«Թուրքիայի Խոփայի շրջանում այսօր 25-30 հազար մահմեդական հայախոս համշենցի կա»
Հարցազրույց բանասեր, «Համշեն» հայրենակցական-բարեգործական ՀԿ-ի փոխնախագահ եւ «Ձայն համշենական» ամսաթերթի գլխավոր խմբագիր Սերգեյ Վարդանյանի հետ
Ըստ հայ նշանավոր պատմիչներ Ղեւոնդի եւ Հովհան Մամիկոնյանի` Հայաստանում արաբական տիրապետության ժամանակ` 789-790 թթ.-ին, Շապուհ Ամատունին եւ նրա որդի Համամը 12 հազ. հոգու հետ Այրարատ նահանգից գաղթում են դեպի Սեւ ծովի` Բյուզանդական կայսրության ենթակայության տակ գտնվող հարավային ափերը:
Համամ Ամատունին 8-րդ դարում կառուցում է քաղաք, որն իր անունով կոչում է Համամաշեն: Սրանից էլ ծագում է Համշեն անունը: Համշենի հայկական իշխանությունը Բյուզանդիայի, Տրապիզոնի կայսրության, Լենկ-Թեմուրի եւ թուրքմենների տիրապետության ժամանակաշրջանում ունեցել է կիսանկախ դրություն: Սակայն 1489-ին ուղիղ 700 տարի գոյատեւած Համշենի հայկական իշխանությունը ի վերջո մտնում է Օսմանյան կայսրության մեջ: Չնայած դրան` համշենցիները պահպանում են իրենց կիսանկախ վիճակը:
- Պարոն Վարդանյան, հայտնի է, որ համշենահայերի վրա նույնպես տարածվել է մահմեդականացման ալիքը: Ե՞րբ են տեղի ունեցել իրադարձությունները, եւ քանի՞ համշենցի է իսլամ ընդունել:
- Ասեմ, որ Համշենի հայերի մահմեդականացման պատմությունը շատ կցկտուր է, քիչ փաստեր են պահպանվել: Պատճառն այն է, որ 1915-ից հետո շատ նյութեր են կորել ու ոչնչացվել: Սա վերաբերում է նաեւ ամբողջ Արեւմտյան Հայաստանի պատմությանը: Եղած տվյալներով կարելի է ենթադրել, որ Համշենի շրջանում մահմեդականացման բուռն ընթացքը եղել է 18-րդ դարի սկզբին: Բռնի մահմեդականացված հայերի մի մասը առերես է իսլամ ընդունել, այն հույսով, որ այդ ալիքը կանցնի, եւ իրենք կվերադառնան քրիստոնեության: Մի մասն, իսկապես, դարձի է եկել: Այդ ընթացքում շատերը զոհվել են, մի մասն էլ փախել է այլ գավառներ: Թվային տվյալներ չկան: Սա ընդհանուր երեւույթն է:
Թուրքական փաստաթղթերում չի նշված, թե տվյալ գյուղում ապրող մահմեդականներից քանիսն են նախկինում եղել հայ, հույն կամ այլ ազգի ներկայացուցիչ: Հետաքրքիր է, որ ըստ Երեմեեւի «Թուրքերի ծագումը» գրքի` թուրքերը ( այդ թվում` ադրբեջանցիները ) միակ ազգն են, որ փոխել են ռասան: Այսինքն` նրանք լինելով մոնղոլոիդ ռասայի` դարձել են եվրոպեոիդ: Իսկ դա կատարվել է շնորհիվ հայերի, պարսիկների, հույների, սլավոնների եւ այլ ազգերի, որոնց ձուլել են թուրքերը: Հիմա ձուլվածների մի մասը չի էլ հիշում, թե ինքն ինչ ազգի է պատկանել: Նոր կրոնափոխվածներն, իհարկե, այդ ամենը հիշում էին, բայց նրանց հետագա սերունդները կտրվել են այդ հիշողություններից: Համշենցի մահմեդական հայերի մի մասն առ այսօր պահել է իր լեզուն: Այսինքն` հայերեն խոսողները գիտեն, որ իրենց նախնիները հայ են եղել, բայց իսլամ են ընդունել: Այլ հարց է, թե ինչպես է դա տեղի ունեցել: Պարզ է, որ թուրքը կասի, թե վերջիններս ինքնակամ են իսլամ ընդունել, իսկ գիտնականներն ասում են, որ կրոնափոխությունը եղել է սպանդի արդյունք:
- Իսկ որքա՞ն կլինեն այսօր համշենցի հայախոս մահմեդական հայերը:
- Հիմա Խոփայի շրջանում մոտ 25-30 հազ. մահմեդական հայախոս համշենցի կա: Իսկ բուն Համշենում ապրող բաշ-համշենցիների մեծ մասը մոռացել է իր հայկական ծագումը: Բաշ-համշենցիներ են ապրում նաեւ Ստամբուլում, Գերմանիայում եւ այլ երկրներում:
- Համշենահայերը, մոտ լինելով ռուս-թուրքական սահմանին, 1894-1923-ի կոտորածների ժամանակ կարողացել են ծովով հեռանալ Ռուսաստան, բացի այդ, դիմադրել են ջարդարարներին:
- 1895-ի Տրապիզոնի ջարդերից առաջ էլ համշենահայերը Թուրքիայից փախչելու միտում ունեին: Այդ շրջանում նրանք նավերով գաղթում էին Սեւ ծովի ռուսական ափեր` Աբխազիա, Սոչի: 1915-ին փախուստի ալիքը մեծացավ: Դրան զուգահեռ ծագեց դիմադրական կամ ֆիդայական շարժումը: Տրապիզոնի վիլայեթի քրիստոնյա հայերը լեռները բարձրացան ու պաշտպանական խմբեր կազմեցին: Մահմեդական հայերի որոշ ընտանիքներ եւս կոտորվել են, քանի որ հայերեն էին խոսում եւ, թուրքերի կարծիքով, վստահելի չէին: Հայերը կռվել են 1915-ից մինչեւ 1923-ը: Վերջին փախստականներն ու ֆիդայիները նավերով Ռուսաստան են հասել 1923-ի մայիսին: Դա աննախադեպ ութամյա պայքար է եղել: Բայց այդ կռիվը պատշաճ չի ուսումնասիրվել: Ես իմ արխիվում շատ նյութեր ունեմ, ուրիշ տեղերում էլ այդպիսիք կլինեն, սակայն հրատարակելու միջոց ու հովանավոր չկա:
- Իսկ կոտորածներին զոհ գնացած համշենցիների մասին թվային տվյալներ կա՞ն:
- Երբ մենք այսօր մեր բնակչության կոնկրետ թիվը չգիտենք, ինչպե՞ս կարող ենք իմանալ այն տարիներին կոտորվածների քանակը: Իսկ մոտավոր տվյալները հեռու են իրականությունից եւ սուբյեկտիվ են: Այդ շրջանում հայերի թիվը ճշտելու համար պետք է ուսումնասիրել այդ տարիների հարկացուցակները: Բայց դրանցից էլ հստակ տվյալներ ձեռք բերել հնարավոր չէ, քանի որ մարդկանց մի մասը խուսափել է հարկերից: Շատ դժվար է նաեւ կոտորվածների մասին թվային տվյալներ նշել: 1895-ի ջարդերի ականատեսներից մի հայ քահանայի վկայությամբ` ինքը թուրքերի կարգադրությամբ թաղում էր սպանվածների դիակները, բայց ինքն էլ զոհերի թիվը չգիտեր: Այդ տվյալները օսմաներենով գուցե պահպանված լինեն թուրքական արխիվներում:
- Ինչպիսի՞ն էր Ռուսաստան տեղափոխված համշենահայերի վիճակը:
Չիրկինո գյուղի մի խումբ մահմեդական
համշենահայեր (1984 թ.)
