Հայաստանը դուրս է մնում Իրան-ՌԴ առևտրից
Ինչպես հիշում ենք, ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը, ի թիվս այլ հանգամանքների, իշխանությունների կողմից հիմնավորվում էր այդ միջոցով՝ Հայաստանի՝ Ռուսաստան-Իրան առևտրի տարանցիկ գոտի դառնալու հնարավորությամբ, որը ևս մեկ անգամ վերհիշվեց, երբ Իրանից հանվեցին միջազգային պատժամիջոցները: Սակայն իրականությունը տարամիտեց այդ կանխատեսումներից:
Այսպիսով, երեկ լոլիկի առաջին խմբաքանակը Իրանից հասավ Ռուսաստան: Մոտ 20 տոննա լոլիկը Իրանի հարավից դուրս գալով` ճանապարհը շարունակեց ավտոմեքենայով՝ Ադրբեջանի տարածքով հասավ Դաղստան, որտեղից էլ արդեն հասել է Աստրախան:
Աստրախանի մաքսայինում նշել են, որ Իրանից հիմականում ներկրվում է թեյ, չիր, չամիչ, պիստակ, տոմատի մածուկ, հինա, բայց Թուրքիայի նկատմամբ ռուսական սանկցիաներից հետո ԵԱՏՄ շուկայում իրանական գյուղմթերքի վաճառքի հնարավորություն է ստեղծվել:
Աստրախանում, ԵԱՏՄ շուկա ասելով, պարզ երևում է, որ մոռացել են Հայաստանի մասին, քանի որ մենք էլ ենք հանդիսանում ԵԱՏՄ անդամ: Ավելին, մեր գործընկերները նույնիսկ հնարավորություն չեն ընձեռել մեզ հանդես գալու, որպես տարանցիկ ճանապարհ, ինչի մասին տարբեր տարիներ հայտարարություններ են արել տարբեր պաշտոնյաներ:
«Հայաստանն, անդամակցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը, կարող է Իրանի համար ռուսական շուկա դուրս գալու ճանապարհ հանդիսանալ»,- ըստ «Արմենպրես»-ի՝ 2014 թ.-ին նշել էր այն ժամանակ դեռ նախագահի խորհրդական իսկ այժմ ԵՏՀ Կոլեգիայի նախարար Կարինե Մինասյանը:
Հայաստանի վարչապետը նույն 2014-ին, երբ Հայաստանը պաշտոնապես դեռևս ԵԱՏՄ անդամ չէր, Իրան կատարած այցի շրջանակներում նույնպես խոսելով Հայաստանի` ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունից, շեշտել էր,- «այն հնարավորություն է ընձեռում ստանձնել այդ կառույցի անդամների և օտարերկրյա գործարար համայնքների համար կապող օղակի դերակատարություն»՝ նկատի ունենալով հենց Հայաստանի՝ Իրան-ԵԱՏՄ կապող օղակ դառնալու հնարավորությունը:
Տեղափոխվելով 2016թ., երբ Հայաստանը արդեն ԵԱՏՄ լիիրավ անդամ է, տեսնում ենք, որ Իրանը ԵԱՏՄ-ի կապող օղակը փաստացի հանդիսանում է Արբեջանը: Այս ֆոնին զարմանալի չէ, որ ռուսական երկաթուղիները գումար են ներդնում հենց Իրան-Ադրբեջան և ոչ Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման մեջ:
Հարկ է նկատել, որ Իրանից Ռուսաստան լոլիկներ հասնելու նույն օրը, զավեշտալի պատահականությամբ ՌԴ-ից հետ է ուղարկվում Հայաստանից ներմուծված 22 տոննա լոլիկի խմբաքանակը, Ռուսաստնում կարանտինի տակ գտնող մակաբույծ միջատներ հայտնաբերելու պատճառով:
Այսպիսով, քանի դեռ Հայաստանցի պաշտոնյաները ԵԱՏՄ մտնելուց առաջ շատ լավատեսական տրամադրություներ ունեին, գոնե Ռուսաստան-Իրան տարացիկ ճանապարհ հանդիսանալու համար, սակայն փաստացի նույնիսկ, երբ Թուրքիայից արտահանումը Ռուսաստան կրճատվել է մոտ 10%-ով, իսկ Իրանի նկատմաբ սանկցիաների վերացումից հետո Իրան-Ռուսաստան ապրանքաշրջանառությունը աճելու միտում ունի, մեր ԵԱՏՄ գործընկերները մեզ դուրս են թողնում այդ առևտրին որևէ առնչություն ունենալու հնարավորությունից:

Армения выбывает из торговли между Ираном и РФ
Как известно, членство Армении в ЕАЭС, в числе прочих обстоятельств, обосновывалось властями возможностью для Армении стать транзитной зоной торговли между Россией и Ираном, о чем снова вспомнили, когда с Ирана были сняты международные санкции. Однако, реальность отличается от этих прогнозов.
Итак, вчера первая партия помидоров из Ирана была завезена в Россию. Примерно 20 тонн помидоров с юга Ирана продолжили свой путь на машинах, через территорию Азербайджана добравшись до Дагестана, а затем до Астрахани.
В Астраханской таможне отметили, что из Ирана в основном ввозятся чай, сухофрукты, изюм, фисташки, томатная паста, хна, но после санкций РФ в отношении Турции на рынке ЕАЭС возникла возможность реализации иранской сельхозпродукции.
По видимому, в Астрахани, говоря о рынке ЕАЭС, забыли об Армении, которая также является членом ЕАЭС. Более того, наши партнеры даже не предоставили возможности Армении выступить в качестве транзитного пути, о чем в разные годы заявляли различные должностные лица.
«Армения, вступая в Евразийский экономический союз, может стать для Ирана дорогой выхода на российский рынок», - согласно «Арменпрессу», в 2014г. заявила тогда еще советник Президента Армении, а ныне министр Коллегии Евразийской экономической комиссии Карине Минасян.
В том же 2014-ом, когда Армения еще официально не была членом ЕАЭС, премьер-министр Армении в рамках визита в Иран, говоря о членстве Армении в ЕАЭС, подчеркнул: «это дает возможность взять на себя роль связующего звена между членами этого союза и иностранным бизнесом», имея ввиду именно возможность Армении стать связующим звеном между Ираном и ЕАЭС.
Однако, перенесемся в 2016 год, когда Армения уже является полноправным членом ЕАЭС, видим, что фактически связующим звеном между Ираном и ЕАЭС является Азербайджан. На этом фоне неудивительно, что «Российские железные дороги» инвестируют средства именно в строительство железной дороги Иран-Азербайджан, а не Иран-Армения.
Следует отметить, что в тот же день, когда иранские помидоры добрались до Армении, из РФ назад в Армению была отправлена партия в 22 тонны импортированных из Армении помидоров, в связи с обнаружением насекомых-паразитов , находящихся в РФ под карантином.
Таким образом, покуда армянские официальные лица до вступления в ЕАЭС имели очень оптимистические настроения, хотя бы в плане транзитного пути между Россией и Ираном, однако, фактически даже в условиях сокращения импорта из Турции примерно на 10% и отмены санкций в отношении Ирана, когда есть тенденция к росту товарооборота между Ираном и Россией, наши партнеры по ЕАЭС нас оставляют без возможности иметь какое-либо отношение к этой торговле.