«Օղիների գործով» նոր դատական հայցեր Սամվել Ալեքսանյանի ընկերությունների դեմ
ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը դարձյալ հայտնվել է տհաճ իրավիճակում. «մեղավորը» կրկին օղիներն են:  Ալկոհոլային խմիչքների արտադրությամբ զբաղվող «Վլակտոր Թրեյդինգ Լիմիթեդ»  և «Պառլամենտ Դիստրիբյուշն» ընկերությունները դատական գործընթաց են սկսել պատգամավորի ընտանիքին պատկանող «Ալեքս Գրիգ» և «Ա և Գ» ՍՊԸ-ների դեմ: Երկու ընկերություններն էլ պահանջում են «Ալեքս Գրիգ» և «Ա և Գ» ՍՊԸ-ներին արգելել օգտագործել ապրանքային նշանը:
Հայցադիմումները ներկայացվել են հոկտեմբերի 14-ին և լսվելու են Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ տարբեր դատավորների վարույթում:
Ավելի վաղ՝ 2014թ. նույն պահանջով դատարան էր դիմել նաև «Վի Այ Վեդա Ինվեսթմենթ Լիմիթեդ» ընկերությունը, որի դատաքննությունը շարունակվում է:
Այս վիճակում հայտնվելը Սամվել Ալեքսանյանի համար նորություն չէ: Տարիներ շարունակ տնտեսվարողները և ոլորտով զբաղվող պատկան մարմիններն արձանագրում են, որ պատգամավորի ընկերությունները օգտագործում են ալկոհոլային խմիչքներ արտադրող հայտնի ընկերությունների ապրանքային նշանները և սեփական արտադրանքը իրացնելու նպատակով մոլորության մեջ գցում հայ սպառողներին: Ստացվում է, սպառողը գնում է ընդամենը նույն կամ շփոթության աստիճան նման «արտասահմանյան» պիտակ, որը փակցված է «արտասահմանյան» շշի վրա, սակայն շշի մեջ ոչ թե արտասահմանյան, այլ հայկական օղի է՝ արտադրված «Ալեքս Գրիգ» կամ «Ա և Գ» ընկերությունների կողմից:
Պետական ապարատն անզոր է պատգամավորի դեմ
«Վլաքթոր Թրեյդինգ Լիմիթիդ»-ը առաջին անգամը չէ, որ դատական վեճ է ունենում «Ալեքս Գրիգ»-ի հետ: Դեռևս 2008թ. դեկտեմբերի 18-ին ընկերությունը հայց էր ներկայացրել դատարան ընդդեմ «Ալեքս Գրիգ» ՍՊԸ-ի՝ ընկերության ապրանքային նշանների նկատմամբ բացառիկ իրավունքի խախտումը վերացնելու պահանջի մասին: Սակայն 2009թ-ին ընկերության ներկայացուցիչը հրաժարվել էր հայցապահանջից և գործի վարույթը կարճվել էր:
Նշենք, որ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության մտավոր սեփականության գործակալությունում «ԶԵԼՅՈՆԱՅԱ ՄԱՌԿԱ» ապրանքային նշանը գրանցել է «Վլակտոր Թրեյդինգ Լիմիթեդ» ընկերությունը: Սամվել Ալեքսանյանի ընկերությունները սեփական արտադրանքն իրացնելու նպատակով օգտագործում են «Зеленая МЕТКА» ապրանքային նշանը, որը տառային, գունային և պատկերային համադրությունները շփոթության աստիճան նմանեցված են «Վլաքթոր Թրեյդինգ Լիմիտեդ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող «Зеленая МАРКА» անվանումով ապրանքային նշանի տառային, գունային և պատկերային համադրություններին:
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պետական հանձնաժողովը դեռևս 2009թ. նոյեմբերի 5-ին «Ալեքս Գրիգ» ընկերության կողմից թույլ տրված անբարեխիղճ մրցակցության դեպքով վարույթներ էր հարուցել «Մանուկյան և գործընկերներ» ՍՊԸ դիմումի հիման վրա, որը օղու արտադրությամբ զբաղվող ռուսական մի քանի ընկերությունների` մտավոր սեփականության հարցերով շահերի ներկայացուցիչն է Հայաստանում: Ըստ դիմումի՝ «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունը արտադրում է օղիներ, որոնց ապրանքային նշանները շփոթության աստիճան նման են մի շարք ընկերությունների, այդ թվում՝ «Պառլամենտ դիստրիբյուշն» ընկերության արտադրած օղիների ապրանքային նշաններին: Տվյալ ապրանքային նշանները վերոհիշյալ ընկերությունների կողմից միջազգային գրանցում են ստացել և ենթակա են պահպանման նաև Հայաստանում:
