Մոսկվան մտադիր է խաղաղապահներ բերել ԼՂՀ. 6 փաստ
Վերջին շաբաթվա տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական իրադարձությունները մի շարք հարցեր են առաջացնում, որոնցից ամենակարևորը երևի այս պահին այն է, թե ինչ է ուզում Ռուսաստանը:
Քանի դեռ ոմանք փորձում են պնդել, որ վերջին օրերի լարվածությունը հնարավոր էր առանց Ռուսաստանի թողտվության, և Բաքուն ինքնուրույն էր հարձակվել Արցախի վրա, վերջին մի քանի տարիների իրադարձություններն այլ բան են վկայում:
Մասնավորապես ռուս-ադրբեջանական ռազմական առևտուրը, հայկական կողմին դեռևս 2015-ի ամռանը տրամադրված սպառազինություններ գնելու 200 միլիոն դոլարանոց վարկի՝ մինչ օրս ՀՀ-ին փոխանցված չլինելը, այդ վարկի դեմ Ադրբեջանի բողոքն ու ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի ներողամտություն հայցող պատասխանը Ալիևին հուշում են, որ պատերազմի սանձազերծման դեպքում սլավոնական մեծ եղբոր կողմից սաստվելու վտանգի առաջ չի կանգնելու: Անցած օրերի դիվանագիտական հայտարարություններն էլ են վկայում այն մասին, որ Կրեմլը դեմ չէր նման զարգացումների: Մասնավորապես ԵԱՏՄ վարչապետների մակարդակով հանդիպման տեղափոխումը Երևանից Մոսկվա պատերազմի պատրվակով (իրականում Բաքվին ցույց տալու համար, որ այդ կառույցը Հայաստանի կողքին չէ բարդ պահին), իսկ այնուհետև Մեդվեդևի վաղուց պլանավորած Երևան այցի կրճատումը, որպեսզի նա հասցնի նաև Բաքու մեկնել հստակ ցույց տվեցին, որ Մոսկվան փոխել է իր մոտեցումը ոչ միայն զենքի առքուվաճառքում, այլ նաև դիվանագիտական հարթությունում: Ընդ որում, դրան ավելացավ նաև Բաքվում ՌԴ վարչապետի կողմից Շեհիդների հուշահամալիր կատարած այցը, ուր Մեդվեդևը ծաղկեպսակ դրեց հայկական ուժերի դեմ մարտերում զոհված ադրբեջանցի զինվորականների հիշատակին:
Բնականաբար, ինչպես և 90-ականներին, այնպես էլ հիմա Ռուսաստանի հիմնական նպատակը Արցախում ռուս խաղաղապահների տեղակայումն է: Կասկածից վեր է, որ Ռուսաստանի համար Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի առկայությունը Հարավային Կովկասում իր իշխանության պահպանման հիմնական լծակն է, ուստի հակամարտության կարգավորումը (կողմերից որևէ մեկի օգտին) ՌԴ շահերից չի բխում: Այնինչ ռուս խաղաղապահների տեղակայումը մեկընդմիշտ կլուծեր երբեմն-երբեմն Կրեմլին չենթարկվելու համարձակություն ունեցող Հայաստանին ենթարկեցնելու հարցը: ՌԴ-ի նմանօրինակ մտադրության մասին են հուշում ստորև բերված հանգամանքները.
1. Ապրիլի 5-ին Մոսկվայում կրակի դադարեցման մասին համաձայնությանը հասել են Հայասատանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերը: Այսինքն՝ այս համաձայնությունը դիվանագիտական չէ, այլ ռազմական: ԱԳՆ նախարարները չեն քննարկել հարցը, այլ գլխավոր շտաբերի պետերը: Հարց է ծագում՝ ի՞նչ են քննարկել կողմերը այդ հանդիպմանը Մոսկվայում, և ինչո՞ւ է այդ հանդիպումը եղել գաղտնի:
2. Ապրիլի 7-ին գերմանական «Deutsche Welle»-ին տված հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ Հայաստանը երբեք դեմ չի եղել ռուս խաղաղապահների տեղակայմանը Լեռնային Ղարաբաղում: Հաշվի առնելով այն, որ ԼՂՀ-ն 1994 թվականից այս կողմ կտրականապես դեմ է խաղաղապահների տեղակայմանը իր տարածքում, տպավորություն է ստեղծվում, որ Սերժ Սարգսյանը հող է նախապատրաստում նորությունների համար:
3. Վերջին օրերին հայ-ռուսական հարաբերությունների խիստ վատթարացան: Դա ունեցավ բազում արտահայտումներ, սկսած «ռազմավարական դաշնակցի» մասին խոսելիս Երևանի հռետորիկայի փոփոխությունից և վերջացրած այն հանգամանքով, որ Դմիտրի Մեդվեդևին Ծիծեռնակաբերդ ուղեկցել է ընդամենը քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Այս փոփոխությունը կարող է պայմանավորված լինել, թե՛ Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զինելու հանգամանքով, և թե՛ ինչ-որ դիվանագիտական պարտադրանքով:
4. Միաժամանակ ակտիվացել են խոսակցությունները «առեղծվածային» Կազանի փաստաթղթի վերաբերյալ, որը 2011-ին առաջարկվել էր ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը: Հայաստանը համաձայնվել էր ընդունել այդ փաստաթուղթը, իսկ Ադրբեջանը՝ հրաժարվել: Այն ժամանակ խոսակցություններ էին շրջանառվում առ այն, որ ըստ այդ փաստաթղթի Հայաստանը համաձայնվել է հետ տալ ազատագրված նախկին ԼՂԻՄ կազմից դուրս գտնվող շրջանների մի մասը (ոմանք հայտարարում էին, որ դրանցից 5-ը, ոմանք էլ՝ բոլոր 7-ը), իսկ Ղարաբաղը պետք է հատուկ կարգավիճակ ստանար: Թեև այս փաստաթղթի հայկական կողմին ձեռնտու լինելու մասին կարելի է կասկածներ հայտնել, այդուհանդերձ էլ ավելի կասկածելի է այն, որ Սերգեյ Լավրովը օրերս Բաքվում հայտարարել էր, որ ռուսական կողմն ունի առաջարկություններ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ, իսկ կողմերն այդ առաջարկությունները ընդունելուն մոտ են: Ի պատասխան այս հայտարարության, ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը նշել էր, որ 2011 թվականին կողմերին ներկայացված Կազանի փաստաթուղթը բանակցությունների սեղանին է։
Թե ինչ փաստաթղթի ընդունմանն են մոտ կողմերը՝ Կազանի, թե մի այլ, անհայտ է: Այդուհանդերձ, հստակ պարզ է, որ, եթե 4-օրյա պատերազմից հետո Կրեմլը Հայաստանին պարտադրի առաջարկություն, ըստ որի տարածքների մի մասը հանձնվում է Ադրբեջանին, իսկ մյուսները ստանում են հատուկ կարգավիճակ ռուս խաղաղապահների վերահսկողությամբ, ապա կունենանք հստակ դիվանագիտական ապացույց առ այն, որ Բաքվի վերջին հարձակումը եղել է Մոսկվայի թողտվությամբ, եթե ոչ հրահրմամբ:
5. Հայաստանում արդեն կան քաղաքական ուժեր, ովքեր կողմ են արտահայտվում Արցախում խաղաղապահ ուժերի տեղակայմանը: Մասնավորապես, այդպիսի կարծիք է արտահայտել Ազգային ժողովում ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը, իսկ իշխող Հանրապետական խմբակցության ղեկավարը հայտարարել է, որ իրենք դեմ չեն լինի խաղաղապահների տեղակայմանը:
6. Երեկ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանում նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրով ստեղծված «Ազգային Գվարդիային» (Национальнная Гвардия) տրվելու են նաև օտարերկրյա խաղաղապահ առաքելություն իրականացնելու լիազորություններ: Ու թեև այդ կառույցը հիմնված է ՌԴ ոստիկանական զորքերի վրա, սակայն, այն գործելու է նաև ՌԴ սահմաններից դուրս «խաղաղության պահպանման առաքելությամբ»: Այսինքն, եթե Լեռնային Ղարաբաղ ռուսաստանյան խաղաղապահ ուժեր գան, դրանք լինելու են այն զորքերը, որոնք Ռուսաստանում մասնակցում են ցույցեր ցրելուն:
«
Իրազեկ քաղաքացիների միավորում»
Հարութ
Քանի դեռ ամեն ինչ կորած չէ սթափվեք։ Ցանկացած երկրի խաղաղապահի կարելի է համաձայնել, բացի Ռուսաստանից և թուրքիաից։ ԼՂՀ զորակազմ մտցնելով Ռուսաստանը կիրականացնի Հայաստանը սեփականացնելու իր վաղեմի ծրագիրը։ Հայաստանի վերդարձով կմեկնարկի Ռուսական կայսրության վերականգնման գործնթացը, որի փլուզումը նույնպես սկսվել էր Հայաստանով։ Դրանից հետո այլևս անիմաստ կդառնան , քառորդ դարյա մեր անասելի ծանր կորուստների ու զրկանքների գնով ձեռք բերած արժեքները․․․․․․․։ Այսպես, պետք է ազգովի, մեկ մարդու նման ոտքի ելնել և թույլ չտալ այդ հրեշավոր ծրագրի իրագործումը ՝ ՀՀ և Արցախի վերացման գնով։ Եթե մեր անողնաշար իշխանությունները ի վիջակի չլինեն դիմակայելու, ապա ժողովուդը պետք է անհապաղ իր ձերքը վերցնի իր ճակատագրի տնօրինումը։

Opinion: Moscow Intends to Deploy Peacekeepers in Nagorno Karabagh - 6 Facts
The regional military and political events of the recent week raise a number of questions, the most important of which is related to Russia’s intentions.
