Մարդու իրավունքների վիճակը Հայաստանում. համակարգային խնդիրները հին և նոր սահմանադրությունների լույսի ներքո
Ավետիք Իշխանյան
Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ
ՄԱՀՀԻ գործընկեր փորձագետ
Մարդու իրավունքների (ՄԻ) վիճակին գնահատական տալուց առաջ նախ պետք է գնահատական տալ Հայաստանի քաղաքական համակարգին, որն էլ հենց որոշիչ է այդ ոլորտում առկա վիճակի համար:
Եթե զրուցենք Հայաստանի արմատական ընդդիմության և քաղաքացիական ակտիվիստների հետ, ապա նրանք համոզված կհայտարարեն, որ Հայաստանում հաստատված է բռնապետական համակարգ: Այդպիսի գնահատականի հետ դժվար է համաձայնվել, քանի որ Հայաստանում առկա են որոշ ազատություններ, մասնավորապես` միավորումների ազատությունը, որոշակի սահմանափակումներով խաղաղ հավաքների, խոսքի ազատությունը:
Արդյո՞ք սրանից հետևում է, որ Հայաստանը ժողովրդավարական կամ դեպի ժողովրդավարություն ձգտող երկիր է, որտեղ պաշտպանված են մարդու իրավունքները, ինչպես պնդում են իշխանական ուժերը: Այս գնահատականը նույնպես որևէ քննություն չի բռնում: Այսպես, որևէ երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխավորվածությունը պայմանավորված է երկու կարևոր բաղադրիչների ապահովվածությամբ՝ ուղղակի ժողովրդավարությամբ և օրենքի գերակայությամբ (իրավական պետություն):
ՀԻՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հայաստանում առաջին  բաղադրիչը բացակայում է: Անկախություն ստանալուց հետո Հայաստանում անց են կացվել 5 խորհրդարանական և 5 նախագահական ընտրություններ, որոնցից ոչ մեկը չի համապատասխանել միջազգային չափանիշներին: Եթե 90–ական թվականներին ընտրությունները կեղծվում էին ամենակոպիտ մեթոդներով՝ բռնություններով, քվեատուփերի լցոնումներով, արձանագրությունները փոխելով, ապա վերջին ընտրությունների ժամանակ կիրառվում են ավելի կատարելագործված տեխնոլոգիաներ՝ ընտրակաշառք, վարչական ռեսուրսներ, ուռճացված ցուցակներ և տարբեր հասցեներում հաշվառված անհայտ անձինք:
Արդյունքում դեռևս ընտրությունների միջոցով Հայաստանում իշխանափոխություն չի եղել, և հանրության կողմից առկա է համատարած անվստահություն ընտրական գործընթացների նկատմամբ:
Փորձենք գնահատական տալ երկրորդ բաղադրիչին՝ օրենքի գերակայությանը, կամ ավելի պարզ` դատաիրավական համակարգի անկախությանը: Հայաստանը ձևական առումով համարվում է կիսանախագահական պետություն, սակայն իրականում ՀՀ նախագահն օժտված է մեծ լիազորություններով:
ՀՀ՝ այլևս նախկին Սահմանադրության 49-րդ հոդվածը սահմանում էր. «Հանրապետության Նախագահը պետության գլուխն է: Հանրապետության Նախագահը հետևում է Սահմանադրության պահպանմանը, ապահովում է օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բնականոն գործունեությունը»:
ՀՀ նախագահը ոչ միայն նշանակում էր վարչապետին և վերջինիս առաջարկությամբ բոլոր նախարարներին, այլև ՀՀ պաշտպանության նախարարի ու նրա տեղակալների, Ոստիկանության, Ազգային անվտանգության ծառայության, քննչական կոմիտեի, հատուկ քննչական կոմիտեի պետերի և տեղակալների ուղիղ նշանակումներ էր անում, գլխավոր դատախազը նրա թեկնածուն էր, Արդարադատության խորհրդի կողմից առաջադրված դատավորների թեկնածուներից նշանակում էր իր նախընտրածներին:
Այսպիսի համակարգը դե յուրե հաստատում է, որ Հայաստանում բացակայում է իշխանությունների տարանջատման սկզբունքը, և հանրության միակ հույսն իր իրավունքների պաշտպանության համար կարող է լինել ՀՀ նախագահի մարդկային հատկությունները՝ անձնական, ընտանեկան, ընկերական, կուսակցական կամ այլ  շահերի բացարձակ բացակայությունը, ինչպես նաև` ուժեղ, միաժամանակ բարի և արդարամիտ բնավորությունը:
Կարծում ենք` այսպիսի հատկանիշներով անձնավորություն լինում է միայն առասպելներում՝ հպատակների երազանքներին հագուրդ տալու համար: Գուցե ընդդիմախոսները կհակաճառեն` ասելով, որ երեք նախագահների հարցով Հայաստանի բախտը չի բերել:
Մարդու իրավունքները պետության և մարդու միջև ուղղահայաց հարաբերություններն են, այսինքն մարդու նկատմամբ կատարված հանցագործությունը պետական որևէ պաշտոնյայի կողմից համարվում է մարդու իրավունքների խախտում: Այսպես, իշխանության ո՞ր թևն  է  որպես կանոն խախտում մարդու իրավունքները: Պատասխան՝ գործադիր, հատկապես ոստիկանություն, դատախազություն, Արդադատության նախարարություն, Պաշտպանության նախարարություն, մարզպետարաններ և այլն:
Ո՞ր թևը պետք է վերականգնի խախտված իրավունքները՝ դատական: Հայաստանի պարագայում այդ բոլոր պետական մարմինները գտնվում են մեկ կաթսայում՝ զրկված ինքնուրույնությունից, նույն անձի կողմից նշանակված` կատարելով վերջինիս հրահանգները:
Եվ արդյո՞ք սահմանադրորեն ամրագրված պետության գլուխը՝ նախագահը, կարող է իր յուրայիններից մեկին որևէ զանցանքի կամ հանցանքի համար պատժել, ավելի ճիշտ` հանձնարարել պատժել իրեն ենթակա և նույնպես յուրային պաշտոնյային, մանավանդ, եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ հենց այդ պաշտոնյաներն են, հատկապես ուժայինները, իշխանության հիմնական հենարանը:
Համենայն դեպս, անկախ Հայաստանի արդեն շուրջ 25 տարիների պատմության ընթացքում դեռևս այդպիսի նախադեպ հայտնի չէ, հակառակ օրինակները բազմաթիվ են:
Այս պայմաններում ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, որ Հայաստանում մարդը պաշտպանված է ոչ թե օրենքով, այլ իր պաշտոնական դիրքով և ֆինանսական միջոցներով, որոնք հիմնականում համընկնում են, քանի որ պատգամավորների և նախարարների մեծ մասը նաև խոշոր գործարարներ են: Այս իրավիճակն ստեղծել է անպատժելիության մթնոլորտ կամ ընտրովի արդարադատություն:
Հայաստանի տարբեր տրամաչափի պաշտոնյաներ կամ նրանց որդիները, հարազատները պարբերաբար հայտնվում են զանազան քրեական սկանդալներում և որպես կանոն չեն պատժվում կամ պատիժը ձևական բնույթ է կրում: Պատճառը նաև իշխանության և բիզնեսի սերտաճումն է, ինչպես նաև՝ ոտնձգությունները ուղղակի ժողովրդավարության՝ ընտրութունների հանդեպ, որոնք պարբերաբար կեղծվում են:  Իշխանությունը Հայաստանում միայն իշխանություն չէ. այն ունեցվածք է, բիզնես, և այն ամեն գնով պահելը կամ վերջինիս մաս դառնալը նշանակում  է պահպանել ունեցվածքը նաև անօրինական միջոցներով: Խաղի կանոններն են այդպիսին:
Այսպիսով, իշխանության տարանջատման բացակայության պայմաններում Հայաստանում  մարդու իրավունքների խախտումները կրում են համակարգային  բնույթ:
Սակայն առօրյա կյանքում Հայաստանի քաղաքացիները հիմնականում անտարբերություն են  դրսևորում մարդու իրավունքների խախտումների նկատմամբ, եթե դրանք չեն առնչվում անձամբ իրենց կամ չեն կրում զանգվածային բնույթ, որոնք, որպես կանոն, համընկնում են հատկապես նախագահական ընտրությունների և հետընտրական շրջանի հետ: Այդ ժամանակահատվածում ընտրակեղծիքներն ուղեկցվում են բռնություններով, սահմանափակվում են խաղաղ հավաքների, միավորումների, ազատ արտահայտվելու  ազատությունը, ունենում ենք  քաղբանտարկյալներ, իսկ 2008թ.` նաև 10 զոհ, որոնց մահվան համար պատասխանատուները դեռևս չեն հայտնաբերվել և պատժվել[1]:
Փորձենք գնահատական տալ, թե Հայաստանում որ հիմնարար իրավունքներն են հատկապես խախտվում:
Ինչպես արդեն նշեցինք, Հայաստանում չի գործում հիմնական քաղաքական` ընտրելու և ընտրվելու իրավունքը: Հաջորդը արդար դատավարության իրավունքն է, որի ոչ ուղղակի ապացույցներից են արդարացման չնչին՝ շուրջ 2 տոկոս կազմող վճիռներն ու քննիչների կողմից խափանման միջոց որպես կալանք ընտրելու միջնորդությունների` դատարանների կողմից համատարած բավարարումները: Որպես փաստարկներ կարելի է ներկայացնել նաև դատարանների մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցը, ինչպես նաև հատվածներ՝ ԵԽ Մարդու իրավունքների  հանձնակատար  Նիլս Մույժնիեկսի վերջին զեկույցից[2]:
Կարծում ենք` Հայաստանում մարդու իրավունքների գուցե ամենալուրջ խնդիրը մարդու բացարձակ իրավունքի՝ վատ վերաբերմունքից և խոշտանգումներից զերծ մնալու խախտումների պրակտիկան է: Միայն ԵԽ խոշտանգումների կոմիտեի 2002-2013թթ. զեկույցներում պարբերաբար կրկնվող խոշտանգումների փաստերը բավական են դա ապացուցելու համար[3]: Չնայած և՛ իրավապաշտպանների, և՛ փաստաբանների բազմաթիվ բողոքներին` դեռևս ոչ մի պաշտոնյա խոշտանգումների համար չի պատժվել: Լուրջ խնդիր է նաև խտրական վերաբերմունքի դրսևորումները կրոնական առանձին խմբերի և սեռական փոքրամասնությունների նկատմամբ, որը ոչ միայն իշխանության, այլև հասարակության կարծրատիպային մտածողության հետևանք է[4]:
Մարդու իրավունքների մասին զեկույցներում որպես կանոն ներկայացվում են  հիմնարար իրավունքները` հաճախ անտեսելով սոցիալ-տնտեսականը: Այս բնագավառում իրավիճակն առավել քան աղետալի է: Սոցիալապես անապահովները գործնականում զրկված են առողջապահական տարրական օգնությունից: Չեն պահպանվում նաև աշխատանքային իրավունքները: Գործատուի և աշխատողի միջև աշխատանքային հարաբերությունները հաճախ կարելի է բնորոշել ստրկական: Աշխատողները հաճախ չունեն պայմանագրեր, աշխատում են չնորմավորված գրաֆիկով, առանց հանգստյան օրերի, արձակուրդի[5]: Այս բնագավառում պետության վերահսկողությունը շատ թույլ է, եթե չասենք բացակայում է:
Կարծում ենք` պատճառը վերը նշված իշխանության և բիզնեսի սերտաճումն է, քանի որ գործարարը շահագրգռված է առավելագույն շահույթ ստանալ, իսկ որպես իշխանություն ինքն իր նկատմամբ հսկողություն չի իրականացնի: Եթե հաշվի առնենք նաև այն հանգամանքը, որ Հայաստանի թե՛ իշխանական, թե՛ ընդդիմադիր ազդեցիկ քաղաքական ուժերից ոչ մեկը ձախ, սոցիալիստական գաղափարների կրող չէ, չկան նաև իրապես անկախ և ագրեսիվ արհմիություններ, ապա պատկերը ամբողջական կլինի:
Չի կարելի առանձնացնել մարդու հիմնարար և սոցիալ-տնտեսական իրավունքները: Կարծում ենք, որ հիմնարար իրավունքների պաշտպանությունը լոկոմոտիվի դեր կկատարեր սոցիալական իրավունքների պաշտպանության համար: Մասնավորապես, անկախ դատական իշխանությունը կապահովեր ոչ միայն հիմնարար իրավունքների իրացումը, այլև ազատ տնտեսական մրցակցությունը, որն էլ իր հերթին կհանգեցներ տնտեսական զարգացման և սոցիալական իրավունքների բարելավման:
Ընդհանրացնելով արձանագրենք, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնական երաշխիքը իշխանությունների տարանջատումն է, այն է՝ անկախ դատական իշխանության առկայությունը: Արդյո՞ք վերջին քսան տարիների ընթացքում հասարակության կողմից ձևավորվել է համակարգային փոփոխությունների, այդ թվում` դատական համակարգի անկախության պահանջ: Համենայն դեպս, Հայաստանի ազդեցիկ կուսակցությունների մեծ մասն իր ծրագրերում նման խնդիր չի բարձրացրել:
ՆՈՐ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ՀԱՆՐԱՔՎԵ
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր պաշտոնավարման երկրորդ շրջանի` 2013թ. առաջին իսկ տարում շատերի համար անսպասելիորեն նախաձեռնեց սահմանադրական փոփոխությունների գործընթաց` ձևավորելով մասնագիտական հանձնաժողով, որն էլ 2014թ. հանրությանը ներկայացրեց սահմանադրական նոր հայեցակարգ՝ անցում խորհրդարանական կառավարման համակարգին: Արդ, ո՞րն էր սույն նախաձեռնության շարժառիթը, եթե նկատի ունենանք, որ, որպես կանոն, իշխող դասը, եթե ներքևից ճնշում չկա, կամովին չի սահմանափակում  իր իշխանությունը:
Հարկ է նշել, որ ունենալով փաստացի անսահմանափակ լիազորություններ` ՀՀ նախագահը սահմանափակումներ ունի ժամանակային առումով. ՀՀ՝ այլևս նախկին Սահմանադրության 50 հոդվածի համաձայն «նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ ընտրվել Հանրապետության Նախագահի պաշտոնում»:
Այսպիսով, երկու ժամկետ պաշտոնավարելուց հետո նախագահն անցնում է «վաստակած հանգստի»` կորցնելով իշխանական ողջ լծակները: Կարծում ենք` սա էր սահմանադրական փոփոխությունների թերևս միակ շարժառիթը, քանի որ խորհրդարանական կառավարման պայմաններում ժամկետային արգելք չի նախատեսվում, և տեսականորեն նույն քաղաքական ուժն անսահմանափակ ժամանակով կարող է լինել իշխանության ղեկին, իսկ նրա առաջնորդը լինել վարչապետ:
Իդեպ, նման դիտարկում էր կատարել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական առաքելություն իրականացնող պատվիրակությունը. «ՀՀ սահմանադրական փոփոխությունների հիմքում նախագահական համակարգից խորհրդարանական համակարգի անցումն էր, ինչը բազմաթիվ քաղաքացիների կողմից ընկալվում էր որպես գործող նախագահի` պաշտոնավարության երկրորդ փուլի ավարտից հետո իշխանությունը պահպանելու հնարավորություն»[6]:
Արդյո՞ք սահմանադրական փոփոխություններով երաշխավորվում են Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացումներն ու իշխանությունների տարանջատումը:
Ըստ առաջարկվող փոփոխությունների 89-րդ հոդվածի` ընտրությունների արդյունքում նախատեսվում է պարտադիր, կայուն մեծամասնության ձևավորումը: Ընդ որում, եթե այն չի ձևավորվում ընտրության արդյունքում, ապա անց է կացվում ընտրության երկրորդ փուլ: Հաշվի առնելով Հայաստանում «ընտրական տխուր ավանդույթները»` կարելի է պատկերացնել, թե իշխող Հանրապետական կուսակցությունն ինչպիսի մեթոդներով կապահովի անհրաժեշտ կայուն մեծամասնություն:
Ինչ վերաբերվում է իշխանության այլ մարմինների ձևավորմանը (դատական բարձրագույն խորհրդի 5  անդամներ, Գլխավոր դատախազ, Հատուկ քննչական կոմիտեի պետ, Մարդու իրավունքների պաշտպան, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով, Վճռաբեկ դատարանի դատավորներ), ապա նրանք նշանակվում են խորհրդարանի ձայների 3/5-ով: Եթե հաշվի առնենք, որ 3/5-ը կազմում է 60%, իսկ 89-րդ հոդվածով նախատեսված կայուն մեծամասնությունը, ամենայն հավանականությամբ, նույնպես կկազմի շուրջ 60%, ապա իրականում կունենանք ոչ թե դասական խորհրդարանական կառավարման, այլ մեկ կուսակցության կողմից  կառավարման համակարգ, այս անգամ էլ դատաիրավական համակարգի կախվածություն կուսակցությունից:
Ինչևէ, 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցավ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվե:
Ըստ դիտորդների արձանագրած տվյալների` հանրաքվեն անցել է կոպիտ խախտումներով: Դիտորդության ժամանակ արձանագրվել են ընտրակաշառքի, այլ անձի փոխարեն և կրկնակի քվեարկության բազմաթիվ դեպքեր, համատարած լցոնումներ և լցոնման փորձեր, կեղծ լրացուցիչ ցուցակներով ընտրողներ, ճնշումներ, սպառնալիքներ դիտորդների, վստահված անձանց, լրագրողների նկատմամբ, դիտորդների աշխատանքների խոչընդոտում, քվեարկության մասնակիցների և քվեաթերթիկներ ստացողների թվերի անհամապատասխանություններ, քվեաթերթիկների վերահաշվարկներ, որոնց ընթացքում շատ տեղամասերում արձանագրվել են էլեկտրաէներգիայի “հովհարային” անջատումներ և փոխվել են քվեարկության արդյունքները (վերահաշվարկները կատարվել են այն տեղամասերում, որտեղ նախնական արդյունքներով շատ է եղել «Ոչ» քվեարկված քվեաթերթիկների թիվը, վերահաշվարկի արդյունքում ավելացել է «Այո» քվեարկված քվեաթերթիկների թիվը), քվեարկության գաղտնիության բացահայտումներ, քվեարկության սենյակներում կողմնակի անձանց ներկայություն, տաքսիներով, երթուղային և այլ անձնական մեքենաներով պարբերաբար մարդկանց տեղափոխում տեղամասեր և այլ խախտումներ[7]:
ՎԵՐՋԱԲԱՆԻ ՓՈԽԱՐԵՆ
Ինչպիսի՞ն է եղել անցած շուրջ 25 տարիների ընթացքում մարդու իրավունքների վիճակի զարգացման դինամիկան անկախ Հայաստանում, և ի՞նչ մարտահրավերներ են մեզ սպասվում:
Պայմանականորեն այն կարելի է բաժանել երկու շրջանի՝ 1990, 1991-2001թթ.  և  2001թ-ից հետո: Անկախություն ստանալուց հետո Հայաստանի իշխանությունը հռչակեց իր հավատարմությունը ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների արժեքների նկատմամբ: Հայաստանն անդամակցեց ՄԱԿ-ին, ԵԱՀԿ-ին, վավերացրեց մարդու իրավունքներին վերաբերվող կոնվենցիաները, սակայն իշխանություն պահելու գայթակղությունն այդ ամենը թողեց հռչակագրային մակարդակում:
Ժողովրդավարության առաջին քննությունը 1995թ. խորհրդարանական ընտրություններն էին: Հայաստանի իշխանությունն այն չհանձնեց, և դրվեց ընտրությունների կեղծման արատավոր ավանդույթի սկիզբը: Նույն թվականին կեղծիքներով ընդունված Սահմանադրությունն ամրագրեց Հայաստանի ոչ իրավական համակարգը: Եվ արդեն այդ տարիներին ամրապնդվեց իշխանությունների ամենաթողությունը և ընտրովի արդարադատությունը:
2001թ. Հայաստանը, դառնալով Եվրոպայի խորհրդի լիարժեք անդամ, վերցրեց որոշակի պարտավորություններ ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ոլորտում, մասնավորապես` հիմնել Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատություն, բանտային համակարգը ՆԳՆ-ից փոխանցել ԱՆ-ին և այլն[8]: Սկսեց գործել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավասությունը և այլն:
Չնայած ավելի մեծ սպասելիքներին` այնուամենայնիվ, ԵԽ-ին անդամակցությունը եթե ոչ հիմնովին, ապա որոշակի զսպիչ դեր է կատարում մարդու իրավունքների` գոնե առավել չվատթարացնելու հարցում: Եթե դրան ավելացնենք վերջին տարիներին քաղաքացիական տարբեր խմբերի, շարժումների որոշակի հաջողությունները, ապա կարելի էր լավատեսորեն տրամադրվել, եթե..
Եթե չլիներ  2013թ. Մաքսային հետագայում ԵՏՄ անդամակցությունը: Եթե հաշվի առնենք ԵՏՄ անդամ պետություններում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների վիճակը, ապա սույն զեկույցում ներկայացված Հայաստանում մարդու իրավունքների` թերևս բավականին մռայլ պատկերը քիչ համեմատելի են մյուս անդամ երկրների առավել մռայլ իրավիճակի հետ:
Այնպես որ, եթե այդ միությունն իսկապես կուռ կառույց դառնա, ինչպես նախատեսել են դրա հիմնադիրները, թերևս Հայաստանն ստիպված կընդունի ընդհանուր միության խաղի կանոնները, և մենք լուրջ հետընթաց կունենանք ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ոլորտում:
Անվտանգության քաղաքականությունների քննարկումների բարելավումը Հայաստանում (NED)
[1] Մարդու իրավունքները Հայաստանում 2008թ. զեկույց, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե, 2009թ. http://armhels.com/wp-content/uploads/2012/06/721arm-Ditord_543_2009.pdf
[2] Report by Nils Muižnieks, Commissioner for human rights of the Council of Europe, following his visit to Armenia from 5 to 9 october, 2014, https://wcd.coe.int/com.instranet.InstraServlet?command=com.instranet.CmdBlobGet&InstranetImage=2790589&SecMode=1&DocId=2243332&Usage=2
[3] European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, Visits to and reports on Armenia  http://www.cpt.coe.int/en/states/arm.htm
[4] Կրոնի ազատությունը Հայաստանում. ուսումնասիրություն, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե, 2010թ.
