Ինչպես խաբել հասարակությանը` կառավարության որոշումներում մշակութային վերնագիր դնելով․ «Գրքի աշխարհ»-ի հետքերով
2012թ. Երևանը ճանաչվեց գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք: Այսպիսի որոշում  կայացրել էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն` Միավորված ազգերի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպությունը: Տիտղոսը տրվում էր մեկ տարով: Եվ մինչ Երևանը պատվավոր կարգավիճակում էր, մշակույթի նախարարությունը հասցրեց մշակել և կառավարություն ներկայացնել «տարվան համահունչ» որոշման մի նախագիծ: Կառավարությունն էլ, այն հիմք ընդունելով, 2012 հուլիսի 26-ին ընդունեց N 1052 – Ա որոշումը։
Այն «Երևանի Եզնիկ Կողբացու փողոցի N36 հասցեում «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցման ներդրումային ծրագրի» մասին է և սկսվում էր հետևյալ նախաբանով.
«Ընդունել ի գիտություն, որ «Սոխոսենթր» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունն առաջարկել է հայ գրատպության 500-ամյակի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը 2012 թվականին գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք ճանաչվելու կապակցությամբ կառուցել «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր….»:
Նախարարությունն առաջարկում էր այդ նպատակով ընկերությանը վաճառել Կենտրոն համայնքում գտնվող շուրջ 340 քառ. մետր պետական հողատարածք:
Որոշումն ընդունվեց և հողատարածքը սեփականության իրավունքով գրանցվեց այս ընկերության վրա, սակայն մինչ այժմ տարածքում որևէ «Գրքի աշխարհ» չկա: Կառավարությանը ներկայացրած ծրագիրն ընդամենը միջոց էր՝ տարածքը յուրացնելու համար:
Կառավարությունը «չգիտեր», որ «Գրքի աշխարհ»-ը չկա
«Սոխոսենթր» ընկերությանը վաճառված տարածքը հարում է Պ. Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցին: Մակերեսը 335,5 քառակուսի մետր է. ընդգրկում էր դպրոցի 300քառ. մետր հողատարածքը և 33,5 քառ. մետր կաթսայատունը: Երևանի քաղաքապետի` 2012թ. որոշումներից մեկով երաժշտական դպրոցից բաժանված գույքին տրամադրվել է նոր փոստային հասցե` Ե. Կողբացի 36/3:
Սա երևում է նաև կադաստրային փաստաթղթերում, սակայն գործնականում առանձնացված հասցեն հնարավոր չէր գտնել:
Երաժշտական դպրոցի հարակից հատվածներում որևէ հուշող նշում չկար, և հետևաբար դժվար էր հասկանալ` որտեղ պետք է փնտրել «Գրքի աշխարհ»-ը, կամ արդյոք շինարարությունն ընթանում է: Մինչ այդ դիմել էինք կառավարություն` տեղեկանալու համալիրի կարգավիճակի մասին: Կառավարությունն, ի պատասխան, տեղեկացրել էր, թե «Գրքի աշխարհ»-ի շինարարական աշ­խա­տանք­նե­րը մեկնարկել են:
Չգտնելով որևէ հետք բազմաֆունկցիոնալ համալիրից` դիմեցինք քաղաքապետարան` ստանալու «Գրքի աշխարհ»-ի շինարարության թույլտվությունը: Պարզվեց, որ շինթույլտվության ժամկետը վաղուց ավարտված էր:
Եթե «Սոխոսենթրը» այդ ժամանակ իսկապես շինարարություն էր իրականացնում, ինչպես տեղեկացրել էր կառավարությունը, ապա պետք է ունենար շինարարության երկարացման թույլտվությունը, սակայն դա փաստաթղթերում բացակայում էր:
Եվ երբ նորից դիմեցինք քաղաքապետարան` ստանալու ընկերության դեմ հարուցված  վարչական վարույթի պատճենը` առանց շինթույլտվության երկարացման կառուցապատում իրականացնելու համար, միայն այդ ժամանակ  պատասխան ստացանք, որ «Գրքի աշխարհ»-ի շինարարական աշխատանքները երբևէ չեն էլ մեկնարկել:
Ամրագրված չէ «երբ»-ը, և կարող է դառնալ նաև երբեք
Քաղաքապետարանը, որպես ստուգումներ իրականացնող և վերահսկող մարմին, հղում է անում քաղաքաշինության նախարարությանը: Իսկ նախարարության քաղաքաշինական պետական տեսչության պետ, քաղաքաշինական պետական գլխավոր տեսուչ Արամ Մելքոնյանը, «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան, տեղեկացնում է, որ «Գրքի աշխարհ» համալիրի կառուցման որևէ ժամկետ կառավարության որոշմամբ սահմանված չէ:
Նույն պատասխանն ունի նաև «Սոխոսենթր» ընկերության առաջին տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը: Նա է ղեկավարել ընկերությունը «Գրքի աշխարհ» ներդրումային ծրագիրը մշակույթի նախարարություն ներկայացնելու ժամանակ: Կոստանդյանն այժմ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրենն է:
Մշակույթի նախարար Հ. Պողոսյանը Ն. Կոստանդյանի հետ, լուս` designdeluxegroup.com
«Հետքի» հարցին` ե՞րբ էին պատրաստվում ավարտել շինարարությունը, երբ ներկայացնում էին նախագիծը, Ն. Կոստանդյանը պատասխանում է. «Կառուցապատման աշխատանքների առումով ընկերությունը որևէ ժամկետային պարտավորություն չուներ»:
«Հետք»-ը մշակույթի նախարարությունից ձեռք է բերել «Սոխոսենթր» ընկերության հետ կնքված պայմանագրերը: Դրանցում որևէ կետով նշված չէ, որ ձեռք բերվող հողատարածքը պետք է օգտագործվի «Գրքի աշխարհ» կառուցելու նպատակով:
Այնպես որ, քաղաքաշինության տեսչության պետ Արամ Մելքոնյանն ու ընկերության նախկին տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը դեռ մի բան էլ մեզ մեղմ և հուսադրող պատասխան են տվել: Նրանք կարող էին պատասխանել, որ «Գրքի աշխարհ»-ը կարող է այդպես էլ չկառուցվել, և որ «ներդրումային» ծրագիրը ընդամենը առևտուր էր` մշակութային վերնագրով և նախաբանով:
2014 և 2015թթ. Քաղաքաշինության պետական տեսչությունը տարեկան ստուգումներ էր նախատեսել «Գրքի աշխարհ»-ում, սակայն դարձյալ` միայն թղթերում:
Որպես ստուգումները չիրականացնելու հիմք Ա. Մելքոնյանը «Հետքին» ուղարկված պատասխանում մեջբերում է կառավարության որոշումներից մեկը, որով կասեցվեցին ստուգումները մի շարք գերատեսչություններում: Սակայն այս որոշումը միայն 2015թ. համար էր, իսկ թե ինչու է, օրինակ, «Գրքի աշխարհ»-ը դուրս մնացել ստուգումների ցանկից նաև 2014թ., պատասխանում չի հստակեցնում:
Իրականում համալիրը գրքերի հետ կապ ուներ միայն անվամբ
2014թ. ընկերությունը քաղաքապետարան է ներկայացրել «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցապատման նախագիծը: Արդեն նշեցինք, որ տարածքում այժմ շինարարություն չի ընթանում, բացի այդ՝ լրացել է շինթույլտվության ժամկետը: Սակայն, եթե մի օր ընկերության սեփականատերերը որոշեն սկսել «Գրքի աշխարհ»-ի շինարարությունը, ապա քաղաքապետարանում հաստատված կառուցապատման նախագիծը հետևյալն է. պարզվում է` ընկերությունը նախագծել է տասներեք հարկանի բիզնես նախագիծ, որի միայն անունը կապ ունի գրքերի հետ:
Սա հատված է համալիրի ճարտարապետաշինարարական մասից.
«Կառույցը նախագծված է մեկ նկուղային և 12 վերգետնյա հարկերով….Կառույցի առաջին և երկրորդ հարկերը նախատեսված են որպես առևտրային տարածքներ, երրորդ հարկը` սրճարան, չորրորդից մինչը տասներկուերորդ հարկերը` գրասենյակային տարածքներ»:
«Սոխոսենթր» ընկերության առաջին տնօրեն, այժմ Կոմիտասի անվան թանգարան-ինստիտուտ տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանին հարցրինք, թե ինչու է նախատեսված բազմաֆունկցիոնալ համալիրը կոչվում «Գրքի աշխարհ», և ինչ կապ էր ունենալու այն գրքերի հետ: Նիկոլայ Կոստանդյանը պատասխանեց. «Նախատեսվում էր կառուցել «Գրքի աշխարհ» բազմաֆուկցիոնալ համալիրը, որտեղ պետք է կազմակերպվեր գրախանութ»:
Այն, որ շենքում կամ հարկերից որևէ մեկում լինելու է գրախանութ, նախագծային փաստաթղթերում որևէ տեղ նշված չէ: Եվ եթե առևտրային տարածքներից որևէ մեկում գրքեր վաճառեն, դա կառույցը չի դարձնում գրքերի աշխարհ: Գրքերը միայն կազմելու են բազմահարկ բիզնես կենտրոնի մասն այնքանով, որքանով, օրինակ, սրճարանը:
«Գրքի աշխարհ»-ը` հողատարածքն առանց մրցույթի վաճառելու միջոց