- Ռուսաստանը քրիստոնյա համշենահայերին ընդունում էր ջերմությամբ, քանի որ սեւծովյան առափնյա շրջանները բնակեցնելու խնդիր կար: Հայերը, ճահճային կլիմային ծանոթ լինելով, կարողացան այդտեղ զարգացնել ծխախոտագործությունը: Ռուսաստանում եւ Միջին Ասիայում կան նաեւ մահմեդական համշենահայեր, որոնց թիվը հիմա մոտ 3-4 հազար է: Միջին Ասիայում նրանք հայտնվել են հետեւյալ կերպ. 1921-ի ռուս-թուրքական սահմանի բաժանումից հետո մահմեդական համշենցիներով եւ լազերով բնակեցված մի քանի գյուղեր հայտնվեցին Խորհրդային Միության (Աջարիայի ինքնավար հանրապետության) կազմում, իսկ 1944-ին Ստալինի հրամանով մեսխեթցի թուրքերի եւ տեղի այլ մահմեդականների հետ համշենցիներն աքսորվեցին Միջին Ասիա: 1984-ին եւ 1987-ին միջինասիական մահմեդական համշենահայերի պատմությունն ու ազգագրությունն ուսումնասիրելու համար ես մեկնեցի Ղազախստան, Ուզբեկստան եւ Ղրղզստան: Մեծահասակները զրույցների ժամանակ հիշում էին Մեծ եղեռնի օրերը:
Իսխակ Կարաիբրահիմովը (Ճերմակյան, ծնվ. 1888թ. Աջարիայի Գոնիո գյուղում) Ղազախստանի Չիմքենդի մարզի Չիրկինո գյուղում ինձ պատմեց, որ ապաստան է տվել Արդվինից եւ այլ վայրերից փախած 18 հայերի, որոնց այնուհետեւ անտառներով անցկացրել է ապահով վայրեր: Չիրկինոյում հանդիպեցի նաեւ Խաուլա Շաբանօղլիին (ծնվ. 1898թ. Չաուշլի գյուղում), որը տեսել էր, թե ինչպես էին թուրքերը Արդվինի հայերին բարբարոսաբար սպանում: Նրա պատմությունից դատելով` թուրքերը հավաքել են նաեւ մահմեդական համշենցիներին` որպես հայերի, բայց հետո, ըստ երեւույթին որպես մահմեդականների, ազատ են արձակել:
Դուրսուն Կարաբաջակօղլի (1984թ.) Իսխակ Կարաիբրահիմով
(1984 թ.)
Հայաստանի կույրերի միավորման նախագահ, համշենցի Աբել Հակոբյանը
Ղրղզստանի Կզըլ-Կիյա քաղաքում բնակվող Դուրսուն Կարաբաջակօղլին ( ծնվ. 1905թ. Աջարիայի Գոնիո գյուղում) պատմում էր, որ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին իրենց ընտանիքը տեղափոխվել է Չարչախանա` քեռիների մոտ: 1915-ին Չարչախանայից իրենց ազգական Օսման Մուսօղլին, ցանկանալով հեռու մնալ պատերազմից, որոշել է մեկնել Կոստանդնուպոլիս, բայց նավի վրա հայերեն խոսելու պատճառով թուրքերը մորթել են նրա ողջ ընտանիքը եւ ծովը նետել: Դուրսուն Կարաբաջակօղլիի ասելով` թեեւ ինքն այն ժամանակ փոքր էր, բայց գյուղի բոլոր երեխաները գիտեին, որ հայերեն խոսելը վտանգավոր է, չնայած որ ուրիշ լեզու չգիտեին: Թուրքերն ասում էին, թե քրիստոնյա հայերին կոտորելուց հետո մահմեդական հայերի հերթն է գալու, որովհետեւ, միեւնույն է, նրանք հայ են:
- Իսկ այսօր կապ պահպանու՞մ եք միջինասիական եւ, ընդհանրապես, մյուս շրջանների համշենահայության հետ:
- Այն տարիներին Միջին Ասիայից համշենցիները երբեմն իմ հրավերով գալիս էին այստեղ, մեկ-մեկ ես էի գնում: Նպատակ կար նրանց մեջ արթնացնել ազգային ինքնագիտակցությունը: Ես ուզում էի սկզբի համար Միջին Ասիայից մոտ 30 մահմեդական ընտանիք բերել Հայաստան , մոտ 100 քրիստոնյա ընտանիք էլ Աբխազիայից պետք է բերվեր: Բայց 1988-ի երկրաշարժի ու ղարաբաղյան շարժման հետեւանքով ծրագրերն այդպես էլ կիսատ մնացին: Միջին Ասիայի համշենահայերը, մահմեդական լինելով, այստեղ բարեկամներ չունեն, դրա համար էլ շփումներ չկան: Իսկ այնտեղ ուսումնասիրություններ անցկացնելու համար միջոցներ են պետք: Սակայն պետք է ասեմ, որ 1984-ին արդեն Միջին Ասիայի մահմեդական համշենցիները տեղափոխվում էին Կրասնոդարի երկրամասի Ապշերոնսկի շրջանի գյուղերը, քանի որ Միջին Ասիան բավականին օտար միջավայր է նրանց համար:
Կրասնոդարում քրիստոնյա եւ մահմեդական համշենցիները տարբերվում են հիմնականում կրոնով: Բայց խորհրդային սերնդի մահմեդական համշենցիների մեջ կրոնը թույլ է, քանի որ շփում մզկիթի, մոլլայի, Ղուրանի հետ հետ գրեթե չի եղել: Մենք այսօր բավականին սերտ հարաբերություններ ունենք Աբխազիայի եւ Կրասնոդարի համշենահայերի հետ: «Համշեն» ՀԿ-ն այնտեղ ուղարկում է «Ձայն համշենական» ամսաթերթի տպաքանակի մեծ մասը եւ անվճար բաժանում: Հայաստանում ապրողները պարբերաբար մեկնում են այնտեղ, նրանք էլ այստեղ են գալիս, հարազատական կապեր կան: Ես շփում ունեմ նաեւ Թուրքիայից եկող բեռնատարների համշենցի վարորդների հետ: Ուսումնասիրություններ գրելու ժամանակ երբեմն դիմում եմ նրանց օգնությանը` կապված բարբառի, բանահյուսության հետ:
- Այսինքն` այսօր համշենահայերի բնակության հիմնական վայրերն են Թուրքիան, Կրասնոդարի երկրամասը, Աբխազիան, Միջին Ասիան եւ Հայաստանը: Հայտնի՞ է, թե որքան համշենցի կա մեր երկրում:
Խաթուն եւ Վլադիմիր Մուսելիմյաններ
(Աբխազիա, Մեխադիր գյուղ , 2004 թ.)
- ՀՀ-ում 1980-90-ական թթ. հաշվարկել էինք մոտ 10 հազ. մարդ: Այս թվերը պայմանական են, քանի որ համշենցի հասկացությունը շատ լայն է, ինչպես նման մյուս հասկացությունները: Համշենցի ասելով` պետք է հասկանալ նրանց, ովքեր բուն Համշենից են դուրս եկել կամ վերջիններիս սերունդներն են եւ խոսում են Համշենի բարբառով:
Բայց մեր կազմակերպության կանոնադրության մեջ գրված է, որ այն միավորում է Աբխազիայի, Կրասնոդարի երկրամասի եւ Տրապիզոնի վիլայեթի հայերին ու նրանց ժառանգներին, նաեւ նրանց, ովքեր ցանկանում են նպաստել այդ վայրերի հայապահպանությանը: Այսինքն` սասունցին էլ կարող է միության անդամ դառնալ: Ցավոք, այսօր մեր համագումարներին հազիվ 100 հոգի է հավաքվում: Շատերն արտագաղթել են, բայց համշենահայեր Հայաստանում բավականին կան:
- Իսկ ո՞րն է այսօր համշենահայերի թիվ մեկ խնդիրը:
- Կարեւոր խնդիր ունեն արտերկում ապրող համշենահայերը եւ նրանք, ովքեր գաղթում են Հայաստանից: Դա, իհարկե, ազգապահպանումն է: Ձուլումը, խառնամուսնությունները բացասական հետեւանք են ունենում: Վրաց-աբխազական պատերազմի պատճառով Աբխազիայից հայերի մեծ արտահոսք կա: Չնայած դրան՝ Աբխազիայում դեռեւս գոյատեւում է 35 հայկական դպրոց, որոնց պետք է աջակցել: Կրասնոդարում էլ աստիճանաբար քչանում է դպրոցների հայկական բաժինների թիվը, ինչն, անշուշտ, մտահոգիչ է: Համշենցիների կենցաղն ու մշակույթն ուսումնասիրելու համար մեզ միջոցներ են պետք, սակայն հովանավորներ չենք կարողանում գտնել:
Լուս.՝ Սերգեյ Վարդանյանի, Ռուբեն Մանգասարյանի
Տարոն Սահարյան
Չգիտեմ ով է հոդվածագիրը, բայց "Խոփա" տեղանունը ակնհայտ սխալ է՝ արված ռուսերենի ազդեցությամբ։ Ճիշտն է Հոպա https://hy.wikipedia.org/wiki/%D5%80%D5%B8%D5%BA%D5%A1
ԺԸ դարի վերջաւորութեան Մխիթարեան միաբան Հ.Ղուկաս Վրդ.Ինճիճեան գտնուած է այդ շրջաններուն մէջ եւ կը գրէ թէ սարսափելի ծանր տուրքերու պատճառով հարիւրաւոր գիւղեր « դարձան ի տաճկութիւն բայց խօսում են հայերէն »: (աշխարհագրութիւն Հայաստանի Հատոր Ա .Վենետիկ 1806.

