65-ամյա կինը վերջին անգամ լողացել է 30 տարի առաջ
Մի ժամից ավելի թափառում եմ Հոռոմ գյուղի կիսասառած, ցեխաշաղախ նեղլիկ փողոցներում՝ փնտրելով Թամարին (Թամարա Դարբինյան): Մշակույթի տան մոտ հավաքված տղամարդիկ բացատրում են տան տեղը՝ հայտնելով, որ քիչ առաջ հենց այդ ուղղությամբ է գնացել: Հարեւան տներից մեկի բնակչուհին խորհուրդ է տալիս մենակ չգնալ Թամարի տուն: «Շներ կպահե, կարողա վրա տան,-զգուշացնում է,-ա~յ, էն տունը կտեսնի՞ս, օր դեմն ավտո կա կանգնած, գնա իրանց տուն, Կոլյա ձյաձյային ըսա, թող հետդ գա»:
Հետեւում եմ կնոջ խորհրդին: Իմ բախտից Կոլյա ձյաձյան տանն է: Անմիջապես հետաքրքրվում է. «Թամարին ընչի՞ գուզես տեսնիս, բարեկա՞մ ես»: Ասում եմ, որ լրագրող եմ: «Իյաա՜, ըդպես բան էլ կեղնի՞, ըդպես բան էլ կա՞, օր լրագրողը գա հետաքրքրվի Թամարով,-Կոլյա պապն անկեղծորեն զարմանում է,-կարո՞ղ է նկարեք, գցեք տելեվիզորին, մարդիկ տեսնին, թե ինչ զուլում կապրի մեր կողքի հետ: Այսինքն՝ ապրելը ո՞րն է, հըմի կերթանք կտեսնիք, թե օր տունն էղնի»:
Բակից դուրս ենք գալիս փողոց: Կոլյա պապը ցույց է տալիս դիմացի կիսաքանդ կառույցը: «Ըսիկ էլ Թամարի տունը, բայց ինքը դժվար թե էս ժամին ընդեղ էղնի»,-մտահոգվում է զրուցակիցս: Տարածքում պառկած, նստած ու պարզապես շրջող 5-6 շներից բաղկացած խումբը մեզ դիմավորում է թշնամաբար: Թամարը տանը չէ: Կոլյա պապը ձեռքերը թափահարելով քշում է շներին: Թաթը կոտրած խոշորամարմին շունն ալարում է հեռանալ ու պառկած տեղից մեկ-երկու անտարբեր հայացք նետելով մեզ վրա՝ ձգում է մարմինը ձմռան արեւի ժլատ ճառագայթների տակ:
«Ըսիկ խելոք շուն է, համ էլ ծեր է,-հետեւելով հայացքիս ուղղությանը՝ նկատում է Կոլյա պապը,-ինչքան անտեր ու տերովի շուն կա հավաքել է գլխին, հաց, ճաշ կուդա, ըսոնք էլ չեն էրթա դռնից, անցնող դառնողի վրա էլ կհաչան, վրա կուդան: Կըսենք, կնեղենանք, թե՝ Թամար, ըսպես չի էղնի, մարդ ռիսկ չի էնե փողոցով անցնի, մեզի կըսե՝ դուք էլ իմ դռնովս մի անցեք: Մե վախտմ էլ բերե փողոցը քարերով փակել էր, օր ավտո չանցնի, կըսե՝ շներիս կանհանգստացնեն: Անցած ամառ գյուղապետը թափառող շներին գյուլել տվեց, որոշ չափով քչացան»:
Ցածլիկ քարե պարսպի վրայից անցնում ենք Թամարի տան բակ: Օդում տարածված տհաճ ծխահոտն ուժեղանում է: Տան համար երբեւէ նախամուտք ծառայած հատվածը զուրկ է տանիքից ու դռնից: Հիմնական մուտքը եւս դուռ չունի: Վերեւից կախված լաթերը եւ մուտքի կեսը ծածկող մրակոլոլ մետաղական հարմարանքը ձմռան ցրտից պաշտպանվելու որոշակի իմիտացիա են ստեղծում: Կոլյա պապը միտք է հայտնում, թե Թամարին գուցե գյուղի գերեզմանատանը գտնեմ: «Հաճա՞խ է գնում»,-հարցնում եմ: «Եսիմ, երբ միտքը կընգնի, կերթա գերեզմաններ: Դե օր տունը չէ, հարեւանի դռները չէ, ուրեմն ընտեղ է»:
Լինում է, չէ՞, որ ակնարկիդ հերոսին գտնելու հույսով համաձայնվում ես գնալ ցանկացած վայր, ուր մատնացույց կանեն, այս դեպքում դա Հոռոմ գյուղի գերեզմանատունն էր: Ճանապարհին ընկերակցում եմ երկու կնոջ, որոնք գնում են հարազատների շիրիմներին այցելության: Խոսում ենք Թամարից: Կանանցից մեկն, ով ավելի տարիքով է, բավական դրական է արտահայտվում նրա մասին, ասում է, որ շատ խելացի է, ժամանակին նորմալ կրթություն է ստացել, դպրոցը գերազանց է ավարտել, հետո բժշկական ուսումնարանում է սովորել:
«Անշառ անձնավորություն է Թամարը, հեչ մարդու վնաս չի տա, բայց երեւի հոգեկանի հետ էն չէ, որովհետեւ արդեն քանի տարի է էդ կեղտի ու մրի մեջ կապրի, աղջիկ ջան: Կըսեն մոր մեռնելուց հետո է խանգարվել, հետո գյուղը կխոսան, օր երեխա է ունեցել, հերը որբանոց է հանձնել, ըդուրից է խելքը գցել: Բայց ընդհանուր առմամբ խաղաղ, անշառ կնիկ է, հեչ մարդու վնաս չի տա, հեչ մարդուց հեչ բան չի ուզե: Ամանըմ ճաշ կուդան հարեւանները, կեսն ինքը կուդե, կեսը կուդա շներին, կըսե իրանք էլ են աստծո ստեղծածը: Ուղղակի վատն էն է, օր ահավոր հակահիգիենիկ վիճակի մեջ է,-նշում է զրուցակիցս,-քուր, ախպեր ունի, գուկան, տեր կեղնին, ուտելիք, շոր կուդան, բայց օրըմ հետո էլի նույն վիճակն է»:
Թամարը գերեզմանատանը չէ, ձեռնունայն վերադառնում եմ արդեն ծանոթ տան մոտ: Հարեւանությամբ գտնվող տներից մեկից կրկին հետաքրքվում են իմ անձով: Ներկայանում եմ, հարցնում, թե տեղեկություն ունե՞ն՝ որտեղ կլինի իրենց հարեւանուհին: Ռուսերեն շեշտադրությամբ հայախոս կինը հրավիրում է տուն՝ ասելով, թե ամուսինը Թամարի հորեղբոր տղան է եւ կարող է պատասխանել ինձ հետաքրքրող հարցերին, մինչեւ փոքր տղան կփորձի գտնել իրենց այնքան գլխացավանք պատճառող ազգականուհուն:
Միքայել Դարբինյանն ասում է, որ հորեղբոր աղջիկն այդ վիճակում է դեռ խորհրդային տարիներից: Ծնողների մահից հետո տանն ապրել է եղբոր հետ: Թամարի հայրը առաջին կնոջից երեք եւ երկրորդ կնոջից վեց երեխա է ունեցել, բոլորն էլ շատ խելացի են եղել: Առաջին կնոջ զավակներից Ռազմիկ Դարբինյանն աշխատել է Բյուրականի աստղադիտարանում, համարվել Վիկտոր Համբարձումյանի «աջ ձեռքը»: Թամարը երկրորդ կնոջից է, նրա երկու քույրն ու երեք եղբայրները նույնպես փայլել են իրենց գիտելիքներով:
«Մոր մահից հետո Թամարն ու Նորոն ըսպես էղան, թե չէ մեջները գենետիկ խանգարում ունեցող չկա,-նկատում է զրուցակիցս,-հըմի օր հետը խոսաս Թամարի, քեզի շատ լավ կպատասխանե, շատ խելացի բաներ կըսե, բայց օր գուզես խորհուրդ տաս՝ չի լսե: Չի թողնի տունը լույս քաշեն, չի համաձայնվի, օր էդ շներն ըդեղից հեռեցնեն: Կսատկին՝ չի թաղե, կթողնի կհոտին, փոստերը կպահե, գանգերը կպահե, չես հասկնա՝ ինչի համար: Քանի անգամ ըսել եմ՝ լվացվի, վրա գլուխդ մաքրե, ես քեզի բերեմ տունս պահեմ, չի ուզե»:
Դրսից ձայներ են լսվում. Միքայելի կինը՝ Օլյան, հայտնում է, որ Թամարն եկել է, պարզվում է՝ հարեւանի տուն սուրճ խմելու էր գնացել: Դուրս եմ գալիս բակ: Թամարն ինձ տեսնելով ուրախանում է. «Վայ, ջանիդ մեռնիմ, ես ըդպես էլ գիտեի, օր դու ես, ընձի հենց ըսին, թե քեզի մե աղջիկմ կհարցնե, ես վռազ ըսի, օր էն օրվա լրագրողն է, հաստատ ինքն է եկել, թե չէ էլ ո՞վ բդի էղներ անծանոթ, օր ընձի հարցներ»:
Թամարի ուրախությունն անկեղծ է: Մրոտ դեմքի վրա շողացող աչքերի մեջ սեփական անձը կարեւորված տեսնելու ցանկություն եմ նկատում: Արտաքին տեսքի մեջ գրեթե փոփոխություն չկա: Նույն սեւաթույր ձեռքերն են, որ առաջին անգամ հեռվից տեսնելիս ինձ թվացել էր, թե ձեռնոցներ է կրում, նույն մրոտ, ծխահոտ հագուստը: Ձեռքին բռնած պոլիէթիլենե թափանցիկ պարկի մեջ նկատում եմ բաժակներ, ափսե, լավաշ եւ կերակրի մնացորդ: Թամարը, կռանալով պարկի մեջ, եղածը շուռ է տալիս գետնին՝ ուտելիքը հրելով իրեն շրջապատած շների կողմը: Հետո ձեռքով է անում, թե՝ արի տունս ցույց տամ:
Այն, ինչ Թամարը կոչում է տուն, ավելի շուտ աղբավայր է հիշեցնում: Կենտրոնում դրված մետաղական ցանցավոր մահճակալի վրա փալասներով լեցուն պարկ եմ նշմարում, որ հավանաբար ծառայում է բարձ տանտիրուհու համար: Բրդյա ներքնակի ու վերմակի փոխարեն ընդամենը մի հնամաշ կանացի վերարկու է գցած մահճակալին: Տան հաջորդ պատվավոր իրն առանց խողովակների վառարանն է, որի մեջ, զրուցակցիս ասելով, տաքանալու նպատակով վառում է ամեն ինչ՝ հին կոշիկ, պլաստիկե շշեր, անվադողի մնացորդ, աղբ: Երկրորդ մահճակալը Թամարին ծառայում է որպես պահարան: Մրապատ դատարակ կաթսան ցույց տալով՝ տանտիրուհին մի տեսակ նեղված տոնով նկատում է. «Մի երկու օր շուտ գայիր՝ մակարոնով փլավ կհյուրասիրեի»:
«Հարեւաններս երկու գլուխ լախանա (կաղամբ-հեղ.) են տվել, յանի բորշ բդի էփեմ, ըդպես մնացել է: Էս մրգերն էլ ըսպես սառան-փչացան, յանի ես ի՞նչ միրգ ուտող, ես մռու, կծու կուտեմ մենակ, միս էլ չեմ ուտե: Ըսիգ էլ քրոջս հին պալտոնն է, վրես կառնիմ քնելուց, տունն օր չեմ էղնի, շան ձագերը գուկան կմտնին տակն օր չմրսին,-Թամարը տեղավորվում է մահճակալի եզրին ու գրպանից հանում ծխախոտի տուփը,-մենակ «Պրիմա» կքաշեմ: Ես ֆիլտրով պապիլոս (ծխախոտ-հեղ.) չեմ սիրե»:
Թամարի պատմելով՝ ծխել սկսել է դպրոցական տարիքից: Մի փոքր դժվար է հավատալ այդ պատմությանը՝ հաշվի առնելով գյուղական միջավայրը, բայց դե կասկածներս չեմ հայտնում: Հարցնում եմ, թե ինչու՞ է մերժել տանը էլեկտրաէներգիա քաշելու առաջարկները:
«Ջանիդ մեռնիմ, ըսենք թե քաշին, լույսի փողն ո՞վ բդի տա, ես էլ թոշակ հլը չեմ ստանա: Համ էլ սաղ պատալոկը (առաստաղ-հեղ.) մուր է, հնարավոր չէ ըդքանը մաքրել, մյուս կողմից էլ ինչի՞ս է պետք լույսը՝ ո՛չ տելեվիզոր ունիմ, ո՛չ խալադելնիկ, ո՛չ էլ լվացքի մաշինա էղավ արդեն 15 տարի: Ես մոմ կսիրեմ»:
Ասում եմ, թե հարեւանները բողոքում են, որ գիշերները բարձր ձայնով երգում է: Թամարի աչքերը նեղանում են: «Ուղեղս գիշերը կմրսի, հենց կերգեմ՝ կտաքնամ, տաքնալու համար կերգեմ, ջանիդ մեռնիմ»,-ասում է ու ոչ դես, ոչ դեն՝ սկսում երգել:
Թամարն անկեղծանում է՝ կյանքում մի անգամ է սիրել: Տղան ուկրաինացի էր, անունը՝ Նիկոլայ, Ժիտոմիրի շրջանի Բերեզովսկ գյուղից: «Շատ թունդ սիրահարվել էի, բայց գաղտնի կպահեի: Էն ժամանակ 19 տարեկան էի, բայց ինքն ընձի հետ չնշանվավ, իրա ռուս ընգերն ընձի ըսավ, թե Կոլյան Ուկրաինա սիրած ունի, բայց ընձի էլ կսիրե ու հմի չիդե ում հետ նշանվի, ես էլ ըսի՝ բան չկա, թող էրկու կնիկ էնե, ես համաձայն եմ»: Թամարը մեկ տարի անց ամուսնանում է, միայն թե հայ երիտասարդի հետ, սակայն ամուսնությունը երկար չի տեւում՝ ընդամենը վեց ամիս:
«Սիրահարված չէի, ուղղակի հավանել էի, հերս ու մորքուրս էլ հոժար չէին, օր իրան առնեի, բայց ես նշանվա: Հարսնիքիս երկրորդ օրը քիչ էր մնացել փախնեի տուն գայի: Հինգ ամսական հղի էի, վերջնական հետ եկա հորս տուն, չորս ամիս հետո տղա երեխա ունեցա, քցի որբանոց, բայց հետո տվեցի մի շատ լավ կնգա Ռոզա անունով, երեխա չէր ունենա, տվեցի իրան»,- հանգիստ ձայնով պատմում է Թամարն ու, հանելով գլխարկը, փորձում թաղիքի վերածված մազախրձերը բաժանելով՝ ցույց տալ գլխի վրա «բախտի երեք գիծը»:
«Օր կըսեն, թե երեք բախտ կա գլխիդ, բդի երեք մարդ առնիս, սուտ բան է, ըդիկ ուժեղ հիշողության նշան է: Ոտքիս մատներն էլ են վեր ու վար, հավասար չեն, էդ էլ կըսեն, օր ֆիզիկապես ուժեղ մարդ ես: Ձեռքերս էլ են սիրուն, պրոստը հմի սեւ են, ոչ ծուռ են մատներս, ոչ՝ կարճ, օր լվացվիմ հո կերեւա՞ սիրունությունը»:
Չնայած ցուրտ եղանակին, Թամարն առանց տաք գուլպաների է: «Քրոջս պալտոյի թեւերն եմ կտրել, հագել, օր ոտքերս չմրսին, նասկի ունեի, մաշվավ, թափեցի: Սապոգներս էլ Երեւանի պիճիկ քուրս է բերել, բայց ինչի ճաքավ, չհասկցա, լակիրովնի էր, բդի օր երկար դիմանար»,-տարակուսում է Թամարը:
Հարցնում եմ, թե վերջին անգամ ե՞րբ է լողացել: «30 տարի առաջ, ջանիդ մեռնիմ, 1986թ.-ին, ախպերս եկավ, գլուխս խուզեց, տարավ Լեննական բաղնիք, բայց ես հեչ չէի ուզե էրթայի, ինչխոր իմանայի, օր բդի երկրաշարժ էղնի: Ախպորս ըսի՝ ընձի Լեննագան չտանիս, չեմ գա, շենքերի վրա մարդկանց սեւ պատկերներ կտեսնիմ»:
Ամիսներով սանրի երես չտեսած մազափնջերում ոջիլի գոյությունը զրուցակիցս բացառում է. «Մեր քահանան կըսե, թե անգամ ոջիլի համար մաքուր միջավայր է պետք, հըմի իմ գլխիս ուրա՞ մաքուր միջավայր, օր ոջիլ էլ էղնի,- Թամարն ի սրտե ծիծաղում է,-առաջ ամեն գարուն մկրատով կկարճցնեի, բայց էս երկու տարի է մերս երազիս գուկա, կըսե մազերդ մի կտրե, էլ չեմ կտրե»:
Թամարը թվարկում է ունեցած հիվանդությունների ցանկը՝ քաղցկեղ, պլեւրիտ, ճողվածք, քար երիկամներում, սակայն չի հիշում, որ հարբուխով հիվանդացած լինի: Ասում է, թե իր բուժումը անֆիլտր ծխախոտն ու կծու պղպեղն է, որ շատ է գործածում: Համագյուղացիների վերաբերմունքից Թամարը դժգոհ չէ, օգնում են՝ ուտելիք են տալիս, սուրճ են հյուրասիրում, Ամանորին ահագին միրգ էին տվել, չէր կերել՝ սառել, փչացել են: Այս ընթացքում միայն երեք անգամ թունավորումից է փրկվել: Ասում է, որ դա էլ իր զգուշավոր լինելու արդյունքում է եղել: «Գերեզմանները թաղումից հետո ուտելիք կթողնան, մեկը ստորություն էր էրել, սոկի շշով ժուկի (կոլորադյան բզեզ) դեղ էր դրել, քիչ էր մնացել թունավորվեի, մեռնեի, լավ է օր մենակ լեզուս թրջեցի՝ չխմեցի լրիվ»:
Հոռոմի համայնքապետից դժգոհ չէ, բայց չի հիշում, թե որեւէ օգնություն ցուցաբերած լինի իրեն: «Գյուղապետը չէ, չի օգնել, ես էլ ճիշտն ըսած չեմ դիմել: Գյուղապետի ախպերը խանութ ունի, դուռն օր նստած կեղնիմ, կտանի հաց, պապիրոս կառնի: Մեր հիմիկվա գյուղապետն օր նոր ընտրվել էր, էդ մի անգամն եմ իրա տան կողմերն երեւացել, մերը պանիր ու խնձոր է տվել ու էլ չեմ գնացել»,-ասում է Թամարը: Հարազատներից տարիներ շարունակ ուտելիքով ու հագուստով մշտապես օգնում են Հայրենյաց գյուղում ապրող եղբայրն ու Երեւանում բնակվող կրտսեր քույրը:
«Էս վերջերս ախպերս էլ չի օգնե, իմացել է, օր տունը պիտի կտակեմ փոքր քրոջս վրա, կըսե՝ թող Գոհարն էլ քեզի նայե»: Տան անկյունում թափված շշերն ու կաթսաները ցույց տալով՝ բացատրում է. «էս էլ իմ կուխնիս (խոհանոց) է, աման-չամանը, շշերը սաղ թարս կդնեմ, օր մեջը կենդանի չընկնի սատկի, իրանք էլ են Աստծո ստեղծածը: Վառածս ժեխն էլ հողի վրա չեմ լցնե, տան մե անկյունը դեզ եմ էրել, հողը չի կարելի կեղտոտել: Չեմ կռնա կրե թափե ուրիշ տեղ, ըդպես տան մե անկյունը լցել եմ մուրն ու մոխիրը»:
Օրը մոտենում է մայրամուտին եւ ես շտապում եմ հրաժեշտ տալ Թամարին: «Հա, ճիշտ կենես, գնա, մարդ չբդի մթանը դուրսը մնա: Իմ Խաչո պապը կսեր՝ արեւը մեր մտավ, թե տղամարդ, թե կնիգմարդ պիտի շտապե հարկի տակ, մթանը գող ու բոզերն են ելնում, մթանը հազար ու մի հարամի կա, շուն ու շնգյալ կա: Ես էլ հլը մութը լրիվ չընգած՝ անպայման տուն գուկամ,- Թամարը ձեռքով հեռու է քշում շներին,- բայց էս ինչքան էլ խոսացի: Ես ծանոթների հետ էսքան զրույցի չեմ բռնվի, ուր մնաց թե անծանոթի: Աստղդ հաստատ բռնել է մոտս, ջանիդ մեռնիմ, ըդուր համար էլ ըսքան խոսացի»:
Հ.Գ- Շիրակի մարզի Հոռոմ համայնքի ղեկավար Աշոտ Պասկեւիչյանը հեռախոսազրույցի ժամանակ փոխանցեց, որ գյուղի բնակչուհի Թամարա Դարբինյանի խնդիրը նոր չէ ի հայտ եկել: Իրենք փորձեր արել են կնոջ կյանքը բարելավելու, սակայն հանդիպել են համառ դիմադրության: «Գումար չի վերցնում, սովորաբար ուտելիք են գնում տալիս: Անցած տարի թոշակավորվել է: Մի երեք տարի առաջ փորձեցինք հիվանդանոց տանել հետազոտման՝ փախավ, չեկավ: Ասում ենք՝ լողացի, լվացվի, հրաժարվում է, թե՝ կհիվանդանամ, եթե լողանամ: Ընդհանրապես ցանկություն չունի, որ պայմանները բարելավենք, թե չէ էդ մի 10 օրվա գործ է լույս քաշելը, դուռ-լուսամուտ դնելը: Քույր ու եղբայր ունի, որ շուտ-շուտ գալիս են, ուտելիք ու հագուստ են բերում: Մենք ամաչում ենք, որ համայնքում նման բնակիչ ունենք, բայց ոչ մի բան բռնի կերպով չենք կարող անել»,-փոխանցեց համայնքապետը:

Tamar Sings to Get Warm: 65-Year-Old Woman Hasn’t Bathed In 30 Years
For more than one hour, I've been roaming the partly frozen, muddy narrow streets of the village of Horom, trying to find Tamar (Tamara Darbinyan).
