Փլվող տան 12 բնակիչները
Գավառ քաղաքի Արծվաքար թաղամասում 42-ամյա Կարինե Հովհաննիսյանին բոլորն են ճանաչում: Կարինեն և քույրը` Հասմիկը, եղել են քաղաքի միակ կին ջրհոր փորողները: Նա ասում է, որ երբեք չեն տրտնջացել, որ տղամարդու աշխատանք են կատարել` թեկուզ 1 մետր փոսի համար 2000 դրամ են վաստակել: Ծանր ֆիզիկական աշխատանքը քույրերին հասցրել է վիրահատարան և ստիպված թողել են իրենց աշխատանքը: Այժմ Հասմիկը քաղաքի կոմունալ բաժնի միակ կին աշխատողն է, փողոցների աղբն է հավաքում: Հասմիկը ստիպված վարձով է ապրում, քանի որ ուշ ժամի է տուն գալիս և առավոտ շուտ է աշխատանքի գնում, իսկ իր թաղամասից աշխատավայր հասնելը լուրջ փորձություն է իր համար:
Տանիքը ճռճռում է ու քիչ-քիչ կախվում ներքև
Կարինեն թաղամասում հայտնի է ոչ միայն ջրհոր փորելով: Նրան ճանաչում են նաև որպես «փլվող տան» բնակիչ: Տունը, որտեղ ապրում են նրանք, ամեն պահի կարող է փուլ գալ` հողին հավասարեցնելով 12 անդամից բաղկացած ընտանիքը: Հարևանները վախենում են հյուրընկալվել Կարինեին` տունը անվանելով «կենդանի գերեզմանոց»: Տան ներսից լսվում է առաստաղի գերանների ճռճռոցը, առաստաղը ճկվել է ու կախվել ներքև` ուղիղ կապ ստեղծելով կյանքի ու մահվան միջև:
73քմ բնակելի տունը կառուցվել է 1962թ-ին: Տան պատերը շարվել են չմշակված քարից` հողե շաղախով, իսկ ծածկը փայտից է: Ինչպես արտաքինից, այնպես էլ ներսից պատերի վրա առկա են մեծ չափերի ճաքեր: Ծածկի և տանիքի փայտյա տարրերը ոչ միայն ճկված վիճակում են, այլև քայքայված: Մուտքի փակ պատշգամբից սենյակ մտնող փայտե ծածկը կախվել է սենյակի մեջ` ստեղծելով կյանքի ու առողջության համար վտանգավոր իրավիճակ տան բնակիչների համար: Իսկ ընդհանուր տանիքը տեղաշարժվել ու դեֆորմացվել է, ինչի հետևանքով  տան պատերից մեկը քանդվել է: Երկու տարի առաջ փուլ է եկել տանիքի մի մասը, ձյունն ու անձրևաջրերը թափվում են տան մեջ` ուղիղ մահճակալների վրա:
Անձրևաջրերի կամ ձյան հալոցքի հոսքը շեղելու նպատակով առաստաղի բացվածքների վրա ստվարաթուղթ էին փակցրել: Երբ «կարկատանները» հանում են տան ներսից երկինքն ամբողջությամբ երևում է:
«Թիվ 28 ՇՄՇ» ԲԲԸ-ի մասնագետները 2014թ. մայիսի 5-ին տվել են Կարինեի տան տեխնիկական վիճակի վերաբերյալ եզրակացություն: Հետազոտության արդյունքներով` «բնակելի տունը գտնվում է  վթարային վիճակում: Պիտանի չէ հետագա շահագործման համար» և գնահատվում է 4-րդ վնասվածության աստիճան:
Կարինեն
«Պաշտոնյաները եկել, ստուգել են: Չափումներ արեցին, ասեցին պիտի տուն տանք, բայց գնացին ու էլ չեկան մեր կուշտ: Ես հույս չունեմ, որ տուն կառնենք: Իմ հույսն էն ա, որ մի օր գիշերը ծածկը փլվի վրեքներս, տնով մեռնենք, պրծնենք: Մենակ Աստված եմ կանչում` միանգամից մեռնենք ու չզգանք, ոչ մեկս սաղ չմնա, որ հետո չտանջվենք: Թող իշխանությունը, օրենք բանցնողներն ամչնան, որ էսքան երեխա հողին հավասար են ըլնելու»,- ասում է Կարինե Հովհաննիսյանը:
Կարինեն իր երեխաներից ու երկու մանկահասակ թոռներից բացի վթարային տանը պահում է նաև քրոջ երկու տղաներին` Լևոնին և Վլադիմիրին: Տղաների ծնողները մահացել են, երբ նրանք փոքր են եղել: Լևոնն ու Վլադիմիրը արդեն չափահաս են:
Աշխատում է մուրացկան
