Քանդվելու է նաև 1840-ականների մառանը
2008 թվականին կառավարության որոշմամբ Երևանի Պուշկինի 8 և 10 հասցեում գտնվող տարածքները ճանաչվել է  գերակա շահ: Տարածքները տրվել է «Լոքըլ դիվելոփերս» ընկերությանը։ Վերջինս դիմել է դատարան՝ պահանջելով պարտադրել սեփականատերերին փոխհատուցման դիմաց իրենց հանձնել տարածքը: Դատարանը փետրվարի 3-ին կհրապարակի Պուշկինի 8 և 10 հասցեում գտնվող «Դոլմամա» ռեստորանի և հարակից կառույցների օտարման հարցով դատավճիռը: Վերջին օրերին սոցցանցերում ակտիվ քննարկվում էր «Դոլմամայի» եւ հարակից շինությունների քանդման հարցը։  Այսօր այդտեղ էին հավաքվել արվեստագետներ, ճարտարապետներ, տուր-օպերատորներ, հին երեւանով մտահոգ քաղաքացիներ։
Տիկին Հերմինեի նկուղը երևանյան ամենահին նկուղներից է: Այն  կառուցվել է 1840 թվականին:  Կարեն Գրիգորյանը՝ տիկին Հերմինեի փեսան, պատմում է, որ պատերազմի տարիներին նկուղային նման հարկերում տագնապային ազդանշաններ են դրվել, դրանց ձայնը հասել է մինչ Մոսկվա կինոթատրոն: Մինչ վերջերս էլ իրենց նկուղի այդ ազդանշանը սարքին է եղել, սակայն հրշեջները այն որպես հուշ են խնդրել, եւ ինքը տվել է նրանց:
Նկուղի հաջորդ սրահում մառանն է: Մառանը, նկուղը ուսումնասիրելուց և լուսանկարելուց հետո հյուրերը դրսում քննարկում էին Երևանի  այս հին տարածքը փրկելու քայլերը։
Նունե Մանուկյան, «Արենի փառատոն» հիմնադրամի տնօրեն
Մենք դեմ չենք բիզնեսին, խնդիրն այն է, որ մենք՝ տուր-օպերատորներս, պետք է ունենանք հետաքրքիր արտադրանք, որը կկարողանանք «վաճառել»: Երևանում մենք այդ պրոդուկտը արդեն չունենք: Չենք կարողանում կազմակերպել տուր, որի շնորհիվ հյուրը գոնե չորս ժամ քաղաքում կշրջի, գումար կծախսի: Կարելի է այն քանդած տարածքում նոր շենքեր կառուցել՝ միացնելով հնին: Այս հին շենքերը կարելի է շատ լավ վերականգնել: Տուր-օպերատորներն ուզում են իրենք էլ բիզնես ունենան, իրենք էլ կարողանան գումար վաստակել: Չի կարելի այդպես: Նրանք մեզ զրկում են բիզեսնից և քաղաք զբոսաշրջիկ բերելու հնարավորությունից:
Հովակիմ Սաղաթելյան, «Տրինիտի Կանյոն Այգիների» տնօրեն
Ինձ թվում է՝ այս շենքերը քանդվում են քիչ տեղեկություն ունենալու պատճառով: Համեմատենք մեր հարևանների հետ, էնտեղ ամեն մի մառան պահպանվում է, և դրանք միջոց են, որով կարող ես ապացուցել՝ գինու բիզնեսով տասը տարի չես զբաղվում: Այս մառանով կարող ենք ցույց տալ, որ դեռ 150 տարի առաջ զբաղվել ենք գինեգործությամբ: Էս մառանի հետ շշմելու նախագծեր կարելի է անել, արդեն գլխումս երեք միտք եկավ: Նման տարածքներ Երևանում գրեթե չկան: Սա քանդելը նույնն է, թե Կալիֆոռնիայում Ռոբերտ Մոնդավիի տունն ու մառանը մեկը քանդի, ասի՝ ես դրա տեղը տասը հարկանի շենք պիտի կառուցեմ: Այն Հայաստանի գինեգործության պատմության եզակի նմուշ է:
Սևան Նագաշյան, նկարչուհի
Այս մառանը արժեքավոր հնություն է: Երևանում չկան նման վայրեր, ափսոս է: Տակառը խորը, պատերը՝ հաստ, քարից կառուցված: Ոնց որ մեզնից մի բան խլեն, որը մեզ է պատկանում: Որպես հասարակ քաղաքացի՝ կցանկանայի իմանալ, որ իմ քաղաքում նման հնություններ կան: Եթե այդ տեղը կառուցվեր, կգայի, մի անկյունում սուս ու փուս, թաքուն կնստեի, կխոկայի ու կնկարեի: Պատկերացնում եմ՝ այս տեղում կիթառով, սրինգով երաժշտություն կհնչեր:
Լուսինե Ազարյան, օպերային երգչուհի
Արցունքներս հազիվ եմ զսպել:  Մոտս հայրենի տան զգացողությունն էր: Սա երևի մեր վերջին բռնվելու տեղն է: Տեսանք՝ ինչ անփութորեն ամբողջ հին քաղաքը հավասարեցվեց հողին: Չեմ հիշում մի երկիր, որտեղ տեսած չլինեմ հին քաղաք: Այս հատվածում կարող էր լիներ մեր հին քաղաքը: Ուզում եմ հարց տալ՝ որտե՞ղ են այն համարակալած քարերը, որոնք պիտի դառնային հին քաղաք: Բիզնեսմենը, ով հաշվել գիտի, կարող է պատկերացնել՝ այս տարածքը կարող է ներկայացնել որպես հին քաղաքը՝ ունենալով բիզնեսի լուրջ աղբյուր: Խելացի մոտեցում պետք է լինի: Մարդ պետք է հասկանա՝ բիզնես կարող է անել պահպանելով, չվնասելով և օրհնվելով ազգի կողմից: Ինձ վախ է պատել, զգում եմ ինչ-որ չկանգնող գազանի թաթ, որը ավիրում է ամբողջը:

Хотят снести и погреб 1840-го года
