Շնողի համայնքապետի համոզմունքը սխալ է. անտառահատումների լուսանկարները 2016 թ.-ին են արվել
Շնողի համայնքապետ Հովիկ Սահակյանը արձագանքել էր «Հետքում» հրապարակված Համահայկական բնապահպանական ճակատի («ՀԲՃ») պատրաստած «Ինչ է կատարվում Շնողի անտառներում» նյութին, որտեղ նշում էր, թե հրապարակման հավաստիությունն ընդգծող լուսանկարներն արվել են ոչ թե վերջերս, այլ դեռևս 2015թ փետրվարի վերջին:
«Հետք»-ը խնդրեց «ՀԲՃ»-ին տրամադրել այդ լուսանկարների օրիգինալ տարբերակները: Picmeta.com կայքի ծրագրի օգնությամբ հեշտությամբ կարելի է ստուգել ցանկացած լուսանկարի վաղեմությունը վայրկյանների ճշտությամբ: Picmeta.com-ը, փաստորեն,  հերքեց Շնողի համայնքապետի համոզմունքը: Նշենք նաև, որ բացի «Անտառների հասարակական մոնիտորինգ»-ի կամավորներից այդ օրը` 2016 թ.-ի փետրվարի 6-ին, Շնողի անտառում էր նաև «Հետք»-ի ֆոտոլրագրող Նարեկ Ալեքսանյանը, ով նույնպես իր ռեպորտաժում ֆիքսել էր զանգվածային անտառահատումները Շնողի անտառում: Ստորև ներկայացնում ենք «Անտառների հասարակական մոնիտորինգ»-ի և «Հետք»-ի լուսանկարների վաղեմությունը հստակեցնող փաստերը:
«Հետք»-ի լուսանկարը
«Անտառների հասարակական մոնիտորինգ»-ի լուսանկարը
Վիգեն
շնողի գեղապետը և իր կողմից հովանավորվող խմբերը մեն-մենակ էն մնացել իրենց ձախողված և տապալված քաղաքականության մեջ, :

Cтароста Шноха ошибается: снимки лесных вырубок сделаны в 2016 году
Староста села Шнох Овик Саакян откликнулся на материал “Что происходит в лесах Шноха”, подготовленный Всеармянским экологическом фронтом (ВЭФ). В своем письме староста отметил, что фотоснимки, подтверждающие достоверность публикации, были сделаны не недавно, а в конце февраля 2015 г.
Hetq.am попросил ВЭФ предоставить оригиналы этих фотографий. С помощью программы сайта Picmeta.com давность любого снимка легко устанавливается с точностью до секунды. Picmeta.com фактически опровергла убежденность старосты Шноха. Отметим также, что 6 февраля 2016 г. среди активистов программы “Общественных мониторинг лесов” был и фотокорреспондент Hetq.am Нарек Алексанян, который в своем репортаже также зафиксировал масовые вырубки в шнохском лесу. Ниже представляем факты, подтверждающие даты создания фотоснимков “Общественного мониторнинга лесов” и Hetq.am.