«Ես լավատես եմ, ես գիտեմ, որ Արգիշտիս կգա»
Վաշտի հրամանատար, կապիտան 25-ամյա Արգիշտի Գաբոյանը Շիրակի մարզի Մեծ Մանթաշ գյուղից է: Համագյուղացիներից Սմբատն ասում է. «Ուղնուծուծով զինվորական է՝ ծնված հենց էդ գործի համար, հերն էլ է ժամանակին պատերազմի միջով անցել՝ հիմի էլ տղեն»: Համայնքապետ Ստյոպա Չոբանյանի փախանցմամբ՝ վերջին տեղեկությունը Արգիշտիի մասին եղել է ապրիլի 3-ին: «Հայրը՝ Արծվին է վերջին անգամ տեսել Թալիշի իրա տանը: Գրկախառնվել հրաժեշտ են տվել մինչեւ Արգիշտիի դիրքեր բարձրանալը: Տղեն, որ դուրս է եկել տնից, հերը հետեւից ձեն է տվել, թե գոնե բուշլատդ ու հեռախոսդ վերցու՝ էդ էլ չի վերցրել, ըդպես թողել գնացել է»:
Արգիշտի Գաբոյանի հայրական տանն եմ: Մայրը՝ Հասմիկ Սարգսյանը, խամրած հայացքով նայում է դեմքիս. «Բայց հոգով ուժեղ եմ, ես սպասում եմ տղայիս վերադարձին, ինքը պարզապես չի կարող ողջ չլինել»: Արգիշտին Գաբոյանների ավագ որդին է: Հասմիկն ասում է, որ ռազմական գործին տղան ծանոթ էր դեռ մանուկ հասակից եւ այդ տարիքից էլ որոշել էր՝ մեծանա, զինվորական է դառնալու. «Հերը ազատամարտիկ է, կռվել է Արցախյան պատերազմի ժամանակ, մեր գյուղում ազատամարտիկների առաջին ջոկատն ինքն է կազմավորել ընկերների հետ: Մորը կստիպեր, թե մա, պարապ մի նստի, նասկի գործե, որ տանեմ ռազմաճակատ, տղերքին տաք նասկի է պետք: Ամուսինս հիմի էլ զինվորական գործի մեջ է, պայմանագրային ծառայող է Ղարաբաղում՝ հեր ու տղա իրար հետ կծառայեն»:
Հասմիկը Արգիշտիի հետ խոսել է ապրիլի 1-ի երեկոյան եւ ապրիլի 2-ի վաղ առավոտյան: «Գիտեի, որ դիրքերից պիտի իջնեին, ասի զանգեմ մի հատ իմանամ: Նախ իրիկունը խոսեցի, հետո սիրտս անհանգիստ էր շատ, հաջորդ օրը՝ ապրիլի 2-ին՝ ժամը 8-ին, նորից զանգեցի, զգացի, որ խառն է, ասի՝ դե լավ, չուզեցի երկար խոսալ, ասի Հայկս քնած է, դու գործերդ կարգավորի՝ հենց զարթնեց, էլի կզանգենք: Դե հետո արդեն խոսել չստացվեց: Ամուսնուս հետ եմ խոսել, ինքը ապրիլի 1-ին դիրքերից իջել էր, պիտի տուն գային, բայց հրաման էին ստացել Թալիշ գնալու: Տղայիս տեսել էր ապրիլի 3-ին ու էլ տեղեկություն չուներ: Հիմա Թալիշում է, մինչեւ Արգիշտիս չգտնի, տուն չի գա»:
Հասմիկի ձայնը վստահ է, ասում է՝ որոշել է ամռանն ամուսնացնել Արգիշտիին, հարսնացուն էլ Մեծ Մանթաշից է լինելու: Հրաժեշտ տալիս համբերություն եմ մաղթում, պատասխանում է. «Ես լավատես եմ, ես գիտեմ, որ Արգիշտիս կգա»:
Հ.Գ. «Արմենիա» հեռուստաընկերության երեկոյան ժամը 20:00-ի լուրերի թողարկման հյուրը ՀՀ ՊՆ գլխավոր շտաբի օպերատիվ վարչության պետ գեներալ-մայոր Արտակ Դավթյան էր: Հաղորդավարուհու հարցին, թե ինչ տեղեկություններ կան անհետ կորած Արգիշտի Արծվիի Գաբոյանի մասին, Դավթյանը հետեւյալ պատասխանը տվեց. «Սկզբնական շրջանում հույս ունեինք, որ գտնվում է ադրբեջանական զինվորական հոսպիտալում, որպես վիրավոր, սակայն ցավոք սրտի 2 օր առաջ տեղեկատվություն ստացվեց, որ գտնվում է իրենց մոտ մահացած»: Տեղեկատվությունը եւս մեկ աղբյուրից ճշտելու համար զանգահարում եմ Մեծ Մանթաշի համայնքապետ Ստյոպ Չոբանյանին. «Ես էլ լսեցի «Կենտրոնի» լուրերով, բայց չեմ հավատա, մինչեւ հայրը չհաստատե, ես չեմ հավատա, որ Արգիշտին չկա: Իսկ էս պահի դրությամբ հայրը նման տեղեկություն չունի: Ես խոսել եմ Արծիի հետ, ասում է՝ մեկ դիակ կա, բայց դեռ չեն ասում ումն է: Գիտեմ, որ լուրերով տվել են, բայց ես ամեն դեպքում կսպասեմ հոր խոսքին»:

“Я оптимистка, я знаю, что мой Аргишти вернется…”
Командир роты, 25-летний капитан Аргишти Габоян – из села Мец Манташ Ширакской области. По словам односельчанина Смбата, Аргишти был военным до мозга костей. А староста села Степа Чобанян сообщил, что последнее сведение об Аргишти они получили 3 апреля. «Его отец, Арцви, в последний раз видел сына в Талыше. Они обнялись, попрощались, после чего Аргишти поднялся на позиции”.
Я нахожусь в родительском доме Аргишти Габояна. Его мать, Асмик Саркисян, смотрит на меня потухшим взглядом: “Я сильна духом, жду возвращения сына. Он не может не быть живой”. Аргишти – старший сын Габоянов. По словам Асмик, сын с детства мечтал стать военным. “Мой муж был ополченцем, участвовал в Арцахской войне. Он заставлял свою мать вязать шерстяные носки и брал их с собой на фронт для товарищей. Муж и сегодня служит контрактником в Карабахе. Отец и сын служили вместе”.
Асмик разговаривала с Аргишти вечером 1 апреля и рано утром 2 апреля. “Я знала, что он должен спуститься с позиций, и решила поговорить с ним. Сперва позвонила вечером. Но на душе у меня было неспокойно, поэтому еще раз позвонила 2 апреля в восемь утра. Почувствовала, что там суета, поэтому не стала долго говорить, сказала, что позвоню попозже. А потом уже поговорить не удалось. Поговорила только с мужем. 1 апреля он спустился с позиций и должен был приехать домой, но получили приказ отправиться в Талыш. Сына он видел 3 апреля, после чего никаких сведений у нас уже не было. Сейчас муж находится в Талыше. Пока не найдет сына, домой не вернется”.
Голос Асмик звучит уверенно. Она говорит, что решила летом поженить Аргишти, невеста будет из Мец Манташа. Прощаясь, я пожелала Асмик терпения. “Я оптимистка. Я знаю, что мой Аргишти вернется...”- ответила она.
P.S. Гостем вечерних новостей на телеканале “Армения” был начальник оперативного управления Генштаба Минобороны РА, генерал-майор Артак Давтян. На вопрос телеведущей, какие сведения есть о пропавшем без вести Аргишти Габояне, Давтян дал следующий ответ: “Вначале мы надеялись, что он находится в азербайджанском военном госпитале как раненый, но, к сожалению, два дня назад поступила информация о том, что он мертв, находится у них”. С целью дополнительного уточнения информации звоню старосте села Мец Манташ Степе Чобаняну. “Я слышал новости на телеканале “Кентрон”, но не верю. Пока отец не подтердит, я не поверю, что Аргишти нет. А на данный момент у отца нет такой информации. Я разговаривал с Арцви, он сказал, что есть одно тело, но пока не говорят, кто это. Мне известно, что говорили по новостям, но я в любом случае буду ждать информации от отца”.