A group of men outside the cultural center describe the location of her house, saying she went in that direction a little while ago. A resident from one of the neighboring houses advises me not to go to Tamar's house alone. "She keeps dogs, they might attack," she warns. "Do you see that house with the car parked in front? Go there, and tell Uncle Kolya to go with you."
I follow the woman's advice. As luck would have it, Uncle Kolya is at home. Immediately he takes an interest: "Why do you want to see Tamar? Are you a relative?" I say, I'm a journalist. "Wow, that happens? A journalist taking an interest in Tamar?" Uncle Kolya is genuinely surprised. "Are you going to film [her]? Show it on television, so people can see what a calamity lives next to us. But can it even be called 'living? We'll go and see if she's home."
We come out onto the street. Kolya shows me the tumbledown building across the street. "This is Tamar's house, but it's unlikely that she's there now," he says. The pack of 5–6 dogs lying, sitting, or simply circling the area greets us with hostility. Tamar's not home. Kolya shoos the dogs away. A big dog with a broken paw refuses to leave, throwing us a couple of indifferent glances and stretching his body to catch the rays of the winter sun.
"This one is a smart dog; plus, he's old," remarks Kolya. "She's gathered all the abandoned dogs, gives them food. They won't move from the door; they'll bark, jump on passers-by. We say, Tamar, you can't do this. A person won't risk walking on the street. She tells us, so don't walk in front of my door. Once, she blocked the street with rocks, for cars not to pass. She says they disturb my dogs. Last summer, the village mayor shot stray dogs; their number dropped somewhat."
We step over a low stone wall and enter Tamar's yard. The unpleasant smell of smoke becomes stronger. The area that once served as a foyer for the house is missing a roof and a door. The main entrance is also missing a door. The rags hanging from above and the ash covered metal attachment partly covering the entrance create some impression of protection from the cold. Kolya says perhaps I might find Tamar at the village cemetery. "Does she go there often?" I ask. "Don't know. When it crosses her mind, she goes to the cemeteries. Since she's not home and she's not at her neighbors', she's probably there."
On the way to the cemetery I befriend two women who are going to visit their relatives' graves. We speak of Tamar. The older of the two speaks quite favorably about her, saying she is quite smart, had a normal education at one time, graduated with honors, and attended medical school.
"Tamar's an inoffensive person. She won't harm a soul, but probably something's up with her mental state, because for a few years now she's been living in that filth, dear girl. They say she lost it after her mother's death. The villagers say she had a child and gave it up to the orphanage; that's how she lost her mind. But overall, she's a peaceful, inoffensive woman. She wouldn't harm anyone, won't ask for anything from anyone. Neighbors give her a plate of food: she eats half and gives the other half to the dogs. She says they too are god's creations. It's just that the bad thing is that she's in a terribly unhygienic state," she says. "She has a sister, brother; they come, watch over her; give her food and clothing, but the next day it's the same situation."
Tamar wasn't at the cemetery, and I return empty-handed to the now familiar house. One of the neighboring households again takes an interest in me. I introduce myself and ask where their neighbor might be. The woman, speaking Armenian with a Russian accent, invites me inside, saying her husband is Tamar's cousin and can answer my questions until her youngest son locates their troublesome relative.
