Ավետիսյանների հարազատները մտադիր են բոյկոտել հունվարի 18-ի դատական նիստը
Մեկ տարի առաջ այս օրը ողջ Գյումրին ցնցվեց Ավետիսյանների 7 հոգուց բաղկացած ընտանիքի անդամների դաժան սպանության լուրից: Սպանդից մազապուրծ փոքրիկ Սերյոժայի փրկության համար 7 օր շարունակ աղոթեց ողջ հայությունը: Ավետիսյանների սպանության համար մեղադրվող 102-րդ ռազմաբազայի ժամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովի ձերբակալության ու հայկական կողմին չհանձնելու լուրը բողոքի ալիք բարձրացրեց Գյումրիում:
Լուսաբացին տեղի ունեցած ողբերգական լուրը տարածվելուց հետո Գյումրիում ամենամարդաշատ վայրը դարձավ Արցախ թաղամասի Մյասնիկյան փողոցի 188 տան մերձակա հատվածը: Երկու օր շարունակ Գյումրին ալեկոծվեց բողոքի ցույցերից, ցուցարարներն հասան անգամ ռազմաբազա՝ պահանջելով հայկական կողմին հանձնել Պերմյակովին:
Հնչեցին բազմաթիվ հարցեր, առաջ քաշվեցին մի շարք վարկածներ սպանության շարժառիթի ու կատարող անձի կամ անձերի հետ կապված: Անցել է մեկ տարի եւ հանրության ունեցած տեղեկատվությունն այս ոճրագործության հետ կապված մեռյալ կետից գրեթե չի շարժվել: Ավետիսյանների հարազատները դժգոհ են թե իրականացված քննությունից, թե նոր սկսված դատական պրոցեսից: Նրանք մտադիր են բոյկոտել դատական երկրորդ նիստը, որ կայանալու է հունվարի 18-ին:
Սպանված Հասմիկ Ավետիսյանի քույրը՝ Ռիտա Ավետիսյանը նշեց, որ չի հավատում Վալերի Պերմյակովի սատանայապաշտ լինելու հանգամանքին: Ավետիսյանների հարազատների կարծիքով ռազմաբազայի տարածքում ընթացող դատավարությունը ձեւական բնույթ է կրում է եւ վստահ չեն, որ դատաքննության ավարտին կունենան իրենց հուզող հարցերի պատասխանները: Նրանք չեն հավատում, որ Պերմյակովը գործել է միայնակ, ինչպես նաեւ չեն հավատում այն պատմությանը, որ հիմնավորվել է նախաքննության կողմից, իբրեւ թե Պերմյակովը Ավետիսյանների տուն լուսաբացին մուտք է գործել գումար եւ քաղաքացիական հագուստ հայթայթելու նպատակով:
Այսօր Գյումրու «Շիրակ» գերեզմանատանը, որտեղ թաղված են Ավետիսյանները, կատարվեց հոգեհանգստի կարգ: Հարազատներից բացի ներկա էին նաեւ տեղական ու մարզային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, Աժ պատգամավորներ: Լրագրողների հարցերին պաշտոնյանները պատասխանեցին բավական զուսպ՝ նշելով, որ կսպասեն դատաքննության ավարտին:

Родственники Аветисянов намерены бойкотировать предстоящее 18 января судебное заседание
Год назад Гюмри потрясла весть о зверском убийстве семи членов семьи Аветисянов. Всю последующую неделю люди молились за спасение оставшегося в живых маленького Сережи. Сообщение о том, что обвиненный в убийстве Аветисянов срочный военнослужащий 102-ой российской военной базы Валерий Пермяков задержан, но не будет передан армянской стороне, вызвало в Гюмри волну протеста.
После сообщения о произошедшей на рассвете трагедии самым многолюдным местом стала территория вокруг дома номер 188 по улице Мясникяна. В течение двух дней в Гюмри проходили массовые митинги протеста. Манифестанты собрались даже перед военной базой, требуя передать Пермякова армянской стороне.
Звучали многочисленные вопросы, был выдвинут ряд весрий о мотивах убийства и совершившей его личности или лицах. Прошел год, однако ничего нового о совершенном жестоком преступлении общественность не узнала. Родственики Аветисянов недовольны как проведенным расследованием, так и начавшимся судебным процессом. Они намерены бойкотировать второе судебное заседание, которое назначено на 18 января.
Сестра убитой Асмик Аветисян Рита Аветисян не верит, что Пермяков является сатанистом. Родственники считают,  что проходящий на территории военной базы судебный процесс носит формальный характер. Они сомневаются в том, что по завершении процесса получат ответы на волнующие и вопросы. Родственники не верят, что Пермяков действовал один, не верят в обоснованную предварительным следствием версию о том, что он якобы проник на рассвете в дом Аветисянов с целью добыть деньги и гражданскую одежду.
Сегодня на гюмрийском кладбище “Ширак”, где похоронены Аветисяны, была отслужена панихида. Кроме родственников на панихиде присутствовали также представители местной и областной властей, депутаты Национального Собрания. На вопросы журналистов должностные лица отвечали сдержанно, отмечая, что хотят дождаться окончания судебного процесса.