Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալն ու Լանջաղբյուրի համայնքապետն իրենց գյուղում հանք են շահագործելու
Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալ Կարեն Հակոբյանը և Գեղարքունիքի մարզի Լանջաղբյուրի գյուղապետ Յուրիկ Բաղդասարյանը պատրաստվում են ավազ արդյունահանել Լանջաղբյուր գյուղի վարչական տարածքից: Միայն թե մարզպետի տեղակալը «թաքնվել է» իր կնոջ, իսկ համայնքապետը՝ որդու հետևում:
Լանջաղբյուրի հրաբխային ավազի արդյունահանման նախագիծը ներկայացրել է «Մ.Մ.Պ» ՍՊԸ-ն: Այս ընկերության բաժնետերերից մեկը մինչև 2014թ. դեկտեմբերը եղել է Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալ Կարեն Հակոբյանը: Այն ժամանակ, երբ Կարեն Հակոբյանը բաժնետեր է դարձել, զբաղեցնում էր մարզպետի օգնականի պաշտոնը: Մարզպետի տեղակալի պաշտոնը ստանձնելուց 5 ամիս անց նա իր բաժնեմասը գրանցել է կնոջ՝  Գայանե Ղուկասյանի անվամբ: Ավելի վաղ՝ 2009 - 2012թթ . Կարեն Հակոբյանը զբաղեցնում էր բնապահպանության նախարարի օգնականի պաշտոնը:
Ընկերության մնացյալ 50% բաժնեմասը տնօրինում է  Մարատ Բաղդասարյանը՝ Լանջաղբյուրի գյուղապետ Յուրիկ Բաղդասարյանի 21-ամյա որդին:
Լանջաղբյուրի հրաբխային ավազների հանքավայրում հաշվեկշռային պաշարները 527.3 հազ.մ3 ծավալով հաստատվել են անցյալ տարվա դեկտեմբերին: Հանքավայրը, ըստ նախագծի, մշակվելու է բաց լեռնային աշխատանքներով: Լանջաղբյուրի հրաբխային ավազների հանքավայրը զբաղեցնում է 5.24հա տարածք: Համաձայն տեխնիկական առաջադրանքի՝ բացահանքի տարեկան արտադրողականությունն ըստ ավազների զանգվածի ընդունվել է 16.0հազ.մ3 : Հանքարդյունահավելու է 30 տարի:
Մինչդեռ հանքավայրը Սևանա լճի հյուսիս-արևմտյան մասում է` «Սևան» ազգային պարկից մոտ 15 կմ և «Գավառագետի» պետական արգելավայրից 15 կմ հեռավորության վրա: Սարուխան գյուղից մոտ 1 կմ արևելք և Լանջաղբյուր գյուղից շուրջ 1.5 կմ հյուսիս-արևելք է գտնվում:
2015թ. դեկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 12.00-ին Լանջաղբյուրի գյուղապետարանում նախատեսված են Լանջաղբյուրի հրաբխային ավազի հանքավայրի արդյունահանման շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման հաշվետվության վերաբերյալ հանրային քննարկումները: Գյուղապետն իր հանքի համար, բնական է, արդեն իսկ տվել է համապատասխան թույլտվությունները և ապահովել հանրային լսումների առաջին փուլի դրական արդյունքներ: Հետևաբար, արդյունահանման համար հերթական լսումները նույնպես բարեհաջող կավարտվեն:
Լանջաղբյուրի համայնքապետարանի հեռախոսահամարին պատասխանող չեղավ: Գյուղապետն անհասանելի էր, իսկ Կարեն Հակոբյանն առավոտվանից տեղում չէր, երեք անգամ մեր զանգերին պատասխանող գործավարուհին փոխանցեց, որ նա խորհրդակցության է, զրուցել հանքի վերաբերյալ չհաջողվեց:

Gegarkunik Deputy Governor and Landjaghbyur Mayor Plan to Operate Sand Mine
Karen Hakobyan, the Deputy Governor of Armenia’s Gegharkunik Province, and Yurik Baghdasaryan, Mayor of Landjaghbyur, a village in the same province, are gearing up to mine and export sand from the village.
Like many officials in Armenia, the Hakobyan has concealed the operation under the name of his wife, and Baghdasaryan under the name of his son.
The plan to mine the volcanic sand located in Landjaghbyur was presented by a company called M.M.P. Ltd. Gegharkunik Deputy Governor Karen Hakobyan was listed as a shareholder of the company until December 2014. Hakobyan was an aide to the governor when he acquired the shares. Five months after becoming the deputy governor he registered his shares under the name of his wife Gayaneh Ghoukasyan. From 2009-2011, Hakobyan served as an aide to the environmental minister.
The remaining 50% of the company is registered under the name of Marat Baghdasaryan, the 21 year-old son of Landjaghbyur mayor Yurik Baghdasaryan.
Estimates of the volcanic sand in Landjaghbyur are 527, 300 cubic meters. Plans are for the sand to be mined openly. The mine itself covers 5.24 hectares of village land.
The mine is located along the northwestern shore of Lake Sevan, some 15 kilometers from the Sevan National Park and 15 kilometers from the Gavaraget State Preserve.
A public hearing regarding the potential environmental impact of the mine was scheduled to take place on December 11, at noon, in the Landjaghbyur municipal office.
Naturally, for his mine, Mayor Baghdasaryan had already given the necessary permission and had seen to it that the first stage of the hearings had a positive outcome. Thus, future hearings will also end favorably.
No one at the Landjaghbyur municipality answered Hetq’s telephone calls.
The employee at the Gegharkunik Governor’s Office, who answered our three calls, said that Hakobyan was away at a meeting.
Photo: Karen Hakobyan, Yurik Baghdasaryan
HEDK, you definitely deserve the Pulitzer Prize for your reporting the ubiquitous corruption amongst the ELITE of Armenia