Մոսկվան մտադիր է խաղաղապահներ բերել ԼՂՀ. 6 փաստ
Վերջին շաբաթվա տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական իրադարձությունները մի շարք հարցեր են առաջացնում, որոնցից ամենակարևորը երևի այս պահին այն է, թե ինչ է ուզում Ռուսաստանը:
Քանի դեռ ոմանք փորձում են պնդել, որ վերջին օրերի լարվածությունը հնարավոր էր առանց Ռուսաստանի թողտվության, և Բաքուն ինքնուրույն էր հարձակվել Արցախի վրա, վերջին մի քանի տարիների իրադարձություններն այլ բան են վկայում:
Մասնավորապես ռուս-ադրբեջանական ռազմական առևտուրը, հայկական կողմին դեռևս 2015-ի ամռանը տրամադրված սպառազինություններ գնելու 200 միլիոն դոլարանոց վարկի՝ մինչ օրս ՀՀ-ին փոխանցված չլինելը, այդ վարկի դեմ Ադրբեջանի բողոքն ու ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի ներողամտություն հայցող պատասխանը Ալիևին հուշում են, որ պատերազմի սանձազերծման դեպքում սլավոնական մեծ եղբոր կողմից սաստվելու վտանգի առաջ չի կանգնելու: Անցած օրերի դիվանագիտական հայտարարություններն էլ են վկայում այն մասին, որ Կրեմլը դեմ չէր նման զարգացումների: Մասնավորապես ԵԱՏՄ վարչապետների մակարդակով հանդիպման տեղափոխումը Երևանից Մոսկվա պատերազմի պատրվակով (իրականում Բաքվին ցույց տալու համար, որ այդ կառույցը Հայաստանի կողքին չէ բարդ պահին), իսկ այնուհետև Մեդվեդևի վաղուց պլանավորած Երևան այցի կրճատումը, որպեսզի նա հասցնի նաև Բաքու մեկնել հստակ ցույց տվեցին, որ Մոսկվան փոխել է իր մոտեցումը ոչ միայն զենքի առքուվաճառքում, այլ նաև դիվանագիտական հարթությունում: Ընդ որում, դրան ավելացավ նաև Բաքվում ՌԴ վարչապետի կողմից Շեհիդների հուշահամալիր կատարած այցը, ուր Մեդվեդևը ծաղկեպսակ դրեց հայկական ուժերի դեմ մարտերում զոհված ադրբեջանցի զինվորականների հիշատակին:
Բնականաբար, ինչպես և 90-ականներին, այնպես էլ հիմա Ռուսաստանի հիմնական նպատակը Արցախում ռուս խաղաղապահների տեղակայումն է: Կասկածից վեր է, որ Ռուսաստանի համար Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի առկայությունը Հարավային Կովկասում իր իշխանության պահպանման հիմնական լծակն է, ուստի հակամարտության կարգավորումը (կողմերից որևէ մեկի օգտին) ՌԴ շահերից չի բխում: Այնինչ ռուս խաղաղապահների տեղակայումը մեկընդմիշտ կլուծեր երբեմն-երբեմն Կրեմլին չենթարկվելու համարձակություն ունեցող Հայաստանին ենթարկեցնելու հարցը: ՌԴ-ի նմանօրինակ մտադրության մասին են հուշում ստորև բերված հանգամանքները.
1. Ապրիլի 5-ին Մոսկվայում կրակի դադարեցման մասին համաձայնությանը հասել են Հայասատանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերը: Այսինքն՝ այս համաձայնությունը դիվանագիտական չէ, այլ ռազմական: ԱԳՆ նախարարները չեն քննարկել հարցը, այլ գլխավոր շտաբերի պետերը: Հարց է ծագում՝ ի՞նչ են քննարկել կողմերը այդ հանդիպմանը Մոսկվայում, և ինչո՞ւ է այդ հանդիպումը եղել գաղտնի:
2. Ապրիլի 7-ին գերմանական «Deutsche Welle»-ին տված հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ Հայաստանը երբեք դեմ չի եղել ռուս խաղաղապահների տեղակայմանը Լեռնային Ղարաբաղում: Հաշվի առնելով այն, որ ԼՂՀ-ն 1994 թվականից այս կողմ կտրականապես դեմ է խաղաղապահների տեղակայմանը իր տարածքում, տպավորություն է ստեղծվում, որ Սերժ Սարգսյանը հող է նախապատրաստում նորությունների համար:
3. Վերջին օրերին հայ-ռուսական հարաբերությունների խիստ վատթարացան: Դա ունեցավ բազում արտահայտումներ, սկսած «ռազմավարական դաշնակցի» մասին խոսելիս Երևանի հռետորիկայի փոփոխությունից և վերջացրած այն հանգամանքով, որ Դմիտրի Մեդվեդևին Ծիծեռնակաբերդ ուղեկցել է ընդամենը քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը: Այս փոփոխությունը կարող է պայմանավորված լինել, թե՛ Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զինելու հանգամանքով, և թե՛ ինչ-որ դիվանագիտական պարտադրանքով:
4. Միաժամանակ ակտիվացել են խոսակցությունները «առեղծվածային» Կազանի փաստաթղթի վերաբերյալ, որը 2011-ին առաջարկվել էր ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը: Հայաստանը համաձայնվել էր ընդունել այդ փաստաթուղթը, իսկ Ադրբեջանը՝ հրաժարվել: Այն ժամանակ խոսակցություններ էին շրջանառվում առ այն, որ ըստ այդ փաստաթղթի Հայաստանը համաձայնվել է հետ տալ ազատագրված նախկին ԼՂԻՄ կազմից դուրս գտնվող շրջանների մի մասը (ոմանք հայտարարում էին, որ դրանցից 5-ը, ոմանք էլ՝ բոլոր 7-ը), իսկ Ղարաբաղը պետք է հատուկ կարգավիճակ ստանար: Թեև այս փաստաթղթի հայկական կողմին ձեռնտու լինելու մասին կարելի է կասկածներ հայտնել, այդուհանդերձ էլ ավելի կասկածելի է այն, որ Սերգեյ Լավրովը օրերս Բաքվում հայտարարել էր, որ ռուսական կողմն ունի առաջարկություններ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ, իսկ կողմերն այդ առաջարկությունները ընդունելուն մոտ են: Ի պատասխան այս հայտարարության, ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը նշել էր, որ 2011 թվականին կողմերին ներկայացված Կազանի փաստաթուղթը բանակցությունների սեղանին է։
Թե ինչ փաստաթղթի ընդունմանն են մոտ կողմերը՝ Կազանի, թե մի այլ, անհայտ է: Այդուհանդերձ, հստակ պարզ է, որ, եթե 4-օրյա պատերազմից հետո Կրեմլը Հայաստանին պարտադրի առաջարկություն, ըստ որի տարածքների մի մասը հանձնվում է Ադրբեջանին, իսկ մյուսները ստանում են հատուկ կարգավիճակ ռուս խաղաղապահների վերահսկողությամբ, ապա կունենանք հստակ դիվանագիտական ապացույց առ այն, որ Բաքվի վերջին հարձակումը եղել է Մոսկվայի թողտվությամբ, եթե ոչ հրահրմամբ:
5. Հայաստանում արդեն կան քաղաքական ուժեր, ովքեր կողմ են արտահայտվում Արցախում խաղաղապահ ուժերի տեղակայմանը: Մասնավորապես, այդպիսի կարծիք է արտահայտել Ազգային ժողովում ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը, իսկ իշխող Հանրապետական խմբակցության ղեկավարը հայտարարել է, որ իրենք դեմ չեն լինի խաղաղապահների տեղակայմանը:
6. Երեկ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանում նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրով ստեղծված «Ազգային Գվարդիային» (Национальнная Гвардия) տրվելու են նաև օտարերկրյա խաղաղապահ առաքելություն իրականացնելու լիազորություններ: Ու թեև այդ կառույցը հիմնված է ՌԴ ոստիկանական զորքերի վրա, սակայն, այն գործելու է նաև ՌԴ սահմաններից դուրս «խաղաղության պահպանման առաքելությամբ»: Այսինքն, եթե Լեռնային Ղարաբաղ ռուսաստանյան խաղաղապահ ուժեր գան, դրանք լինելու են այն զորքերը, որոնք Ռուսաստանում մասնակցում են ցույցեր ցրելուն:
«
Իրազեկ քաղաքացիների միավորում»
Հարութ
Քանի դեռ ամեն ինչ կորած չէ սթափվեք։ Ցանկացած երկրի խաղաղապահի կարելի է համաձայնել, բացի Ռուսաստանից և թուրքիաից։ ԼՂՀ զորակազմ մտցնելով Ռուսաստանը կիրականացնի Հայաստանը սեփականացնելու իր վաղեմի ծրագիրը։ Հայաստանի վերդարձով կմեկնարկի Ռուսական կայսրության վերականգնման գործնթացը, որի փլուզումը նույնպես սկսվել էր Հայաստանով։ Դրանից հետո այլևս անիմաստ կդառնան , քառորդ դարյա մեր անասելի ծանր կորուստների ու զրկանքների գնով ձեռք բերած արժեքները․․․․․․․։ Այսպես, պետք է ազգովի, մեկ մարդու նման ոտքի ելնել և թույլ չտալ այդ հրեշավոր ծրագրի իրագործումը ՝ ՀՀ և Արցախի վերացման գնով։ Եթե մեր անողնաշար իշխանությունները ի վիջակի չլինեն դիմակայելու, ապա ժողովուդը պետք է անհապաղ իր ձերքը վերցնի իր ճակատագրի տնօրինումը։

Москва намерена ввести миротворцев на территорию НКР. 6 фактов
В свете военно-политических событий последней недели, возникает ряд вопросов, касающихся региональной военной политики, самый главный из которых на данный момент-чего же хочет Россия.
