Նաիրա Զոհրաբյանը պահանջում է արձագանքել ԵԽԽՎ նախագահ «ջեբկիր» Պեդրո Ագրամունտի հայտարարությանը
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը խորհրդարանում հայտարարեց, որ այլևս ակնհայտ է միջազգային հանրության համար, որ Ադրբեջանն ահաբեկչական պետություն է, իսկ ահաբեկիչները ուժից բացի այլ լեզու չեն հասկանում: Այդ մասին բազմիցս ասել է հայկական կողմը:
«Բայց ես կցանկանայի, որ մեր խորհրդարանը ինչ-որ կերպ արձագանքեր նաև Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի պաշտոնը զբաղեցրած իսպանացի ջեբկիր Պեդրո Ագրամունտի խայտառակ հայտարարություններին, որ արվել է երեկ:  Պեդրո Ագրամունտն իր այդ հայտարարությամբ դարձել է ռազմական հանցագործ Ալիևի մեղսակիցը: Մի պաշտոնյա, ով ի պաշտոնե պարտավոր է լինել 47 անդամ երկրների նախագահը, երեկ սատար է կանգնում Ադրբեջանին՝ իր անմիջական աջակցությունը հայտնելով ռազմական հանցագործ Ալևին»,-ասում է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտը հայտարարել էր, թե «Հայաստանը պետք է դուրս բերի զորքերը Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներից` համաձայն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի»:
Ն. Զոհրաբյանի կարծիքով՝ Ազգային ժողովը, Հայաստանը, որպես Եվրոպայի խորհրդի լիիրավ անդամ, պարտավոր է իր հստակ վերաբերմունքն արտահայտել «ստահակ Պեդրո Ագրամունտի հայտարարությունների վերաբերյալ»:
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը տեղեկացրեց, որ երեկ երեկոյան հեռախոսազրույց է ունեցել Պեդրո Ագրամունտի հետ՝ տեղեկացնելով նրան, թե ինչ է կատարվում վերջին օրերի ընթացքում շփման գծում և Լեռնային Ղարաբաղում: ԵԽԽՎ բոլոր պատվիրակություններին ևս իրազեկվում է կատարվածի մասին:

Наира Зограбян требует отреагировать на заявление председателя ПАСЕ, “карманника” Педро Аграмунта
Руководитель парламентской фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян, выступая сегодня в Национальном Собрании, заявила, что для международного сообщества уже очевидно, что Азербайджан является террористическим государством, а террористы понимают только язык силы, о чем неоднократно говорила армянская сторона.
“Но мне бы хотелось, чтобы наш парламент каким-то образом отреагировал и на сделанные вчера позорные заявления испанца-карманника Педро Аграмунта, занимающего должность председателя Парламентской Ассамблеи Совета Европы. Своим заявлением Педро Аграмунт стал соучастником военного преступника Алиева. Чиновник, который по долгу службы обязан быть председателем для 47 стран-членов, вчера поддержал Азербайджан, выразив содействие военному преступнику Алиеву”,- сказала Наира Зограбян.
Вчера председатель ПАСЕ Педро Аграмунт заявил, что “Армения должна вывести войска с оккупированных территорий Азербайджана в соответствии с резолюциями Совета Безопасности ООН”.
По мнению руководителя фракции “ПА”, Армения как полноправный член Совета Европы должна выразить четкое отношение “к заявлениям негодяя Аграмунта”.
Вице-спикер НС Эрмине Нагдалян сообщила, что вчера вечером имела телефонный разговор с Педро Аграмунтом, которому рассказала, что происходит в последние дни на линии соприкосновения и в Нагорном Карабахе. О произошедшем проинформированы также все делегации ПАСЕ.