Mikael Darbinyan says his cousin has been this way since the Soviet period. After her parents' death, she lived in the house with her brother. Tamar's father had three children from his first wife and six from his second wife, and all have turned out quite smart. One of the children from the first wife, Razmik Darbinyan, worked at the Byurakan Observatory and was considered Viktor Hambardzumyan's "right hand." Tamar is from the second wife: her two sisters and three brothers likewise shone with their knowledge.
"After her mother's death, Tamar and Noro turned out like this; otherwise, there isn't anyone with a genetic disorder among them," he remarks. "Now if you talk to Tamar, she'll respond very well, she'll say very smart things. But if you perhaps give her advice, she won't listen. She won't permit lights to be installed in her home; she won't agree to remove the dogs from there. They'll die, and she won't bury them. She'll let them rot, keep the skulls, and you don't know why. I've told her several times, take a shower, wash your hair, I'll bring you to my house and you can stay, [but] she doesn't want."
Noises are heard outside. Mikael's wife, Olya, says that Tamar has come. Turns out she had gone to the neighbor's house for coffee. I go out to the yard. Seeing me, Tamar rejoices. "Wow, dear girl, I knew it was you. As soon as they told me that some girl is asking after you, I quickly said, it's that journalist from the other day, surely she's come; otherwise, what stranger is going to be asking about me?"
Tamar's joy is genuine. In her radiant eyes on her grimy face, I notice her desire for attention. There's almost no change in her external appearance. It's the same raven black hands that when I saw the first time from a distance seemed to me she was wearing gloves; the same grimy, cigarette-smelling clothing. In the clear plastic bag in her hand, I see cups, a plate, lavash [Armenian flatbread], and food leftovers. Tamar, bending over the bag, empties it on the ground, pushing the food toward the dogs surrounding her. Then she gestures, come, let me show you my house.
That, which Tamar calls a house, resembles a garbage dump more than anything else. On the latticed metal bed in the center of the room, I glimpse a bag full of rags, which most likely serves as her pillow. Instead of a wool mattress and blanket, there's only a threadbare woman's coat thrown on the bed. The other notable item in the house is a heater, without pipes, in which she burns everything to stay warm - old shoes, plastic bottles, tire scraps, garbage. The second bed serves as a cabinet. Showing the grimy empty pot, Tamar, in a somewhat embarrassed tone, says, "If you came two days earlier, I would've offered you macaroni pilaf."
"My neighbors gave me two heads of cabbage, supposedly I was to make borscht, but I haven't touched them. This fruit too froze and rotted like that. Do I look like I eat fruit? I only eat spicy [foods] — I don't eat meat either. And this here is my sister's old coat. I throw it over me when I sleep. When I'm not home, the puppies come and go under it to stay warm." Tamar sits at the edge of the bed and removes a pack of tobacco from her pocket. "I only smoke Prima. I don't like filters."
Tamar says she began smoking while she was a school-age child. It's a little difficult to believe this story considering village life, but I don't express my doubts. I ask why she refused offers to install electricity in her house.
"Dear girl, if they install it, who's going to pay the bill? I haven't received my monthly pension check yet. Plus, the entire ceiling is covered in soot. It's not possible to clean it all up. And why do I need electricity? I have neither a TV nor a fridge nor a washing machine, for 15 years already. I like candles."
I say the neighbors complain that she sings loudly at night. Tamar narrows her eyes. "My brain gets cold at night. As soon as I sing, I become warm. I sing to get warm, dear girl," she says and begins to sing.
Tamar becomes genuine. She loved once in her life. The boy was Ukrainian; his name, Nikolai, from the village of Berezovsk in the Zhitomir region. "I had fallen madly in love, but I would keep it a secret. I was 19 years old at the time, but he didn't get engaged to me. His Russian friend told me that Kolya has a Ukrainian sweetheart, but he loves me too and now he doesn't know with whom to get engaged. I said, no problem, let him take two wives, I agree." Tamar marries a year later, but to a young Armenian man. But the marriage doesn't last long — just six months.
"I wasn't in love, I just liked him and my father and aunt didn't agree to my choosing him, but I got engaged. The day after the wedding, I almost ran away, came [back] home. At five months' pregnant, I ultimately returned to my father's house. Four months later, I had a boy. I took him to the orphanage, but then I gave him to a very good woman named Rosa. She couldn't have kids, [so] I gave him to her," says Tamar calmly, and removing her hat, and parting her felt-like hair, tries to show the "three lines of fate" on her head.