http://armhels.com/wp-content/uploads/2012/06/1071arm-Kroni_Azatutyune_Hayastanum.pdf
[5] Աշխատանքի իրավունքը Երևանում. Օրենքը և պրակտիկան ծառայությունների ոլորտում, զեկույց, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե, 2014թ., http://armhels.com/wp-content/uploads/2014/09/Zekuyc-2014Print.pdf
[6] Observation of the referendum on the new constitution in Armenia,
http://assembly.coe.int/nw/xml/News/News-View-EN.asp?newsid=5932&lang=2&cat=31
[7] Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի զեկույցը սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի վերաբերյալ, http://armhels.com/2015/12/14/helsinkyan-komitei-zekuycy-hanrakvei-veraberyal/
[8] Հայաստանը և Եվրոպայի խորհուրդը, Երևանում ԵԽ գրասենյակի պաշտոնական կայքէջ,    http://www.coe.int/hy/web/yerevan/membership

Human Rights in Armenia: Systemic Issues in the Light of Former and Current Constitutions
Before any assessment on conditions for human rights (HR) in Armenia, its political system should be analyzed first as a decisive pattern for the current state in the field.
Talking to Armenia’s radical opposition and civil activists, the latter will assuredly state that dictatorship has been rooted in Armenia. It’s difficult to agree with such an assessment, as some freedoms, particularly, freedom of peaceful assembly and speech with some restrictions and freedom of unions are exercised in Armenia.
Does it follow that Armenia is a democratic or democratizing country, where human rights are protected, as it’s claimed by authorities? This assessment also doesn’t pass any exam. In general, guarantying human rights protection in any country is provided by two crucial components inherent to a legal state: direct democracy and rule of law.
FORMER CONSTITUTION AND HUMAN RIGHTS DEFENCE
Armenia lacks the first component. After independence, Armenia held 5 parliamentary and 5 presidential elections, none of which met international criteria of democracy. If in the 90s elections were forged through roughest ways—violence, stuffing of ballot boxes, changing of results protocols, then more advanced and “soft” technologies have been applied during last elections, such as bribery, abuse of administrative resources, exaggerated voter lists with unknown people registered on various addresses.
As a result, regime change through elections wasn’t recorded in Armenia up to day, and there is ubiquitous distrust towards election procedures among the public.
To assess the second component—rule of law, and particularly, independent judiciary, it’s worth mentioning that although Armenia formally is a semi-presidential country, actually its president is endowed with great power.
Article 49 of former RA Constitution defines: “The president of the Republic of Armenia is head of the state. The president of the Republic upholds the Constitution and ensures regular functioning of legislative, executive and judicial powers.”
The president was not only the one to appoint the Prime Minister and all the ministers proposed by the latter, but also to make direct appointments to Defence Minister and his/her deputies, heads and deputies of the Police, National Security Service, Investigation Committee, Special Investigation Committee; attorney general to be appointed by the Parliament was his nominee, as well as from candidates for attorneys offered by the Justice Board he was appointing the ones he preferred.
Likewise system de jure confirms that Armenia lacks the principle of separation of powers, and the only hope of the public for protection of its rights can be RA president’s humane characters: utter absence of personal, family, party or other interests, as well as strong, but at the same time, kind and righteous nature.
We are of the opinion, that bearer of these characteristics appears only in legends to satisfy dreams of its dependents. Perhaps our opponents will disagree, arguing Armenia was not lucky regarding its three presidents.
Human rights are vertical relations of the state and an individual; any infringement on a person by any official is regarded as violation of human rights. Which branch of power violates human rights as a rule? The answer is: the executive one, especially the police, procuracy, Ministries of Justice and Defence, regional and local governments and etc.
Which power should assert infringed rights?—the judicial one. In case of Armenia, all these state bodies are in the same boiler, deprived of any independence, appointed by one person, and implementing the latter’s will and commands.
Accordingly, can head of state, as constitutionally defined, punish anyone from his team for any offence or crime, or to be more exact, order to punish his subordinate and insider again, especially, taking into account, that exactly these officials, and especially law-enforcement are pillars for power?
Anyhow, in the history of already 25 years of independence not a single precedent is known; opposite examples are numerous though. Under these circumstances a situation is unfolded in Armenia, where a person is protected not by law, but by his/her official position and financial means, largely coinciding, as the majority of MPs and ministers are big businessmen. This situation has originated an atmosphere of impunity or selective justice.
