Ինչպես է թուրքական արտադրության լոլիկը հայտնվում հայաստանյան խանութներում
2015թ. Հայաստանը Թուրքիայից, Իրանից, Վրաստանից, Նիդեռլանդներից և Հունաստանից ներմուծել է 37,4 տոննա լոլիկ: Նույն ժամանակահատվածում ներմուծվել է նաև 135 տոննա վարունգ` Իրանից, Թուրքիայից, Վրաստանից և Հունաստանից:
Ֆինանսների նախարարության տրամադրած տեղեկության համաձայն՝ լոլիկ ներմուծել են «Ակնաձոր», «Արսուգրիգ», «Լիմոն» ՍՊԸ-ները, ինչպես նաև՝ «Վերա Շահնազարյան», «Արսեն Լալայան Սուրենի» և «Ռոստոմ Հարությունյան Վարդանի» ԱՁ-ները: Լոլիկ ներմուծողների ցանկում կան նաև մի քանի անհատներ:
«Ակնաձոր», «Արսուգրիգ», «Հովնարեկ» ՍՊԸ-ները, «Գևորգ Ղալումյան Արմենի», «Վերա Շահնազարյան» ԱՁ-ները, ինչպես նաև մի քանի անհատներ զբաղվում են նաև վարունգի ներկրմամբ:
Ներկրված լոլիկն ու վարունգը շուկայում և սուպերմարկետներում բավականին էժան են վաճառվում, ինչը լուրջ վնաս է հասցնում հայ արտադրողներին: Գյուղացիները վարկեր են վերցնում, լուրջ ծախսեր են կատարում, ձմռան ամիսներին ջեռուցում են ջերմատները, սակայն իշխանական տանիք ունեցող մի քանի ընկերություններ, դրսից ներկրելով անհայտ բաղադրության լոլիկ ու վարունգ, տեղի արտադրողին դուրս են մղում շուկայից:
ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող «Երևան Սիթի» սուպերմարկետներում վաճառվում է ներկրված լոլիկ: Որոշ արկղերի վրա թրքատառ մակնշում էր արված: Փորձեցինք տեղեկանալ, թե որ ընկերությունն է սուպերմարկետի ցանցին մատակարարում լոլիկը. այս հարցը մնաց անպատասխան:
Ովքե՞ր են ներկրողները
Լոլիկի և վարունգի խոշոր ներկրողներից է «Ակնաձոր» ՍՊԸ-ն: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2008թ-ին և ամբողջությամբ պատկանում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Ալեքսանդր Սարգսյանի որդուն՝ Նարեկ Սարգսյանին:
«Ակնաձոր» ՍՊԸ-ն հիմնադրման օրվանից մինչև 2011թ. մայիս ամիսը պատկանել է Բալահովիտ գյուղի բնակիչ Կարեն Սարգսյանին: 2011թ.-ից այն արդեն Նարեկ Սարգսյանինն է: «Ակնաձորը» հարկային մարմնում գրանցվել է որպես մասնագիտացված խանութներում մրգերի և բանջարեղենի մանրածախ առևտրով զբաղվող ընկերություն:
Նշենք, որ լոլիկի ու վարունգի ներկրմամբ այժմ զբաղվում է նաև «Ակնաձոր» ՍՊԸ-ի նախկին բաժնետիրոջ եղբայրը՝ Կարեն Սարգսյանը, բայց որպես ֆիզիկական անձ:
«Հովնարեկ» ՍՊԸ-ն համեմատաբար նոր ընկերություն է: Հիմնադրվել է 2015թ. հունվարի 1-ին: Ընկերության միակ սեփականատերը երևանաբնակ Սուրեն Կիրակոսյանն է: «Հովնարեկ» ընկերությունը ևս զբաղվում է մրգերի և բանջարեղենի մեծածախ առևտրով:
Ընկերության անունը հուշում է, որ նախագահի եղբորորդին կապ ունի նաև այս ընկերության հետ, թեև բաժնետերերի ցանկում նրա անունը չկա: Պարզվում է, որ «Հովնարեկ» ընկերության հիմնադիր Սուրեն Կիրակոսյանը և Նարեկ Սարգսյանը գործընկերներ են:
Նրանց գործընկերությունը տարիների պատմություն ունի և նույնիսկ «դատական փորձության» ճանապարհով է անցել: Այսպես, 2012թ. թուրքական «Ալթայ» միջազգային առաքման և արտաքին առևտրի բաժնետիրական ընկերությունը հայցադիմում է ներկայացրել Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ընդդեմ «Ակնաձոր» ՍՊԸ-ի, Սուրեն Կիրակոսյանի ու վերջինիս եղբոր՝ Արտակ Հովհաննիսյանի դեմ: Թուրքական ընկերությունը 173 805 ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ (71 628599 ՀՀ դրամ) բռնագանձելու պահանջ է ներկայացրել: Հետագայում հայցապահանջի չափը նվազեցվել է, և կողմերը կանգնել են 60 000 դոլարի վրա:
Կողմերը կնքել են հաշտության համաձայնագիր, ըստ որի՝ «Ակնաձոր» ՍՊԸ-ն «Ալթայ» միջազգային առաքման և արտաքին առևտրի՚ բաժնետիրական ընկերության նկատմամբ համապարտ պարտավորությունը և դրա կատարումը փոխանցել է Սուրեն և Արտակ Կիրակոսյաններին: Վերջիններս պարտավորվել են թուրքական ընկերությանը փոխանցել 60 000 դոլար:
«Արսուգրիգ» ՍՊԸ-ն ևս հիմնադրվել է 2008թ. և հիմնականում զբաղվում է մրգերի ու բանջարեղենի մեծածախ առևտրով: Ընկերության միակ մասնակիցը Հովհաննես Պողոսյանն է, ով, մեր տեղեկություններով, բարձրաստիճան ոստիկաններից մեկի ազգականն է:
«Լիմոն» ՍՊԸ-ի հիմնադիրը գյումրեցի Իվան Թոսունյանն է: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2013թ. և հիմնական գործունեությունը ոչ մասնագիտացված խանութներում մանրածախ առևտուրն է: «Լիմոն» ՍՊԸ-ի իրավաբանական և գործունեության հասցեն Երևան քաղաքն է:
Վարկ վերցնելու փոխարեն խորհուրդ է տալիս 2000 դրամով գնել օճառ ու կախվելու պարան
Ջերմոցային տնտեսությունների ասոցիացիայի նախագահ Պողոս Գևորգյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասում է, որ այս տարի ջերմոցատերերը, մտավախություն ունենալով, որ ձմռանը Թուրքիայից էժան լոլիկ կներմուծեն, իրենք լոլիկ չեն ցանել և սպասում են եղանակի տաքանալուն:
«Գազը թանկ է, մարդիկ մտածում են հիմա ավելորդ ծախսեր չանեն ու չկարողանան բերքն իրացնել, քանի որ Թուրքիայից էժան պոմիդոր է գալիս: Մի քանի ջերմոց կա, որ հիմա պոմիդոր վաճառում է, բայց այդ մարդիկ վնասներ են կրում: Այսօր շուկան լիքն է թուրքական պոմիդորով»,-ասում է Պ. Գևորգյանը: Ըստ նրա, եթե 150-200 դրամ էլ թուրքական պոմիդորը էժան վաճառվի՝ տեղի ջերմոցատերերն արդեն վնասներ են կրում, քանի որ քաղաքացիները գնում են էժան ապրանքը:
Պողոս Գևորգյանն ասում է, որ Հայաստանում գազի գինը թանկ է, ինչն իր հերթին ազդում է այս սեզոնին աճեցրած լոլիկի ինքնարժեքի վրա: Մյուս կողմից էլ՝ ներկրվում է էժան գյուղմթերք, արդյունքում հայ արտադրողը հայտնվում է փակուղում:
«Ես տեղական արտադրողին առաջարկել եմ վարկ վերցնելու փոխարեն, որով գազի գինն են վճարում, ավելի լավ է 2000 դրամ ծախսեն մի պարան ու մի օճառ գնեն, դրանով կախվեն, ամեն ինչ ավարտվի: Դրանով բոլոր խնդիրներից կազատվեն: Այսօր, իրոք, այդ վիճակն է»,-ասում է ասոցիացիայի նախագահը:
Պողոս Գևորգյանը պատմեց, որ օրեր առաջ իրեն է զանգահարել Կոտայքի մարզի մի ջերմոցատեր և ասել, որ գազի պարտքի պատճառով անջատում են գազը և չգիտի, թե ինչպես պետք է փրկի 13 ջերմոցում աճեցվող բերքը ցրտահարությունից:
«Պետք է մի օրենք, որոշում ընդունվի, որ ջերմատները մտնեն ռազմավարական օբյեկտների կազմի մեջ և գազը չանջատեն: Տեսեք, հերիք չի տնտեսվարողը չի կարողանում վճարել պարտքը, դեռ մի բան էլ ամեն չվճարած օրվա համար 0.15% տույժ են վճարում, սա, իրոք, լուրջ խնդիր է»,-ասում է Պողոս Գևորգյանը:
Ջերմոցային տնտեսությունների ասոցիացիայի նախագահն ասում է, որ ջերմատներում գազի անջատման դեպքերի մասին տեղեկացրել է ՀՀ գյուղնախարարության պատասխանատուներին, սակայն ստացել է պատասխան, որ գազը մատակարարվում է մասնավոր ընկերության կողմից և իրենք որևէ կերպ չեն կարող միջամտել:
Ըստ գյուղնախարարության` ներմուծման թվերը մեծ չեն
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Գառնիկ Պետրոսյանն ասում է, որ ներմուծման ծավալները փոքր են, և դրանք հիմնականում շուկա են ներթափանցում դեկտեմբերի վերջերից` նախատոնական օրերին և ձմռան ամիսներին:
«Երբ մեր բերքը լուրջ քանակությամբ շուկա է մտնում, այդ խնդիրը գործնականում լուծվում է: Եթե հիմա ընդհանրապես արգելվի դրսից բանջարեղենի ներմուծումը, հակառակ հարցը պիտի առաջ քաշենք` սպառողն ինչպե՞ս պետք է իր պահանջները բավարարի: Բազմիցս հայտարարել ենք, որ ձմռան ամիսներին տեղական արտադրանքը չի բավարարում ներքին պահանջարկը»,-ասում է Գառնիկ Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանում լայն թափով զարգանում են ջերմոցային տնտեսությունները: Այսօր արդեն 85հա-ի հասնող ժամանակակից ջերմատներ են գործում, որոնք աստիճանաբար զարգանում են և կարող են շուկայի վրա ազդեցություն ունենալ: Իսկ փոքր ու միջին ջերմոցները հիմնականում դեկտեմբեր-փետրվար ամիսներին չեն շահագործվում, քանի որ ծախսերը շատ են` հատկապես ջեռուցման ուղղությամբ:
Նրա տեղեկացմամբ` 2016թ. հունվարի 1-ից մինչ այս պահը ներմուծվել է 16 տոննա վարունգ, 23 տոննա լոլիկ: Անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում ներմուծվել է 38 տոննա վարունգ և 1 տոննա լոլիկ: Արտահանման ծավալներին կանդրադառնանք առաջիկայում:
Անդրադառնալով տեղի ջերմատների խնդիրներին՝ Գառնիկ Պետրոսյանն ասաց, որ այս ամիսներին միշտ դժվարություններ են առաջանում: Ջերմաստիճանի կտրուկ անկման դեպքում անհամեմատ մեծանում են գազի սպառման ծավալները: Այս ամիսներին շատ քիչ քանակության բերք է հասունացած լինում, և իրացումը լուրջ եկամուտներ չի ապահովում:
Գառնիկ Պետրոսյանը նշեց, որ մի քանի ջերմոցատերեր հարց են բարձրաձայնել, որպեսզի ձմռան ամիսներին արտոնություններ ունենան և սպառած գազի դիմաց վճարեն ավելի ուշ: Փոխնախարարի խոսքերով` Ջերմոցային տնտեսությունների ասոցիացիայի նախագահն անցյալ տարի այս հարցով դիմել է նախարարությանը, որպեսզի վերջինս միջնորդի վճարումների հետաձգման հարցում: Նախարարությունը գրավոր դիմել է «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությանը և ստացել է պատասխան, որ տնտեսվարող սուբյեկտները պետք է վարկեր վերցնեն և կատարեն վճարումները, քանի որ իրենք ևս նմանատիպ խնդիրների առջև են կանգնած:
«Շատ քաղաքակիրթ ձևով մերժվեց այն առաջարկությունը, որ արվել էր գյուղատնտեսության նախարարության կողմից»,-ավելացրեց Գ. Պետրոսյանը:

Как турецкие помидоры попадают в армянские магазины
В 2015 в Армению было импортировано 37,4 тонны помидоров из Турции, Ирана, Грузии, Нидерландов и Греции. За тот же период из Ирана, Турции, Грузии и Греции было поставлено 135 тонн огурцов.
