ՄԻՊ. «ԿԳՆ-ն վտանգավոր պայմաններում է պահում 209 երեխայի»
Օմբուդսմենը կրկին ահազանգում է, որ ծայրահեղ վատ պայմաններում է գտնվում կրթության եւ գիտության նախարարության ենթակայության տակ գտնվող Երեւանի թիվ 16 հատուկ դպրոցը, որտեղ սովորում է առողջական կամ տեսողական լուրջ խնդիրներ ունեցող 209 երեխա, որոնցից 80-ը գիշերում են այնտեղ: Օմբուդսմենը դեռեւս անցյալ տարի տեղեկացրել էր նախարար Արմեն Աշոտյանին հատուկ դպրոցի անմխիթար վիճակի մասին, սակայն ակնհայտ է, որ այս մեկ տարվա ընթացքում անհրաժեշտ քայլեր չեն ձեռնարկվել խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Օմբուդսմենի գրասենյակը հայտնում է, որ դպրոցի տանիքը վթարված է, առաստաղների եւ պատերի վրա կան ճեղքեր, շատ պատուհաններ չունեն ապակիներ, վնասված է մանրահատակը: Տեսողական խնդիրներ ունեցող երեխանների համար նախատեսված հաստատության մի շարք ննջարաններ եւ դասասենյակներ զրկված են լուսավորումից, քանի որ չկան էլեկտրական լամպեր: Բացի այդ, առկա են բազմաթիվ բաց հոսանքալարեր, որոնք վտանգավոր են 6-16 տարեկան երեխաների կյանքի եւ առողջության համար: Մարզադահլիճի վատ ջեռուցման պատճառով երեխաները բաճկոններով են մասնակցում դասին: Երեխաների մի մասը գիշերում է հաստատությունում, եւ նման պարագայում խնդրահարույց է, որ դպրոցը չունի լոգանքի համար տարրական պայմաններ: Դպրոցում պատշաճ պահպանված չէ նաեւ սննդի տրամադրման կարգը: Օմբուդսմենի ներկայացուցիչներն արձանագրել են, որ ինչպես նախորդ տարի, այս տարի եւս պատշաճ չի իրականացվում դեղորայքի տրամադրման գործընթացը: Խիստ մտահոգիչ է այն փաստը, որ տեսողության խնդիրներ ունեցող երեխաներին չեն ապահովում հատուկ դասագրքերով:
Ի դեպ, այս տարվա նոյեմբերին դպրոցի տնօրինությունն ապօրինի խոչընդոտել է օմբուդսմենի ներկայացուցիչների մշտադիտարկմանը`ենթադրաբար նպատակ ունենալով կոծկել դպրոցում առկա բազմաթիվ անթույլատրելի խնդիրները: Միջադեպի մասին նախարար Աշոտյանի հետ պաշտոնական գրագրությունից հետո միայն օմբուդսմենի ներկայացուցիչները կարողացել են մուտք գործել անմխիթար պայմաններով եւ չափազանց վատ կառավարվող  այս հատուկ դպրոցը:
Հայտնել են նաև, որ դեռեւս 2014 թվականին կրթության եւ գիտության նախարարն օմբուդսմենին տեղեկացրել էր, որ բյուջեի պահուստային ֆոնդից գումար է հատկացվել շենքիհիմնանորոգման համար՝ նախահաշվարկներ կազմելու նպատակով:
«Սակայն կարող ենքմիանշանակ փաստել, որ հաստատությունում առկա վիճակը շարունակում է մտահոգիչ եւ չլուծվածմնալ: Միակ առաջընթացը, որ գրանցվել է մեկ տարվա ընթացքում այն է, որ այս տարի չի հայտնաբերվել ժամկետանց դեղորայք, ինչպես նաեւ մասամբ բարելավվել են դպրոցի խոհանոցային պայմանները»:

Омбудсмен: “МОН содержит 209 детей в опасных условиях”
Омбудсмен вновь сигнализирует о крайне плохих условиях в спецшколе номер 16, находящейся в подчинении министерства образования и науки РА. Здесь учатся 209 детей, имеющих серьезные проблемы со зрением. 80 из них ночуют в учебном заведении. Еще в прошлом году Защитник прав человека сообщил министру Армену Ашотяну о плачевном состоянии спецшколы, однако за текущий год никаких шагов по решению существующих проблем предпринято не было.
Согласно сообщению офиса омбудсмена, крыша школы повреждена, на потолках и стенах имеются трещины, на многих окнах нет стекол, паркет поврежден. Из-за отсутствия электрических лампочек некоторые спальни и классы лишены освещения. Кроме того, имеются оголенные электрокабели, которые представляют опасность для жизни и здоровья детей от 6 до 16 лет. Из-за плохого отопления дети занимаются в спортзале в теплой одежде. Часть учащихся остается в школе и на ночь, и в этих условиях проблемой является отсутствие элементарных условий для гигиены. В школе не соблюдается  надлежащий порядок предоставления питания. В прошлом году представители омбудсмена зафиксировали, что процесс выдачи лекарств не осуществляется надлежащим образом. Тревожным является и тот факт, что дети с проблемами зрения не обеспечены специальными учебниками.
В ноябре этого года дирекция школы незаконным образом воспрепятствовала представителям омбудсмена провести мониторинг, тем самым пытаясь скрыть существующие в учебном заведении многочисленные недопустимые проблемы. И только после того, как министру Ашотяну была направлена официальная записка, представителям омбудсмена удалось побывать в спецшколе и выявить там неутешительные условия и чрезвычайно плохое управление.
Сообщается также, что еще в 2014 г. министр образования и науки пронформировал омбудсмена о том, что из резервного фонда бюджета выделена сумма на капитальный ремонт здания. “Мы можем однозначно констатировать, что ситуация в этом учебном заведении продолжает оставаться тревожной и нерешенной. Единственный прогресс состоит в том, что в этом году не были обнаружены просроченные лекарства, а также частично улучшились условия на кухне”,- говорится в сообщении офиса Защитника прав человека.