7/12 տեղամասում քվեարկել էին բացակայողների փոխարեն
Երբ քվեարկության ավարտից երկու ժամ առաջ մտա Հարավ-արևմտյան թաղամասում գտնվող 7/ 12 տեղամաս, խառնաշփոթ էր: Քաղաքացին հեռախոսով խոսում էր ինչ-որ մեկի հետ ու ասում, որ իրենց ընտանիքի փոխարեն՝ 4 անձի, քվեարկել են: Այնուհետև նա բորբոքված դուրս եկավ տեղամասից՝ այդպես էլ չկարողանալով պարզաբանել տեղի ունեցածն ու չցանկանալով խոսել տեսախցիկի առջև:
7/12 ընտրատարածքի հանձնաժողովի նախագահ Անահիտ Ստեփանյանը, ով նույնպես խուսափեց տեսախցիկի առջև երևալ, պարզաբանեց, որ ընդամենը բնակարան գնել-վաճառելու խնդիր էր քաղաքացու բարկության պատճառը: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի, կինը բարկանում էր, թե ինչու անունը չի գտնում, քանի որ վերջերս է տուն գնել ու վաճառել:
Մենք զրուցեցինք նաև ՀԱԿ-ը ներկայացնող դիտորդի հետ, ով նշեց, որ քաղաքացին չէր կարողանում իր անունը գտնել ցուցակում, իսկ իր բնակարանի վրա կան նախկին տերերի անունները, ովքեր, քաղաքացու պնդմամբ, այստեղ չեն, բայց նրանց փոխարեն ստորագրվել է:
Այդ պահին ներս մտավ մեկ այլ քաղաքացի՝ Լիաննա Հովհաննիսյանը, ով ապրում է Հարավ-Արևմտյան թաղամասում՝ Սվաճյան փողոցում, պատմեց, որ երկու ամիս առաջ ոստիկաններ են եկել իրենց բնակարան ու գրանցել այն մարդկանց անուններն, ովքեր գրանցված են, բայց չեն ապրում Հայաստանում: Ոստիկանները պնդել են, որ բացակաների անունները գրում են, որ հանեն ընտրացուցակներից: Սակայն 7/12 ընտրատեղամաս եկած Լիաննա Հովհաննիսյանը ցույց տվեց ընտրացուցակները, որտեղ իրենց տանը գրանցված 6 անձ հանրապետությունից բացակայում են, սակայն առկա են ցուցակներում: Լիաննա Հովհաննիսյանը հավաստեց, որ Հայաստանում չեն նաև նրանց հարևան Բունիաթյաններից երկու անձ, սակայն նրանց անունները ևս կան ցուցակներում:

На избирательном участке 7/12 голосовали за отсутствовавших из страны
Когда за два часа до окончания голосования я пришла на избирательный участок 7/12 в Юго-Западном массиве, там царил ажиотаж. Говорившая по телефону женщина сообщала по телефону, что вместо четырех членов ее семьи проголосовали неизвестные лица. Она оказалась не в состоянии объяснить, что произошло, не пожелала говорить перед видеокамерой и взволнованно покинула участок.
Председатель комиссии избирательного участка 7/12 Анаит Степанян сказала, что причиной возмущения гражданки стала купля-продажа квартиры. По словам Степанян, женщина рассердилась из-за того, что не нашла в списке свою фамилию, так как недавно купила новую квартиру.
Мы побеседовали и с наблюдателем Армянского национального конгресса, который рассказал, что женщина не нашла в списке избирателей свою фамилию, между тем там числились записанные по адресу ее квартиры бывшие хозяева. Они, по словам избирательницы, отсутствуют из страны, тем не менее вместо них кто-то расписался.
В этот момент зашла другая женщина, Лиана Ованнисян, проживающая на улице Свачяна в ЮЗМ. Она сообщила, что два месяца назад к ним пришли сотрудники полиции, которые записали имена зарегистрированных в доме, но не живущих в Армении лиц. Полицейские уверяли, что записывают имена отсутствующих, чтобы не включать их в списки избирателей. Однако, придя на избирательный участок 7/12, Лиана Ованнисян обнаружила в списке фамилии прописанных в их квартире, но отсутствующих из Армении шести лиц. В списке числились и фамилии двух ее соседей, Буниатянов, которые тоже уехали из страны.