Բնապահպանության նախարարին նորից կանաչ լույս տրվեց
Երբ լրատվամիջոցները նյութեր հրապարակեցին բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանի` Սեւանա լճի ափին հարբած վիճակում ատրճանակով ճայ խփելու մասին, նա անմիջապես հերքեց այդ լուրը, եւ ոչ մեկ անգամ:
Հերքեց, որովհետեւ իր շրջապատում գտնվողներից որեւէ մեկը նախարարի դեմ ցուցմունք չէր տա: Երբ երկու ամիս առաջ մենք հրապարակեցինք, թե ինչպես է նախարարն իր հարազատներին եւ մտերիմներին տարբեր կազմակերպությունների միջոցով հանքային ուսումնասիրության լիցիենզիաներ տրամադրել, նախարարը լռեց... եւ սկսեց խոսել երկու ամիս անց: Եթե հրապարակումներում որեւէ անճշտություն լիներ, նա հաստատ «աղմուկ կբարձրացներ»:
«168 ժամ» թերթին տված հարցազրույցում (31.05.2007 թ.) Բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանն ասում է, որ ինքը Սուրեն անունով եղբայր չունի, որին պատկանում է «Սուրարտ» ՍՊԸ-ն, եւ ճշտում չի արել, որ մենք սխալվել ենք` իր որդուն շփոթելով եղբոր հետ: Նա չի ասում, որ Սուրենն իր եղբայրը չէ, այլ որդին է: Նա, բնականաբար, չի ասում, որ «Սուրարտ» անվան «Սուր»-ն իր որդի Սուրենն է, իսկ «արտ»-ը` Արթուր Ալեքսանյանը, նույն ինքը` Ամարասի Արթուրը: Վարդան Այվազյանը երեւի չգիտի, որ պետռեգիստրի գործակալությունում ամեն ինչ պահպանվում է, եւ երբ ընկերությունը անվանափոխվում է, կամ հիմնադիրներն են փոխվում, միեւնույն է` պատմությունը մնում է: Այս ամենն արձանագրում են նաեւ համապատասխան մարմինները, բայց վերջիններս չեն խոսում, քանի դեռ խոսելու հրահանգ չունեն: Վարդան Այվազյանի դեպքում այդպիսի հրահանգ չեղավ: Հետեւաբար, նրա բիզնեսը դեռ կշարունակի բարգավաճել:
Ինչու՞ Վարդան Այվազյանը խոսեց հոդվածների հրապարակումից միայն երկու ամիս անց: Նա վերեւների հետ իր հարցերն արդեն լուծել է եւ հնարավոր է, նույնիսկ, նախարար մնա: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը «Հետքի» հոդվածներն ուսումնասիրելուց հետո գտել է, որ հրապարակված փաստերում «օրինախախտումներ եւ քրեորեն հետապնդելի արարքների հատկանիշներ չեն հայտնաբերվել»: ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիայի դեմ պայքարի բաժնին ուզում ենք ՀՀ Քրեական օրեսգրքի ընդամենը մի` 308 հոդվածը (Պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելը) հիշեցնել:
Ահա սրանով ավարտվեց Վարդան Այվազյանի հերթական պատմությունը, նա կարող է շարունակել ծաղկեցնել իր բիզնեսը, կարող է նորանոր հանքավայրեր ինքն իրեն, հարազատներին կամ իր ենթականերին նվիրել: Վ. Այվազյանի հանքերի մասին տեղեկություններն ուսումնասիրում է նաեւ Նախագահի վերահսկողական ծառայությունը, ուսումնասիրությունը դեռ ավարտված չէ, բայց կարելի է ենթադրել, թե ինչպիսի եզրակացություն կտա ծառայությունը, եթե դատախազությունն արդեն արել է իր եզրակացությունը:
Իսկ օրենքները, որոնց մասին սիրում են խոսել կուսակցությունների ղեկավարները, պատգամավորները, նախարարները, իրենց գրպանում են. ինչքան լիքն է գրպանը, այնքան շատ օրենքների վրա կարող են թքած ունենալ: Կարող են մարդ սպանել ու հանգիստ քայլել փողոցով, կարող են բռնաբարել ու պատգամավոր դառնալ, կարող են կաշառակերության դեմ պայքար հռչակել ու մի հարյուր տարի էլ խոսել:

When media outlets published articles concerning a drunken Minister of the Environment Vardan Ayvazyan shooting at seagulls with a pistol from the Sevan coast, he immediately and repeatedly denied the news.
He rejected it, since none of people surrounding him at the time would give testimony against him. When two months ago we wrote about how the Minister provided mining exploration licenses to his relatives and allies through the use of various organizations, the Minister kept silent and did not speak for two months. If there were inaccuracies in the publications, he would definitely “raise a clamor.”
In his interview to 168 Zham paper (May 31, 2007), Minister of Environment Vardan Ayvazyan said that he does not have a brother named Suren who owns Surart LLC, and he did not clarify that we had made a mistake by confusing his son with his brother. He did not state that Suren is not his brother, but his son. He, naturally, does not say that the “ Sur “ in Surart stands for his son Suren, while the “ art ” stands for Arthur Alexanyan. Perhaps Vardan Ayvazyan does not know that everything is saved at the State Registrar, and when a company is renamed or when its founders are changed, the history is nevertheless kept. The appropriate bodies also record this information, but they do not speak until they get an instruction to do so. There was not such an instruction in the case of Vardan Ayvazyan. Thus, his business will continue to prosper.
Why did Vardan Ayvazyan first speak two months after the publication? He has already solved his problems with the authorities, and it is possible that he will receive a new position of power. The Office of ROA Prosecutor General found out after the investigation of Hetq's article that no “law violations or indications of criminal actions were revealed” based on the published facts. We would like to remind the anti-corruption department at the office of the Prosecutor General of Armenia of just one article of the ROA Criminal Code––article 308 (Abuse of official powers).
That is how another story of Vardan Ayvazyan ended; he may continue making his business prosperous, may grant new mines to himself, his relatives or his subordinates. The President's Oversight Service is also investigating information concerning Ayvazyan's mines, the investigation has not finished yet, but one may assume what kind of conclusion the Service will give, considering that the Office of Prosecutor has already made its conclusion.
And the laws, about which heads of parties, deputies and ministers love to speak, they are in their pockets––the more full their pockets, the more they can tread upon the laws. They could kill a man and freely walk the streets, they could rape someone and become a deputy, and they can declare a struggle against corruption and just speak it for a hundred years.
P.S. On June 7th, The RA National Assembly elected Vardan Ayvazyan to chair the Standing Committee on Economic Affairs.