Ավարտվել է հանրաքվեն լուսաբանող «Հետքի» թղթակցի լիազորությունների ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու գործով նախաքննությունը
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի օրը՝ 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին, թիվ 5/28 տեղամասում ՀՀԿ վստահված անձ Արթուր Խուրշուդյանն իր դիտավորյալ գործողություններով խոչընդոտել է «hetq.am» կայքի ներկայացուցչի՝ Դիանա Ղազարյանի, ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքը լուսաբանելու լիազորությունների ազատ իրականացմանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՔԾ-ն:
Մասնավորապես՝ 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին՝ ժամը 14:25-ին, ՀՀԿ վստահված անձ Արթուր Խուրշուդյանը, ներս է մտել Երևան քաղաքի Բաղրամյան 76 հասցեում գործող թիվ 5/28 տեղամաս և զանգվածային լրատվության միջոցի ներկայացուցչի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու դիտավորությամբ, մոտենալով «hetq.am» էլեկտրոնային կայքի խմբագրության հանձնարարությամբ հանրաքվեի ընթացքը լուսաբանող լրագրող Դիանա Ղազարյանին՝ պահանջել է դադարեցնել նկարահանումները, նյութերի նախապատրաստումը և հեռանալ տեղամասից, սակայնվերջինս շարունակել է իր լրագրողական գործունեությունը: Այնուհետև Ա. Խուրշուդյանը վերցրել էԴ. Ղազարյանի դյուրակիր համակարգիչն ու դուրս եկել տեղամասից՝ իր դիտավորյալ գործողություններով խոչընդոտելով վերջինիս կողմից ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքը լուսաբանելու նրա լիազորությունների ազատ իրականացմանը:
Ա. Խուրշուդյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ավարտվել է քրեական գործի նախաքննությունը և մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվելդատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարանուղարկելու համար:

Завершилось предварительное следствие по делу о препятствовании выполнению полномочий журналистом Hetq.am
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе РА, обосновано, что 6 декабря, в день проведения референдума по изменениям в Конституции РА, доверенное лицо Республиканской партии Армении Артур Хуршудян своими умышленными действиями на избирательном участке 5/28 препятствовал представителю сайта Hetq.am Диане Казарян свободно выполнять свои полномочия по освещению хода референдума по конституционным изменениям, сообщает сообщает ССС.
Так, в 14.25 6 декабря 2015 г. Артур Хуршудян, придя на избирательный участок 5/28 по адресу Баграмяна, 76 в Ереване с умыслом помешать выполнению представителем СМИ своих полномочий, подошел к журналистке Диане Казарян, освещавшей ход референдума, и потребовал прекратить видеосъемку и подготовку материалов и покинуть избирательный участок. Однако журналистка продолжала выполнять свои профессиональные обязанности. Тогда А.Хуршудян отнял у Дианы Казарян ее компьютер и ушел с избирательного участка.