-Դավ, ծնունդդ ե՞րբ ա:
Անասնաֆերմայի տարածքում ես ու 10-ամյա Դավիթը զրուցում ենք: Արևի մի փունջ ընկնում է նրա դեմքին, մի աչքը փակում է շողքից, հետո նայում է ինձ ու ժպտում: Կիսավեր պատվարից իջնում է, ասում է՝ դե արի գնանք պապիցս հարցնենք: Անասնագոմի պահակակետի դուռն առանց ճռռոցի բացվում է: «Պապ, այ պապ, ծնունդս ե՞րբ ա»,- մոտենում է պապին: «Այ տա, չիդե՞ս երբ ա»,- պապի ունքերը հավաքվում են, ճակատին կնճիռները ծալ-ծալ շատանում:
Պապը դողացող ձեռքերով Դավիթի ծննդյան վկայականն է բերում: Թղթի մի կտոր է, վրան գրված է՝ Դավիթ Գևորգի Գևորգյան, ծնվել է 2005 թ. փետրվարի 2-ին:
-Դավ, գիտե՞ս, երկու ամսից ծնունդդ ա:
-Չէ հա: Հա՞ պապի:
Պապը ժպտում է, Դավիթը վերցնում է ծննդյան վկայականը, դպրոցական պայուսակն ու ինձ դիմում, թե՝ նայի, ինչ գրքեր ունեմ: Հերթով բացում է գրքերը, մենք սկսում ենք կարդալ: Այբբենարանից մի քանի տառ եմ հարցնում, մի քանիսը ճանաչում է, մյուսները՝ ոչ:
Դավիթը հիմա պապի հետ ապրում է Արմավիրի մարզի Մայիսյան գյուղի անասնագոմի պահակակետում:
Գոմի պահակակետը
Նրա հետ քայլում ենք դեպի գոմեր: Դավիթը 5-րդ դասարան պետք է հաճախեր այս տարի, բայց առաջին դասարան է գնում:
-Դավ, ո՞ր դասարան ես:
-Առաջին եմ գնում հիմա:
-Քանի՞ տարեկան ես:
-10:
-Բայց դու, ոնց որ, պիտի ավելի բարձր դասարանում սովորեիր, չէ՞:
-Դպրոց քիչ եմ գնացել:
Դավիթի հայացքը մթնում է, ես հասկանում եմ, որ հարցեր առայժմ պետք չէ տալ: Նրա սառած ձեռքը բռնած՝ բարձրանում ենք դեպի գոմեր: Տեղ հասնելուն պես դարպասն ենք փնտրում, ասում է՝ փակ է, պիտի ցանկապատի տակով անցնենք: Ծիծաղում ենք: Ինքն անցնում է, ու ցանցի հետևից մեզ է նայում՝ դե եկեք:
Գոմի տարածքը մեծ է: Ամրոցի պարիսպների տեսք ունեցող կիսաքանդ շինություններ կան: «Դավ, էս ի՞նչ մեծ կարասանման բան ա, գինի եք պահու՞մ»: Սկսում է ծիծաղել՝ չէ՛, մեջը զիբիլ ա: Նրա դեմքին հպարտություն կա, ուսերը ձիգ, գլուխն ուղիղ, աչքի պոչով մեկ-մեկ մեզ նայելով՝ ուղեկցում է:
-Պապի՞:
-Հա, Դավո ջան:
-Մարդ ա եկել:
Պապը մահճակալին թիկն էր տվել մեր մտնելու ժամանակ, տեղից արագ վեր է կենում, մոտենում է մեզ, ձեռքը մեկնում, բարևում: «Լրագրողներ ենք, Երևանից ենք եկել»: Պապը գլխով է անում, հետո ասում է՝ նստեք:
Սենյակը գոմի պահակակետն է: Դավիթի պապը՝ Լավրենտ, իսկ անձնագրով Բանֆին Մանուկյանը, անսանագոմում աշխատում է 3 տարի: Խոզ է պահում: Քարակերտ գյուղում տուն ունի, բայց աշխատանքի համար Մայիսյան է եկել: Ամսական 100.000 դրամ է ստանում, 25.000 դրամ էլ թոշակ: «Ձեռքերս ալ կդողան, ականջներս ալ կխեղճնան, բայց աշխատանքս նարմալնի ա»,- ավելացնում է:
«Դավոն որ եկավ, էս մի կառավաթն էլ ավելացրինք»,- դողացող ձեռքերով ծխախոտի կարմիր տուփն է վերցնում գունաթափ, մաշված մոմլաթից: Բաժակները սրբիչով փակել է: Սենյակում ճամպրուկի վրա կեղտոտ շորեր են կուտակվել: Ասում է՝ լվալու շորերն են: Ինքն է պահում Դավիթին, ինքն է տեղավորել դպրոց, ինքն է ճաշը պատրաստում:
«Ամեն ինչն էլ ես եմ անուն տանը, շատ կներես, շատ կներես, աղջիկ կան, կնիկմարդը գլուխը քարով է տվել, որ ինձ նման ճաշ պատրաստի»,- ասում է պապը: Դավիթը Քարակերտում էր բնակվում մոր ու քրոջ հետ, իսկ ավագ եղբայրն ապրում է հորաքրոջ հետ:
«Ի՞նչ անեմ, աղջիկ ջան, Դավոն փախներ, կուգար ինձ մոտ, թե՝ պապի, քեզ մոտ եմ ուզում մնալ: Քարակերտից էս գեղ 20-25 կիլոմետր կէղնի, ոտով թե ոնց էր գալիս»,- ասում է պապն ու լուցկու վառած հատիկի վրա փչում: Քիչ անց աչքերը մի կետի հառած շարունակում է, թե եղբայրներով չեն ցանկացել մնալ մոր հետ:
Քարակերտից Մայիսյան՝ ոտքով
Լավրենտ պապը ծնվել է Ախալքալաքի շրջանի Զակ գյուղում 1947 թ: 1970-ին տեղափոխվել է Հայաստան՝ սկզբից ապրել է Արմավիր քաղաքում, այնուհետ՝ Քարակերտում, Ամասիայի Ծաղկուտ գյուղում (հիմա էլ պապը Ծաղկուտում է հաշվառված): Արմավիրում աշխատում էր կոնյակի գործարանում, Ամասիայում զբաղվում էր հովվությամբ: «Չոբան կգնայի, աղջիկ ջան»,- հոգոց է հանում:
Շատ հարցեր մի քանի անգամ եմ կրկնում, պապը լավ չի լսում: «Անգջներիցս կխեղճնամ, ձեռքերս կդողան»,- ասում է ու նայում սենյակի ճաղապատ նեղ պատուհանին: Պատուհանից դժվար է տեսնել դուրսը: Ապակին պղտոր է:
Պապի տխրությունը կարծես կախված լինի աչքերից, ամեն անգամ դրանք բացուխուփ անելիս այն ծորում է ցած: Կինն Ամասիայում դասվար էր աշխատում: 5 տարի առաջ է մահացել, բայց մինչև հիմա չի հաշտվում կորստի հետ: «Պրոստը ինձի խեղճցուց իմ կինը, մահացավ, էս 5 տարվա մեջ մի քիչ խեղճցա»,- նշում է նա:
Լավրենտ պապը մի աղջիկ ու տղա ունի: Դավիթը նրա որդու որդին է (Գևորգյանը Դավիթի մոր ազգանունն է): Տղայի՝ Գևորգի ընտանիքից է պատմում: Ասում է՝ Գևորգը բաժանվել է, որոշ ժամանակ աշխատում էր Ռուսաստանում: Ներկայի մասին շատ բան չի պատմում:
«Ես Դավոյին լավ կպահեմ: Կալբասից բռնած, հավկիթից բռնած, ամեն ինչից առնում եմ, ուտում է: Հիմի որ առնենք, նախադու է, կուտի: Ես իրան համար մանդարին ալ կառնեմ, ասում եմ՝ թող էրեխու աչքը կուշտ լինի»,- ասում է պապը:
Սենյակ ներս մտած Դավիթն ուշադիր նայում է պապին, հետո արագ նստում է կողքիս, պայուսակի վրա շարած դասագրքերը բացում:
Դավիթի հետ դասերից հետո պարապում են դպրոցում: Պապն էլ, Դավիթն էլ գոհ են դպրոցից, բայց, ըստ պապի, երեխայի հետ բացի դրանից պետք է աշխատեն ծնողները: Ինքը գոմում է լինում շատ ժամանակ, իր համար դժվար է զբաղվել երեխայի դասերով: Ասում է՝ շատ է ուզում, որ թոռը կարդացած լինի, մի կարգին մասնագիտություն ունենա: Ու չնայած հիմա իրենք գոմում են ապրում, դա կապ չունի, Դավոն միշտ կոկիկ հագնված է լինում: «Ես ամեն ինչ կանեմ, որ Դավոն չխեղճնա»,- ասում է նա:
Լավրենտ պապը զուսպ է հարսի մասին խոսելիս: Ասում է՝ տղան ու հարսը խնդիրներ են ունեցել, հրապարակավ չի ուզում պատճառներն ասել: Սակայն դրա հետևանքով տուժել են երեխաները:
Դավիթն առաջինն է դպրոց գնում
Մայիսյանի դպրոցի տնօրեն Իշխան Պետրոսյանն ասում է՝ Դավիթն առաջինն է գնում դպրոց: Դասերն սկսում են 09:00-ին, իսկ նա 07:30-ին դպրոցում է լինում: «Դավիթն առաջինը գալիս է դպրոց, մտնում է իմ կաբինետ, ասում է՝ ընկեր Պետրոսյան, շուտ եմ եկել, ինչո՞վ կարող եմ Ձեզ օգնել: Շատ աշխատասեր է, ինքը ֆիզիկապես շատ ուժեղ է: Պատկերացնո՞ւմ եք՝ դասարանից դասարան է մտնում, տեսնի՝ ինչ կա կարգավորելու, սեղան-աթոռ, օգնում է, որպեսզի դասարանները կարգի բերեն մինչև դասերն սկսելը: Ու ավելի լավ է, որ շուտ է գալիս, գոնե գիտեմ, որ ինձ մոտ է լինում, ուրիշ տեղ չի գնում»,- ասում է տնօրենը:
Դավիթը պետք է սովորեր 5-րդ դասարանում, բայց այժմ փաստացի ձևակերպել են 3-րդ դասարան: Չնայած դրան՝ նա առաջինդասարանցիների հետ սովորում է հայերեն տառերը, երկրորդդասարանցիների հետ՝ ռուսերեն, երրորդդասարանցիների հետ՝ անգելերեն այբուբենը:
«Ինչո՞ւ եք հրամանագրել 3-րդ դասարան, եթե նա տառերը չգիտի»,- հարցնում եմ տնօրենին: «Ուղղակի իր տարիքն այնքան մեծ է, որ եթե մենք հիմա առաջին դասարան հրամանագրեինք, հինգ տարի հետո, երբ նա լիներ 5-րդ դասարան, նրա տարիքը կլիներ 15 տարեկան: Տարիքային անհամաչափություն կլիներ, բայց մենք 3-րդ դասարան նստեցնելուց լրացուցիչ պարապմունքներ ենք անում, որպեսզի հասցնենք նյութը»,- պատասխանում է Իշխան Պետրոսյանը:
«Մինչ Ձեր զանգելը, խոսում էի Քարակերտի դպրոցի տնօրենի հետ, բանից պարզվում է, որ նա շատ վատ է հաճախել դպրոց, ծնողների անտարբերության հետևանքով դուրս է մնացել կրթությունից, շատ քիչ է հաճախել դպրոց»,- ավելացնում է դպրոցի տնօրենը: Նա նաև նշում է, որ Դավիթը շաբաթական երկու անգամ հաճախում է Մեծամորում «Ընտանիք և համայնք» ՀԿ-ի կողմից կազմակերպած արվեստի խմբակ, որտեղ սովորում է նկարչություն, երգ-երաժշտություն:
Քարակերտի դպրոցի տնօրեն Թամար Բաղդադասարյանն էլ ասում է, որ մինչև 3-րդ դասարան Դավիթը նորմալ հաճախել է դպրոց, սակայն հետո բացակայությունները շատ են եղել:
«Հայրը Ռուսաստանում էր, մայրը չէր նայում երեխային, երեխան ամբողջովին դպրոցի տնօրենի, դասղեկի, ուսուցիչների հսկողության տակ էր: Երեխային ապահովել ենք հագուստով, սննդով, լվացել ենք երեսը, ձեռքերը, ապահովել ենք գրքերով»,- նշում է նա: Վերջինիս խոսքով՝ Դավիթը 3-րդ դասարանում արդեն հաճախ էր բացակայում դասերից: «Սկզբից ասացին՝ հագուստ չունեն, ապահովեցինք հագուստով, երեխան մի քանի օր եկավ, հետո չեկավ»,- ասում է Թ. Բաղդասարյանը:
«Եթե ասում եք, որ 3 տարի հաճախել է դպրոց, ինչո՞ւ տառերը չգիտի»,- հարցնում եմ տնօրենին:
«Ինքը թույլ երեխա է եղել, ընտանիք չունի, ընտանիքն իրենով չէր զբաղվում, ինչին հասել ենք, հասել ենք դպրոցի ուսուցչի հնարավորություններից ելնելով»,- պատասխանում է նա:
Դավոն, որ երազում է ֆուտբոլի կոշիկների մասին
10-ամյա տղան այբբենարանում մատը դնում է «Ի» տառի վրա՝ ասելով «Լ»-ն է: Ես լռում եմ: Պապը կողքից հետևում է: Կոպերը մրմուռ ընկածի պես արագ թրթռում են: «Դավ, 9-ից հանած հինգ, ի՞նչ է լինում»,- նայում եմ Դավոյին: Մատները պահում է այնպես, որ չտեսնենք, ու սկսում է հաշվել: Պապը բարկանում է: «Այ տա, ամոթ կէղնի, Դավո տղա»,- մոտենում է թոռանն ու հանդարտորեն բացատրում խնդիրը: Չգիտեմ ինչի, այս անգամ իմ աչքերն են արցունքոտվում: Ես արագ դուրս եմ գալիս սենյակից:
Քիչ անց Դավիթն ու պապն են դուրս գալիս բակ: Դավիթն ամուր գրկում է պապին, պապի աչքերը նորից թրթռում են: Բակում անասնաֆերմայի տերերից են կանգնած: Լավրենտ պապի մասին ակնածանքով են խոսում, ասում են՝ մեր շեֆն ա: Հետո մի դեպք են պատմում, թե մի անգամ Դավոն բարկացրել էր պապին, պապը ջղայանացել, մի թեթև էլ խփել էր, Դավոն փախել էր գյուղամեջ, պապը նստել-լացում էր, թե ինչի ջղայնացավ, ոնց ձեռը գնաց խփեց:
Դավիթը մեզ ուղեկցում է դեպի խանութ: «Գնա՞նք մանդարին առնենք քեզ համար, Դավ», մեր առաջարկն ընդունում է: Տեսախցիկի շտատիվը վերցրած՝ մեզ հետ քայլում է: Լուսանկարիչ Դավիթն ասում է՝ «Դավո, իմ ասիստենտը կդառնա՞ս»: Ասում է՝ հա: Սկսում ենք ծիծաղել: «Մի օր քեզ պիտի տանենք մեր խմբագրություն, հը՞»: Դեմքին նորից հպարտ արտահայտությունն է, համաձայնում է, հետո ավելացնում, որ ինքը տեղը չգիտի:
Դավոն երազանքներ շատ ունի: Ճանապարհին դրանց մասին ենք խոսում: Ոստիկան է ուզում դառնալ, մեքենա է ուզում ունենալ: Նոր տարուն էլ նամակ է գրել Ձմեռ պապին՝ ֆուտբոլի կոշիկներ է խնդրել, հագուստ, խաղալիք: «Հա, մեկ էլ տոպրակ»,- ավելացնում է: Հարցնում եմ՝ նամակը մո՞տն է: «Չէ, արդեն ուղարկել եմ Ձմեռ պապին»:

p>- Давид, когда у тебя день рождения?