Պարզեցնենք, թե ինչու էր ծրագիրը կոչվում ներդրումային: «Գրքի աշխարհ»-ը ընկերությանը վաճառված տարածքի փոխհատուցման միջոցը չէր: Այն տարածքն օտարելու հիմնավորումն էր կամ նպատակը: Դա ընկերության կատարելիք ներդրումն էր, որը, ինչպես տեսանք, չի կատարվել: Սակայն հենց «Գրքի աշխարհը» խաղարկելու շնորհիվ է ընկերությունը հողատարածք մասնավորեցրել և ոչ մրցութային գներով փոխհատուցել հողատարածքի գինը:
Այսպես՝ կառավարության առաջին որոշմամբ, որպես հողատարածքի փոխհատուցման միջոց, «Սոխոսենթր»-ը պարտավորվեց Պ. Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցի համար կառուցել համերգային դահլիճ և նոր կաթսայատուն:
288 քառակուսի մետր մակերեսով համերգային դահլիճի և կաթսայատան կառուցման աշխատանքները միասին գնահատվել էին 102 միլիոն դրամ, որից առաջին պարտավորության արժեքը կազմում էր մոտ 83 միլիոն դրամ, իսկ երկրորդինը` 19 միլիոն:
Մշակույթի նախարարությունը որոշումն այնպես էր կազմել, որ դեռ մի բան էլ պարտքի զգացողություն էր առաջանում ընկերության հանդեպ: Ասվում էր, թե «Գրքի աշխարհ»-ի հողատարածքի շուկայական արժեքը կազմում է 100 միլիոն դրամ, մինչդեռ փոխհատուցման աշխատանքների գինը 102 միլիոն դրամ է և, հետևաբար, գերազանցում է ձեռքբերված հողի արժեքը:
Շեշտենք՝ դպրոցի համար կատարված աշխատանքները չեն դրվել մրցույթի, դրանք մեկ անձից կատարվող գնում են: Հետևաբար, վերևում նշված աշխատանքների գինը կարող էր փոփոխվել, եթե մրցույթ հայտարարվեր, իսկ հայտատուն լիներ ոչ միայն «Սոխոսենթրը»: Դա չի արվել, որովհետև ընկերությունը փոխարենը պատրատվում էր ներդրում կատարել: Սա գիտեին նաև նախագիծը կազմողները, ովքեր կատարել են վերևում նշված պարտավորեցնող հաշվարկը:
Ըստ քաղաքպետարանի տրամադրած փաստաթղթերի`«Սոխոսենթր»-ը փոքր չափի պարտավորության` կաթսայատան կառուցման աշխատանքների համար շինթույլտվություն է ստացել 2012թ., վեց ամսով:
Կաթսայատան կառուցապատման փաստաթղթերում բացակայում էր շինթույլտվության երկարացումը, իսկ Պ. Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցի տնօրեն Մարտունի Կոստանդյանը «Հետքի» հարցմանը  պատասխանում է, որ կաթսայատունը կառուցվել է 2014թ.: Այսինքն` մոտ երկու տարի ուշացումով:
Արդյոք կաթսայատան կառուցման ծախսերը համարժե՞ք են կատարված աշխատանքներին, չենք կարող ասել: Նախահաշվի փորձաքննությունը կատարել է «Սեյսմանվտանգություն» ՍՊԸ-ն, որին համապատասխան ծառայության համար վճարել է հենց «Սոխոսենթրը»: Փորձաքննող մարմինը կառույցի նախահաշվային ծախսերի վերաբերյալ բացասական կարծիք չի տվել:
Վատ աշխատանքից դժգոհողը պետք է լիներ երաժշտական դպրոցի տնօրենը: Սակայն, այս դեպքում նա պետք է դժգոհեր իր եղբորից: «Սոխոսենթր» ընկերության տնօրենը կաթսայատան կառուցման նախագծի ներկայացման ժամանակ եղել է Նիկոլայ Կոստանդյանը, ով Մարտունի Կոստանդյանի եղբայրն է:
Փոխհատուցումն, ի վերջո, դարձան երաժշտական գործիքները. լուսանկարելն արգելված է
Ընկերության պարտավորությունների կատարման ժամկետը սահմանվել էր 2,5 տարի' պայմանագրերի կնքման օրվանից: Դրանք կնքվեցին որոշումից մոտ չորս ամիս անց: Մեկը «Գույքի օտարման և գրավի պայմանագիրն» է, որով օտարվում էր հողատարածքը և գրավադրվում մինչև պարտավորությունների կատարումը: Երկրորդը «Գլխավոր կապալի պայմանագիրն» էր, որով կապալառուն' «Սոխոսենթրը», պարտավորվում էր կատարել կաթսայատան և համերգային դահլիճի կառուցման աշխատանքները և որպես վճարման միջոց ստանում հողատարածքը:
Երկու տարի անց` 2014թ., երբ մի քանի ամիս էր մնացել համերգային դահլիճը կառուցելու ժամկետին, մշակույթի նախարարությունը «օգնության հասավ»: Նոր նախագիծ առաջարկվեց, որով համերգային դահլիճի կառուցումը փոխարինվեց «կապիտալ հիմնանորոգում» արտահայտությամբ: Ի՞նչ էր կապիտալ հիմնանորոգումը, դպրոցի ո՞ր հատվածն էր վերանորոգվելու. ոչ որոշման մեջ է նշված, ոչ էլ՝ պայմանագրի փոփոխության համաձայնագրում:
Սակայն այս աշխատանքն էլ, որը պայմանագրով պետք է ավարտվեր 2015թ. մայիսի 12-ին, չկատարվեց: Նախարարությունը կնքված պայմանագրով կարող էր հրաժարվել պայմանագրից և առանց դատարան դիմելու բռնագանձում տարածել հողատարածքի վրա, սակայն դրա փոխարեն ժամկետի ավարտից մեկ ամիս անց մեկ այլ նախագիծ ներկայացրեց կառավարություն: Կառավարությունը 2015թ․ հունիսի 10-ին ընդունեց N 625-Ա որոշումը։
Ըստ նոր որոշման՝ «կապիտալ հիմնանորոգում»-ը փոխարինվեց նոր պարտավորությամբ` Չայկովսկու անվան դպրոցի համար երաժշտական գործիքների ձեռքբերմամբ: «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան՝ կառավարությունը տեղեկացնում է, որ փոփոխությունն արվել է երաժշտական դպրոցի տնօրենի` Մարտունի Կոստանդյանի դիմումի հիման վրա:
2015թ. մշակույթի նախարարության և «Սոխոսենթրի» միջև նոր պայմանագիր կնքվեց, որով ընկերությունը պարտավորվում էր մոտ 83 միլիոն դրամ ընդհանուր արժողությամբ երաժշտական գործիքներ ձեռք բերել դպրոցի համար մինչև 2016թ. փետրվարի 12-ը: Տնօրեն Մարտունի Կոստանդյանը հավաստիացնում է, որ բոլոր գործիքները դպրոցի պահեստում են, մնացել է միայն «թղթաբանությունը»: Հարցին` հնարավո՞ր է լուսանկարել գործիքները, Մ. Կոստանդյանը նախ պատասխանում է, որ պետք է ճշտի, ապա քիչ անց զնագահարում է և ասում, որ դեմ է նկարահանմանը:
«Ես ձեզ այսպես ասեմ, էլի: Ճիշտն ասած` դպրոցում վերանորոգում է, կատաստրոֆիկ վիճակ է, ու նաև որպես ռեկլամ ես չեմ ուզի»,- ասաց Մարտունի Կոստանդյանը:
լուս.` designdeluxegroup.com
Ճշտմանը` հիմա օգտագործվո՞ւմ են գործիքները, տնօրենը պատասխանում է. «Հա, հա, նույնիսկ լրատվամիջոցները եկել-նկարահանել են հինգ օկտավանի մարիմբան, որը հանրապետությունում միակն է: Ո՛չ Ֆիլհարմոնիան ունի էդ մակարդակի գործիք, ո՛չ՝ օպերայի շենքը: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի շրջանակներում վերանորոգման հետ կապված նկարահանել են հարվածայինների դասարանը, որտեղ ամբողջությամբ հարվածային գործիքները տեղադրված են, երեխաները նվագում են»:
Իսկ ինչպե՞ս են թույլ տվել նկարահանել, նույն վերանորոգման հետ կապված խնդիրները չե՞ն եղել, կամ դա գովազդ չէ՞ր: Տնօրենն ասում է. «Դե, նկարահանվում էր….Հիմա ճիշտ հասկացեք, մեծ մարիմբա է, ասենք, մարիմբան ուրիշ բան է, ջութակները ուրիշ բան են: Ես ձեզ ուղղակի որպես տնօրենը` լրագրողին, ասում եմ՝ փաստացի ինձ մոտ են գործիքները, որպես օրինական փաստաթուղթ, դուք կարող եք ինձ գրել, ես ձեզ մեծ սիրով կպատասխանեմ, որովհետև բացարձակ թաքցնելու բան չունեմ, երեխաները այդ գործիքների վրա նվագելու են, ուղղակի լուսանկարումը չեմ ուզում անենք, էլի»:
Նշենք, որ առաջին փուլով ստացած գործիքների ցուցակը, երբ դեռ պայմանագրի ժամկետն ավարտված չէր, «Հետքը» ստացավ և մշակույթի նախարարությունից, և դպրոցից: Փաստաթղթերով ամեն ինչ կարգին է, ըստ պայմանագրի հավելվածի` ձեռքբերվածը թանկարժեք գործիքակազմ է` հիմնականում հոլանդական ADAMS ընկերության:
Մարտունի Կոստանդյանը մասնագիտությամբ երաժիշտ է, հարցին` արդյոք իր համար դրանք որակյալ և գնին համարժեք գործիքնե՞ր են, պատասխանեց. «Գնի առումով ես ձեզ չեմ կարող ասել, որովհետև ես մասնագետ չեմ, ես մասնագիտությամբ ջութակահար եմ, բայց հիմա նույն ապրանքը կարող է երկու հարյուր դոլար ավել, երկու հարյուր դոլար պակաս… Հիմա սա շուկա է, ես չեմ կարող ասել,  բայց որ դրանք որակյալ գործիքներ են, պատենտ չեն, դա` միանշանակ, ու մեջները բավականին լուրջ գործիքներ կան»:
«Գրքի աշխարհ»-ի հողատարածքը կարող է ունենալ Պուշկինի 25-ի ճակատագիրը
