ԱԱԾ-ն մանրամասներ է հայտնում այսօրվա գործողության մասին (տեսանյութ)
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, իրացնելով օպերատիվ տվյալներ այն մասին, որ 1981 թվականին ծնված, 1997 թվականից Իսպանիայի Թագավորությունում բնակվող և 2015 թվականի ապրիլից Երևան քաղաքում ժամանակավոր բնակություն հաստատած՝ ՀՀ քաղաքացի Արթուր Վալերիկի Վարդանյանը, ՀՀ-ում ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու նպատակով, 2015 թվականի ընթացքում ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր համագործակցություն, դրանում հավաքագրելով հիմնականում չաշխատող ՀՀ 19 քաղաքացիների, որից 5-ը՝ Երևան քաղաքի բնակիչներ, 7-ը՝ Շիրակի մարզի, 3-ը՝ Արմավիրի մարզի, 2-ը՝ Լոռու մարզի, 1-ը՝ Կոտայքի մարզի, 1-ը՝ Գեղարքունիքի մարզի և 1-ը՝ Սյունիքի մարզի բնակիչներ, այդ թվում՝ 4-ը կանայք են և 3-ը՝ Արցախի ազատամարտի մասնակիցներ։
Վերոհիշյալ հանցավոր նպատակների իրագործման համար՝ կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի ձեռք է բերվել զենք և ռազմամթերք, որոնք պահել է Երևան քաղաքի Նորքի 9-րդ փողոց, 78-րդ տուն հասցեով նախապես այդ նպատակով վարձակալած առանձնատանը, որտեղ շուրջ մեկ ամիս խմբի անդամները կազմակերպել են հավաքներ և պլանավորել հանցավոր գործունեության ծրագրերը:
2015 թվականի նոյեմբերի 25-ին ՀՀ ոստիկանության հետ համատեղ կատարված խուզարկություններով հայտնաբերվել է տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր, ատրճանակներ, նռնականետեր, նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքավորումներ, փամփուշտներ, փամփշտակալներ, կապի միջոցներ ու այլ տեսակի զենք և ռազմամթերք:
Մասնավորապես՝ Արթուր Վարդանյանի կողմից վարձակալած նշված սեփական տան խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել են՝
6 հատ ԱԿ-74» տեսակի ինքնաձիգ,
4 հատ «ԱԿՄ» տեսակի ինքնաձիգ, որից մեկը խլացուցիչով,
1 հատ «ՏՏ» տեսակի ատրճանակ,
1-ական ողորկափող և օդամղիչ հրացաններ,
Տարբեր տրամաչափի ընդհանուր 5261 փամփուշտներ,
2 հատ ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր (խուզարկության պահին եղել են միացված, վնասազերծվել են),
1 հատ պայթեցման սարք,
1 հատ հակատանկային բեկորային ական «ՄՈՒՎ 50»,
Մոտ 1200 գրամ «տրոտիլ» պայթուցիկ նյութ,
Մոտ 50 գրամ «պլաստիդ» պայթուցիկ նյութ,
11 հատ «Ֆ1» նռնակներ,
46 հատ «ՌԳ» նռնակներ,
3 հատ «ՌԳԴ-5» նռնակներ,
2 հատ հակատանկային նռնականետ,
20 հատ ինքնաձիգի պահունակներ,
Պայթուցիչներ, օպտիկական նշանացույցեր, հեռադիտակներ, դետոնատորներ, մեծ քանակության զինվորական համազգեստ և հանդերձանք,
Հայտնաբերվել են նաև ՀՀ, Երևան քաղաքի և Գյումրի քաղաքի քարտեզներ, սխեմաներ՝ նշումներով, գրականություն, որը հաստատում է հանցավոր համագործակցության կողմից առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու ուղղությամբ նախապատրաստական աշխատանքների փաստը։
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 1-ի և 2-րդ մասերով և 235–րդ հոդվածի 3-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն:
Հանցավոր համագործակցության ղեկավարն ու մասնակիցները ձերբակալված են։
Ամեն ինչ երեւի պարզ է ԱԱԾ - ի համար, սակայն հանելուկ է ընթերցողի համար: Ստացվում է որ նպատակը հենց //ՀՀ-ում ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարել // - ն է? Ու՜մ դեմ, ինչի՜ համար, սրանք իհարկե անիմաստ հարցեր են: Իսկապես, ում տանձին է թե ով ում է ուզում սպանել, մեր խնդիրը տոմսի փող ճարելն է
Մեր երկրում գերհագեցված զինք-զինամթերքով, համազգեստներով, նկարահանող և այլ ամենաբազմազան սարքերով զինված և ազատ գործող խումբը իրեն ոստիկան կոչող միլիցիան է, որը ծառայում է ոչ թե հարկատուներին այլ մեր երկրի իշխանությունը անօրինաբար զավթած հանցագործ համակարգին:

СНБ обнародовала детали операции по обезвреживанию преступной группы (видео)
Согласно полученным оперативным данным, проживающий с 1997 года в Испании и переехавший в апреле 2015 года на временное жительство в Ереван гражданин Армении Артур Валерикович Варданян (1981 г.р) с целью подготовки тяжких и особо тяжких преступлений в 2015 году создал и возглавил преступную группу. В нее вошли 19 граждан, в основном безработные: 5 жителей Еревана, 7 жителей Ширакской области, 3 жителя Армавирской области, 2 жителя Лорийской области, 1 житель Котайкской области, 1 житель Гегракуникской области и 1 житель Сюникской области. В том числе 4 женщины и 3 участника арцахской войны.
Преступной группой было незаконно приобретено вооружение и боеприпасы, которые хранились в арендованном частном доме номер 78 по 9-й улице Норка в Ереване, где  в течение почти месяца члены группы проводили собрания и разрабатывали планы преступных действий.
25 ноября в результате совместных действий с полицией РА были обнаружены автоматы различного типа, пистолеты, гранатометы, гранаты, взрывчатые вещества, взрывные устройства, патроны, обоймы, средства связи, другое оружие и боеприпасы. В частности, в результате обыска арендованного Артуром Варданяном упомянутого частного дома было обнаружено: 6 автоматов «АК – 74», 4 автомата «АКМ» - один с глушителем, 1 пистолет «ТТ», по одному охотничьему и помповому ружью, 5261 патрон, 2 самодельных взрывчатых устройства, 1 противотанковая осколочная мина, около 1200 г тротила, около 50 г пластита, 46 гранат «РГ», 3 гранаты «РГД», 2 противотанковых гранатомета, 20 обойм.
Взрыватели, оптические прицелы, бинокли, детонаторы, большое количество обмундирования. Обнаружены также карты Еревана и Гюмри, схемы с указанием, литература, подтверждающая факт подготовки тяжкого и особо тяжкого преступления.
В следственном управлении СНБ РА возбуждено уголовное дело по чч.1 и 2 ст. 223 и ч.3 статьи 235 УК РА. Проводится предварительное следствие. Главарь и члены преступной группы задержаны.