С 10-летним Давидом мы беседуем на территории животноводческой фермы. Солнце светит мальчику прямо в глаза. Он закрывает один глаз, смотрит на меня и улыбается. Потом предлагает: давай пойдем к дедушке, спросим. Дверь в сторожку открывается бесшумно: “Дед, а дед, когда у меня день рождения?” – спрашивает Давид. “А ты разве не знаешь?” – хмурится дед. Потом он уходит и возвращается со свидетельством о рождении внука, в котором написано: Давид Геворкович Геворкян, родился 2 февраля 2005 г.
- Дав, а ты знаешь, что день рождения у тебя через два месяца?
- Это правда, дедушка?
Дед улыбается. Давид берет школьный рюкзак и, обращаясь ко мне, говорит: смотри, какие у меня книги. Я открываю учебники, и мы начинаем читать. Прошу Давида назвать буквы. Какие-то буквы он знает, какие-то – нет.
Давид вместе с дедом живет в сторожке при хлеве в селе Маисян Армавирской области.
Сторожка при хлеве
Вместе с Давидом направляемся к хлеву. В этом году мальчик должен был пойти в 5-й класс, но он учится в первом классе.
- Дав, сколько тебе лет?
- Десять.
- Но ты должен был учиться в старшем классе, не так ли?
- Я мало ходил в школу.
Мы идем к хлеву, который занимает довольно большую территорию. Спрашиваю: “Что это за огромные кувшины? Вы здесь вино храните?” Давид смеется: нет, там мусор.
- Дедушка?
- Да, Даво джан.
- Кто-нибудь приходил?
Дед полулежит на кровати. При виде нас он вскакивает с места, подходит, протягивает нам руку. “Мы журналисты, приехали из Еревана”,- объясняем пожилому мужчине. Он приглашает нас сесть.
Лаврент, дед Давида, живет в сторожке при хлеве. Работает здесь три года, ухаживает за свиньями. У него есть дом в селе Каракерт, но из-за работы Лавренту пришлось переехать в Маисян. Он получает 100 тысяч драмов в месяц, еще 25 тысяч составляет пенсия. “У меня дрожат руки, я плохо слышу, но работа нормальная”,- говорит Лаврент.
“Когда Даво переехал ко мне, пришлось добавить еще одну кровать”,- рассказывает дед, открывая дрожащими руками красную коробку с сигаретами. На чемодане лежит грязная одежда. Эти вещи нужно постирать, объясняет нам Лаврент. Он заботится о Давиде, устроил его в школу, готовит для него обеды.
“Не всякая женщина сможет готовить так, как я готовлю”,- с гордостью говорит Лаврент. В Каракерте Давид жил с матерью и сестрой. Старшего брата взяла к себе сестра отца.
“Что я мог поделать, дочка. Даво убегал из дома, приходил ко мне, просил, чтобы я оставил его у себя. От Каракерта до Маисяна километров 20-25. Эту дорогу он проходил пешком”,- рассказал Лаврент. Потом добавил, что Давид с братом не захотели остаться у матери.
Пешком от Каракерта до Маисяна
Лаврент родился в 1947 г. в селе Зак Ахалкалакского района. В 1970-ом он переехал в Армению. Жил сперва в городе Армавире, потом в Каракерте, в селе Цахкут Амасийского района. В Армавире работал на коньячном заводе, в Амасии пас скот.
Дед слышит плохо, поэтому многие вопросы приходится повторять. В его глазах бесконечная печаль. Жена Лаврента работала  учительницей в школе. Пять лет назад она умерла, но Лаврент до сих пор не может смириться с этой утратой.
У него двое детей – дочь и сын. Давид – ребенок сына (Геворкян – фамилия матери мальчика). Геворк развелся с женой. Какое-то время работал в России. О теперешней жизни сына Лаврент ничего не рассказал.
“Я хорошо забочусь о моем Даво. Покупаю ему колбасу, яйца. Он все ест. Я и мандарины ему покупаю, чтобы ребенок ничем не был обделен”,- говорит дед.
