Սամվել Ալեքսանյանի կինը երկու հողակտորի համար վճարել է 2 մլրդ դրամից ավելի գումար
Ազգային ժողովում հավատարմագրված լրագրողները սովորել են ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանից լսել, որ ինքը «սովորական տղա» է, «բիզնես չունի» ու որոշել է բացառապես «քաղաքականությամբ զբաղվել»: Սամվել Ալեքսանյանը խորհրդարանի ամենահարուստ պատգամավորներից է, և նրա նմանատիպ հայտարարությունները «արագ սպառման» տեղեկատվություն են: Մեկ տարում նրա կինն այնքան գումար է ծախսել երկու բաժին հողակտոր գնելու համար, որ դրանով մի քանի տասնյակ հազար ընտանիք կարող էր հանգիստ մեկ տարի ապրել:
500 եվրո վճարի պայմանով հարցազրույց տալու պատրաստակամություն հայտնած, «բիզնեսով չզբաղվող» պատգամավորը 2015 թ.-ին 48 մլն 500 հազար դրամով գնել է «LEXUS LX 570» մակնիշի ավտոմեքենա: Այս գումարը Հայաստանի միջին աշխատավարձ ստացողի 39-40 տարիների աշխատավարձն է, և դժվար թե աշխատավարձի հույսին ապրող բազմազավակ պատգամավորը կարողանար առանց կողմնակի եկամուտների իրեն նմանատիպ շռայլություն թույլ տալ:
Իհարկե, Սամվել Ալեքսանյանը ցույց չի տալիս իր իրական եկամուտները, քանի որ բիզնեսը գրանցել է այլ անձանց անուններով: Դրա վառ ապացույցն է այն, որ 2015 թ. նա հայտարարագրել է ընդամենը 8 մլն 800 հազար դրամ շահաբաժին, որը ստացել է երկու աղբյուրից, իսկ 1 մլն 200 հազար դրամ ստացել է վարձակալությամբ տրված գույքի դիմաց ստացած վճարներից: Պատգամավորի տարեկան աշխատավարձը կազմել է ընդամենը 6 մլն 237 հազար դրամ:
Սակայն, պատգամավորի հաշվին առկա գումարները առնվազն մի քանի հարյուր անգամ գերազանցում են նրա տարեկան եկամուտները: Մասնավորապես՝ նրա հաշվին եղել է 347 մլն 197 հազար դրամ, ինչպես նաև 8 մլն 100 հազար դոլար:
Կինը՝ Շողերինա Մկրտչյանը, ով կառավարում է ընտանեկան բիզնեսը, ևս «համեստ» եկամուտներ է հայտարարագրել:
Նրա գործերն այնքան են լավացել, որ մի ամբողջ կարողություն է հատկացրել երկու կտոր հողամաս գնելու համար. մեկը՝ 141 մլն 288 դրամ արժողության, մյուսը՝ 1 միլիարդ 987 միլիոն 282 հազար 600 դրամ: Այս գումարով այսօր հնարավոր է գնել մեկ գյուղի բոլոր հողակտորները: Իհարկե, դժվար է պատկերացնել, թե այդ ինչ հողակտորներ են, քանի հեկտար են, որ այդքան թանկ արժեն:
Շողերինա Մկրտչյանը 1 մլն 918 հազար դրամով գնել է նաև արտադրական նշանակության շինություն:
Ինչ վերաբերում է եկամուտներին, ապա 2015-ին պատգամավորի կինը ստացել է 318 մլն 497 հազար դրամ: Մի քանի միլիարդի են հասնում նրա փոխառությունները, իսկ դրամական միջոցները՝ 3 միլիարդ 717մլն 230 հազար դրամ և 8 մլն 300 հազար դոլար: Համեմատության համար նշենք, որ Շողերինա Մկրտչյանը 2014-ին ունեցել է 8 մլրդ 825 մլն դրամ և 8 մլն 500 հազար դոլար: Իսկ եկամուտները՝ 402 մլն դրամ:
Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին է պատկանում «Երևան Սիթի» սուպերմարկետների ցանցը: Հայաստանում մի քանի անուն ապրանքների ներկրման մենաշնորհ ունեն: Նրանց ընկերությունները պարբերաբար հայտնվում են դատարաններում՝ հայտնի ապրանքանիշների օղիները կեղծելու ու սուպերմարկետներում վաճառելու մեղադրանքներով:

Жена Самвела Алексаняна заплатила более 2 млрд драмов за два земельных участка
Аккредитованные в Национальном Собрании журналисты привыкли слышать от депутата-республиканца Самвела Алексаняна, что он “обычный парень”, что бизнеса у него нет, что он решил заниматься “исключительно политикой”. Алексанян – один из самых богатых депутатов парламента, поэтому сделанные им подобного рода заявления распространяются с молниеносной скоростью.
В течение года жена Самвела Алексаняна потратила на покупку двух земельных участков столько денег, что на них несколько тысяч семей могли спокойно прожить целый год.
В 2015 г. “не занимающийся бизнесом” депутат, который выразил готовность дать интервью за 500 евро, приобрел за 48 млн 500 тыс. драмов автомобиль LEXUS LX 570. Эта сумма равна сумме средней зарплаты за 39-40 лет. Так что живущий на “сухую зарплату” многодетный отец-депутат вряд ли смог бы позволить себе такую роскошь, не имей он других доходов.
Самвел Алексанян, разумеется, не называет свои реальные доходы, поскольку зарегистрировал свой бизнес на других лиц. Ярким доказательством этого является то, что в 2015 г. депутат задекларировал всего 8 млн 800 тыс. драмов, которые получил из двух источников. Еще 1 млн 200 тыс. драмов составила плата за аренду недвижимости. Годовая зарплата Алексаняна составила всего 6 млн 237 тыс. драмов.
Между тем имеющиеся на его счетах суммы по меньшей мере в несколько сотен раз превышают его годовой доход. В частности, у Самвела Алексаняна было 347 млн 197 тыс. драмов и 8 млн 100 тыс. долларов.
“Скромные” доходы задекларировала и жена депутата Шогерина Мкртчяна, которая управляет семейным бизнесом.
Ее дела идут настолько успешно, что за два земельных участка г-жа Мкртчян заплатила целое состояние: 141 млн 288 тыс. и 1 млрд 987 млн 282 тыс. 600 драмов. Сегодня на эти деньги можно купить земелю целого села. Непонятно, однако, что это за земельные участки и сколько гектаров они составляют, если стоят так дорого.
Шогерина Мкртчян купила также строение производственного значения, которое обошлось ей в 1 млн 918 тыс. драмов.
Что касается доходов, то в 2015 г. супруга депутата получила 318 млн 497 тыс. драмов. Ее займы составляют несколько миллиардов  драмов, а денежные средства – 3 млрд 717 млн 230 тыс. драмов и 8 млн 300 тыс. долларов. Для сравнения отметим, что в 2014 г. Шогерина Мкртчян имела 8 млрд 825 млн драмов и 8 млн 500 тыс. долларов, а доход составил 402 млн драмов.
Семье Самвела Алексаняна принадлежит сеть супермаркетов “Ереван Сити”. Он также имеет монополию на импорт нескольких видов товаров. При этом компании Алексаняна периодически оказываются в суде за подделку водок известных брендов и их продажу в супермаркетах.