Հանձնաժողովի ռուսական «Պառլամենտ գրուպ» և «Պառլամենտ դիստրիբյուշն» ընկերությունների և «Ալեքս Գրիգ» ընկերության կողմից արտադրվող և վիճարկման առարկա հանդիսացող ապրանքանիշերի հնարավոր շփոթության աստիճանի նմանության հանգամանքը պարզելու նպատակով ուղարկել էր փորձաքննության: Փարձաքննությունը հաստատել էր, որ «Ալեքս Գրիգի» կողմից արտադրվող օղիների ապրանքային նշանները և ռուսական ընկերությունների կողմից վիճարկվող ապրանքային նշանները՝«Պառլամենտ», «Ռուսսկիյ Բրիլլիանտ» և «Բուֆետնայա Տրադիցիա», գրաֆիկական և իմաստային առումով շփոթության աստիճան նման են այլ տնտեսվարողների պատկանող ապրանքային նշաններին:
Հանձնաժողովն «Ալեքս Գրիգ» ընկերության վերոհիշյալ վարքագիծը որակել էր որպես անբարեխիղճ մրցակցություն և յուրաքանչյուր դեպքի համար տուգանել 500 հազար դրամով` ընդհանուրը 1,5 մլն դրամ: «Ալեքս Գրիգ»-ին հանձնարարվել էր 10-օրյա ժամկետում դադարեցնել և հետագայում բացառել օղու ապօրինի արտադրությունն ու իրացումը և մեկամսյա ժամկետում հանել այն շրջանառությունից:
Պետական մարմնի միջամտությունը արդյունք չտվեց և 2010թ. «Ալեքս Գրիգ» ընկերության դեմ հարուցվեց ևս 7 վարչական վարույթ: Ընկերության նկատմամբ կիրառվել է ընդհանուր առմամբ 3,5 մլն դրամ տուգանք՝այլ ընկերությանը պատկանող ապրանքային նշանին շփոթության աստիճան նման արտադրատեսակներ շուկա հանելու, այլ կերպ ասած՝ անբարեխիղճ մրցակցության դրսևորման համար:
Իսկ 2007թ.  ՀՀ-ում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Բոժկոն և «Իմիջ հոլդինգ» ընկերության տնօրեն Ա. Գուսակը դիմել էի ՏՄՊՊՀ-ին: Այդ ժամանակ Սամվել Ալեքսանյանի «Սալեքս Գրուպ» ընկերության կողմից արտադրվող և իրացվող «Խլոպցի» անվանումով օղու արտաքին ձևավորումը (շիշը, խցանը եւ պիտակները) գործնականում ամբողջությամբ նմանեցված  է եղել «Իմիջ հոլդինգ» ընկերության կողմից արտադրվող և իրացվող «Խորտիցա» անվանումով արտադրանքի արտաքին տեսքի տարբերակիչ առանձնահատկություններին: Հանձնաժողովը տուգանել էր «Սալեքս Գրուպ» ընկերությանը:
Պարզվում է այսօր էլ Սամվել Ալեքսանյանը նույն գործելաոճն է որդեգրել և ստացվում է, որ պետական մարմիններն անզոր են նրա դեմ:
ՀՀ արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության պետ Միհրան Պողոսյանը դեռևս 2012թ. հուլիսի 10-ի ասուլիսում լրատվամիջոցներին ասել էր, որ «Ալեքս Գրիգ» ընկերության բոլոր արգելված օղիները շրջանառությունից հանել է, ընդ որում՝ առգրավել է ոչ միայն պատրաստի արտադրանքը, այլև արտադրության ռեսուրսները՝ շշերը, խցանները, պիտակները, արտադրության միջոցները:  ԴԱՀԿ պետի հայտարարությունից որոշ ժամանակ անց արգելված օղիները նորից հայտնվել էին Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին պատկանող «Երևան սիթի» սուպերմարկետներում:
Ընկերությունը «գտել» էր շրջանցելու ձևը և արգելված օղիների շշի պիտակի վրա վրա փոխել էր ընդամենը արտադրողի անունը: Արգելված օղիներն արտադրվում էին «ԱԳ» ընկերության անունից, իսկ դրանից հետո արտադրողը դարձել էր «Ա և Գ» ՍՊԸ-ն, որը նույնպես Սամվել Ալեքսանյանինն է: Հենց այդ հանգամանքով էլ պայմանավորված ԴԱՀԿ-ն շրջանառությունից չէր հանել «նոր» օղիները:
Ովքե՞ր են հայցվոր ընկերությունները