В 2008 г. правительство приняло решение о признании территории по адресу ул.Пушкина, 8 и 10 в Ереване территорией превалирующего общественного интереса. Указанный участок был предоставлен компании “Локал дивелопмент”. Последняя обратилась в суд с требованием обязать собственников передать им территорию против компенсации. 3 февраля суд обнародует решение по вопросу отчуждения здания ресторана “Долмама” и соседних домов по адресу улица Пушкина, 8 и 10. В последние дни вопрос сноса ресторана “Долмама” и соседних зданий активно обсуждается в соцсетях. Сегодня в этом месте собрались представители искусств, архитекторы, туроператоры, граждане, озабоченные вопросом сохранения старого Еревана.
Принадлежащее Эрминэ подвальное помещение – одно из старейших в городе. Оно было построено в 1840 году. Зять Эрминэ Карен Григорян рассказал, что в годы войны в этом подвале были установлены сирены, звук которых доходил до кинотеатра “Москва”. Сирены хранились в подвале до недавнего времени, однако пожарные попросили отдать их на память, что владельцы дома и сделали.
В подвальном помещении имеется также погреб. Изучив подвал и сделав фотоснимки, гости приступили к обсуждению шагов по спасению этого старинного места в Ереване.
Нуне Манукян, директор фонда “Фестиваль “Арени”
Мы не против бизнеса. Вопрос в том, что мы, туроператоры, должны иметь интересный продукт, который можно продать. В Ереване мы такой продукт уже не имеем. Мы не можем организовать тур, благодаря которому гости могли бы часа четыре побродить по городу, потратить деньги. Старые здания можно успешно отреставрировать. Туроператоры тоже хотят иметь свой бизнес, они тоже хотят зарабатывать деньги, нельза же так. Они лишают нас бизнеса и возможности привозить сюда туристов.
Оваким Сагателян, директор “Тринити Каньон Сады”
Мне кажется, что эти дома сносятиз-за нехватки информации. Сравните с нашими соседями. Там каждый погреб сохраняется, и это дает возможность доказать, что винным бизнесом ты занимешься не десять лет. С помощью этого погреба мы можем показать, что виноделием мы занимались еще 150 лет назад. Можно осуществить потрясающие проекты, связанные с этим погребом. У меня в голове уже возникли три идеи. Таких мест в Ереване практически нет. Снос этого дом равносилен тому, как если бы в Калифорнии кто-то снес дом и погреб Роберта Мондави и заявил, что должен построить на этом месте 10-этажное здание. Это уникальный образец истории виноделия в Армении.
Севан Нагашян, художница
Этот погреб сам по себе очень ценен. Очень жаль, но в Ереване нет подобных мест. Сосуд очень глубокий, стены каменные, толстые. У нас как будто отбирают то, что принадлежит нам. Мне как рядовому гражданину хочется знать, есть ли в моем городе другой образец подобной старины. Если б это место сохранилось, я бы пришла, тихо села где-нибудь в уголке и стала бы размышлять, рисовать. Я представляю, как бы в этом месте звучали гитара, флейта…
Лусине Азарян, оперная певица
Я с трудом сдерживаю слезы. У меня было ощущение родного дома. Это, наверное, последнее, за что мы можем ухватиться. Мы видели, с какой безалаберностью сравняли с землей старую часть города. Я не знаю ни одной страны, где бы не было старого города. В этом месте мог бы быть наш старый город. Хочу спросить: где те пронумерованные камни, которые должны были стать зданиями старого города? Бизнесменам следовало бы знать, каким серьезным источником бизнеса могла стать старая часть города. Человек должен понимать, что бизнесом можно заниматься, не нанося ущерб и удостаиваясь благодарности всего народа. Меня охватил страх, я как будто чувствую лапу чудовища, которая разрушает все...