ԵԱՏՄ երկրները 2015-ին 15 տոկոսով աղքատացան
Անցած՝ 2015 թվականը ծանր տարի է եղել Եվրասիական տնտեսական միության երկրների համար՝ արտաքին պահուստների նվազման առումով: Տնտեսական միության բոլոր հինգ անդամների դեպքում նկատվել է արտաքին արտարժույթային եւ ոսկու պահուստների «հալոցք», ինչը, հիմնականում, տեղի է ունեցել ազգային արժույթների գահավիժումը զսպելու համար իրականացվող հսկայական ինտերվենցիաներով:
Ռուսաստան
Ռուսաստանը, Չինաստանի հետ միասին, ոսկու միջազգային շուկայում վերջին տարիների հիմնական գնորդներից էր: Մասնավորապես, ինչպես գրել է Bloomberg-ը, 2009 թվականից սկսած, մինչեւ 2014 թվականը, Չինաստանը մեծացրել էր իր ոսկու պահուստները շուրջ վաթսուն տոկոսով, իսկ Ռուսաստանը կրկնապատկել էր թանկարժեք մետաղի իր պաշարները շուրջ երկու անգամ: Հետաքրքիր է, որ 2015 թվականի ընթացքում երկու երկրների կողմից այդքան մեծ քանակությամբ ոսկու պաշարներ ունենալն էլ հենց ծառայեց արտաքիր պահուստների ծավալների խոշոր նվազմանը: Նույն աղբյուրի համաձայն, ոսկու միջազգային գների 6,5 տոկոսով նվազելու հետեւանքով ռուսական պաշարները, դոլարով արտահայտված, նվազել են երկու միլիարդով, այն էլ՝ ընդամենը երեք շաբաթվա ընթացքում: Բայց սա, կարելի է ասել, բնական «հալոցք» է: Ռուսական պահուստների իրական նվազումը շատ ավելի նկատելի է: Այսպես՝ 2014-ի դեկտեմբերի մեկից մինչեւ 2015 թվականի դեկտեմբերի մեկն ընկած ժամանակահատվածում, համաձայն ՌԴ կենտրոնական բանկի տվյալների  Ռուսաստանի արտաքին պահուստները 418 միլիարդ դոլարից նվազել են մինչեւ 364 միլիարդ դոլարի: Այսինքն, ոչ ավել, ոչ պակաս, մեկ տարվա ընթացքում նվազումը կազմել է 54 միլիարդ դոլար:
Սա, անխոս, նշանակում է, որ Ռուսաստանը հսկայական միջոցներ է ծախսում նավթի ցածր գների պայմաններում իր տնտեսությունը պահելու եւ ռուբլու աղետալի անկումը որեւէ կերպ զսպելու համար: Չնայած այս ջանքերին, սակայն, նավթի գները, միեւնույնն է, շարունակում են անկումը, իսկ ռուբլին, հաղթահարելով բոլոր հոգեբանական շեմերը, գտնվում է մեկ դոլարի համար 79-80 ռուբլու մակարդակում:
Ղազախստան
Ղազախստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամներից երկրորդն է իր տնտեսությամբ, որը, սակայն, ինչպես եւ ռուսական տնտեսությունը, մեծապես կախված է էներգակիրների արտահանումից; Հենց սա է պատճառը, որ 2015 թվականի ընթացքում ղազախական ազգային արժույթը՝ տենգեն, աստիճանաբար թուլացրել է դիրքերը, իսկ արդեն տարվա վերջին Ղազախստանի իշխանությունները ստիպված են եղել անցնել տենգեի լողացող կուրսին, ինչին էլ հետեւել է ղազախական տենգեի գահավիժումը: Մասնավորապես՝ 2015 թվականի օգոստոսից մինչեւ հիմա՝ 2016 թվականի հունվարը, ղազախական արժույթն արժեզրկվել է շուրջ երկու անգամ, մեկ դոլարի դիմաց 188 տենգեից հասնելով մինչեւ 363-ի:
Այս ընթացքում, անշուշտ, ղազախական իշխանությունները փորձել են պահել տենգեի փոխարժեքը հսկայական ինտերվենցիաներով, որպեսզի անկումը հնարավորինս սահուն անցնի: Ըստ ամենայնի՝ հենց այդ պատճառով էլ Ղազախստանի արտաքին պահուստները նվազել են: Մասնավորապես՝ 2015 թվականի ընթացքում ղազախական արտաքին պահուստները նվազել են 10,6 տոկոսով՝ 102,452 միլիարդ դոլարից հասնելով 91,581 միլիարդ դոլարի:  Եւ այս դեպքում էլ, ինչպես տեսնում ենք, Աստանայի ինտերվենցիաները չեն կարողացել կանխել ղազախական տենգեի անկումը:
Բելառուս
Համաձայն Բելառուսի Հանրապետության ազգային բանկի տվյալների, 2015 թվականի ապրիլի մեկին Բելառուսի արտաքին պահուստները կազմել են 4,5 միլիարդ դոլար, այնինչ արդեն ընթացիկ տարվա առաջին օրը, ըստ նախնական տվյալների, դրանք կազմել են 4,1 միլիարդ դոլար, նվազելով, մոտ՝ 385 միլիոն դոլարով:
Թեեւ Բելառուսի տնտեսությունը ուղղակիորեն կախված չէ էներգակիրների արտահանումից, լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, նույնպես զգում է նավթի ցածր գների հետեւանքները: Մասնավորապես, ինչպես հայտնում է belapan.by կայքը ,բորսայական սակարկումների արդյունքներով հունվարի 15-ին բելառուսական ռուբլին կտրուկ անկում է ապրել: Մասնավորապես՝ դոլարի նկատմամբ անկումը կազմել է 1,79 տոկոս, իսկ եվրոյի նկատմամբ՝ 1,94 տոկոս:
Սա, ինչպես եւ բելառուսական պահուստների «մաշվելը», ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի օրինակով, Բելառուսը եւս խնդիր ունի ազգային արժույթի գահավիժումը կանխելու եւ հնարավոր է, որ առաջիկայում դիմի ավելի մեծ քանակությամբ ինտերվենցիաների:
Ղրղզստան
Եվրասիական տնտեսական միության ամենանոր անդամի՝ Ղրղզստանի մոտ պատկերը փոքր-ինչ այլ է: Այս երկրի արտաքին պահուսնտները կզմում են 1,885 միլիարդ դոլար: 2015 թվականի ընթացքում նկատվել է նվազման դինամիկա, ինչի հետեւանքով առաջին եռամսյակում արտաքին պահուստները 2015 թվականի 1,874 միլիարդից իջել են մինչեւ 1,75 միլիարդ դոլարի: Չնայած սրան, հետագա ամիսների ընթացքում ղրղզական պահուստները համալրվել են եւ հասել, ինչպես ասեցինք, 1,885 միլիարդ դոլարի:
Ղրղզական ազգային արժույթը՝ սոմը, հետխորհրդային տարածքի ամենակայուն արժույթն է մշտապես աչքի է ընկել իր կայուն փոխարժեքով: Այս ընթացքում եւս, փաստորեն, ղրղզական իշխանությունները ձեռնպահ են մնացել սոմի փոխարժեքին միջամտելուց՝ կատարելով ընդամենը 18,2 միլիոն դոլարի ինտերվենցիա: Իսկ սոմը, թեեւ որոշակի անկում, այնումանայնիվ, արձանագրել է, բայց շարունակում է պահպանել դոլարի նկատմամբ 75 միավորի մակարդակը:
Այսպիսով, կարելի է արձանագրել, որ Եվրասական Տնտեսական Միությունան անդամ երկրները ստիպված են «վառել» նախորդ տարիներին հավաքած պահուստները՝ նավթային չգնաժամին դիմակայելու համար… Եվ քանի դեռ ԵԱՏՄ անդամ երկրները, միջինում, արդեն ծապսել են իրենց ռեզերվների 15 տոկոսը, նավթի միջազգային գնի աճ, առաջիկա տարիների համար, ոչ մեկ չի կանխատեսում:

Страны-члены ЕАЭС в 2015 году обеднели на 15 процентов
Прошедший 2015 год был тяжелым для стран-членов ЕАЭС в плане снижения внешних запасов. В случае всех пяти членов экономического союза была отмечена «оттепель»   внешних золотовалютных запасов. Это имело место в основном в виде огромных интервенций, осуществляемых с целью сдерживания спада национальных валют.
