Մի՛ նվաստացրեք թոշակառուներին, նրանք վաստակել են այդ թոշակը
«Հայփոստի» Գառնիի բաժանմունքում կենսաթոշակառուները ժամեր շարունակ մի ոտքից մյուսին հենվելով, իսկ ավելի հաճախ, ձեռնափայտին հենված, մի կերպ ոտքի վրա կանգնելով սպասում են իրենց հերթին: Թոշակը վճարում են բաժնի երկու աշխատակիցները, որոնցից մեկն օրերս է նշանակվել եւ դժվարությամբ է գործն առաջ տանում: Հետեւաբար, փոքր սրահում գնալով մեծանում է սպասողների թիվը, տեղաշարժվելը դառնում է անհնարին, շատերն էլ չդիմանալով հեղձուկին գերադասում են դրսում սպասել կամ հեռանալ:
Հավաքվածների տրտունջ-առաջարկին՝ գործընթացն արագացնելու համար ներգրավել նաեւ բաժանի մյուս աշխատակցին, բաժանմունքի երիտասարդ տնօրեն Շուշանիկ Բաբայանը համառորեն մերժում է: Ներկաների դժգոհություններին նա պատասխանում է· «Գնացե՛ք, մեր փոստատարը կբերի տուն: Մենք իրավունք ունենք կենսաթոշակը վճարել քսան օրվա ընթացքում: Առայժմ փոստում ենք բաժանում»:
Երկու եւ կես ժամ սպասելուց հետո փոստատարը հայտարարում է, որ գումարը սպառվել է, վաղը կարող են գալ:
Հաջորդ օրը դարձյալ մեծ հերթ է: Մոտ մեկ եւ կես ժամ սպասեցնելուց հետո տնօրենն իր մոտ է կանչում փոստատար Գոհարին: Վերադառնալով վերջինս տեղեկացնում է, որ այլեւս գրասենյակում չի բաժանելու, բացակա թոշակառուների թոշակը պետք է հասցնի տները: Ներկա գտնվողները զարմանքից ու վիրավորանքից նախ շվարում են, ապա պահանջում, որ նախ իրենց կենսաթոշակը վճարի, հետո գնա, չէ որ արդեն ժամեր իրենց հերթին են սպասում: Բացի այդ, մարդիկ կան, որոնք մի քանի օր հերթ են կանգնել ու ձեռնունայն վերադարձել:
Փոստատարը դուրս է գալիս շենքից, մյուսները՝ նրա հետեւից: Փոստի ետնաբակում փոստատարը շարունակում է կենսաթոշակ վճարել, թոշակառուները հիմա էլ այստեղ են հերթ կանգնում: Մոտենում եմ եւ ունկնդիր դառնում ներկաների բողոքին, թե ինչպես է այդքան երիտասարդ կինը (նկատի ունեն տնօրեն Շուշանիկ Բաբայանին, որը 22-23 տարեկան կլինի) նման անհարգալից ու կամայական վերաբերմունք դրսեւորում հաշմանդամ, ձեռնափայտին հենված ժամեր շարունակ մի կերպ իրենց ոտքի վրա պահող ծեր տատիկ-պապիկների նկատմամբ, վազեցնելով գրասենյակի շուրջը: Սա դեռ հարցի բարոյական կողմն է:
Փոստատար Գոհարին հարցնում եմ, թե ինչո՞ւ լքեց իր աշխատասեղանը եւ փողոցում է շարունակում աշխատանքը, պատասխանում է, որ տնօրենի հանձնարարականն է կատարում: Ի՞նչ բացատրություն տալ տնօրենի՝ իր աշխատակցին տրված հրահանգին, դուրս գալ գրասենյակից եւ առանց որեւէ վերահսկողության կամ ուղեկցողի, գումարը ձեռքում բռնած փողոցում «սպասարկել» մարդկանց: Առհասարակ, եթե իրավունք ունի փոստի բաժանմունքից դուրս նման գործառույթ իրականացնել, էլ չեմ խոսում աշխատողի անձի անվտանգության, գումարի անձեռնմխելիությունն ապահովելու մասին:
Վճարվող յուրաքանչյուր կենսաթոշակի մանրադրամից առնվազն 200-300 դրամի չափով պետք է թողնվի որպես «թեյավճար»: Եվ դա այնքան նորմատիվային է, որ նույնիսկ պահանջելու դեպքում էլ չի վճարվում: Այս օրինազանցությունը եւս տնօրենի կամայական ամենաթողությամբ է կատարվում:
Նորաթուխ տնօրենուհին, հավանաբար, մոռանում է, որ ինքն է պատասխանատու թե՛ գումարի վերահսկման ու անվտանգության, թե՛ դրա բաշխման գործընթացի համար: Եվ դա զարմանալի չէ, քանի որ չունի ո՛չ համապատասխան կրթություն, ո՛չ այդ բնագավառում աշխատելու տեւական փորձ, եւ ոչ էլ մարդկանց հետ շփվելու ու բարեկիրթ սպասարկելու կուլտուրա:

Не унижайте пенсионеров, они заработали свою пенсию
В гарнийском отделении “Айпоста” (“Армпочты”) пожилые люди часами стоят в очереди на получение пенсии. Деньги выдают две сотрудницы, одна из которых поступила на работу недавно, поэтому с трудом справляется со своими обязанностями. Из-за этого число пенсионеров постоянно растет. Многие, не выдержав тесноты и духоты, предпочитают ждать на улице.
Предложение собравшихся подключить к работе еще одну сотрудницу молодая директриса почтового отделения Шушаник Бабаян упорно отвергает. В ответ на недовольство людей она заявила: “Разойдитесь, наш почтальон принесет пенсию домой. А пока выдаем здесь”.
Через два с половиной часа почтальон сообщила, что деньги закончились, остальным пенсию будут выдавать завтра.
На следующий день на почте опять собралась огромная толпа. Через полтора часа директор вызвала к себе почтальона Гоар. Вернувшись, та заявила, что пенсию больше не будут выдавать в офисе, а отсутствующим пенсионерам деньги принесут домой. Собравшиеся на почте люди потребовали, чтобы почтальон сперва выдала деньги им и только потом отправилась по домам, поскольку многие стоят в очереди уже несколько дней.
Почтальон вышла из помещения, пенсионеры последовали за ней.  Гоар начала раздавать деньги на улице, из-за чего вновь образовалась очередь. Люди стали жаловаться на то, что молодая директриса (Шушаник Бабаян 22-23 года) неуважительно относится к пожилым людям, многие из которых инвалиды, ходят с палкой. Однако она заставляет их часами стоять в очереди или бегать из одного места в другое. Но это только нравственная сторона вопроса.
Спрашиваю почтальона, почему она оставила свое рабочее место и продолжила выполнять свои  обязанности на улице. Гоар пояснила, что таково распоряжение директора.
Непонятно, почему было решено обслужить людей на улице. Помимо того, что это элементарное неуважение к пенсионерам, так еще в этой ситуации не обеспечена безопасность сотрудника почтового отделения и сохранность денег.
Каждый пенсионер при получении пенсии как минимум 200-300 драмов оставляет “на чай”.  И это настолько принятое явление, что даже если потребовать мелочь, ее не выплатят. Данное нарушение закона тоже обусловлено произволом и попустительством со стороны директрисы.
Новоиспеченная руководительница, вероятно, забывает о том, что она несет ответственность как за безопасность денег, так и за процесс их выдачи. Но это неудивительно, поскольку Шушаник Бабаян не имеет ни соответствующего образования, ни длительного опыта работы в этой сфере, ни культуры общения и обслуживания людей.