Եթե Ընտրական օրենսգիրքը ներկայացնի միայն ՀՀԿ-ն....
Փետրվարի 1-ին մեկնարկեց 5-րդ գումարման ԱԺ 9-րդ նստաշրջանը, որի հիմնական անելիքը Ընտական նոր օրենսգրքի ընդունումն է: Ըստ նոր Սահմանադրության՝ ԱԺ-ն պարտավոր է սահմանադրական օրենքի կարգավիճակ ստացած Ընտրական օրենսգիրքն ընդունել մինչև 2016թ. հունիս: Այս ժամկետը պայմանավորված է 2017թ. գարնանը սպասվող ԱԺ հերթական ընտրություններին նախապատրաստվելու և դրա համար բավարար ժամանակահատված ապահովելու պայմանով: Թե կոնկրետ երբ պաշտոնապես ԱԺ կներկայացվի Ընտրական նոր օրենսգրքի նախագիծը, դեռևս պարզ չէ: Չի բացառվում, որ այն շրջանառության մեջ դրվի նստաշրջանի եթե ոչ առաջին, ապա արդեն հաջորդ քառօրյային:
Մեկ բան, սակայն, արդեն պարզ է: Օրեր առաջ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Հրայր Թովմասյանը տեղեկացրեց, որ Ընտրական օրենսգրքի մշակման համար ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որում ընդգրկել են Արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը,Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը և ինքը՝ Հրայր Թովմասյանը:
Թե ո՞վ է ստեղծել և պետական ո՞ր ինստիտուտի շրջանակներում է գործելու աշխատանքային այս խումբը, ինչո՞ւ է որոշվել խմբի հատկապես այս կազմը, իրավական ի՞նչ հիմքով է այն ստեղծվել, ընդհանրապես հայտնի չէ: Խնդիրն այն է, որ Ընտրական օրենսգիրքը Սահմանադրություն չէ, որի մշակման և ընդունման նախաձեռնությունը պատկանի ՀՀ նախագահին կամ ԱԺ-ին: Օրենսգրքի նախագիծ ներկայացնելու իրավունք ունի ոչ միայն Կառավարությունը, այլև ԱԺ խմբակցություններն ու առանձին պատգամավորները: Սա նշանակում է, որ Աժ-ում կարող է շրջանառության մեջ դրվել ոչ թե մեկ նախագիծ՝ ներկայացված վերոնշյալ խմբի կողմից, այլ միաժամանակ մի քանի: Հետևաբար, պետք է ենթադրել, որ խմբի ստեղծումը կամ Կառավարության նախաձեռնությունն է, կամ ՀՀԿ-ի՝ իբրև քաղաքական մեծամասնություն ունեցող ուժի, և որ քաղաքական որոշում կա՝ բացառապես այդ խմբի ներկայացրած նախագիծն ընդունել խորհրդարանում այս նստաշրջանի ընթացքում: Փաստորեն, որոշվել է կիրառել նույն մոտեցումը, ինչ Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի մշակման ժամանակ էր, այսինքն՝ հիմնական աշխատանքը վերապահել, ըստ էության, նոմենկլատուրային, կոնյունկտուրային սկզբունքով ստեղծված մասնագիտական խմբի:
Այս առումով խոսուն է երկու հանգամանք: Նախ՝ խմբի երեք անդամներից երկուսը՝ Հրայր Թովմասյանը և Դավիթ Հարությունյանը, ընդգրկված են եղել նաև Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի մշակման մասնագիտական հանձնաժողովում: Երկրորդ՝ Ընտրական օրենսգրքի մշակումը վերապահվել է բացառապես իշխանությանը, ավելի կոնկետ՝ ՀՀԿ-ն ներկայացնող իրավաբաններին: Եվ այն փաստը, որ իշխանությունից դուրս որևէ այլ անձ կամ մասնագետ խմբում չի ընդգրկվել, ընդգծում է վերջինիս կուսակցական-նոմենկլատուրային բնույթը:
Սրանում հակաիրավական որևէ բան չկա. մեծամասնություն ունեցող ՀՀԿ-ն օգտագործում է իր ունեցած ռեսուրսը, և այդպես կվարվեր ցանկացած կուսակցություն: Խնդիրը այս մոտեցման հանրային-քաղաքական նպատակահարմարությունն է:
