Զարուհի Փոստանջյանն առաջարկում է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը
ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի կարծիքով ժամանակն է, որ Հայաստանը ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Պատգամավորը խորհրդարանում հայտարարեց, որ Արցախի օրինական իշխանությունները պետք է ներգրավվեն բանակցային գործընթացներում և հայտնեն իրենց դիրքորոշումը, այդ թվում՝ միջազգային ատյաններում:
«Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից այդ ագրեսիվ գործողություններին, մենք պետք է հավաքենք ապացույցներ և թույլ չտանք այն, ինչ տեղի ունեցավ 25 տարի առաջ Բաքվում և Սումգայիթում: Մենք չունենք միջազգային դատարանի կողմից դրանց վերաբերյալ դատապարտում: Իսկ այս պարագայում մենք ունենք այդպիսի ապացույցներ և մոտակա ժամանակում ԵԽԽՎ-ում, կարծում եմ, պետք է ունենանք թե՛ բանաձևի նախագիծ, թե՛ հայտարարության նախագիծ այս վայրագ գործողությունների վերաբերյալ: Ընդհուպ ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի անդամության դադարեցումը, որովհետև Ադրբեջանը ունի հստակ պարտավորություն՝ զերծ մնալ ագրեսիայի և ուժի բանեցումից»,-ասում է Զարուհի Փոստանջյանը:
Պատգամավորը նշում է, որ Ադրբեջանը խախտել է և չի կատարել իր պարտավորությունը: Տվյալ պարագայում մնում է միայն հավաքել համապատասխան ապացույցներ և ներկայացնել միջազգային ատյաններին:
Զ. Փոստանջյանն առաջարկեց խորհրդարանում ստեղծել իրավաբաններից կազմված խումբ և օգտագործել հենց խորհրդարանական լծակները:

Заруи Постанджян предлагает признать независимость Нагорного Карабаха
Депутат Национального Собрания РА Заруи Постанджян считает, что Армении пора признать независимость Нагорного Карабаха. Депутат заявила в парламенте, что законные власти Арцаха должны быть вовлечены в переговорный процесс и представить свою позицию в том числе в международных инстанциях.
“Что касается агрессивных действий Азербайджана, то нам необходимо собрать доказательства и не допустить повторения того, что произошло 25 лет назад в Баку и Сумгаите. Мы не добились осуждения этих событий международным судом. А в данном случае такие доказательства у нас есть, и в ближайшее время, я думаю, нам следует составить проект резолюции и проект завления относительно этих варварский действий. Необходимо добиться даже прекращения членства Азербайджана в ПАСЕ, потому что у Азербайджана есть  четкое обязательство – воздержаться от агрессии и применения силы”,- сказала Заруи Постанджян.
По словам депутата, Азербайджан нарушил свое обязательство, а в этом случае остается только одно: собрать соответствующие доказательства и представить их в международные инстанции.
З.Постанджян предложила сформировать в парламенте группу юристов и использовать парламентские рычаги.