Ընտանիքն ապրում է սոցիալապես վատ պայմաններում: Հասմիկի չնչին աշխատավարձը չհաշված` եկամուտը Կարինեի մոր` Զարիկ Հովհաննիսյանի 31 հազար դրամ թոշակն է ու 54 հազար դրամ նպաստը: Կարինեն պատմում է, որ իրենք «հիվանդանալու իրավունք» չունեն, այլապես մնալու են առանց դեղի և օգնության:
Զարիկ Հովհաննիսյանը
Օրինակ` մի քանի տարի է` Զարիկ Հովհաննիսյանի ձախ այտի վրա ուռուցք է գոյացել ու այն խորանալով վերածվել է մեծ բաց վերքի: Պետպատվերի շրջանակում մի քանի անգամ օգնություն է ցուցաբերվել, սակայն բուժման համար գումար չունեն: 80-ամյա կինը ցավեր ունի, բայց ստիպված ձայն չի հանում. գումար չունեն:
Ընտանիքի հոգսը թեթևացնելու համար մի քանի տարի է, ձմռան ամիսներին 23-ամյա Լևոնն իրեն «աշխատանք» է գտել: Նա առավոտյան գնում է Գավառ քաղաքի հանրախանութի դիմաց, մի քանի ժամ կանգնում է այնտեղ և գումար խնդրում անցորդներից: Օրական կարողանում է 1000-2000 դրամ հավաքել: «Աշխատած» գումարը բացառապես հաց գնելու նպատակով է ծախսվում: Ամառվա ամիսներին տղան այլ` Կարինեի ասելով ավելի պատվաբեր աշխատանք է կատարում: Լևոնը շինհրապարակներում շալակով ցեմենտի պարկեր է տեղափոխում, փայտ է կոտրում ուրիշների համար և այդպես վաստակում ընտանիքի օրվա հացը:
Նրա ավագ եղբայրը` Վլադիմիրը, փորձել է աշխատանք գտնել Հայաստանի սահմաններից դուրս: Երկու տարի առաջ մեկնել է Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի, սակայն 6 ամիս անց նրան հետ են ուղարկել` առաջիկա 5 տարիներին նրա մուտքը Ռուսաստան արգելելու որոշումով:
«Ուզում ենք մի տեղ մտնենք աշխատենք, բայց ասում են` հենց աշխատեք նպաստը կկտրենք: Գիվա փող են տալի, էդ էլ են ուզում վրեքներս կտրեն: Նպաստը աշխատավարձի նման բան ա, ամեն ամիս ստանում ենք: Թող աշխատանք ըլնի, մի քիչ շատ փող տան, աշխատենք, ջհանդամը թե 54 000 դրամը չեն կտրի: Բայց ինչ գործ էլ առաջարկում են նպաստից քիչ փող են տալում, ստիպված սուս նստում ենք տեղներս, որ նպաստը չկտրեն, հաց առնենք ճժերն ուտեն»,-ասում է Կարինեն:
Այս ընտանիքում օրերով հաց չի լինում, հատկապես ամսվա կեսերից, երբ նպաստի ու թոշակի գումարը վերջանում է: Մեր այցելության օրը հաց չունեին, երեխաներին կերակրել էին միայն տապակած կարտոֆիլով: Մոտակա խանութում ընտանիքի պարտքը անցնում է 150 հազար դրամը և խանութպանը այլևս հրաժարվում է ընտանիքին մթերք տալուց:
Կարինեի անչափահաս երեխաները շատ զուսպ էին, ամաչկոտ: Նրանք խուսափում էին իրենց ընտանիքի մասին խոսելուց: Միայն Նվերն ասաց, որ «հազարից մեկ» են միրգ ուտում, իսկ կոնֆետ` առիթից առիթ, սակայն մոր առաջ պահանջներ չեն դնում:
Կարինեի թոռը` Ալեքսը
Գավառում ձմեռը խիստ է, իսկ Հովհաննիսյանները վառելիք չունեն: Կարինեի ասելով` մի քանի անգամ մարզպետարանում դիմում է գրել` խնդրելով աջակցել գոնե վառելիք գնելու հարցում, սակայն ոչ մի աջակցություն չի եղել: Վառելիք հայթայթում են տարբեր տեղերից: Մի մասն էլ տրամադրում են հարևանները:
«2014թ. մի անգամ 20 000 դրամ են հատկացրել մարզպետարանից: Այս տարի դիմում եմ գրել, պատասխանել են, որ դիմումը ուղարկել ենք Գավառի քաղաքապետարան: Քաղաքապետի կուշտ էլ էթում ենք, ասում են` գնացեք կոմունալ տնտեսության հայաթից ծառի-ճյուղ բերեք, վառեք:  Բայց թաց ճուղերով ոնց տաքանանք»,- նշում է Կ. Հովհաննիսյանը:
Հատուկ դպրոցը` «ապաստան»