Armenia’s well-known officials or their sons and relatives periodically appear in miscellaneous criminal scandals, and, as a rule, aren’t punished or their punishment bears just a formal character. Again, the reason is merging of authorities and business, as well as encroachments on direct democracy—elections, which are regularly forged. Authority in Armenia isn’t purely a political power, but a possession and business as well. Keeping that at any price or becoming its part also implies maintenance by illegal means. Rules of the game dictate this.
Thus, amid absence of power separation, human right violations in Armenia bear a systemic nature.
However, Armenia’s citizens show indifference towards human right violations in everyday life, if they don’t refer personally to them or don’t take a massive character, as a rule, matching with presidential elections and post-electoral period. In that period election frauds are accompanied with violence, freedom of peaceful assemblies, unions and speech are restricted, resulting in existence of political prisoners and even 10 victims in 2008, while people responsible for that haven’t been revealed and punished yet[1].
Coming to assessment of fundamental rights, especially those violated in Armenia, first and foremost, political rights to elect and to be elected are not exercised in Armenia completely, as mentioned above. Right to a fair trial is another challenging issue, and its indirect proves are verdicts of acquittal, comprising miserable 2%, and the courts’ wide-spread satisfactions of investigators’ motion on detention as a precautionary measure. The reports released by Armenia’s human rights defender (ombudsman) on courts, as well as by Nils Muižnieks, Council of Europe Commissioner for Human Rights[2], provide arguments for that.
We consider, the deepest issue of human rights in Armenia perhaps is the practice of violations for absolute right of refraining from degrading treatment and punishment. Evidences on regular tortures reflected in 2002-2013 reports of Council of Europe’s Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) are quite enough to prove that[3]. Despite numerous claims by human right advocates and lawyers, not a single official has been punished for tortures. Discrimination against separate religious groups and sexual minorities is a serious problem as well, which is a result of clichéd mentality of both authorities and society[4].
As a rule fundamental rights are introduced in reports on human rights, while social-economic ones are often ignored. The situation unfolded in this field is more than disastrous. The socially needy are practically deprived of elementary healthcare. Labour rights aren’t respected as well. Working relations between an employer and an employee can usually be described as slavery. Very often employees aren’t contracted, work by unscheduled mode, with no fixed hours, days off and holidays[5]. State control in this field is rather weak if not absent at all.
We are of the opinion, that the reason is the above mentioned fusion of authorities/politics and business, as a businessman is interested in gaining more profit, so it won’t control itself as an authority at the same time. If we also take into account that neither ruling nor influential opposition political parties in Armenia embrace leftist-socialist ideologies, and there are no truly independent and aggressive trade unions as well, the picture will be complete.
One shouldn’t separate human fundamental and social-economic rights. We think that protection of fundamental rights would assume the role of a locomotive to defend social rights. Particularly, independent judicial power would provide not only exercise of fundamental rights, but free economic competition as well, which in its turn would lead to economic development and improvement of social rights.
To summarize, main guarantee for human rights protection is separation of powers, i.e. availability of independent judiciary. Has the society created a demand for systemic changes, including judicial independence in the period of last 20 years? Anyhow, most of Armenia’s dominant political parties haven’t raised likewise question in their programs.
NEW CONSTITUTION AND REFERENDUM
Unexpected for the many, on the very first year of his second term of presidency—2013, RA president Serzh Sargsyan initiated the process of Constitutional amendments, establishing vocational committee, which in 2014 made public new constitutional concept, envisaging a shift to parliamentary governance system. Hence, which was an incitement to likewise initiative, if we take into account, that, as a rule, the ruling group doesn’t restrict its power willingly, but under any pressure from bottom?
It’s worth mentioning, that with his de facto unlimited competences, RA president has restrictions on time: pursuant Article 50 of former RA Constitution, “The same person may not be elected for the post of the president of the Republic for more than two consecutive terms.”
Thus, after two terms the president passes on to his “well-earned rest” losing all power levers. We think this might be the only motivation for Constitutional reforms, as under parliamentary system “term obstacle” is not envisaged, and, theoretically the same political force may rule and its leader might be a Prime Minister with no time limitations.
By the way, observation mission from the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) made such an observation: “the core of the constitutional change - the shift from a presidential to a parliamentary system - was understood by too many citizens as being a means for the current president to remain in power after the end of his second (and what would have been final) term[6].”
Do Constitutional reforms guarantee Armenia’s democratic developments and separation of powers?
Pursuant Article 89 in draft amendments, formation of a stable parliamentary majority after elections is mandatory. Moreover, if it’s not formed after parliamentary election, second round of the vote is held. On account of “disappointing election traditions” in Armenia, one can imagine, how and through which methods the ruling Republican party will provide mandatory stable majority.