Россия
Россия, наряду с Китаем, в последния годы являлась одним из основных покупателей на мировом рынке золота. В частности, как пишет журнал Bloomberg, в 2009-2014 годах Китай увеличил свой золотой запас примерно на 60 процентов,  а Россия его удвоила. Интересно, что в течение 2015 года именно наличие у двух стеан такого большого количества золота послужило поводом для крупного снижения объемов внешних резервов. Согласно тому же источнику, вследствие снижения мировых цен на золото на 6.5 процентов российские запасы в долларовом исчислении снизились на два миллиарда, и это – за три недели. Но это, можно сказать, естественная «оттепель». Реальный спад российских резервов намного более ощутим. Так, с 1 декабря 2014 фода до 1 декабря 2015 года, согласно данным Ценбтрального банка РФ, внешние резервы России с 418 млрд. долларов упали до 364 млрд. долларов. То есть, ни больше, ни меньше, спад за год составил 54 млрд. долларов.
Это, конечно, означает, что в условиях дешевых цен на нефть Россия тратит огромные средства на содержание своей экономики и сдерживание каким-либо образом катастрофического падения рубля. Несмотря на эти усилия, однако, цены на нефть продолжают падать, а рубль, преодолевая все психологические барьеры, находится на уровне 79-80 рублей за доллар.
Казахстан
Казахстан занимает второе место по экономике среди стран-членов ЕАЭС, однако, он, как и российская экономика, также в большей степени зависит от экспорта энергоносителей. Именно по этой причине в течние 2015 года казахская валюта – тенге, постепенно ослабила свои позиции, а уже в конце года власти Казахстана были вынуждены перейти к плавающему курсу тенге, после чего последовало падение курса тенге.  В частности, с 1 августа 2015 года до января 2016 года казахская валюта обесценилась примерно вдвое, с 188 тенге за доллар достигнув 363.
За этот период, конечно, казахские власти пытались удержать курс тенге посредством огромных интервенций, чтобы спад проходил по возожности гладко. По всей видимости, резервы Казахстана снизились именно по этой причине. В частности, за 2015 год внешние резервы Казахстана снизились на 10.6 процентов – с 102.452 млрд. долларов упав до 91,581 млрд. долларов.  И в этом случае, как видим, интервенции не помогли предотвратить упадок казахского тенге.
Беларусь
Согласно данным Национального банка Республики Беларусь, на 1 апреля 2015 года внешние резервы Беларуси составляли 4.5 лрд. Долларов, между тем уже 1 января 2016 года, по предварительным данным, они составили 4.1 млрд. долларов, снизившись примерно на 385 млн. долларов.
Хотя эконимика Беларуси напрямую не зависит от экспорта энергоносителей, она, будучи членом Евразийского Экономического Союза, также ощущает на себе последствия низких цен на нефть. В частности, как сообщает сайт belapan.by, по результата биржевых торгов 15 января белорусский рубль претерпел резкий спад. В частности, спад по отношению к доллару составил  1,79 процента, а к евро - 1,94 процента.
Это, как и «износ» белорусских резервов, демнстрирует, что как и у Казахстана и России, у Беларуси также есть проблема сдерживания падения национальной валюты и, возможно, она также в дальнейшем прибегнет к большим интервенциям.
Киргизия
В случае нового члена Евразийского Экономического Союза – Киргизии картина несколько иная. Внешние резервы этой страны составляют 1.885 млрд. долларов. В течение 2015 года наблюдалась динамика снижения, вследствие чего за первый квартал внешние резервы снизились с 1.874 млрд. долларов до 1.75 млрд. долларов. Несмотря на это, в течение последующих месяцев резервы Киргизии пополнялись и достигнули отметки в 1.885 млрд. долларов.
Национальная валюта Киргизии – сом, являясь самой стабильной валютой на постсоветско пространстве, всегда отличалась своим стабильным курсом. За этот период, файтически, киргизкие власти воздержались от вмешательства в курс сома, осуществив интервенции в размере всего лишь 18.2 млн. долларов. А сом, хотя и претерпел некоторый спад, но продолжает сохранят уровень в 75 единиц по отношению к доллару.
Таким образом, можем отметить, что страны-члены Евразийского Экономического Союза вынуждены «сжигать» накопленные в предыдущие годы резервы, чтобы противостоять нефтяному кризису. И пока страны-члены Евразийского Экономического Союза уже израсходовали 15 процентов своих резервов, роста цен на нефть в ближайшие годы пока никто не прогнозирует.