«Սոխոսենթր» ընկերությունը հիմնադրվեց կառավարության որոշման տարում` «հայտնվելով» ճիշտ պահին: Ընկերության համահիմնադիր և այժմյան 50% բաժնետեր Հմայակ Խոսրովի Ավագյանը նաև «Դիալաբ» և «Դիագեն պլյուս» ախտորոշիչ կենտրոնների համահիմնադիրն է: Թե ինչպես է առողջապահության ոլորտից ներկայացրել մշակութային ներդրումային ծրագիրը, կարող էր պատասխանել միայն ինքը, սակայն նա կտրականապես մերժում է զրուցել այս ծրագրի մասին: Հարցին, թե ինչու մինչև հիմա «Գրքի աշխարհ»-ի կառուցման ծրագիրը դեռ չի իրականացվել, Հ. Ավագյանը պատասխանեց. «Ես ձեզ որևէ տեղեկատվություն տալ չեմ կարող»: Ապա ավելացրեց, որ պետք է խորհրդակցի մյուս հիմնադրի հետ:
Դիտարկմանը, որ ընկերության բաժնետոմսերի կեսը հիմնադրման օրվանից իրեն է պատկանում, և միակ մասնակիցն է, որ մինչ օրս ընկերության կազմում է, ասաց. «Ոչ մի բան չեմ կարող ասել, հիմա… Չեմ կարող ասել, ինֆորմացիա ձեզ չեմ կարող տալ, լավ»: Հնարավո՞ր է մյուս հիմնադրի հետ խորհրդակցելուց հետո զրուցել, պատասխանեց. «Անիմաստ է, միևնույն է, չեմ կարող ասել»:
Ընկերության մյուս հիմնադիրը Գոռ Համլետի Դավթյանն է: «Հետքը» գրել է Գոռ Դավթյանի մասին: Նա մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի և նախագահի խորհրդական Արմեն Սմբատյանի հիմնած «ԱՕԿՍ» ընկերության այժմյան տնօրենն է, այսինքն` նրանց հին գործընկերը: Նա «Սոխոսենթր»-ի կազմում մնաց (որպես 50% բաժնետեր) մինչև 2012թ. նոյեմբերի 30-ը, սակայն կապը կա մինչ օրս:
Գոռ Դավթյանին 100 տոկոսով պատկանող «Աուդիտ Սերվիս» ընկերությունը այժմ գործում է այն հասցեում, որը, ըստ պետական ռեգիստրի տվյալների, «Սոխոսենթր» ՍՊԸ-ի գործունեության և իրավաբանական հասցեն է:
Այս հասցեն` Խորենացի 47/7 շենքի 46 բնակարանը, ըստ Կադաստրի տրամադրած տեղեկատվության՝ պատկանում է Նվարդ Կարապետյանին:
Իսկ Նվարդ Կարապետյանը համահիմնադիր է մի ընկերությունում (արդեն լուծարված), որի իրավաբանական հասցեն Գոռ Դավթյանի բնակարանն է:
Գոռ Դավթյանի բաժնետոմսերը 2014թ. ձեռք բերեց (ենթադրվում է` վաճառքի միջոցով) Հայկ Վարդանի Խալաֆյանը, ապա Արման Լյովայի Պետրոսյանը: Նրանք երկուսն էլ գործարարներ են:
Այժմյան հիմնադիր Արման Պետրոսյանը «Լեվ ընդ Դավ գրուպ» ընկերության նախկին բաժնետերն է, ով հարակից Պուշկինի 25 հասցեում իրականացնում էր հյուրանոցային համալիրի կառուցապատում:
Ընթերցողներին հիշեցնենք, որ Պուշկինի 25 հասցեում Ալեքսանդր Թամանյանի նախագծած շենքի շուրջ աղմուկ էր բարձրացել դեռևս 2013թ. ապրիլին: Շենքը գտնվում էր պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցանկում, սակայն մշակույթի նախարարությունն այդ ժամանակ ոչինչ չձեռնարկեց: Չնայած քաղաքացիական ակտիվիստների պայքարին` այն քանդվեց, և տեղում սկսեց կառուցվել հյուրանոցային համալիրը:
լուս.` Նարեկ Ալեքսանյանի
Նշենք, որ Արման Պետրոսյանին պատկանող «Լեվ ընդ Դավ գրուպ»-ը սնանկ ճանաչվեց 2015թ., ապա վերակազմավորվեց նոր` «Լ և Դ» ընկերության, որի միակ սեփականատերն այժմ Նունե Սահակյանն է` ԱԺ պատգամավոր Արագած Ախոյանի եղբայր, գործարար Ստեփան Ախոյանի կինը: Իսկ Արման Պետրոսյանը, որը սնանկությունից հետո դուրս եկավ ընկերության կազմից, ձեռք բերեց հարակից հողատարածքի սեփականատեր «Սոխոսենթրի» բաժնետոմսերի կեսը: Բացառված չէ, որ Ե. Կողբացի 36 հասցեի հողատարածքն, ի վերջո, կազմի հյուրանոցային համալիրի մասը, և այդքանով էլ ավարտվի «Գրքի աշխարհ» ներդրումային ծրագիրը:
Առաջին լուսանկարը` Նարեկ Ալեքսանյանի, Գոռ դավթյանի լուսանկարը` www.fws-audit.com
John Aidiniantz
The previous Minister of Culture took a gun to threaten the local electricity supply company for disconnecting his electricity while he was cooking Christmas dinner at home - so there seems to be some small improvement regarding politicians in Armenia because I don't think the present "Minister of Culture" carries a weapon.
