Դպրոցական համազգեստ․ալավերդիցները տարակարծիք են
Դպրոցական համազգեստներով աշակերտների Ալավերդիում հնարավոր է հանդիպել միայն սեպտեմբերի առաջին երկու տասնօրյակում: Ալավերդու դպրոցների տնօրենները բացատրում են, որ աշնան և ձմռան ամիսներին  աշակերտները միասնական համազգեստ չեն հագնում դպրոցների վատ  ջեռուցման պատճառով:
Աշակերտները, սակայն  դպրոցական միասնական համազգեստի հարցում  տարակարծիք են: Ալավերդու թիվ 5 ավագ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Կարինա Վարդանյանի համար գեղեցիկ և ճաշակով հագնվելու առաջին օրինակը ուսուցչուհիներն են:
«Մենք նկատում ենք նրանց հագնվելու ոճի տարբերությունը: Ես հատկապես հաճույքով եմ ընդունում իմ ռուսերենի ուսուցչուհի Ասյա Դավոյանի հագնվելու ոճը: Նա միշտ դասական  ոճի մեջ է, դա ինձ ավելի հոգեհարազատ  է»,- բացատրեց Կարինան:
Աշակերտուհու  խոսքով՝ դպրոցի  տնօրեն Լաուրա Մելիքսեթյանը հետևում է, որ դպրոցականները համազգեստով լինեն: Սակայն երբ եղանակները ցրտում են, նա աշակերտներին թույլատրում է  հագնել նաև ազատ ոճի հագուստ: «Դպրոցում  հատկապես ցուրտ եղանակների համար մենք աշակերտական միասնական համազգեստ չունենք: Այդ խնդիրը աշակերտներով աշխորհրդում քննարկել ենք: Մեծամասնությունը համաձայնություն է տվել միասնական աշակերտական համազգեստի գաղափարին»,- հայտնեց Կարինան:
Կարինան ասում է, որ ինքը  դպրոցում գերադասում է հագնել աշակերտական համազգեստ: Դասերից հետո հագնում է իր նախընտրած ջինսերն ու մյուս հագուստները:
Թիվ 5 դպրոցի տնօրեն Լաուրա Մելիքսեթյանը դժգոհեց, որ բարձր դասարանների աղջիկները հաճախ դասի են գալիս պատռած ջինսերով. «Գալիս են դպրոցում իրենց հագուստը փոխում, հետո տուն գնալիս նորից հագնում են սպիտակ վերնաշապիկները»,- պատմեց նա: Ծնողական ժողովում այդ աշակերտներից տնօրենը դժգոհել է ծնողներին: Առանձին մայրեր տնօրենին բացատրել են, որ աղջիկները հագնվելու հարցում իրենց խորհուրդները չեն ընդունում:
Վերադառնալով աշակերտական միասնական համազգեստին, Լաուրա  Մելիքսեթյանը, հաշվի առնելով ծնողների մի մասի սոցիալական ծանր վիճակը, գտնում է, որ ավելի ողջունելի կլիներ, եթե աշակերտներին միասնական համազգեստ տրամադրվեր անվճար:
Ալավերդու պետական քոլեջի ուսանողուհի Լյուդմիլա Մոսինյանը նորմալ է վերաբերվում դպրոցական միասնական համազգեստին. «Բայց իմ հասակակիցներից գիտեմ շատերին, ովքեր այդքան էլ չեն ընդունում դպրոցական համազգեստը: Նրանք մտածում են, որ յուրաքանչյուր աշակերտ անհատականություն է: Միասնական համազգեստ հագնելու դեպքում աշակերտները իրարից չեն տարբերվում և միանման են դառնում: Իհարկե, ես այդքան էլ այդ կարծիքին չեմ, դա նույնիսկ գեղեցիկ է դիտվում», - բացատրեց Լյուդմիլան:
«Այդպես մենք ավելի գեղեցիկ ենք դառնում: Ես այստեղ անհատականության նույնացման խնդիր չեմ տեսնում, ընդհակառակը, դա մեր մանկության և պատանեկության գեղեցիկ  խորհրդանիշներից մեկն է»,- բացատրեց Սայաթ-Նովայի անվան ավագ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Սյուզաննան Գևորգյանը: Նույն դասարանի մեկ այլ աշակերտուհի, ով խնդրեց չհրապարակել իր անունը, ասաց, որ  դպրոցական միասնական համազգեստ կհագնի այն դեպքում, երբ  համազգեստի մոդելը լինի իր նախընտրածը և համընկնի մարմնի կազմվածքին:
Թիվ 12 հիմնական դպրոցի 7-րդ  դասարանի աշակերտուհի Սուսաննա Սոխիկյանը ընդհանրապես սպորտային համազգեստը գերադասում է աշակերտական համազգեստից: Նա ասում է, որ դպրոցում աշակերտական համազգեստ մեկ-մեկ է հագնում. «Չգիտեմ, աշակերտական հագուստով չեմ գնում դպրոց»,- ասաց նա:
Նրա դասարանցի Զոյա Ղազարյանի խոսքով, հիմա թիվ 12 դպրոցում  բոլորը նախընտրում են սպորտային հագուստ, եթե մի քանի հոգի աշակերտական համազգեստ են հագնում, առանձնանում են: «Տաք եղանակին աշակերտական եմ հագնվում՝ սև յուբկա և սպիտակ բլուզկա: Ես կուզենայի դպրոցում շալվարով, սառաֆանով ու վարդագույն երանգով աշակերտական հագուստ հագնել»,- ասաց Զոյան:
Թիվ 12 դպրոցի տնօրեն Գոհար Ավետյանն ասում է, որ ինքը պահանջում է աշակերտական համազգեստով գալ դասի, սակայն աշակերտները գարնանը և ամռանն են համազգեստով լինում: «Հիմա ձմռան սեզոն է, ինչպես տեսնում եք դպրոցն էլ ոչ այնքնան ապահով է ջեռուցման առումով, մեր դպրոցի միջանցքերը չեն ջեռուցվում, մի քիչ աչք ենք փակում աշակերտների հագուստի նկատմամբ»,- բացատրեց տնօրենը:
Թիվ 12 դպրոցի միջանցքներում լուսամուտների շատ ապակիներ կոտրած էին: Գոհար Ավետյանը աշակերտների դպրոցական համազգեստ չհագնելու փաստը բացատրեց նաև ընտանիքների սոցիալական ծանր վիճակով: «Դպրոցն ունի 528 աշակերտներ, 5-9 դասարաններում սովորում են 200 աշակերտներ: Աշակերտների շուրջ 30 տոկոսը սոցիալապես անապահով ընտանիքներից են: Աշակերտներից ձմեռային միասնական համազգեստի խնդիրը դնելուց առաջ, այդ մասին  պետք է հարցումներ անել ծնողներին»,- բացատրեց նա:
Երևանի «Ուրարտու» համալսարանի դասախոս, հոգեբան Մարինա  Թոզավագյանի ասելով հագուստը մարդու անհատականության դրսևորման տարրերից մեկն է։ «Ուսուցչի հագուստը պետք է լինի աշակերտի ուշադրությունը չշեղող` երեխայի ճաշակի զարգացման հետ կապված»,-ասաց հոգեբանը: Անդրադառնալով աշակերտական համազգեստին Մ. Թոզավագյանը գտնում է, որ դպրոցի կողմից սահմանված «ցենզուրայի սահմաններում» դեռահասներին պետք է թույլ տրվի հագուստի միջոցով դրսևորել իրենց անհատականությունը:
«Ուսուցչի հագուստը պետք է լինի աշակերտի ուշադրությունը չշեղող` երեխայի ճաշակի զարգացման հետ կապված»,-ասաց հոգեբանը: .................Այս «հոգեբանը» կարող է՞ պարզ լեզվով բացատրել իր ասածը:

Travel to the northern Armenian town of Alaverdi in September and you’ll find public school pupils smartly attired in their school uniforms.