Բանն այն է, որ ընդունվելիք նոր օրենսգրքի հիման վրա ոչ թե սոսկ նոր խորհրդարան է ձևավորվելու, այլև՝ նոր կառավարման համակարգ և դրա պայմաններում՝ նոր իշխանություն: Այս իմաստով Ընտրական օրենսգրքի մշակման և ընդունման լեգիտիմության ապահովումը դառնում է անկյունաքարային: Ահա թե ինչու է Հրայր Թովմասյանն ընդգծում. «Այն (Ընտրական օրենսգիրքը-հեղ.) վստահություն պետք է ներշնչի ընտրական պրոցեսների մասնակիցների շրջանում, որ ընտրողի քվեն լիարժեքորեն մինչև վերջ հաշվարկվի: Գլխավոր խնդիրը ընտրական պրոցեսներում վստահության ապահովումն է, օրենսգիրքը պետք է դա անի»:
Սակայն, լեգիտիմության ապահովումը սկսվում է բոլորի համար ընդունելի Ընտրական օրենսգրքի ընդունումից և առաջին հերթին՝ մշակման պրոցեսում հանրային-քաղաքական ոչ մարգինալ շրջանակների հնարավորինս լայն ներգրավմամբ: Որովհետև միայն այդ դեպքում է հնարավոր քաղաքական կոնսենսուսի եղանակով մշակել այնպիսի օրենսգիրք, որը վստահություն կներշնչի կայանալիք ընտրությունների պատշաճ կազմակերպման և ընտրախախտումների ու կեղծարարության մեխանիզմները նվազագույնի հասցնելու առումով: Մնացած բոլոր դեպքերում, հատկապես իշխանության նկատմամբ հանրային ապատիայի և տոտալ անվստահության պայմաններում, ներկայացվելիք ցանկացած նախագիծ ընկալվելու է որպես իշխանության վերարտադրության, ոմանց գնահատականով՝ նույնիսկ ուզուրպացման գործիք: Ընտրական օրենսգրքի մշակման համար աշխատանքային խումը նոմենկլատուրային-կուսակցական սկզբունքով ստեղծելը վտանգավոր է նրանով, որ ի սկզբանե չի սպասարկում ընտրությունների լեգիտիմության ապահովման թե՛ ներքին և թե՛ արտաքին ակնկալիքները:
Թե ինչ նշանակություն ունի սա ընդհանուր պրոցեսի վստահելիության առումով, ցույց է տալիս Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի մշակման հանձնաժողովի օրինակը: Դրա հիմնական խնդիրը դարձավ խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցնելու՝ իշխանության «պատվերի» կատարումը և այդ քաղաքական որոշման պատճառների իրավական փաթեթավորման ապահովումը: Դժվար է ասել՝ եթե այդ հանձնաժողովում ընդգրկված լինեին նաև հասարակական-քաղաքական այլ շրջանակներ ներկայացնող, իշխանական կոնյունկտուրայից դուրս գործող անկախ մասնագետներ, արդյոք հնարավոր կդառնա՞ր խորհրդարանական կառավարման մոդելին անցնելն ապահովող սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի ներկայացումը: Նման հանձնաժողովներում կամ խմբերում այլընտրանքային շրջանակների ներգրավվածությունն առաջին հերթին անհրաժեշտ է նախաձեռնող կողմի՝ տվյալ դեպքում իշխանության մոտիվացիայի, հետապնդած իրական նպատակների հարցում թափանցիկություն ապահովելու համար: Դրա բացակայությունը օբյեկտիվորեն կասկածի տակ է դնում հանրային վստահության վրա խարսխված ընտրական համակարգ ունենալու մասին իշխանության հայտարարությունների լրջությունն ու անկեղծությունը:
Մինչդեռ Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի գնահատականները ցույց տվեցին, որ հենց այս գործոնն է լինելու ձևավորվելիք ապագա իշխանությունը Արևմուտքի կողմից լեգիտիմ կամ ոչ լեգիտիմ ճանաչելու հիմքում: Ավելին, սահմանադրական հանրաքվեի աղաղակող խախտումների վրա վերջիններս աչք փակեցին՝ ըստ էության միայն այն պայմանով, որ հենց կոնսենսուսային Ընտրական օրենսգիրք ընդունվի՝ հաշվի առնելով նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկները: ԱՄՆ դեսպանատունը նույնիսկ հանդես եկավ այդ պայմանը չկատարելու դեպքում իշխանության իրավասու ներկայացուցիչների նկատմամբ սանկցիաներ կիրառելու սպառնալիքներով:
Եթե այս ամենով հադներձ՝ իշխանությունը գնում է հին, փորձված ճանապարհով, նշանակում է՝ ապավինում է մի կողմից հանրության հարմարվողականությանը և քաղաքական դիմադրության բացակայությանը, մյուս կողմից՝ միջազգային կառույցների աչքերը կապելու՝ իրեն արդարացրած մեթոդներին: Փորձը ցույց է տալիս, որ բավական է նախագիծը հրապարակել, մի քանի ֆորումներում դրա շուրջ բանավեճերի մասնակցել, այսինքն՝ հանրային լսումների ապահովման իմիտացիա ստեղծել, մի քանի անգամ այն ուղարկել Վենետիկի հանձնաժողովին, գուցե այս դեպքում նաև՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին, և կարելի է հագիստ անել այն, ինչ ընտրությունների ժամանակ արվում է միշտ:

Если Избирательный кодекс будет представлять только РПА…
1 февраля начала работу 9-я сессия Национального Собрания 5-го созыва. Ее основная задача – принятие нового Избирательного кодекса. Согласно новой Констиутции, НС обязано принять Избирательный кодекс, получивший статус конституционного закона, до июня 2016 г. Этот срок обусловлен подготовкой к предстоящим осенью 2017 г. очередным парламентским выборам. Пока неясно, конкретно когда в НС будет официально представлен проект нового Избирательного кодекса. Не исключено, что этот документ будет введен в обращение на первом или на втором четырехдневном заседании.
И все же одно ясно уже сейчас. Несколько дней назад руководитель аппарата Национального Собрания Грайр Товмасян сообщил, что для разработки Избирательного кодекса создана рабочая группа, в которую вошли министр юстиции Арпине Ованнисян, министр-руководитель аппарата правительства Давид Арутюнян и сам Г.Товмасян.
Кто создал эту рабочую группу, в рамках какого государственного института она долджна действовать, почему был выбран именно этот состав, на какой правовой основа была создана группа, неизвестно. Дело в том, что Избирательный кодекс – не Конституция, чтобы инициатива ее разработки и принятия принадлежала только президенту РА или парламенту. Право представлять проект кодекса имеет не только правительство, но и парламентские фракции и отдельные депутаты. Это значит, что Национальное Собрание может ввести в обращение не только представленный вышеупомянутой группой один проект, а несколько проектов сразу. Следовательно, надо полагать, что создание рабочей группы является инициативой либо правительства, либо Республиканской партии Армении – как силы, имеющей политическое больлинство, а также что есть политическое решение принять в ходе нынешней сессии НС проект исключительтно этой группы. Фактически решено применить тот же подход, что и при разработке проекта конституционных изменений, предоставив право выполнить основную работу группе специалистов, созданной по номенклатурному принципу.