Բա սմբատյաններին ավելացրեք նաև երկրորդ պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնումը,ա ղքատ ու դժվարություններ ունեցող երկրում, որտեղ մեկ սիմֆոնիկի խնդիրները չե կարողանում բավարարել, երկրորդն են աբցում միայն նրա համար որ սմբատյանի թեկուզ տաղանդավոր տղան նույնությամբ կոչվի, ինչես Թոփչյանը, որին երկար պայքարելուց հետո չկարողացան հեռացնել պաշտոնից, դե ուրմեն Թոփչյանի պաշտոնը չեք տալիս, ստեղծեք նոր նվագախումբ:
արմեն
ամբողջ մշակույթը արմեն սմբատյանի դուքյանն ա ՝ կոնսերվատորիան, օպերան, չայկովսկու դպրոցը, հիմա առդեն կոմիտասի թանգարանը, և այլն իսկ կոլյան ու մարտունիկն իրա խոնարհ ծառաները, ոնց որ կոնսի ,,ռեկտոր,, շահենը, իրանց ընդհանուր օգտագործման աննա տեր-հովակիմյանը, անգամ հասոն: Ովքեր են դրանք, ընդամենը դերակատարներ, որոնց փշրանքներ ա շպրտում, դուք արմեն սմբատյանի պոչը բռնեք, թե չէ էլի մեծ ձուկը թողած մանրների հետևից եք ընկել:
John
I don't get it. Hetq publishes all these cases of official corruption, thievery, embezzlement and NO ONE gets investigated or reprimanded??? Armenia sounds like Crook Paradise!
Маримба сейчас школе не нужна.В школе не изучают маримбу.Даже симфоническому оркестру она не нужна.Мы думали,что он будет честно работать после скандального бывшего директора,но оказалось он еще больше коррумпирован.а Васька слушает,да ест,потому,что проверяющих тоже купят
is it not possible to alert those that provided the funds as to how they have been misappropriated?
Garbis Korajian
There is no limit where these THUGS are taking Armenia. All they are interested is how they can make money. Culture, books, music does not have a a place in their life. All they want is to robe the country as fast as they can. Once a THUG always a THUG.
Գայլեր են, գայլեր, ուղղակի ոհմակ: Եթե մշակույթի նախարարն է էս պատմությունների մեջ, բա էլ ինչ սպասես մնացած շնագայլերից

How to Deceive the Public: Armenia’s Ministry of Culture's "Book World" Project A Land Grab Scheme
In 2012, when UNESCO designated Yerevan as the World Book Capital, the Ministry of Culture managed to develop and present to the government a project "in line with the year": on July 26, 2012, the government adopted decision No. 1052-A, an investment plan to build Book World, a multifunctional complex at 36 Yeznik Koghbatsi Street in Yerevan.
The decision begins with this preamble: “To take note that Sohocenter limited liability company has offered in connection with the 500th anniversary of Armenian printing and UNESCO recognizing Yerevan as the World Book Capital in 2012 to build the Book World multifunctional complex…”
The decision was adopted and the property rights to this state-owned land in downtown Yerevan were registered to Sohocenter LLC, but till today there is no Book World on the site. The project proposed to the government was simply a means to appropriate the area.
Armenian government "didn't know" there was no Book World
The area sold to Sohocenter is adjacent to the Tchaikovsky Music School. The area is 335.5 m2 and includes the school's 300 m2 of land and 33.5 m2 boiler house. A 2012 Yerevan City Hall decision allocated a new postal address to the property divided from the music school: 36/3 Yeznik Koghbatsi St.
This appears also in the cadastral documents, but the distinct address was virtually impossible to find.
There was no hint or mark in the areas adjacent to the music school, and it was hard to understand where one must search for the Book World, or whether construction was underway. Prior to this, we had contacted the government to inquire about the status of the project. The government, in response, informed us that construction works for Book World had begun.
Finding no trace of the multifunctional complex, we contacted the municipality to get the construction permit for Book World — but it seems the construction permit had long expired.
If Sohocenter was, in fact, carrying out construction, as the government had informed us, then it should have had an extension on its construction permit, but this was missing from the documents.
And when we again contacted the municipality, to get a copy of the administrative proceedings launched against the company for building without an extension on its construction permit, only then did we get a response that construction works for Book World never began.
