«Մի բան ձգում է, թե ինչն է՝ չեմ հասկանում»
Բերձորի հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկ Արցախ Բունիաթյանը գտնում է, որ քաշաթաղցիները պետք է ունենան հատուկ կարգավիճակ:
«Այստեղ, այս պայմաններում ապրելն արդեն հերոսություն է»,- ասում է բժիշկը: Նա չի ընդունում այն փաստը, որ երբ քաշաթաղցիները բարդ վիրահատությունների համար գնում են Երեւան կամ Ստեփանակերտ, պետք է վճարեն անհավանական մեծ գումարներ: «Որտեղի՞ց քաշաթաղցուն այդքան փող, մտածու՞մ են մեր իշխանավորները»,-տարակուսում է Արցախ Բունիաթյանը:
Վերիշենը Քաշաթաղի շրջանի բնակեցված ամենահյուսիսային գյուղն է: Գյուղում մնացել է երեք ընտանիք: Էլեկտրաէներգիա չկա: Տասը տարի առաջ այստեղ բնակություն է հաստատել նաեւ Բադալյան Կարենի ընտանիքը: Մեր այցելության օրը Կարենը տանը չէր, կնոջը տարել էր հիվանդանոց: Տանը նրա երկու երեխաներն էին, հայրն ու մայրը:
«Սկզբում տղաս եկավ, տեսավ, սիրահարվեց էստեղի վրա, եկավ Երեւան, ասաց՝ գնանք Քաշաթաղ: Եկանք, տղաս այստեղ ամուսնացավ, այստեղ հարսանիքը արեցինք»,- հիշում է մայրը` Հասմիկը:
Կարենի հայրը` Հրահատը, 35 տարի աշխատել է Երեւանի տեքստիլ գործարանում: Ավագ որդու առաջարկը նրա սրտով չէր, բայց, փոքրին թողելով Երեւանում, կնոջն էլ վերցրեց, եւ եկան Վերիշենում ապրելու:
«Տղաս, երբ գնում էինք ծնողներիս տուն` Արտաշատ, մի քիչ նստելուց հետո ասում էր՝ մա՛մ, գնանք, շուտ արա, հիմա էստեղ կով է կթում, անասուն է պահում ու չի կարողանում ուրիշ տեղ մնալ: Չեմ իմանում՝ ինչու՞ է էդպես սիրահարվել էստեղին Կարենս: Ինքն այստեղ մի տարի մենակ ապրեց, հետո եկավ մեզ բերեց: Եկանք, տեսա, ասացի. «Վա՜յ, Աստված, էս ի՜նչ տեղ է, էս ու՜ր եմ եկել, մեքենայի վարորդին էլ ասացի՝ չգնաս, մենք պիտի հետ գնանք առավոտյան»: Երբ հասանք, գիշեր էր, լույս չկար, ոչինչ չէր երեւում: Առավոտը որ լույսը բացվեց, տեսա, ասացի՝ էս ու՜ր եմ եկել: Ո՛չ հարեւան, ո՛չ խանութ, ոչ մի ապրելակերպ, ո՛չ հիվանդանոց: Ասաց` մա՛մ, լավ կլինի: Ճիշտն ասած՝ ուզում էինք գնալ, վեց ամիս տրանսպորտ չկար, որ գնայինք: Տղաս ասաց՝ մա՛մ, դուք ձեր ոտքով եկել եք աքսորավայր: Ձեռքներիս էլ փող չունեինք: Պատկերացրեք՝ շաբաթներով հացի երես չենք տեսել, ինչ պատահում էր, ուտում էինք: Հետո գնացինք Երեւան, մեր հարազատները մեզ որ տեսան, լացում էին, չէին ճանաչում: Ո՛չ ինձ, ո՛չ ամուսնուս: Երեւանի տղես ասում է. «Մամ ջան, պապ ջան, էս ո՞նց է պահել ձեզ ախպերս»: Մենք էլ հո չէի՞նք ասի, որ սոված էինք մնում:
Մենք Երեւանում վատ չէինք ապրում, բոլորս աշխատում էինք: Իսկ այստեղ նոր ենք ստեղծել, նոր ենք ոտքի կանգնում, երեք տարի է, որ անասունները սկսեցին շատանալ»,- հիշում է Հասմիկը:
Նալբանդյանների ընտանիքն այսօր արդեն 28 կով ունի, որոնցից ութը կթու են: Կաթից պանիր են պատրաստում, վաճառում են Երեւանում, անասունները վաճառում են տեղում, երբ գնորդներ են գալիս գյուղ: Նրանք, իհարկե, դժգոհ են գնորդներից, բայց այլ տարբերակ չունեն: «Եկողները միշտ խաբում են, կշեռք չկա ո՛չ գյուղում, ո՛չ էլ մոտակայքում, աչքաչափով նայում են ու ասում քաշը, առանց ճիշտ քաշն իմանալու անասունը տանում են, միշտ վնասով ենք դուրս գալիս»,- ասում է Հրահատը:
Նալբանդյանների մեծ թոռը սեպտեմբերին դպրոց պետք է գնա, եւ նրանք ստիպված պետք է տեղափոխվեն Վերիշենից, գնան դեպի հարավ, որտեղ դպրոց կա եւ հոսանք. «Մենք արդեն սովորել ենք անլույս ապրելուն, երեխեքն են մեղք: Մեր գյուղացիք էլ երեւի էս տարի իջնեն ներքեւի գյուղերը»,- ասում է Հասմիկը:
Հրահատը հիշեց, որ երեք տարի առաջ միանգամից հինգ ընտանիք հեռացավ գյուղից, երբ լուր տարածվեց, որ հողերը տալիս են: «Ոնց որ հատուկ արած լինեին, մարդիկ թողեցին, գնացին»,- հիշում է Հրահատը:
Տանտիրուհին հյուրասիրեց իր պատրաստած մածունը՝ անընդհատ նշելով, որ սա Երեւանի մածունի նման չէ: Երեւանից եկած Հասմիկը ոչինչ չգիտեր, երբ տեղափոխվեց, իսկ այժմ ամեն ինչ պատրաստում է. «Հա, ոչինչ չգիտեի, որ եկա էստեղ, մեր գյուղում շատ սիսիանցիներ կային, նրանցից սովորեցի ամեն ինչ»,- ասում Հասմիկը:
Երբ հարցնում եմ Երեւան ետ գնալու մասին, Հասմիկը պատասխանում է. «Արդեն սովորել ենք էստեղին: Երբ գնում ենք Երեւան, մտածում ենք ետ գալու մասին, կարոտում ենք մեր գյուղը: Ոնց որ մի բան ձգի, թե ինչն է՝ չեմ կարողանում հասկանալ: Միշտ մտածում եմ՝ ո՛չ այստեղ եմ ծնվել, ո՛չ մանկությունս է այստեղ անցել, բայց մի բան ձգում է, թե ինչն է՝ չեմ հասկանում»,- զարմանում է Հասմիկը:

Artsakh Bunyatyan, Chief Physician at theBerdzorHospital, thinks that people who live in Kashatagh deserve special status.