Պատգամավորի ընկերության դեմ դուրս եկած «Վլակտոր Թրեյդինգ Լիմիթեդ»  ընկերությունը գրանցված է Կիպրոսում և մի շարք դատական գործերի մեջ է հայտնվել:
Օֆշորային գրանցում ունի նաև «Վլակտոր Թրեյդինգ Լիմիթեդ» ընկերության բաժնետեր «PASALBA LTD» ընկերությունը: «PASALBA LTD»-ը մասնագիտացված է ալկոհոլային խմիչքների արտադրությամբ: Դեռևս 2008թ. ընկերությունը գնել է ռուսական խմիչքների արտադրությամբ զբաղվող մի շարք ընկերությունների բաժնեմասեր:
«PASALBA LTD» ընկերությունը ալկոհոլային խմիչքների արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունների հետ 250 մլն դոլարի խոշոր գործարք կնքել է նաև 2014թ-ին:
«Վի Այ Վեդա Ինվեսթմենթ Լիմիթեդ» ընկերությունը ևս օֆշորային ընկերություն է, գրանցված է Կիպրոսում: Ընկերությունը դարձյալ զբաղվում է ալկոհոլային խմիչքների արտադրությամբ:
«Պառլամենտ Դիստրիբյուշն» ՍՊԸ-ն գրանցված է Ռուսաստանում՝ Մոսկվայի մարզի Բալաշիխա  քաղաքում: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2007թ-ին՝ 323 մլն ռուբլի կանոնադրական կապիտալով: «Պառլամենտ Դիստրիբյուշն» ՍՊԸ-ն մատուցում է տարբեր տեսակի ծառայություններ՝ գովազդային, ամսագրերի հրապարակման, հյուրանոցային և ռեստորանային, ինչպես նաև ալկոհոլային խմիչքների մեծածախ և  մանրախախ վաճառք:
Հայտնի տրյուկ է, մի անգամ հարդուկ առա վրան գրված էր ,,NATIOLAN,, շփոթելով հայտնի ,,NATIONAL,, - ի հետ: Մի շաբաթ աշխատեց! Օղին ծանոթից առեք, կամ էլ մի խմեք, ամենաճիշտն է:
Ժողովուրդը հենց ընենց անուն չի դնում - ,,լֆեց տարավ,, (կամ առավ թռավ): Մի կողմից էլ լավ ա անում: Մեր ու մանուկ լավ գիտեն թե ով ա, բայց իրա խանութներից լիքը առուտուր են անում
Bagrat
Լֆիկ Սամոն թանկանոց արաղների շշեր է գնում, օրինակ Բելուգա արաղի դատարկ շշին 5 հազար դրամա տալիս, ու պարզ է չէ՞ ինչի: Պիտակ միտակները կեղծելը հեեչ, նա կոնկրետ տվյալ արաղն ե կեղծում, դու գնում ես ասենք Absalyut արաղ, բայց մեջը Լֆիկի թույննա լցրած

“Дело о водках”: новые судебные иски против компании Самвела Алексаняна
Депутат Национального Собрания РА Самвел Алексанян вновь попал в неприятную историю. А “виновата” опять-таки водка. Занимающиеся производством алкогольных напитков компании “Влактор Трейдинг Лимитед” и “Парламент Дистрибьюшн” инициировали судебный процесс против ООО “Алекс Григ” и “А ев Г”, принадлежащих семье депутата Алексанян. Обе компании требуют запретить его компаниям использовать их торговые марки.
Иски были поданы 14 октября и будут слушаться в суде общей юрисдикции столичного административного округа Малатия-Себастия.
В 2014 г. с аналогичным требованием в суд обратилась компания “Ви Ай Веда Инвестмент Лимитед”. Судебный процесс по этому иску пока не завершен.
Подобная ситуация не является новой для Самвела Алексаняна. На протяжении многих лет хозяйствующие субъекты и занимающиеся данной сферой компетентные органы констатировали, что компании депутата используют бренды известных компаний по производству алкогольных напитков и с целью реализации собственной продукции вводят в заблуждение армянских потребителей. Последние фактически покупают водку, разлитую в бутылки с наклейками, очень напоминающими продукцию известного бренда, однако в бутылках содержится не иностранная, а армянская водка, произведенная компаниями “Алекс Григ” или “А ев Г”.
