ԼՂՀ վարչապետի խոսնակ. պետական մարմինները կոնտակտի մեջ են Կարմիր խաչի հետ
Ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական լայնածավալ գործողությունների արդյունքում հակառակորդը տվել է մարդկային ուժի մեծաքանակ կորուստ: Միայն երեկվա ժամը 11-ի տվյալներով՝ ավելի քան 300 հոգի, ինչի մասին հաղորդել է ԼՂՀ ՊՆ-ն: Հակառակորդը մեծ քանակով դիակներ է թողել առաջնագծում, այդ թվում՝ ՊԲ ուժերի վերահսկողության գոտիներում:
ԼՂՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Արտակ Բեգլարյանը, պատասխանելով «Հետքի» հարցին, թե արդյոք Արցախի կառավարությունը դիակների հանձնման շուրջ բանակցում է Կարմիր խաչի հետ, նշեց հետեւյալը. «Կարմիր խաչի հետ կապ պահպանվում է տարբեր հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ տարհանված կամ սպառնալիքի տակ գտնվող մեր քաղաքացիներին օգնություն ցուցաբերելու վերաբերյալ: Պարբերաբար տեղեկատվություն է փոխանակվում Կարմիր խաչի եւ Արցախի Հանրապետության պետական մարմինների միջեւ»:
Իսկ դիակների տեղափոխման հարցով Ա. Բեգլարյանը խորհուրդ տվեց դիմել համապատասխան պետական մարմիններին եւ Կարմիր խաչին:

Пресс-секретарь премьер-министра НКР: госорганы контактируют с Красным Крестом
В результате развязанных Азербайджаном 2 апреля широкомасштабных военных действий противник понес многочисленные потери в живой силе. Только по данным на 11 часов 4 апреля погибло свыше 300 азербайджанцев, о чем сообщила Армия обороны НКР.
На передней линии, в том числе в зонах контроля сил АО, противник оставил большое число трупов.
Пресс-секретарь премьер-министра НКР Артак Бегларян, отвечая на вопрос Hetq.am, ведет ли правительство Арцаха переговоры с Красным Крестом по вопросу передач тел, отметил: “Связь с Красным Крестом поддерживается по различным вопросам, в том числе по вопросу оказания помощи нашим эвакуированным или находящимся под угрозой гражданам. Периодически происходит обмен информацией между Красным Крестом и государственными органами Республики Арцах.
Что касается вопроса трупов, Артак Бегларян предложил связатся с компетентными госорганами и Красным Крестом