“Living here, in such conditions, is already heroism,” the doctor said. He cannot accept the fact that when Kashataghtsis go toYerevanand Stepanakert to have complicated operations, they have to pay huge fees. “How would a Kashataghtsi have that kind of money? What is our government thinking? “ Bunyatyan asked.
Verishen is the northern-most village in the Kashatagh region. There are only three families living there. There is no electricity. Karen Nalbandyan and his family moved here ten years ago. Karen wasn't home when we visited; he had taken his wife to the hospital. We spoke to their two children, and Karen's mother and father.
“When my son first came here, he fell in love with the place. He came toYerevan, and said, “Let's go to Kashatagh. We came. My son got married here. We had the wedding here, “ recalled Hasmik, Karen's mother.
Karen's father, Hrahat, worked for 45 years inYerevan's textile factory. He didn't like his older son's proposal, but he took his wife and came to live in Verishen anyway, leaving their younger son inYerevan.
“When we used to visit my parents' home in Artashat, my son would always get restless after we had been there a while, and urge me to leave. Here, he milks the cow, keeps livestock and cannot stay anywhere else. I don't know why Karen likes this place so much. He lived here alone for several years, and then brought us. When we came, I looked around and said, ‘My God, what is this place? Where have I come to?' I told the driver of the car to wait, that we were going back in the morning. When we reached the place it was dark, there was no light, you couldn't see anything. When the morning came, I looked around and said, ‘Where am I?' No neighbors, no shops, no life, no hospital. He said, “Mother it's going to be ok.” Frankly, we wanted to leave, but there was no transportation for six months and we couldn't. My son said, ‘Mother you went into exile yourself.' We didn't have any money at the time. Imagine, we didn't see bread for weeks, we would eat whatever. Then we went to Yerevan, our relatives saw us and cried; they didn't recognize us. Not me, not my husband. My son in Yerevansaid, “Mom, Pop, how's my brother taking care of you?” Of course, we couldn't say that we were hungry all the time. We hadn't lived too badly in Yerevan; we all worked. It's only in the last three years that our situation here has improved. It's three years since the livestock increased,” Hasmik recounted.
The Nalbandyan family has 28 cattle, eight of which give milk. They make cheese and sell it inYerevan. They also sell livestock, when buyers come to the village. They are, of course, unhappy with the buyers, but do not have any other options. “They always cheat us. There isn't a scale in the village or nearby, so they state the weight themselves and take the animal without paying for the exact weight, and we always lose out, “ Hrahat said.
It is time for their eldest grandson to start school, and so they have to move from Vernishen to the south, where there is a school, and electricity. “We have already learned how to live without electricity, but we pity the children. The other families will also leave this year for the southern villages, “ Hasmik said.
Hrahat remembers that three years ago five families left the village, when there were rumors that the authorities were going to give up the land. “It was as if it was done on purpose; people left, “ Hrahat remembered.
The hostess offered us her homemade yogurt, repeating that it was better than yogurt inYerevan. Hasmik, who grew up inYerevan, had no idea about dairy farming when she moved here, but now she makes everything herself. “Yes, I didn't know anything, but when I came here, there were many people from Sisyan in the village. I learned everything from them, “ she said.
When I asked about returning toYerevan, Hasmik replied, “ We've gotten used to it here. When we go back toYerevan, we think about coming back. We miss our village. As if something is drawing us. What, I don't know. I always think, I wasn't born here, and didn't grow up here, but something draws me here. What, I can't understand.”