“There are between 25,000 and 30,000 Armenian-Speaking Muslim Hamshen Armenians in the Khopa Region of Turkey”
Interview with Sergey Vardanyan, philologist, deputy-chairman of the NGO Hamshen Compatriotic-Charity, editor-in-chief of the monthly Hamshen Voice
According to prominent historiographers Ghevond and Hovnan Mamikonyan, in 789-790 during the Arab domination of Armenia, Shapuh Amatuni, his son Hamam, and 12,000 of their people moved from the Ayrarat Province to the Southern Coast of the Black Sea, then part of the Byzantine Empire.
Hamam Amatuni built a town and named it Hamamashen, which evolved into Hamshen. The Hamshen Armenian princedom was semi-independent during the domination of the Byzantine andTrebizond Empires, Timur Lenk and the Turkmens. But by 1489, the Hamshen Armenian princedom, which had survived for 700 years, had become a part of the Ottoman Empire. In spite of everything, the Hamshen Armenians have maintained their semi-independent position.
- Mr. Vardanyan, it is well known that the Hamshen Armenians were subjected to the wave of Islamization as well. When did this happen and how many Hamshen Armenians adopted Islam?
- The history of the Islamization of the Hamshen Armenians is very poor and few facts have been preserved. The reason is that first, Hamshen was located on the outskirts of Armeniaand second, a lot of material was lost or destroyed after 1915. This is true of the history of all of Western Armenia. According to the available information, we can assume that the process of Islamization was rapid in the Hamshen region at the beginning of the 18 th century. Some Armenians forcedly converted to Islam, became Muslim on the surface in the hope that the wave would pass and they would return to Christianity. Some of them did indeed come back. Many people died in the process, some escaped to other provinces.
There are no numbers. Turkish documents don't mention how many Muslims living in a given village had been Armenian, Greek or of other nationality before. Interestingly, according to Yeremeyev's book The Origin of the Turks , Turks (including Azerbaijanis) are the only nation that has changed their race. That is, being Mongoloid they transformed into Caucasians by race. This happened owing to the Armenians, Persians, Greeks, Slavs and other nationalities assimilated by the Turks. Some of the assimilated people don't even remember what nationality they belonged to. The newly converted ones, of course, knew all that, but the succeeding generations had lost those memories. Some of the Hamshen Armenians have preserved their language up to now. Those who speak Armenian know that their ancestors were Armenians who adopted Islam. How that happened is another issue. Clearly, Turks would say that they adopted Islam voluntarily but scholars say that the conversion was the result of massacres.
- How many Armenian-speaking Muslim Hamshen Armenians are there?
- There are between 25,000 and 30,000 Armenian-speaking Muslim Hamshen Armenians in the Khopa region ofTurkey. But the majority of the Bash Hamshentsis living in Hamshen proper have forgotten about their Armenian origin. Bash Hamshentsis live also inIstanbul,Germanyand other countries.
- Living close to the Turkish-Russian border the Hamshen Armenians managed to escape to Russia by sea during the 1894-1923 massacres; moreover, they fought back against the perpetrators.
- Before the 1895Trabzonmassacres the Hamshen Armenians were thinking about escaping fromTurkey. During this period they left for the Russian shore - to Abkhazia,Sochi- aboard ships. In 1915 the tide of flight rose. At the same time the resistance, or Fedayee, movement originated. Christian Armenians from theTrabzonProvincewent to the mountains and created defense units. Some families of Muslim Armenians were massacred too because they spoke Armenian and the Turks considered them unreliable. Armenians fought from 1915 to 1923. The last refugees and fedayees reached the Russian shores in May 1923. This was an unprecedented eight-year struggle. But this struggle hasn't been studied adequately. I have many documents in my personal archive; there are documents in other places too but there are no means to publish them.
- Are there any figures regarding the Hamshen Armenians who fell victim to the massacres?
- It's difficult to cite any numerical data on those massacred. According to an Armenian priest who witnessed the 1895 massacres and who was instructed by Turks to bury the bodies of the victims, he himself didn't know the numbers. This data is perhaps preserved in the Turkish archives.
- What happened to the Hamshen Armenians who had left for Russia?