Կարինեի երկու անչափահաս երեխաները` 13-ամյա Նվերն ու 11 տարեկան Հերմինեն սովորում են Գավառի թիվ 1 հատուկ դպրոցում: Նրանք տուն են վերադառնում շաբաթը մեկ անգամ: Երեխաները խարխուլ տան ամենահանգիստ բնակիչներն են: Ժամերով անձայն նստում են վառարանի կողքին ու զննող հայացքով հետևում անց ու դարձին: Մայրն ասում է, որ Նվերն ու Հերմինեն իրենց ընտանիքի միակ «շահավետ» պայմաններում գտնվողներն են. դպրոցում սնվում են, տաք պայմաններում ապրում:
«Էրեխեքն ամչնում են սովորական դպրոց էթան: Ծիծղում են վրեքը, ասում են` բոշա եք, խին տան մեջ եք ապրում, ցիգանի նման եք դպրոց գալում: Գիշերօթիկ դպրոցում էլի լավ-վատ երեխեքին շոր հագցնում են, կերցնում-խմցնում են, տնօրենից շնորհակալ ենք: Մյուսների համար էլ «Վորլդ Վիժնից» եմ  շորեր բերում: Մի քանի օր առաջ էրեխեքի խամար ռեզինից սապոգ եմ բերել, որ խաքնեն տան մեջ ֆռան»,- ասում է Կարինեն:
11-ամյա Հերմինեն
Տիկնոջ երազանքը մեկն է` ամուր տանիքով տուն, թեկուզ վագոն-տնակ: «Թող շան բուն ըլնի, բայց նորմալ շենք ըլնի: Գոնե իմանանք, որ ջուր չի չռում գլխներիս, կրիշը չի բլում վրեքներս: Սրա նրա տվածով էրեխա չեն պախում, թող մի տուն ըլնի երեխեքն ապահով ապրեն, ես ընգնեմ փողոցներ, մի բան անեմ փող աշխատեմ: Վախենամ տնից դուրս գամ, որ ճժերը գլխներին մի օյին չբերեն: Աշխարհ երկիր լողկնում են, իմ ճժերը մի քանի ամիսը մեկ են լողկնում, հարմարություն չկա: Մերս ամառներն ա լողկնում, վախենում եմ լողկցում, խիվնդնա», - ասում է Կարինեն և հավելում, որ տան ներսում իրենց տեղաշարժը սահմանափակ է: Չեն կարողանում ռիսկով քայլել, իսկ երեխաներին արգելում են տան մեջ խաղալ: Ցանկացած ցնցում կարող է ճակատագրական լինել նրանց համար:

12 жильцов разваливающегося дома
В квартале Арцвакар города Гавара 42-летнюю Каринэ Ованнисян знают все. Каринэ и ее сестра Асмик были единственными, кто занимался рытьем колодцев. Однако тяжелая физическая работа довела сестер до операции, после которой им пришлось оставить это занятие. Сейчас Асмик подметает улицы. Ей приходится снимать жилье, так как домой она возвращается поздно, уходит рано, а добираться на работу из своего квартала очень трудно.
Крыша скрипит и постепенно свешивается вниз
У себя в квартале Каринэ известна не только тем, что рыла колодцы.  Ее знают и как жительницу “разваливающегося дома”. Семья Каринэ живет в доме, который каждую секунду может обвалиться, оставив под завалами 12 человек. Соседи боятся ходить к ним в гости. В доме слышно, как скрипят бревна, а потолок уже свесился вниз.
Дом площадью 73 кв.м был построен в 1962 г. На стенах образовались  глубокие трещины. Деревянные перекрытия не только прогнулись, но и разрушены. Крыша деформировалась, вследствие чего одна из стен дома разрушилась. Два года назад обвалилась и часть крыши, поэтому во время снега или дождя дом заливает – вода льется на кровати.
5 мая 2014 г. пришли специалисты, осмотрели дом Каринэ и выдали заключение, в котором было написано: жилой дом находится в аварийном состоянии, непригоден к дальнейшей эксплуатации, имеет 4-ю степень аварийности.
