14 կմ ճանապարհը կրթությունից զրկվելու պատճառ
Գեղարքունիքի մարզի Գեղարքունիք գյուղ տանող ճանապարհը նոր-նոր է բացվել: Ձյան անանցանելի շերտի գոյանալուց առաջ Ռուսաստանից դեպի գյուղ են վերադառնում արտագնա աշխատանքի մեկնած տղամարդիկ: Ձմռան ամիսներին ընտանիքներն այստեղ համալրվում են՝ մինչև հալոցքի առաջին կաթոցները:
Վարդան Արոյանն ամեն անգամ արտագնա աշխատանքից վերադառնալով՝ փակում է բանկում գոյացած հերթական վարկը, որից հետո փորձում է տան համար մի նոր բան գնել: Գյուղում մեզ պատմեցին, որ Վարդանի ընտանիքն ամենաօրինակելին է Գեղարքունիքում: Նրա նախորդ կինը մահացել է տարիներ առաջ՝ թողնելով իրեն ու երեխաներին միայնակ: Վարդանը երկրորդ անգամ է ամուսնացել, այժմյան կնոջ՝ Մերի Մակարյանի հետ 5 երեխաների ծնողներ են: Ինչպես Վարդանն է ասում, իրենց երեխաները 3 տեսակի են՝ իր նախորդ կնոջից, Մերիի նախորդ ամուսնուց և համատեղ:
Բազմանդամ ընտանիքն ապրում է նախկինում որպես գոմ հանդիսացած շենքում, որն իրենց սեփականությունը չէ: Այդ տարածքը դեռևս 1992թ.-ին որպես օգնություն են տվել Վարդանին: Նա կարողացել է տանիքը փոխել, տան ներսը հարդարել, գյուղատնտեսություն հիմնել, որով էլ օրվա հաց է ապահովում ընտանիքին: Այս պահին 4 բանկից վարկ ունի վերցրած, տոկոսներն է վճարում:
Վարդան Արոյանը նախկինում արևելյան մարզաձևով է զբաղվել, գյուղի դպրոցում որպես մարզիչ է աշխատել, սակայն չի կարողացել ընտանիքը պահել, մեկնել է արտագնա աշխատանքի. «Արտագնա աշխատանքն էլ երբեք չես իմանա՝ ինչ կլինի: Կա, որ կանչող չի լինում, կա, որ գնում-հասնում ես, գործ չի լինում: Հիմա էս տարի ես չգիտեմ էլ դեպի ուր եմ գնալու: Ռուբլին էլ որ արժեզրկվեց, արդեն գնալու իմաստ էլ չկա, չգիտեմ՝ դեռ ինչ եմ անելու»,- ասում է Վարդանը:
Չնայած կենցաղային դժվարություններին ու հնարավորությունների բացակայությանը՝ Վարդանն ու Մերին շատ չեն տրտնջում, նրանք ասում են, որ իրենց միայն անհանգստացնում է մեծ աղջկա՝ Աղավնու ապագան ու կրթության հարցը:
Աղավնի Արոյանը 21 տարեկան է, մանկուց հենաշարժողական խնդիր ունի: Գյուղի դպրոցն ավարտելուց հետո Աղավնին այլևս որևէ տեղ չունի գնալու, քանի որ բարձրագույն կրթություն ստանալու հնարավորություն չի ունեցել: Աղավնուն երբեմն-երբեմն տանում են Երևան՝ վերականգնողական կուրսերի:
Երբ բոլորը տանը հավաքված են լինում, Աղավնուն խնդրում են մի բան երգել: Նա էլ մեծ սիրով կատարում է ժողովրդական երգերից մեկը: Նրա ամենասիրելի զբաղմունքն է երգելը, բայց ուզում է հաշվապահություն սովորել, որ կարողանա վաստակել ու անկախանալ ծնողներից:
«Գավառում կան հաշվապահական կուրսեր, բայց քանի որ լավ չեմ քայլում, շատ դժվար է հասնել այնտեղ ու հետ գալ: Հետո, երկար ժամանակ է՝ ոչ մի բանով չեմ զբաղվել, մի տեսակ արդեն ամաչում եմ մարդամեջ դուրս գալ: Ծնողներիս չեմ կարող ստիպել. ինչքան կարողանում, հասցնում են, բայց դե շատ կուզենայի մի բան սովորել, որ հետո աշխատեմ»,- ասում է Աղավնին:
Գեղարքունիք գյուղից Գավառ տանող 14 կմ ճանապարհն է այս ընտանիքի հիմնական դժվարությունը, որ Աղավնուն չեն կարողանում կրթության տալ: Այս ուղղությամբ տրանսպորտ չի աշխատում, աշխատելու դեպքում էլ Աղավնուն ֆիզիկապես և ֆինանսապես հեշտ չի լինի դրանից օգտվել: Աղավնին հավատում է, որ շուտով իրենց գյուղից Գավառ հասցնող ճանապարհն իր համար էլ կբացվի:
Աղավնու քույրն ու եղբայրները չեն հիշում, թե վերջին անգամ երբ է իրենց գյուղում որևէ համերգ կամ թատրոն կազմակերպվել: Մայրը՝ Մերի Մակարյանը, հիշեցնում է, որ մի անգամ ռուսական շրջիկ կրկես է եկել գյուղ, բայց բոլոր երեխաները հնարավորություն չեն ունեցել այն դիտելու. «Տոմսը 500 դրամ արժեր, չէի կարող հինգին էլ ուղարկել, դրա համար միայն ամենափոքրերին ուղարկեցի: Չգիտեմ, մենք շատ կտրված ենք ամեն ինչից: Ձմեռը ձյունն է ճամփաները փակում, ամառը՝ ճանապարհ կա, բայց հնարավորություն չկա: Մեր երեխաները ոչինչ չեն տեսնում, ոչնչով չեն զբաղվում»,- ասում է Մերին:

14-километровая дорога – препятствие для получения профессии
Дорога, ведущая в село Гегаркуник одноименнойй области, стала проходимой совсем недавно. До того, как выпал снег, из России в родное село вернулись уехавшие на заработки мужчины. В зимние месяцы семьи в Гегаркунике пополняются вернувшимися сыновьями, мужьями, отцами… Однако с наступлением весны мужчины вновь покидают село и свои семьи.
Каждый раз возвращаясь домой, Вардан Алоян выплачивает очередной кредит, после чего пытается купить что-то новое для дома. В селе нам рассказали, что семья Вардана – самая образцовая в Гегаркунике. Его первая жена умерла несколько лет назад, оставив Вардана одного с детьми. Он женился второй раз. С теперешней женой Мери у них пятеро детей. Как говорит сам Вардан, у них три типа детей: от его первой жены, от первого мужа Мери и общий ребенок.
Многодетная семья живет в доме, который раньше служил хлевом, при этом не является их собственностью. В 1992 г. это помещение выделили Вардану в качестве помощи. Он сменил крышу, отремонтировал дом, начал заниматься сельским хозяйством, благодаря чему содержал семью. В настоящее время Вардан выплачивает проценты по четырем кредитам.
Раньше Вардан Ароян занимался восточными единоборстами, был тренером в школе, но на получаемую зарплату не мог содержать семью и уехал на заработки. “Но это тоже не всегда получается. Бывает, никто не вызывает, а бывает, приезжаешь на место и оказывается, что работы нет. А в этом году я даже не знаю, куда ехать. Рубль обесценился, поэтому эти поездки тоже потеряли смысл. Пока не знаю, что буду делать”,- сказал в бесе с нами Вардан.
Несмотря на бытовые трудности и отсутствие каких-либо возможностей, супруги не унывают. Они говорят, что их волнует только будущее и образование их старшей дочери – Агавни.
Агавни 21 год, от рождения у нее проблема с ногами. После окончания сельской школы Агавни некуда было идти учиться, так как  возможности получить высшее образование у нее нет. Иногда девушку везут в Ереван на курсы реабилитации.
Когда вся семья бывает в сборе, Агавни просят что-нибудь спеть. Пение – ее самое любимое занятие, но она все-таки хочет выучиться на бухгалтера, чтобы иметь возможность зарабатывать и не зависеть от родителей.
“В Гаваре есть бухгалтерские курсы, но из-за того, что мне трудно ходить, я не смогу ехать туда и обратно. Но мне очень хотелось бы получить какую-нибудь профессию, чтобы потом устроиться на работу”,- говорит Агавни.
Основную трудность для этой семьи создает 14-километровая дорога в Гавар, из-за которой Агавни не может получить образование. Транспорт на этом направлении не работает, но даже если б работал, Агавни и физически, и финансово было бы тяжело им пользоваться. И все же девушка верит, что очень скоро дорога из их села в Гавар станет для нее доступной.
Сестра и братья Агавни не помнят, когда в последний раз в их селе организовывали концерт или спектакль. Мать Агавни Мери Макарян вспомнила, что как-то к ним приехал российский передвижной цирк, однако не все дети имели возможность посмотреть представление. “Билет стоил 500 драмов, и мы не смогли отправить всех пятерых, пришлось повести только младшего. Мы оторваны от всего. Зимой дороги становятся непроходимыми, а летом дороги открыты, но нет возможности. Наши дети ничего не видят, ничем не занимаются…” – сказала Мери.