В то время как некоторые пытаются утверждать, что Карабахское напряжение последних дней возможно было без дозволения России, и Азербайджан по собственной воле осуществил нападение на НКР, события последних лет доказывают обратное.
В особенности, российско-азербайджанская военная торговля и тот факт, что по сей день не перечислен предоставленный армянской стороне ещё в 2015 кредит на покупку оружия в $200 млн, а также сожалеющий ответ официального представителя МИД РФ Марии Захаровой на протест Азербайджана против этого кредита, в совокупности, могут быть трактованы Алиевым как уверение, что в случае войны, он не будет одёрнут со стороны “большого славянского брата”.
Дипломатические заявления прошедших дней являются свидетельством того, что Кремль не был против такого развития событий. В частности, перенос заседания Евразийского экономического союза под предлогом военной ситуации (в реальности с целью продемонстрировать Баку, что структура не поддерживает армянскую сторону в этой ситуации), а затем сокращения уже давно запланированного визита Медведева в Ереван для посещения Баку наглядно показали, что Москва изменила подход не только в сфере купли- продажи оружие, но и в дипломатии. Ко всему добавилось то, что премьер-министр РФ в Баку посетил мемориал шахидам и возложил венок в память об азербайджанских солдатах, погибших в боях против армянских сил.
Естественно, как в 90-е годы, так и теперь, основной целью России является расположение своих миротворцев в Карабахе. Не остается сомнений в том, что существование нагорно- карабахского конфликта остается главным рычагом России для поддержании своей власти в регионе․ Таким образом, улаживание конфликта в пользу любой из сторон, не в интересах РФ. В то же время привлечение российских миротворцев навсегда решило бы вопрос подчинения Армении, способной осмелиться ослушаться Кремля. О подобных намерениях РФ, говорят нижеприведённые факторы:
1. Соглашение о прекращении огня было достигнуто в Москве 5-ого апреля главами штабов вооруженных сил Армении и Азербайджана. Иными словами, это соглашение не дипломатическое, а военное. Министры иностранных дел не учавствовали в обсуждении данного соглашения. Возникает вопрос, что обсудили стороны в ходе встречи в Москве, и почему эта встреча была конфиденциальной.
2. 7-го апреля, в интервью немецкой Deutsche Welle, Серж Саргсян отметил, что Армения никогда не была против размещения российских миротворцев в Карабахе. Учитывая тот факт, что НКР решительно выступает против размещения миротворцев на своей территории вплоть с 1994 года, создается впечатление, что президент готовит почву для нововведений.
3. В последние дни армяно-российские отношения серьёзно ухудшились. Это имело множество проявлений, начиная с изменения риторики Еревана по вопросу "стратегического партнёрства" и, заканчивая тем обстоятельством, что Дмитрия Медведева сопровождал в Цицернакаберд только мэр Еревана Тарон Маргарян. Всё это может быть обусловлено как вооружением Азербайджана Россией (что не новость), так и какими-то дипломатическими мерами.
4. В то же время активно обсуждается некий мистический Казаньский документ, который был предложен в 2011 году, на встрече президентов России, Армении и Азербайджана. Армения согласилась принять этот документ, а Азербайджан отказался. В то время ходили слухи о том, что в соответствии с документом, Армения согласилась предоставить некоторую часть освобожденных регионов вне бывшего НКАО (некоторые объявляли о 5-и, а некоторые о всех 7-и), и Карабах должен был получить особый статус. Хотя полезность этих документов для армянской стороны можно поставить под сомнение, но ещё более подозрительно, что Сергей Лавров на днях в Баку заявил, что у российской стороны имеются предложения по урегулированию конфликта, а стороны близки к принятию этих предложений. В ответ на эти заявления пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян отметил, что представленный в 2011 Казанский документ лежит на столе переговоров. К принятию каких документов близки стороны, Казанских, или каких-то иных, неизвестно. Тем не менее, ясно, что если после 4-х дневной войны Кремль навяжет Армении предложения, согласно которым часть территорий передаются Азербайджану, а другие получают чёткий статус под контролем российских миротворцев, то последнее нападение со стороны Баку было осуществлено если не по указу Москвы, то под её покровительством.
5. В Армении есть политические силы, которые выступают за размещение миротворцев в Карабахе. В частности, такое мнение было высказано главой фракции АНК Левоном Зурабяном на Национальном Собрании, а правящая Республиканская фракция заявила, что они не против размещения миротворцев.
6. Вчера стало известно, что созданной по указу президента России Владимира Путина  «Национальной гвардии», будет дано разрешение на проведение внешней миротворческой миссии. И хотя структура основана на российской полиции, тем не менее, она будет работать на «поддержание миротворческой миссии» за пределами России. То есть, если в Нагорном Карабахе будут размещены российские миротворцы, это будут те войска, которые принимают  участие в разгоне демонстраций в России.