Regarding to formation of other power bodies (5 members of Supreme Judicial Council, Attorney General, Chairman of Special Investigative Committee, Human Rights Defender, Central Electoral Commission, and judges of the Court of Appeal), they are appointed by 3/5 of the parliament votes. If we take into account, that 3/5 is 60%, and stable majority, stipulated by Article 89, will probably comprise about 60% as well, in fact, we’ll have not a system of classic parliamentary governance, but one-political-party-run system with dependence of judiciary on political party this time.
However, referendum of Constitutional reforms took place 6 December 2015.
According to observers’ recorded data, referendum was held with rough violations. There have been registered numerous cases of bribery; voting for another person and double voting; widespread stuffing of ballot boxes and its attempts; voters registered in fake supplementary voter lists; pressing, threatening of observers, proxies and reporters; hindrance to observers’ mission; irregularities between numbers of participated voters and ballot receivers; recounting of ballots, when electricity disconnections and change of voting results have been recorded (recalculations held in those polling stations, where “No” votes were dominating initially, but “Yes” votes became dominant after electricity supply cut); violation of scrutiny secrecy and uncovering of voter’s identity; presence of other persons in voting rooms; regular and organized voter’s transfer to polling stations by public transport, taxis and private cars; and so forth[7].
IN LIEU OF CONCLUSION
What is the dynamics of the development in the field of human rights throughout 25 years in independent Armenia like? What challenges are coming next?
Conditionally it can be divided into two periods: pre-2011 period, starting from 1990, 1991 to 2001, and after 2001. After gaining independence Armenia’s authorities declared their commitment to values of democracy and human rights. Armenia joined UNO, OSCE, ratified conventions on human rights, but the temptation to maintain the power left all these on a declarative level.
1995 parliamentary elections were the very first exam on democracy. Armenian authorities didn’t pass the test, and the vicious tradition of election fraud was rooted. The same year, Constitution adopted by forgery, approved Armenia’s de facto non-legal system. Impunity, arbitrariness and selective justice in Armenia have been intensified already in these very years.
Becoming a full member of the Council of Europe in 2001, Armenia assumed certain obligations in the field of democracy and human rights, in particular, establishing of an institution of human rights defender, transferring the prison system from the Ministry of Internal Affairs to the Ministry of Justice and etc[8]. Competence of the European Court of Human Rights (ECHR) was projected over Armenia and etc.
Despite greater expectations, however, Armenia’s membership to the Council of Europe if not fundamentally, then to some extent, played a restraining role in at least not worsening of conditions in the field of human rights. We may add certain success of different civic groups and movements and be optimistic if not…
If not the country’s joining Customs, then Eurasian Economic Union (EEU) in 2013. If we take into account human rights and democracy situation in EEU member countries, then rather gloomy picture of human rights conditions in Armenia covered by this report is less comparable with gloomier picture of other member countries.
Hence, if the Union becomes a consolidated structure, as mapped by its founders, Armenia will forcedly adopt game rules of the integrated union, and we’ll record a serious step back in the field of democracy and human rights.
Improving Security Policy debates in Armenia (NED)
[1] Human rights in Armenia report of 2008, Helsinki Committee of Armenia, 2009 http://armhels.com/wp-content/uploads/2012/06/721arm-Ditord_543_2009.pdf
[2] Report by Nils Muižnieks, Commissioner for human rights of the Council of Europe, following his visit to Armenia from 5 to 9 October, 2014, https://wcd.coe.int/com.instranet.InstraServlet?command=com.instranet.CmdBlobGet&InstranetImage=2790589&SecMode=1&DocId=2243332&Usage=2
[3] European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, Visits to and reports on Armenia http://www.cpt.coe.int/en/states/arm.htm
[4] Freedom to religion in Armenia. research, Helsinki Committee of Armenia, 2010
http://armhels.com/wp-content/uploads/2012/06/1071arm-Kroni_Azatutyune_Hayastanum.pdf
[5] Right to labour in Yerevan and practice in the field of service, report, Helsinki Committee of Armenia, 2014, http://armhels.com/wp-content/uploads/2014/09/Zekuyc-2014Print.pdf
[6] Observation of the referendum on the new Constitution in Armenia,
http://assembly.coe.int/nw/xml/News/News-View-EN.asp?newsid=5932&lang=2&cat=31
[7] Report by Helsinki Committee of Armenia on Constitutional referendum, http://armhels.com/2015/12/14/helsinkyan-komitei-zekuycy-hanrakvei-veraberyal/
[8] Armenia and the Council of Europe in Yerevan, CoE official website, http://www.coe.int/hy/web/yerevan/membership