Зашедший в комнату Давид внимательно смотрит на дедушку, потом садится рядом со мной и достает из рюкзака учебники.
После уроков Давид остается в школе на дополнительные занятия. И дед, и мальчик довольны школой, но, как говорит Лаврент, с ним должны заниматься еще и родители. Дед очень хочет, чтобы внук был начитанным, получил хорошую специальность. То, что сейчас им приходится жить при хлеве, ничего не значит. Даво всегда одет опрятно. “Я делаю все, чтобы мой внук ни в чем не нуждался”,- отмечает Лаврент.
О невестке он говорит очень сдержанно. У сына и его жены были проблемы, но рассказывать о причинах конфликта Лаврент не захотел.
Давид приходит в школу первым
По словам директора школы села Маисян Ишхана Петросяна, Давид приходит на занятия первым. Уроки начинаются в 09:00, а он в 07:30 уже бывает в школе. “Давид заходит в мой кабинет и говорит: “Товарищ Петросян, я пришел рано, чем могу Вам помочь? Он очень трудолюбивый, физически сильный. Помогает расставлять столы и стулья, приводит классы в порядок. И очень хорошо, что он приходит рано. Я хотя бы знаю, что он у меня, а не где-то в другом месте”,- говорит директор.
Давид должен был учиться в 5-ом классе, но его посадили в третий. Несмотря на это, буквы он учит с первоклассниками, русский язык – с второклассниками, а английский алфавит – с третьеклассниками.
Ишхан Петросян поясняет: “Давид уже большой, и если бы мы посадили его сейчас в первый клас, то в пятом классе ему было бы 15. Но мы направили его в третий класс, с ним занимаются дополнительно, чтобы он успел осилить материал”.
И.Петросян говорил с директором каракертской школы, которая сообщила, что Давид много пропускал, из-за безразличия родителей не получил нужного образования. Дважды в неделю мальчик посещает кружок искусств в Мецаморе, органи зованный общественной организацией “Семья и община”. Здесь он учится рисованию, пению, музыке.
По словам директора каракертской школы Тамар Багдасарян, до третьего класса Давид нормально ходил на занятия, но потом начал пропускать.
“Отец был в России, мать не занималась детьми, и мальчик полностью находился под присмотром директора, классного руководителя, учителей. Мы обеспечивали его одеждой, учебниками, едой”,- говорит Тамар Багдасарян. С третьго класса Давид начал много пропускать.
На вопрос, почему за три года мальчик не выучил буквы, директор пояснила, что Давид учился плохо, семья им не занималась, и если он что-то выучил, то только благодаря учителям.
Даво мечтает о футбольных бутсах
10-летний мальчик тычет пальцем в букву “И” и говорит: “Л”. Я молчу. Потом спрашиваю: “Дав, а сколько будет, если от 9-ти отнять 5?” Давид пытается посчитать на пальцах. Дед сердится и начинает объяснять внуку, как нужно считать. Не знаю почему, но мои глаза наполняются слезами, и я быстро выхожу из комнаты.
Вскоре во дворе появляются и Давид с Лаврентом. Мальчик крепко прижимается к деду. Тот начинает быстро моргать. Во дворе стоят хозяева животноводеской фермы. О Лавренте они говорят с большим уважением, называют его “наш шеф”. Потом вспоминают, как Лаврент, рассердившись как-то на внука, легонько ударил его, а потом уселся в центре села и заплакал – как, мол, я осмелился поднять руку на внука…
Давид сопровождает нас в магазин. “Пойдем, купим тебе мандарины”. Даво не отказывается от нашего предложения. Он берет у нас штатив от видеокамеры и шагает рядом. Фотограф Давид спрашивает мальчика: “Станешь моим ассистентом?” Даво с удовольствием соглашается. Мы смеемся. “Как-нибудь привезем тебя в нашу редакцию. Согласен?” Даво радостно соглашается.
У него есть мечты, о которых он рассказывает нам по дороге в магазин. Даво хочет стать полицейским, иметь машину. На Новый год написал письмо Деду Морозу, попросил футбольные бутсы, одежду и игрушки. Спрашиваю, письмо с собой. “Нет, уже отправил”,- сказал мальчик.