While some try to claim that the recent tensions could have been possible without Russia’s permission and that Baku had attacked Nagorno Karabagh upon its own initiative, the events of the last few years bear witness of a different trend.
In particular, the Russian-Azerbaijani military trade, the fact that till today Armenia has not received the loan amount of 200 million USD (the loan agreement was signed in the summer of 2015) intended for purchasing arms, Azerbaijan’s protest against the loan and the apologizing response of Russian Foreign Ministry’s official representative Maria Zakharova prompt Aliev that he will not run the risk of being scolded by the Russian big brother in case of provoking war. The diplomatic statements of the recent days also testify that Kremlin did not mind such developments. The following events show that Moscow has changed its approach not only in regard with arms sales, but diplomacy as well.  One of the indicators was the act of moving the meeting of the EAEU prime ministers from Yerevan to Moscow by using war as an excuse. In reality, this was a message to Baku implying that the EAEU does not stand by Armenia in this difficult situation. Another indicator was Medvedev’s decision to cut short his visit to Yerevan in order to be able to visit Baku as well.  Moreover, the Russian prime minister also visited the monument dedicated to the so-called martyrs in Baku and laid a wreath in memory of Azerbaijani soldiers who died in the battles against the Armenian forces.
Naturally, Russia’s main aim is the deployment of Russian peacekeeping troops in Nagorno Karabagh. There is no doubt that Nagorno Karabagh conflict is the main lever for Russia to keep its influence in the South Caucasus. Hence, the resolution of the conflict (in favor of any of the sides) is not in the interests of Russia. Whereas the deployment of Russian peacekeepers would solve the issue of submitting Armenia to Russia’s will whenever Armenia would dare not to obey Kremlin. The circumstances mentioned below serve as testimony of such intentions of Russia:
1. The agreement on ceasing the fire was reached by Chiefs of General Staff of the Armed Forces of Armenia and Azerbaijan in Moscow on April 5. This means that the agreement is not a diplomatic but a military one because the issue was discussed by Chiefs of Staff of the Armed Forces, not Foreign Ministers. Thus, a question arises… What did the sides discuss during that meeting in Moscow and why was it a secret meeting?
2. On April 7, Armenian President Serj Sargsyan gave an interview to the German Deutsche Welle, in which he stated that Armenia had never objected to the deployment of Russian peacekeepers in Nagorno Karabagh. Taking into account the fact that Nagorno Karabagh has strongly opposed the deployment of peacekeepers in in its territory ever since 1994, we get the impression that Serj Sargsyan is paving the way for the news to come.
3. The Russian-Armenian relations have sharply deteriorated during the recent days. It was expressed in multiple ways: starting from the change of rhetoric of official Yerevan when referring to its “strategic ally” and ending with the fact that Dmitri Medvedev was accompanied to the Armenian Genocide Memorial only by Yerevan Mayor Taron Margaryan. This change may both be related to the fact of arms sales to Azerbaijan and some diplomatic coercion.
4. There is also an activation of discussion about the mystical Kazan Document which was suggested by Russia during the meeting of Armenian and Azerbaijani presidents in 2011. Armenia had agreed to accept the document and Azerbaijan had refused. At that time there was speculation that according to that document Armenia had agreed to return part of the regions outside the territory of former Nagorno Karabagh Autonomous Oblast (some speculated about 5 of them, others – about all the 7), and Nagorno Karabagh had to receive a special status. In the first place, it is doubtful whether the document is beneficial for the Armenian side. Nevertheless, an even more doubtful statement was recently made by Sergey Lavrov in Baku. Namely, he had stated that the Russian side has suggestions regarding the conflict settlement and the sides are close to accepting those suggestions. In response to this statement, Spokesman of the Armenian Foreign Ministry Tigran Balayan had mentioned that the Kazan document submitted in 2011 is on the negotiating table.
It is unclear what document the sides are close to adopting (the Kazan document or another one). Nevertheless, it is more than clear that if Kremlin forces a suggestion on Armenia according to which part of the territories will be passed to Azerbaijan and the rest will receive a special status under peacekeepers’ control, we will have clear diplomatic evidence that Baku’s last attack was carried out with Russia’s permission or even provocation.
5. There are already political forces in Armenia which are in favor of deployment of peacekeeping troops in Nagorno Karabagh. Particularly, such an opinion has been expressed by head of ANC faction of the RA National Assembly Levon Zurabyan. Head of the ruling party faction has also announced that they would not mind the deployment of peacekeepers.
6. On April 11, we learnt that the “National Guard”, which was created according to Russian President Vladimir Putin’s decree, will receive authorization of carrying out foreign peacekeeping mission. And though that structure is based on the Russian police forces, it is going to operate beyond the Russian borders and have a “peacekeeping mission”. This means that in case Russian peacekeeping troops are deployed in Nagorno Karabagh, these are going to be the same forces that disperse protests in Russia.