Госаппарат бессилен перед депутатом
Компкания “Влактор Трейдинг Лимитед” не впервые подает судебный иск против “Алекс Григ”. Еще 18 декабря 2008 г. компани я обратилась в суд с требованием отменить нарушение эксклюзивного права на торговые марки ООО “Алекс Григ”. Однако в 2009 г. представитель компании отозвал иск, и дело было прекращено.
Отметим, что бренд “Зеленая марка” зарегистрирована в Агентстве интеллектуальной собственности Министерства экономики Армении компанией “Влактор Трейдинг Лимитед”. Компании Самвела Алексанян с целью реализации собственной продукции используют торговую марку “Зеленая МЕТКА”, которая настолько похожа на продукцию “Зеленая МАРКА”, что вводит в заблуждение покупателей.
В 2009 г. Государственная комиссия по экономической конкуренции РА на основании заявления ООО “Манукян и товарищи”, представляющего в Армении интересы ряда российских компаний по производству водки, возбудила производство по фактам недобросовестной конкуренции со стороны “Алекс Григ”. Согласно заявлению, компания производит марки водок, которые в точности повторяют торговые марки водок в частности компании “Парламент дистрибьюшн”. Эти марки получили международную регистрацию и подлежат сохранению также в Армении.
С целью установления сходства между продукцией российских компаний “Парламент групп” и “Парламент дистрибьюшн” и продукцией компании “Алекс Григ” комиссия приняла решение о проведении экспертизы. Экспертиза подтвердила, что торговые марки водок, производимых “Алекс Григ”, и оспариваемые российской компанией торговые марки “Парламент”, “Российскй бриллиант” и “Буфетная традиция” в графическом и смысловом планах повторяют торговые марки, принадлежащие другим хозяйствующим субъектам.
Такое поведение компании “Алекс Григ” комиссия расценила как недобросовестную конкуренцию и оштрафовала ее на 500 тысяч драмов за каждый случай – в общей сложности на 1,5 млн драмов. “Алекс Григ” было поручено в 10-дневный срок прекратить и исключить дальнейшее производство и реализацию незаконной водки, а в месячный срок изъять ее из обращения.
Вмешательство государственного органа не дало результат. В 2010 году против компании “Алекс Григ” было возбуждено еще 7 административных производств. Компания была оштрафована на 3,5 млн драмов.
В 2007 г. Чрезвычайный и Полномочный посол Украины в РА Александр Божко и директор компании “Имидж холдинг” А.Гусак обратились в Госкомиссию по защите экономической конкуренции. Тогда внешнее оформление (бутылка, пробка, ярлык) водки “Хлопцы”, выпускавшейся компанией “Салекс Групп” Самвела Алексаняна, почти полностью повторяло внешний вид водки “Хортица”, производимой компанией “Имидж холдинг”. Комиссия оштрафовала “Салекс Групп”.
Оказывается, Самвел Алексанян и сегодня продолжает работать прежними методами, и получается, что государственные органы бессильны перед ним.
10 июля 2012 г. начальник Службы принудительного исполнения судебных актов Министерства юстиции РА Мигран Погосян на пресс-конференции сообщил, что все запрещенные водки компании “Алекс Григ” изъяты из обращения, при этом конфискована не только готовая продукция, но и ресурсы производства – бутылки, пробки, ярлыки. Через некоторое время после этого заявления запрещенные водки вновь появились в принадлежащем семье Самвела Алексаняна супермаркете “Ереван Сити”.
Компания “нашла” способ обойти запрет, изменив на бутылках запрещенных марок водок название производителя. Именно поэтому СПИСА не изъяла эту продукцию из обращения.
Компании-истцы
Выступающая против компании депутата С.Алексаняна компания “Влактор Трейдинг Лимитед” зарегистрирована на Кипре. Отметим, что она замешана в ряде судебных дел. В оффшоре зарегистрирована также компания-акционер “Влактор Трейдинг Лимитед” – “PASALBA LTD”. Последняя специализируется на производстве алкогольных напитков. В 2008 г. компания приобрела акции ряда компаний, занимающихся производством русских алкогольных напитков.
В в 2014 г. “PASALBA LTD” заключила с компаниями по производству алкогольной продукции крупную сделку на сумму 250 млн долларов.
Оффшорной компанией является также зарегистрированная на Кипре “Ви Ай Веда Инвестмент Лимитед”. Последняя тоже производит алкогольные напитки.
ООО “Парламент Дистрибьюшн” зарегистрирована в городе Балашиха Московской области Российской Федерации. Компания была основана в 2007 г., ее уставной капитал составлял 323 млн рублей.