По данным Министерства финансов РА, помидоры импортировали ООО” Акнадзор”, “Арсугриг”, “Лимон”, а также частные предприятия “Вера Шахназарян”, “Арсен Суренович Лалаян”, “Ростом Варданович Арутюнян” и несколько частных предпринимателей.
Импортом огурцов занимаются ООО “Акнадзор”, “Арсугриг”, “Овнарек”, частные предприятия “Геворк Арменович Галумян”, “Вера Шахназарян” и несколько частных лиц.
На рынке и в супермаркетах импортированные помидоры и огурцы стоят довольно дешево, что наносит серьезный ущерб армянским производителям. Последние берут кредиты, тратят большие суммы, однако работающие под властной крышей несколько компаний, импортируя помидоры и огурцы неизвестного качества, вытестняют с рынка местных производителей.
В супермаркетах “Ереван Сити”, принадлежащих депутату Национального Собрания Самвелу Алексаняну, продаются импортные помидоры. На некоторых ящиках можно увидеть турецкие надписи. Мы попытались разобраться, какая компания поставляет помидоры этим супермаркетам, однако наш вопрос остался без ответа.
О поставщиках
Одним из крупных поставщиков помидоров и огурцов является ООО “Акнадзор”. Компания была основана в 2008 г. и принадлежит Нареку Саргсяну, сыну брата президента РА Александра Саргсяна. Со дня основания и по май 2011 г. владельцем компании был житель села Балаовит Карен Саргсян. В 2011 г. она перешла к Нареку Саргсяну. В налоговой службе “Акнадзор” зарегистрирована как компания по розничной торговле овощами и фруктами в специализированных магазинах. Отметим, что в настоящее время импортом помидоров и огурцов занимается также брат бывшего владельца ООО “Акнадзор” Карен Саргсян, но уже как физическое лицо.
ООО “Овнарек” компания относительно новая. Она была основана 1 января 2015 г. Единственным владельцем компании является житель Еревана Сурен Киракосян. “Овнарек” тоже занимается оптовой торговлей фруктами и овощами.
Название ООО подсказывает, что отношение к нему имеет племянник президента РА, хотя в списке акционеров его имя не значится. Оказывается, основатель компании “Овнарек” Сурен Кирасян и Нарек Саргсян – партнеры.
Их сотрудничество длится уже несколько лет и даже успело пройти “испытание судом”. Так, в 2012 г. турецкая акционерная компания по международным поставкам и внешней торговле “Алтай” обратилась в суд общей юрисдикции ереванского административного округа Малатия-Себастия с иском против ООО “Акнадзор”, Сурена Киракосяна и его брата Артака Ованнисяна. Турецкая компания требовала компенсацию, эквивалентную 173 805 долларам США (71 628599 драмов РА). В дальнейшем размер компенсации сократился, и стороны остановились на 60 000 долларах.
ООО “Арсугриг” также было основано в 2008 г.  Компания занимается в основном оптовой торговлей фруктами и овощами. Единственный акционер компании – Ованнес Погосян, который по нашим сведениям является родственником одного из высокопоставленных сотрудников Полиции.