-Russiareceived the Christian Hamshen Armenians warmly since it had the problem of populating theBlack seacoastal regions. Armenians who were used to marshlands were able to develop the tobacco-growing industry there. There are also Muslim Hamshen-Armenians inRussiaandCentral Asiawho now number some three or four thousand. This is how they got to Central Asia – after the 1921 demarcation of the Russian-Turkish border, several villages populated by Muslim Hamshen-Armenians and people of the Laz nationality found themselves within the boundaries of the Soviet Union (in Ajaria) and in 1944 by Stalin's order, along with Meskheti Turks and other local Muslim, the Hamshen Armenians were deported to Central Asia. In 1984 and in 1987 I traveled toKazakhstan,UzbekistanandKyrgyzstanto study the ethnography and history of the Hamshen Armenians. In our conversations the elderly remembered the days of the Genocide.
In the villageof Chirkinoin the Chikmend Province of Kazakhstan, Iskhak
Dursun Karabajakoglu (born in 1905 in Gonio, Ajaria) Iskhak Karaibrahimov (Tchermakyan, born in 1888 in the village of Gonio in Ajaria) Abel Hakobyan
Karaibrahimov (Tchermakyan, born in 1888 in the village of Gonio in Ajaria) told me that he gave refuge to eighteen Armenians who had escaped from Ardvin and other places and later on helped them to go to safer places through the forests.
In Chirkino I also met Khaula Shabanoglu (born in 1898 in thevillageofChaushli), who saw the barbarity with which Turks were killing the Ardvin Armenians. According to his story, the Turks gathered the Moslem Hamshen Armenians but later on set them free, apparently, as Muslims.
In Kyzyl-Kiya in Kyrgyzstan Dursun Karabajakoglu (born in 1905 in Gonio, Ajaria) told me that during World War I his family moved to Charchakhana where his uncles lived. In 1915 their relative Osman Musoglu, wishing to stay away from the war, decided to move from Charchakhana toConstantinople, but because he spoke Armenian aboard the ship Turks slaughtered his entire family and threw the bodies into the sea. According to Dursun Karabajakoglu, though he was little at the time, all the children in the village knew that it was dangerous to speak Armenian. The Turks would say that after the Christian Armenians were massacred, the Muslim Armenians' turn would come, because they were Armenian after all.
-       Do you keep in touch with Hamshen Armenians in Central Asia and other regions?
- In those days I invited Hamshen Armenians from Central Asia to visitArmeniaor I visited them. I wanted to arouse national self-consciousness in them. I wanted to bring some 30 Moslem families fromCentral Asiaand some 100 Christian families from Abkhazia. But the plans were interrupted because of the 1988 earthquake and the Karabakh movement. The Muslim Hamshen Armenians inCentral Asiahave no relatives here and that is why there are no contacts. And to do research there, resources are needed. But I must say that in 1984 Muslim Hamshen Armenians were moving from the Central Asia to the villages of the Apsheron region of theKrasnodarProvincebecauseCentral Asiawas an alien environment for them. InKrasnodarthe Christian and Moslem Hamshen Armenians differ from each other mostly in their religion.
But the Soviet generation of the Muslim Hamshen Armenians have weak religious feelings because they hardly communicated with mosques, mullahs, or the Koran. Today we have close contacts with the Hamshen Armenians of Abkhazia andKrasnodar. The NGO Hamshen sends them most of the copies of the Voice of Hamshen monthly free of charge. Those who live inArmeniavisit them and vice versa. I have also contacts with Hamshen Armenian truck drivers who bring goods fromTurkey. Sometimes I ask for their help for my research – related to the dialect and to the local folklore.
- So today, the Hamshen Armenians mainly reside in Turkey, the Krasnodar province, Abkhazia, Central Asia and Armenia. Do we know how many Hamshen Armenians there are in our country?
- In the 1980s and 1990s we counted about 10,000 people inArmenia. This number is relative since the notion of Hamshentsi is very broad, like all other similar notions. When we say Hamshentsi we should mean those who left Hamshen proper or are their descendants and speak the Hamshen dialect. But our organization's charter states that it unites the Armenians of Abkhazia, theKrasnodarand theTrabzonprovinces and their descendants and also those who want to contribute to the preservation Armenians in these regions. In other words, a Sasuntsi can become a member of the organization. Unfortunately, at present barely a hundred of people attend our conventions. Many people emigrated, but there are still quite a number of Hamshentsis inArmenia.