Ընտրատեղամասերում խոշորացույցների բացակայությունը ձեռնտու էր որոշ թեկնածուների
Այսօր տեղեկացրել էինք, որ Շինուհայր, Տանձատափ, Տաթև գյուղերի ընտրատեղամասում, որտեղ ՏԻՄ ընտրություններ են, տեսողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար նախատեսված խոշորացույցները բացակայում են: Այդ պատճառով մեծահասկաների փոխարեն նրանց թոռները, օգնողներն էին քվեարկում:
Սյունիքի մարզի թիվ 37 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ստեփանյանը մեկնաբանեց, որ ընտրատեղամասերին խոշորացույցներն ու Բրայլի այբուբենը իրենք չեն հատկացնում, և քանի որ դրանք շատ թանկ հաճույք են, տրամադրվում են միայն համապետական ընտրությունների ժամանակ: «Ճիշտ է, համաձայն եմ, այս ընտրությանը կարելի էր տրամադրել, պարզապես բաց է թողնվել այդ խնդիրը»,- նշեց Ստեփանյանը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեի ընթացքում դրանք եղել են և այս պահին նորը գնելու կարիք չկար, Ստեփանյանը նշում է, որ չէին մտածել, որ այսպիսի խնդիր կարող է առաջանա: Այլ ընտրություններում դրանք եղել են և հաշվի չեն առել, որ դրանց բացակայության ժամանակ նման իրավիճակ կլինի:
«Ի տարբերություն ՏԻՄ ընտրությունների, համապետական ընտրությունների ժամանակ մեծահասակների քվեարկությունը համեմատաբար ցածր է լինում»,- նշում է Ստեփանյանը:
Ստեփանյանը հավելում է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից արդեն չէին կարող դրանք ստանալ՝ ժամանակը սուղ էր:
Ծանոթ լինելով քվեարկության ընթացքին՝ Ստեփանյանն ասում է, որ Սյունիքի ընտրատեղամասերում խախտումներ չեն գրանցվել: Ասում է՝ եղել են որոշ միջադեպեր, որոնք ընտրությունների ընթացքի վրա չեն ազդել:
Հարցին՝ խոշորացույցների բացակայությունը արդյո՞ք թեկնածուներից ոմանց ձեռնտու էր՝ քվեարկողների տրամադրվածությունը ստուգելու համար, Ստեփանյանը պատասխանում է՝ այո:

Lack of Magnifying Glasses Played Into the Hands of Some Local Candidates
It appears that voters with vision problems weren’t given magnifying glasses at polling stations in some rural communities during yesterday’s local elections.
Thus, relatives or friends had to cast ballots for them.
This was the case at polling stations in the villages of Shinuhayr, Tandzatap and Tatev. Magnifying glasses were supposed to have been made available but local officials just forgot about the matter.
Armen Stepanyan, president of the 37th polling precinct electoral committee in Syunik, told Hetq that magnifying glasses and Braille cards weren’t distributed due to cost concerns. They’re only allocated during nation-wide elections.
“Yes, I agree. They could have been distributed during this election but the issue was simply overlooked,” said Stepanyan.
The fact that such items were distributed during the December 6, 2015 referendum and that there was no need to be new ones, makes such oversight all the more egregious.
Stepanyan told Hetq that local officials never imagined that there would be a need for such devices.
“These items were made available at other elections. No one took into account the possibility that such problems would arise if they weren’t available,” Stepanyan said.
When asked if the absence of magnifying glasses proved to be an asset for certain candidates, given that they could thus gauge the mood of some voters by asking them, Stepanyan answered in the affirmative.