Իրավապաշտպանի տպավորությամբ՝ դատապարտյալներին տարբեր մեթոդներով հորդորել են դուրս գալ հացադուլից
Երեկ առավոտյան «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում վերսկսված հացադուլը երեկոյան հիմնականում դադարեցվել է: Այս մասին «Հետքին» հայտնեց Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը, ով ՔԿՀ-ներում դիտորդական խմբի անդամների հետ այցելել էր «Նուբարաշեն» ՔԿՀ: Իրավապաշտպանը նշեց, որ առավոտյան հայտարարած հացադուլից երեկոյան` ժամը 5-6-ի սահմաններում, գրեթե բոլորը դուրս էին եկել:
Իրավապաշտպանի կարծիքով՝ տարօրինակ է, երբ առավոտյան ցմահ դատապարտյալները հայտարարել են հացադուլ, ապա մի քանի ժամ անց հրաժարվել:
«Իմ տպավորությունն այնպիսին է, որ սա հերթական, այսպես ասած, ЧП-ն էր համակարգի համար և հանրաքվեից առաջ մանավանդ հերթական գլխացավանքն էր իշխանությունների համար: Իմ զգացողությունն ու տպավորությունն այն էր, որ հացադուլի մեջ գտնվածներին փորձել են համոզելով, խնդրելով հետ պահել հացադուլից: Իմ զգացողությամբ՝ հացադուլավորնեին տարբեր մեթոդներով հորդորել են դուրս գալ հացադուլից»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը:
Հիշեցնենք, որ ցմահ ազատազրկման դատապարտվածների հարազատներից մի քանիսը «Հետքին» երեկ առավոտյան տեղեկացրել էին, որ մոտ 50 ցմահ դատապարտյալ այսօր վերսկսել է հոկտեմբերի 16-ին ժամանակավորապես դադարեցված հացադուլը` չստանալով ավելի վաղ ՀՀ նախագահի աշխատակազմ ուղարկված 10 կետանոց դիմումի պատասխանը:

По мнению правозащитника, осужденных уговорили прекратить голодовку
Возобновившаяся вчера утром голодовка в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” к вечеру в основном была прекращена. Об этом Hetq.am сообщил председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян. Вместе с членами группы общественного контроля за деятельностью УИУ он побывал в тюрьме “Нубарашен”. По словам правозащитника, почти все осужденные, которые утром объявили голодовку, к 5-6 часам дня прекратили ее.
Аветик Ишханян считает странным то обстоятельство, что утром пожизненно осужденные начали эту акцию протеста, а через несколько часов отказались от нее.
“Мне кажется, что для системы это стало бы очередным ЧП и головной болью для властей перед референдумом. У меня сложилось впечатление, что объявивших голодовку осужденных попытались с помощью уговоров и просьб удержать от дальнейшего проведения акции”,- сказал в беседе А.Ишханян.
Напомним, что вчера утром родственники некоторых пожизненно осужденных сообщили Hetq.am, что около 50 пожизненно осужденных, не получив ответ на направленное в администрацию президента РА свое заявление из 10 пунктов, сегодня возобновили голодовку, которая была временно прекращена 16 октября.