"When they say, you have three fates on your head so you have to take three men, it's a lie — it's a sign of a good memory. My toes too are up and down, they're not equal. That too, they say that you're a physically strong person. My hands too are pretty; it's just that they're black now. My fingers are neither crooked nor short. If I bathe, will my beauty show?"
Despite the cold weather, Tamar is without warm socks. "I cut the arms off my sister's coat, put them on so my legs don't get cold. I had socks, [but] they wore out and I threw them away. My boots too were given to me by my younger sister from Yerevan, but why they cracked, I don't know. They were lacquered; they were supposed to last long," said Tamar, puzzled.
I ask when she last took a shower. "30 years ago, dear girl, in 1986. My brother came, shaved my head, took me to a bathhouse in Leninakan [present-day Gyumri], but I wouldn't want to go at all, if I knew that an earthquake was going to happen. I told my brother, don't take me to Leninakan, I won't go. I see people's black silhouettes on the buildings."
My interviewee excludes the possibility of lice in her clumps of hair, which hasn't seen a comb in months. "Our priest says that a clean environment is needed even for lice. Now where is there a clean environment on my head for there to be lice?" Tamar laughs heartily. "I used to cut it every spring with scissors, but these past two years, my mother has appeared in my dreams, tells me, don't cut your hair, [so] I no longer cut it."
Tamar enumerates the list of illnesses she has: cancer, pleurisy, hernia, kidney stones. But she doesn't remember ever catching a cold. She says her treatment is unfiltered cigarettes and hot pepper, which she uses a lot. She's not displeased by the attitude of her fellow villagers. They help her: give her food, offer her coffee. On New Year's Eve, they gave her lots of fruit. She hadn't eaten it: it froze and rotted. Three times alone she was saved from poisoning. She says that too happened as a result of her being careful. "After the burial at cemeteries, they leave food. Someone had been wicked and had put bug repellent in a juice bottle. I was almost poisoned, I almost died. It's good that I only wet my tongue and didn't drink the whole thing."
She's not unhappy with the village mayor, but she doesn't recall him ever helping her. "The mayor? No, he hasn't helped, but I too haven't asked. The mayor's brother has a store. If I sit on his stoop, he'll bring me bread, tobacco. Our current village mayor, when he was first elected, that was the only time I appeared near his house. His mother gave me cheese and an apple, and I haven't been back," says Tamar. Her brother living in the village of Hayrenyats and her younger sister living in Yerevan have been helping her with food and clothing for years.
"Recently, my brother stopped helping. He found out that I'm going to bequeath the house to my younger sister. He says, well then let Gohar take care of you." Showing the bottles and pots thrown in the corner, she explains, "And this is my kitchen. I put the plates, bottles, everything upside down so no animals fall inside and die. They too are god's creations. And I don't pour the trash that I burn on the ground: I've made a heap in a corner of the house — we cannot pollute the soil. I can't carry [the heap] somewhere else, and so I've poured the soot and ashes in a corner of the house."
The day is coming to an end and I'm rushing to say goodbye to Tamar. "Yes, you're doing the right thing, go, a person shouldn't be outside when it gets dark. My Grandpa Khacho used to say, when the sun goes down, both men and women should rush home. Thieves and hookers go out at night. There are thousands of evil things in the dark — dogs and jackals. I too, when it's not yet completely dark, definitely go home."
Tamar shoos the dogs. "But I talked so much. I don't get caught up in conversation as much with my acquaintances as much as with strangers. Our stars have surely aligned, dear girl, that's why I talked so much."
P.S. Village mayor Ashot Paskevichyan, in phone conversation, said the issue with Tamar Darbinyan goes back a ways. They made attempts to improve the woman's life, but they were met with stubborn resistance. "She doesn't accept money. Usually they go and take food. Last year, she became a pensioner. About three years ago, we tried to take her to a hospital to be examined. She fled, didn't come. We say, take a shower, wash [yourself]; she refuses, [saying] I'll get sick if I take a shower. She has no desire for us to improve her conditions; otherwise, it's about 10 days' work, installing electricity, a door, windows. She has a sister and brother who come often, bring clothing and food. We're embarrassed to have such a resident in our community, but we can't do anything forcefully," he said.