Каринэ
“Пришли специалисты, проверили, измерили, сказали, что выделят нам дом, но потом забыли о нас. Я не надеюсь, что мы сможем купить жилье. Жду только одного: чтобы как-нибудь ночью крыша обвалилась и мы бы все умерли, избавились от этой проблемы. Только молю Бога о том, чтобы все умерли сразу и не мучались. Пусть властям, представителям закона будет стыдно за то, что столько детей могут погибнуть”,- говорит Каринэ.
Кроме своих детей и двух маленьких внуков она содержит и двух сыновей своей сестры – Левона и Владимира. Их родители умерли, когда дети были маленькие. Левон и Владимир уже совершеннолетние.
Работает попрошайкой
Семья живет в тяжелых социальных условиях. Их доход образуется за счет ничтожной зарплаты Асмик, пенсии матери Каринэ, Зарик Ованнисян, которая составляет 31 тысячу драмов, и пособия в размере 43 тысяч драмов. Каринэ говорит, что они “не имеют права болеть”, в противном случае останутся без лекарств и медицинской помощи.
Зарик Ованнисян
Несколько лет назад на левой щеке Зарик Ованнисян появилось опухоль, которая постепенно переросла в открытую рану. В рамках госзаказа 80-летней женщине несколько раз оказывалась помощь, но денег на лечение у семьи нет. Сейчас у матери Каринэ бывают сильные боли, но она вынуждена терпеть.
Уже несколько лет 23-летний Левон, чтобы хоть немного облегчить заботы семьи, в зимние месяцы с утра приходит к универмагу Гавара и стоит там по нескольку часов, прося у прохожих денег. Зарабатывает по 1000-2000 драмов в день. На эти деньги покупает только хлеб. В летние месяцы Левон занимается более “престижной”, по словам Каринэ, работой: перетаскивает на стройке мешки с цементом, рубит дрова.
Его старший брат Владимир пытался найти работу за пределами Армении. Два года назад уехал на заработки в Россию, однако через 6 месяцев его отправили обратно, и теперь в ближайшие 5 лет въезд в эту страну ему запрещен.
“Хочу устроиться куда-нибудь на работу, но нам говорят: если начнете работать, лишитесь пособия. Можно подумать, это такие деньги, чтобы еще и перестали их платить. Если б была работа, за которую платили чуть больше пособия, мы бы плюнули на эти 54 тысячи. Но какую бы работу ни нашли, зарплата будет меньше пособия. Вот и приходится сидеть без работы, чтобы не лишиться этих денег”,- говорит Каринэ.
В этой семье бывают безденежные дни, когда заканчивается и пенсия, и пособие. В день нашего прихода хлеба в доме не было, дети довольствовались только жареной картошкой. Ованнисяны задолжали соседнему магазину 150 тысяч драмов, поэтому хозяин уже отказывается давать им продукты в кредит.
Несовершеннолетние дети Каринэ очень стеснительны и избегают разговоров о семье. Только Нвер рассказал, что фрукты едят очень редко, а конфеты – от случая к случаю, но от матери ничего не требуют.
Внук Каринэ Алекс
Зима в Гаваре суровая, однако Ованнисянам нечем топить печь. Каринэ несколько раз обращалась в областную администрацию с просьбой выделить дрова, но никакой помощи не получила. Вместо этого помогают соседи – кто чем может.
“В 2014 г. один раз получила от областной администрации 20 тысяч драмов. В этом году я написала заявление, которое передали в мэрию Гавара. Пошла к мэру, а он сказал: идите во двор коммунального хозяйства, соберите там ветки. А разве ветками можно затопить печь…”- с недоумением отметила Каринэ.
Спецшкола как “убежище”
Двое несовершеннолетних детей Каринэ – 13-летний Нвер и 11-летняя Эрминэ – учатся в гаварской спецшколе номер 1. Домой они приходят раз в неделю. Дети – самые спокойные обитатели полуразвалившегося дома. Они часами молча сидят около печки и следят за тем, что происходит в доме. По словам матери, Нвер и Эрминэ – единственные в семье, кто живет в нормальных условиях: в школе они питаются, живут в тепле.
“Дети стесняются ходить в обычную школу. Над ними смеются, говорят, что они одеваются как цыгане, живут в полуразрушенном доме. А в школе-интернате детям дают одежду, кормят, поят. Мы очень благодарны директору. Для других детей я получаю одежду в “Ворлд Вижн”,- рассказала Каринэ.
11-летняя Эрминэ
У женщины одна мечта: иметь дом с крепкой крышей, пусть даже это будет домик-вагончик. “Хочу иметь дом, в котором мои дети будут защищены, а я уж как-нибудь заработаю на хлеб”.