինան փորձել է աշխատել Գերմանիայում, բայց նրան մերժել են՝ անձնագիր և կարգավիճակ չունենալու պատճառով: Գերմանական պետությունն այդպես էլ որևէ կարգավիճակ նրանց չի տվել: Մինչ այդ, Նինան Գերմանիայում ամուսնացրել է դստերը Իրանից տեղափոխված քրդի հետ (Նինան ազգությամբ եզդի է-հեղ.): Արդեն թոռնիկ ունի: Դստերն ու թոռանը վտարում չի սպառնում, քանի որ թոռնիկը ծնվել է Գերմանիայում, իսկ դստեր ամուսինը օրինական է ապրում այնտեղ:
Նինայի վտարումն անընդհատ ձգձգվել է՝ լեղապարկի և լյարդի խնդիրներ ունենալու պատճառով: Նինան հիվանդանոց է պառկել և որոշակի բուժում ստացել: Սակայն սիրիացիների՝ Գերմանիա մտնելուց հետո մյուս փախստականների նկատմամբ հսկողությունն ու պահանջները խստացել են:
«Երեխես արթնացավ, խնդրեց, որ չտանեն ինձ...տենց լացելով բաժանվեցինք: Մինչև Հայաստան ես լացել եմ»,-ասում է Նինան: Ուզում է վերադառնալ դստեր ու թոռնիկի մոտ, որին ինքն է մեծացրել և շատ է կարոտում:
Հայաստանում է գտնվում Նինայի 23-ամյա որդին, որը նույնպես առողջական խնդիրներ ունի և զորացրվել է բանակից այդ խնդիրների պատճառով: Ապրում է քրոջ տանը՝ մոր և որդու հետ:
Նինան անձնագիր չունի, քանի որ հանձնվելիս Լեհաստանի սահմանին նրանից վերցրել են այն: Աշխատանք գտնել Հայաստանում նույնպես չի կարողանա մինչև նոր անձնագիր չտան նրան: Իսկ մինչև աշխատանք չունենա, չի կարողանա նաև առողջական հարցերը լուծել:
allaՁեր անունը
Մեկնաբանությունը...Այն որ դրսում շատ դժվար է ապրել ու աշխատել առանց փաստաթղթի դա այդպես է:Ես ապշեցի ամուսնության համար գրված զզվելի մեկնաբանություններից:Եզդի աղջիկը ամուսնացել է քրդի հետ -բա հո հայի հետ չեր ամուսնանալու:
Չպետք է ասվի , մանավադ գերմնու երգրմ,ձեր ով լինելը , որտեխից եք ե այլն, իհարկե եթե ուզում եք այնտեղ բնակրվեք, -կարելի է խոսել րուսսերեն .Պետք է լավ խաբել , ե ոչ մի ճշմարտություն: Տիկին Նինաին ՑԱԿԱՆՈՒՄ եմ ֆարտ , հաջողութուն...ւնը...

Депортированная из Германии Нина Амоян вновь оказалась в Армении – без работы и без паспорта
В сентябре этого года Нину Амоян депортировали из Германии в Армению. С 2012 г. Нина жила в Европе в качестве беженки, однако в Германии решили, что она должна вернуться в свою страну, поскольку “там нет войны”. Именно на этом основании ночью силовики пришли к ней домой, разбудили, вытащили из постели и проводили в аэропорт. Нина не успела даже собрать свои вещи.
В 2012-ом Нина решила уехать из Армении, чтобы, как она сама сказала, убежать от мужа-пьяницы. Она забрала 16-летнюю дочь и уехала в Россию на заработки. “Жили мы съемной квартире. Сына призвали в армию, вот я и решила забрать дочь и уехать”,- рассказала моя собеседница.
В России она узнала от чеченцев, что в Беларуси можно перейти границу и попасть в Польшу, а оттуда – в другие европейские страны. Вместе с дочкой Нина отправилась в Брестскую область, откуда с группой чеченцев перебралась в Польшу, где сдалась властям.
“На границе мы прошли интервью. Я рассказала о своей ситуации, о том, что не могла нормально жить, платить за жилье.. 8 месяцев мы оставались в одном из лагерей, но там было плохо”,- вспоминала Нина. 70 злотых (около 17 долларов), которые они получали, не хватало, и женщина начала работать, собирать в садах яблоки.
Вскоре, однако, Польша отказалась предоставлять им убежище, и Нина решила попытать счастья в другой стране. “Я накопила немного денег, и мы уехали в Германию. Туда направлялась машина, нам предложили поехать, и мы согласились. Но нас предупредили, что на границе могут поймать и посадить в тюрьму. Было немного страшно, но нам повезло – на немецкой границе нашу машину не проверили”.
По словам Нины, в Польше к беженцам проявлялось дискриминационное отношение, а в Германии никто не обращал внимания на то, какой ты национальности.
Больше двух лет Нина и ее дочь прожили в Германии в городе Охтруп (Ochtrup), который находится на границе с Голландией. Государство выделило им квартиру, ежемесячно выплачивало 300 евро, компенсировало коммунальные расходы.
В Германии Нина пыталась найти работу, но из-за отсутствия паспорта и статуса ей везде отказывали. Дочку она выдала замуж за переехавшего из Ирана в Германию курда (Нина по национальности езидка. – Авт.), у нее уже есть внук. Дочери с внуком депортация не грозит, так как ребенок родился в Германии, а зять живет в этой стране законно.
Депортация Нины постоянно затягивалась то из-за проблем с желчным пузырем, то из-а проблем с печенью, она даже лечилась в больнице. Однако после того, как в Германию стали прибывать сирийцы, требования к другим беженцам ужесточились.
“Дочка проснулась, начала просить, чтобы меня не отправляли… Так мы с ней плача и расстались. Всю дорогу до Армении я плакала”,- говорит Нина. Она хочет вернуться к дочери и внуку, по которому очень соскучилась.
В Армении находится 23-летний сын Нины, у котoрого тоже проблемы со здоровьем. Нина вместе с матерью и сыном живет в доме сестры.
У нее нет паспорта, поскольку его отобрали на польской границе. Из-за отсутствия паспорта Нина не может устроиться работу, а без работы не может подлечить пошатнувшееся здоровье.