Հարավային սահմանում զոհված Արման Անդրեասյանին հուղարկավորեցին Մեծ Մանթաշ գյուղում
Շիրակի մարզի Մեծ Մանթաշ գյուղում այսօր հողին հանձնեցին ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը հարավային սահմանում զոհված 19-ամյա Արման Անդրեասյանին: Երիտասարդ հերոսին վերջին հրաժեշտը տալու համար եկել էր ողջ գյուղը:
Տղան անհետ կորածների ցուցակում էր: Անդրեասյանները մինչեւ ապրիլի 10-ը հույս ունեին, որ Արմանը՝ թեկուզ վիրավոր, սակայն ողջ է լինելու: Բաշ Քարվենդ բնակավայրի մոտակայքում զոհված 18 հայորդիների մարմինները հայկական կողմին փոխանցելուց հետո պարզվել էր, որ նրանց թվում է նաեւ Արման Անդրեասյանը:
Մեծ Մանթաշի համայնքապետի տեղեկություններով՝ Արմանը գտնվել է այն վաշտում, որն առաջինն է իր վրա վերցրել թշնամու հարվածը: Բանակ զորկակոչվել էր 2014 թ.-ի հուվարին: Արմանը տան փոքրն էր, իրենից մեծ 4 եղբայրները հասցրել էին պարտքը կատարել հայրենիքի հանդեպ: Մեծ Մանթաշի համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Արմանուշ Սարգսյանը Անդրեասյանների հարեւանուհին է: Արմանի մասին խոսում է ափսոսանքով, ասում է՝ շատ բարեհամբույր, սիրալիր, քաղցրալեզու երիտասարդ էր՝ մի «ջանին» հազար «ջանով» էր պատասխանում. «Մեր տեղեկություններով՝ շատ լավ զինծառայող էր ու մտադիր էր զորացրվելուց հետո էդ գծով շարունակելու: Միշտ ասում էր, որ տղան պիտի ծառայած լինի»:
Մեծ Մանթաշի համայնքապետի փոխանցմամբ՝ Մեծ Մանթաշից ներկայումս Արցախի սահմանները պահող 24 ժամկետային եւ 8 պայմանագրային զինծառայող ունեն: Եռաբլուրում ամփոփված ավագ լեյտենանտ Բենիամին (Մոնթե) Եղոյանը եւս ծնունդով Մեծ Մանթաշից էր: Գյուղում սպասում են լուրերի մեկ այլ անհետ կորած զինծառայողից՝ Արգիշտի Գաբոյանից, ում որոնողական աշխատանքները Թալիշում դեռ շարունակվում են:

В селе Мец Манташ похоронили погибшего на южной границе Армана Андреасяна
В селе Мец Манташ Ширакской области сегодня предали земле 19-летнего Армана Андреасяна, погибшего на южной границе в ночь на 2 апреля. Проститься с молодым героем пришло все село.
Арман числился пропавшим без вести. До 10 апреля Андреасяны надеялись, что Арман найдется хоть и раненный, но живой. Но после того, как в районе населенного пункта Баш Карвенд армянской стороне были переданы тела 18 армянских парней, выяснилось, что Арман Андреасян среди них.
По данным старосты Мец Манташа Арман Андреасян служил в той роте, которая первой приняла на себя удар врага. Он был призван в армию в январе 2014 г. В семье Арман был младшим. Четверо его старших братьев успели отдать долг родине. Секретарь сельской администрации  Армануш Саркисян – соседка Андреасянов. Об Армане говорит, что он был очень доброжелательным, ласковым юношей. “По нашим сведениям, служил он очень хорошо и собирался после демобилизации стать военным. Арман всегда говорил, что парень должен служить в армии”,- рассказала Армануш Саркисян.
Староста сообщил, что в настоящее время из Мец Манташа на границах Арцаха служат 24 срочных и 8 контрактных военнослужащих. Похороненный в Ераблуре Бениамин (Монте) Егоян тоже был родом из Мец Манташа. В селе ждут вестей еще об одном пропавшем без вести – Аргишти Габояне, работы по поиску которого в Талыше продолжаются.