Such common dress, however, only lasts for two weeks once school commences. Local principals say that once the weather starts turning cold, pupils are forced to discard their uniforms for warmer, more sensible clothing. Many schools in town lack central heating.
Alaverdi pupils have a diversity of opinions regarding standardized school uniforms.
Karina Vardanyan, a 12th grader at the Alaverdi No. 5 Senior School, says she likes how her teachers dress and tries to follow their example when it comes to taste and fashion.
“We take note of the difference in how they dress. I especially like the attire worn by my Russian teacher Asya Davoyan. She’s always dressed in classic fashion and I find it most acceptable for me,” says Karina.
The pupil says that school principal Laura Meliksetyan sees to it that children come to school in their uniforms. But when the temperature starts to dip, she allows pupils to dress as they like.
“We have no uniforms for the colder weather. The student council is discussing this issue. The majority has come out in favor of the idea of standardized dress,” says Karina
The 12th grader says she prefers attending school wearing standardized attire. After class, she switches to her favorite pair of jeans and other clothes.
School principal Laura Meliksetyan complains that girls in the upper grades often come to class in ripped jeans. “They come and change their clothes in school. When they leave for home, they change back into their regular clothes,” says the principal. Meliksetyan brought this to the attention of parents at a recent parents-teachers meeting. Some parents told the principal that their daughters oftentimes do not agree with their advice when it comes to appropriate school attire.
Principal Meliksetyan notes that given the financial difficulties faced by some parents, she believes school uniforms should be provided them at no cost.
Lyudmila Mosinyan, who attends Alaverdi State College, says she has no problem with standardized dress for pupils.
“But I know that many of my peers who have a problem with school uniforms. They say that each pupil is an individual and that if everyone wears the same attire it gets too homogenous and that no one stands out. Of course, I don’t subscribe to this view all that much,” says Lyudmila.
Syuzanna Gevorgyan, a 12th grader at the Sayat-Nova School, believes that pupils look prettier when wearing standardized attire. “It’s not a question of looking all the same. On the contrary, it’s one of the beautiful symbols of our youth,” says Syuzanna.
Another female pupil in Syuzanna’s class, who wished to remain anonymous, says that she’ll wear a uniform when it suits her shape.
Sousanna Sokhikyan, a 7th grader at Alaverdi No. 12 Primary School, usually prefers to wear sports attire rather than a uniform. She says that she wears the uniform rarely.
Zoya Ghazaryan, a classmate, says that everyone at the school prefers informal attire and those who wear the uniforms stick out.
“In the warmer months I wear the uniform; a black dress and a white shirt. I’d like to wear pants, and a uniform displaying hues of pink,” says Zoya.
Gohar Avetyan, principal at the No. 12 Primary School, says she demands that pupils wear the school uniforms but that they only wear the attire in the spring and summer.
“It’s now winter. You’ll note that the school’s heating isn’t the best. The halls are cold. So we close our eyes a bit regarding what the pupils wear,” says Avetyan.
Many of the windows at the school were broken. Avetyan also says that many pupils don’t wear a uniform because many households cannot afford them.
“The school’s enrollment is 528. Some 30% come from financially challenged families. Before asking pupils to wear uniforms, we need to check into conditions back home,” says Avetyan.
Marina Tozavagyan, a psychologist and teacher at Yerevan’s Urartu University, says that clothing is a way for individuals to express their individuality.
“The attire worn by teachers should not lead the attention of their pupils astray and must spur the development of their sense of taste,” says Tozavagyan.
The psychologist believes that schools should allow pupils to express their individuality within certain prescribed limits.