"When" is not defined and might also become "never"
The Yerevan Municipality, as an inspection and supervisory body, cites the Ministry of Urban Development, while head of the Ministry's State Urban Development Inspectorate and chief urban development state inspector Aram Melqonyan, in reply to Hetq's query, informed us that the deadline for the construction of the Book World complex is not defined by a government decree.
Sohocenter First Director Nikolai Kostandyan had the same response. He managed the company when the Book World project was presented to the Ministry of Culture. Kostandyan is now the director of the Komitas Museum-Institute.
Minister of Culture Hasmik Poghosyan and Nikolai Kostandyan, photo: designdeluxegroup.com
Asked when they planned to complete construction when they proposed the project, Kostandyan said, "In terms of the construction work, the company had no term commitment".
Nowhere is it mentioned in the contract signed with Sohocenter, which Hetq obtained from the Ministry of Culture, that the land to be acquired must be used for the purpose of building Book World.
And so, Melqonyan, the head of the State Urban Development Inspectorate, and Kostandyan even gave us a gentle and reassuring answer. They could've replied that Book World might not even be built and that the "investment" project was just commerce — with a cultural title and preamble.
In 2014 and 2015, the State Urban Development Inspectorate had planned to conduct annual inspections at Book World, but again — only on paper.
As grounds for not carrying out the inspections, Melqonyan, in the response sent to Hetq, cites a government decision terminating inspections in several agencies. But this decision was only for 2015, and why Book World, for example, was left out of the list of inspections also in 2014 is not specified in the response.
In reality, the complex had to do with books only in name
In 2014, the company presented to the municipality a project to build the Book World multifunctional complex. Though no construction work is underway and the construction permit has expired, if the company were to decide one day to begin construction, the construction project authorized with the city is for a 13-storey business project, only the name of which has to do with books.
An excerpt from the architectural construction section reads as follows: "The building is designed with one basement and 12 above-ground floors… The building's first and second floors are planned as commercial spaces; the third floor, a cafe; from the fourth to the twelfth floor, office spaces."
Asked why the multifunctional complex is called Book World and what it would have to do with books, Kostandyan said, "The plan was to build the Book World multifunctional complex, where there was supposed to be a bookstore."
That there was going to be a bookstore in the building was not mentioned in any of the project documents. And if books are to be sold in any of the commercial spaces, that doesn't make the building a "book world." The books would be part of the multi-story business center only as much as, say, the cafe.
Book World: A means to sell the land without a request for proposals
Let us explain why it was called an investment program. Book World wasn't the compensation measure for the area sold to the company. It was the rationale or purpose for expropriating the area. It was the company's forthcoming investment, which, as we saw, was not carried out. But, it's due to raffling Book World that the company privatized the land and compensated the land price with non-competitive prices.
And so, with the government's first decision, as a land compensation measure, Sohocenter was obligated to build a concert hall and new boiler house for the music school.
The work to build the 288 m2 concert hall and boiler house taken together was estimated at 102 million dram (US$211,000): the cost of the first obligation being about 83 million dram, and the second, 19 million.
The Ministry of Culture had compiled the decision in such a way that it even evoked a sense of debt to the company. It was said that the land market value of Book World was 100 million dram; meanwhile, the cost of the work is 102 million dram, thereby exceeding the value of the acquired land.
Let us stress that the work for the school wasn't preceded by a request for proposals (RFP). Consequently, the cost of the work could've changed, if an RFP was announced and if the bidder had been not only Sohocenter. That wasn't done because the company instead was preparing to make an investment. Also knowing this were those who compiled the project, who made the aforementioned binding estimate.
According to the documents provided by the municipality, Sohocenter received a construction permit for its small-scale undertaking(the construction of the boiler house) in 2012, for six months.
Missing in the boiler house construction documents was the construction permit extension. Tchaikovsky Music School Director Martuni Kostandyan, in response to Hetq's query, said the boiler house was built in 2014. That is to say, with a delay of almost two years.
Are the boiler house construction costs equivalent to the work carried out? We can't say. The cost assessment was done by Seysmanvtangutyun LLC, which SoHoCenter paid for the respective service. The investigative body did not provide a negative opinion on the estimate costs.
The person complaining of a bad job should've been the school principal. But, in this case, he would've had to be displeased with his brother, since Nikolai Kostandyan is Martuni Kostandyan's brother.
Compensation, ultimately, became the musical instruments: no photographs allowed
The term for the company to fulfill its obligations was defined as 2.5 years from the date the contracts were signed. They were signed about four months after the decision. One is the Property Expropriation and Collateral Agreement, which expropriated the land and put it up for collateral until the fulfillment of obligations. The second was the General Contract Agreement, which obligated the contractor, SoHoCenter, to carry out construction of the boiler house and concert hall, and receive the land as a means of payment.
Two years later, in 2014, when only a few months were left for the deadline to build the concert hall, the Ministry of Culture "came to the rescue." A new project was proposed, which replaced construction of the concert hall with the phrase "capital renovation." What was capital renovation and what part of the school was going to be renovated? This is stated neither in the decision nor in the agreement to amend the contract.