В этом плане следует выделить два обстоятельства. Во-первых, двое из трех членов группы – Грайр Товмасян и Давид Артуюнян – входили также в специализированную комиссию по разработке проекта конституционных изменений. Во-вторых, разработка Избирательного кодекса предоставлена исключительности власти, точнее, юристам, представляющим РПА. И тот факт, что ни один невластный специалист в группу не включен, подчеркивает ее партийно-номенклатурный характер.
В этом нет ничего противоправного: имеющая большинство РПА использует свой ресурс. Так поступила бы любая партия. Вопрос в орбщественно-политической целесообразности подобного подхода.
Дело в том, что на основе нового кодекса будет сформирован не просто новый парламент, а новая система правления, и в ее условиях – новая власть. В этом смысле обеспечение легитимности разработки и принятия Избирательного кодекса приобретает краеугольное значение. Вот почему Грайр Торосян подчеркнул: “Он (избирательный кодекс. – Авт.) должен внушать доверие участникам избирательных процессов, чтобы голос избирателя полноценно учитывался до конца. Главная задача избирательного процесса – обеспечение доверия, что и должен сделать кодекс”.
Однако обеспечение легитимности начинается с принятия приемлемого для всех Избирательного кодекса и в первую очередь – с максимально широкого вовлечения в процесс разработки общественно-политических и немаргинальных кругов, поскольку только в этом случае можно путем политического консенсуса разработать такой кодекс, который внушит уважение с точки зрения надлежащей организации предстоящих выборов и сведения к минимуму механизмов избирательных фальсификаций и подлогов. Во всех остальных случаях в условиях общественной апатии и тотального недоверия в частности к власти любой представленный проект будет восприниматься как инструментее  воспроизводства и даже узурпации. Создание рабочей группы по номенклатурно-партийному принципу с целью разработки Избирательного кодекса опасно тем, что изначально не оправдываются ни внутренние, ни внешние ожидания обеспечения легитимности выборов.
О том, какое значение это имеет в плане общего процесса доверия, свидетельствует пример комиссии по разработке конституционных изменений. Ее основной задачей стало выполнение “заказа” власти на переход к парламентской системе правления и обеспечение правовой “упаковки” причин этого политичекого решения. Трудно сказать, можно ли было бы представить проект конституционных изменений, обеспечивающих переход к модели парламентского правления, войди в комиссию и представители других общественно-политческих кругов и действующие вне властной конъюнктуры независимые специалисты. Вхождение в эти комиссии или группы представителей альтернативных кругов необходимо в первую очередь инициативной стороне – в данном случае для обеспечения прозрачности в вопросе мотивации и реальных целей власти. Их отсутствие объективно ставит под сомнение серьезность и искренность заявлений властей о создании основанной на общественном доверии избирательной системы.
Между тем данные США и Евросоюзом оценки референдума по конституционным изменениям показали, что именно этот фактор будет лежать в основе признания Западом легитимности или нелигетимности будущей власти. Более того, Запад закрыл глаза на допущенные в ходе референдума вопиующие нарушения только при условии, что будет принят консенсусный Избирательный кодекс, в том числе с учетом предложений БДИПЧ/ОБСЕ. Посольство США даже выступило с угрозами о том, что в случае невыполнения этого условия в отношении полномочных представителей власти будут применены санкции.
И если, несмотря на это, власть идет по старому проторенному пути, значит, она уповает с одной стороены на приспособленчество общественности и отсутствие с ее стороны политического сопротивления, а с другой – на оправдаший себя метод очковтирательства перед международными структурами. Опыт показывает, что достаточно опубликовать проект, принять участие в его обсуждении на нескольких форумах, то есть создать имитацию обеспечения публичных слушаний, и несколько раз отправить документ Венецианской комиссии (в данном случае также БДИПЧ/ОБСЕ), и можно спокойно делать то, что обычно делается на выборах.