Учредителем ООО “Лимон” является Иван Тосунян. Компания была основана в 2013 г. и занимается в основном розничной торговлей в неспециализированных магазинах. ООО “Лимон” зарегистрировано в Ереване.
Посоветовал вместо кредита купить мыло и веревку для повешения
Председатель Ассоциации тепличных хозяйств Погос Геворкян в беседе с Hetq.am отметил, что в этом году хозяева теплиц, опасаясь импорта зимой дешевых помидоров из Турции, решили не сажать этот овощ, а дождаться потепления.
“Газ стоит дорого, и люди решили, что не стоит делать лишние расходы, а потом не суметь реализовать урожай, поскольку из Турции поставляются дешевые помидоры. У нас помидоры выращиваются в нескольких теплицах, однако их владельцы несут убытки. Сегодня рынок завален турецкими помидорами”,- отметил П.Геворкян. По его словам, если турецкие помидоры будут продаваться на 150-200 драмов дешевле, то местные хозяева теплиц понесут убытки, поскольку граждане предпочитают покупать более дешевый товар.
В Армении газ стоит дорого, что в свою очередь влияет на себестоимость выращиваемых в этот сезон помидоров, пояснил наш собеседник. С другой стороны импортируется дешевая сельхозпродукция, в результате чего армянские производители оказываются в тупике.
“Я предложил местным производителям вместо того, чтбы брать кредит и за счет него платить за газ, купить за 2000 драмов вервку, мыло и повеситься. Таким образом проблема будет решена. Сегодня сложилась именно такая ситуация”,- добавил председатель Ассоциации тепличных хозяйств.
Несколько дней назад ему позвонил владелец одной из теплиц в Котайкской области и сообщил, что из-за задолженности ему отключили газ, и он не знает, как спасти от заморозков урожай, выращиваемый в 13 теплицах.
“Необходимо приять закон о включении теплиц в список стратегических объектов, чтобы им не отключали газ. Не хватит, хозяйственник не может выплатить долг, так теперь ему еще придется за каждый просроченный день платить штраф в размере 0.15%. Это действительно серьезная проблема”,- добавил Погос Геворкян.
Он предупредил руководителей Министерства сельского хозяйства об отключениях газа в теплицах, но ему ответили, что газ поставляет частная компания и МСХ не может вмешаться в этот вопрос.
Объемы импорта небольшие, утверждает МСХ
По словам заместителя министра сельского хозяйства РА Гарника Петросяна, объемы экспорта небольшие, продукция попадает на рынок в конце декабря, предпраздничные дни и зимний сезон.
“Эта проблема решается тогда, когда наш урожай оказывается на рынке в большом количестве. А в зимние месяцы местная продукция не удовлетворяет внутренний спрос, о чем мы неоднократно говорили”,- сказал Г.Петросян.
По его словам, в Армении развитие тепличных хозяйств получило широкий размах. Сегодня уже действуют современные теплицы, площади которых достигают 85 га. А малые и средние теплицы с декабря по февраль не эксплуатируются из-за больших расходов, особенно на отопление.
Гарник Петросян сообщил, что с 1 января 2016 г. по сей день импортировано 16 тонн огурцов и 23 тонны помидоров. За тот же период прошлого года импорт составил 38 тонн огурцов и 1 тонну помидоров.
Касаясь проблем местных теплиц, замминистра отметил, что в эти месяцы всегда возникают трудности. Из-за понижения температуры объемы потребляемого газа увеличиваются. Полученный небольшой урожай не обеспечивает серьезных доходов.
Владельцы нескольких теплиц подняли вопрос о предоставлении им льгот в зимние месяцы, благодаря чему они смогут заплатить за использованный газ попозже. В прошлом году председатель Ассоциации тепличных хозяйств обратился в Министерство сельского хозяйства с просьбой оказать помощь в этом вопросе. Министерство обратилось в компанию “АрмРосгазпром”, откуда ответили, что хозяйствующие субъекты должны взять кредиты и оплатить счета, поскольку они сами столкнулись с аналогичными проблемами.
“Они в цивилизованной форме отклонили предложение Министерства сельского хозяйства”,- добавил Г.Петросян.