But this work too, which, according to the contract, was supposed to be completed on May 12, 2015, wasn't carried out. The ministry with the signed contract could've refused the contract and without going to court confiscate the land, but instead, one month after the end of the term, it presented another project to the government. On June 10, 2015, the government adopted decision No. 625-A.
According to the new decision, "capital renovation" was replaced with a new commitment: the acquisition of musical instruments for the Tchaikovsky Music School. In response to Hetq's query, the government said the amendment was made based on an application submitted by the principal of the music school, Martuni Kostandyan.
In 2015, a new contract was signed between the Ministry of Culture and Sohocenter, which obliged the company to purchase musical instruments for the school with a total value of 83 million dram by February 12, 2016. Principal Kostandyan assures us that all the instruments are in the school's storage, only the "paperwork" remains to be done. Asked whether the instruments could be photographed, Kostandyan first replied that he has to check, then later called and said he is opposed to the filming.
"Let me put it to you this way. To be honest, the school is being renovated, it's in a catastrophic state, and also I wouldn't want [you to take photographs] as promotion," he says.
Martuni Kostandyan (photo: designdeluxegroup.com)
Asked whether the instruments are currently being used, the principal says, "Yeah, yeah, the media even came and filmed the five-octave marimba, which is the only one in the country — neither the Philharmonic nor the Opera building has an instrument of this caliber. Within the scope of the Hayastan All-Armenian Fund, related to the renovation, they filmed the percussions class, where all the percussion instruments are placed, which the children play."
But how were they given permission to film? Weren't there the same problems related to the renovation, or wasn't that promotion? The principal replied, "Well, it was filming… Now don't misunderstand: it's a big marimba, a marimba is something else, violins are another. I, simply as the principal, am telling you, a journalist, the instruments are, in fact, with me, as a legal document, you can write to me, and I will reply with great pleasure because I have absolutely nothing to hide. The children will be playing on those instruments; I just don't want us to take photographs."
Note, Hetq obtained the list of instruments received in the first stage, when the term of the contract wasn't yet expired, from both the Ministry of Culture and the school. Everything is in order on paper: according to the supplement to the contract, the acquired are an expensive set of instruments, mainly from the Netherlands-based company Adams Musical Instruments.
Asked whether he considers these good-quality instruments equivalent to their price, Martuni Kostandyan, the principal, who is a musician by profession, replied, "I can't tell you in terms of price because I'm not a professional, I'm a violinist by profession, but now the same goods can be two-hundred dollars more, two-hundred dollars less… Now this is a market, I can't say, but that they're good-quality instruments and there are very serious instruments among them."
Book World’s property land might suffer same fate as 25 Pushkin St.
Sohocenter was founded the year of the government decision, "appearing" at the right time. Company co-founder and currently 50% shareholder Hmayak Avagyan is also the co-founder of Dialab and Diagen Plus diagnostic centers. As for how he, from the healthcare sector, presented a cultural investment program, only he can say, but he categorically refuses to talk about this program. Asked why the Book World construction project hasn't been carried out yet, Avagyan replied, "I can't give you any information," later adding that he has to consult with the other founder.
To the observation that half of the company's shares have belonged to him from the beginning, and he's the only participant who is part of the companytill today, he said: "I can't say anything, now… I can't say, I can't give you information, ok?" Asked if it’spossible to talk after he consults with the other founder, he replied: "It's pointless; all the same, I can't say."
The company's other founder, Gor Davtyan, whom Hetq has written about, is currently the president of AOKS, a company founded by Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan and presidential advisor Armen Smbadyan; that is, their old colleague. He was part of Sohocenter (as a 50% shareholder) until November 30, 2012, though there's a connection till today.
Davtyan owns 100% of the shares of Audit Service, a company currently operating at the address that, according to the state registry, is the business and legal address of Sohocenter LLC.
This address, 47/7 Movses Khorenatsi St. Apt. 46, according to information supplied by the Cadastre, belongs to Nvard Karapetyan, who is the co-founder of a company (already liquidated), the legal address of which is Gor Davtyan's apartment.
Davtyan's shares were acquired in 2014 (presumably through a sale) first by Hayk Khalafyan, then by Arman Petrosyan, both of whom are businessmen. Petrosyan is the former shareholder of Lev and Dav Group, which is building a hotel complex at neighboring 25 Pushkin Street. In April 2013, there was an uproar surrounding the building designed by Alexander Tamanian located at this address: it was on the list of historical and cultural monuments, but the Ministry of Culture took no action at the time. Despite activists' protest, it was demolished, with construction of the hotel complex beginning in its place.
Note that Petrosyan's Lev and Dav Group went bankrupt in 2015, then was restructured as a new company, L&D, the only shareholder of which is currently Nune Sahakyan, the wife of businessman Stepan Akoyan, who is MP Aragats Akhoyan's brother. While Petrosyan, who was not part of the company after the bankruptcy, acquired half of Sohocenter's shares. It's not ruled out that the land at 36 Yeznik Khoghbatsi St. will ultimately form part of the hotel complex, and the Book World investment program will end there.