Գևորգը պարզ երազանքներ ուներ
Երեք օր առաջ Լոռու մարզի Աքորի գյուղում ստացան Ղարաբաղի հարավային սահմանի դիրքերում զոհված աքորեցի զինվորի՝ Գևորգ Գևորգյանի մահվան լուրը: Գևորգը ծառայության է մեկնել 2015թ.-ի հունվարի 20-ին: Երեկ կեսօրից հետո նրա դին զորամասից հանձնեցին ընտանիքին: Արցախի ազատամարտում Գևորգը Աքորիի առաջին զոհը չէր, գյուղն էլի 7 զոհ է տվել: Գևորգը 8-րդն է: Զոհվածներից Վահագն Վարդևանյանը Արցախի ազատամարտի հերոս է:
Աքորեցիները մեծ ցավով էին խոսում ծանր մանկություն ապրած Գևորգի մասին: «Խեղճ ու աղքատ ընտանիքից է: Ծնողները 6 երեխա ունեն, հազիվ են պահել նրանց: Գևորգի զոհվելուց 1,5 ժամ անց են ինձ հաղորդել լուրը: Ալավերդու զինկոմը տեղեկացրեց»,- պատմեց  գյուղապետ Հրահատ Սիմոնյանը:
«Դեպքը տեղի է ունեցել ապրիլի 19-ին, ժամը 10:50-ի սահմաններում: Ճիշտն ասած, ես Գևորգի սպանվելուց 4 օր առաջ եղել եմ նրանց դիրքում: Անձամբ Գևորգի հետ զրուցել եմ: Առաջին տպավորությունս այն էր, որ ես խոսում եմ պարտաճանաչ և բանիմաց զինծառայողի հետ: Գևորգը գնդացրորդ էր, հենց առաջնագծում, հենց հակառակորդի անմիջական շփման պայմաններում: Նա սպանվել է դիպուկահարի կրակոցից: Անմիջապես մահացել է: Բուժակը, երբ հասել է դիրք, արդեն գիտակցություն չի ունեղել: Շատ լավ զինվոր էր: Լավ ծառայության համար նրան տվել են լրացուցիչ արձակուրդ», -պատմեց Գևորգի հրամանատարի տեղակալ՝ փոխգնդապետ Սևակ Հայրապետյանը:
Գևորգը վերջին անգամ արձակուրդ էր եկել մարտի 20-ին. «Մի հատ մոզի ունեին, ձմեռը պահել էին, որ կով դառնա: Հնարավորություն չունեին, ստիպված մոզին մորթեցին, որ համ Գևորգի զորամաս վերադառնալու ճանապարհածախս լինի, համ էլ՝ մի 5 օր էստեղ սննվի»,- պատմեց հարևաններից Ս. Թաթոյանը:
«Վեց երեխա ունեմ: Գևորգը միջնեկն էր, 36 հազար դրամ նպաստով ենք ապրում: Ես առավոտյան հեռուստացույցը միացրի, պատահաբար «Շանթով» իմացա լուրը: Միամիտ միացրի, համ գործ էի անում, համ՝ լուրերը լսում: Մեկ էլ ասեցին, որ Գևորգ Գարեգնի Գևորգյանը մահացու վիրավորվել է: Նա բանակում իրեն լավ էր զգում, գոհ էր ծառայությունից: Մենք էլ էինք գոհ: Գևորգս աշխատող տղա էր: Սովորող էր: Շատ էր ձգտում, որ գնա ծառայի: Երկուշաբթի իրիկունն ենք հետ խոսել: Ասավ, լավ եմ մամ ջան, լավ եմ»,- պատմեց մայրը՝ Իրինա Գևորգյանը:
«Շատ բան կա, որ որպես հայր՝ որդուս համար չեմ կարողացել անել, հիմա խառնված եմ, չեմ կարող ասել: Խիղճս տանջում է, որ Գևորգիս լավ չեմ կարողացել պահել»,- ասաց հայրը՝ Գարեգինը:
Գևորգի եղբայրը՝ Ժորան
Գևորգի զոհվելուց  ցնցված է նրա 15-ամյա եղբայրը՝ Ժորան. «Ես անպայման զինվորական ծառայության եմ մեկնելու հենց այն դիրքերը, որտեղ զոհվել է եղբայրս, ես շարունակելու եմ նրա գործը»,- հեկեկալով  ասում էր Ժորան: Գևորգը զոհվելուց երկու օր առաջ էր հեռախոսել կրտսեր եղբոր հետ. «Ասաց, որ բանակից գամ, մեր սարերն ենք գնալու: Մեր Բգավոր սարն էր երազում, որտեղ անցել է մեր մանկությունը», -պատմեց եղբայրը:
«Շատ ծանր մանկություն է ունեցել: Գևորգը ուրիշի համար փողով գործեր էր անում, խոտ էր բարձում, փայտ էր կրում, տունը տաքացնելու համար անտառից շալակով փայտ էր բերում: Էդ ընտանիքի երեխաները ոչ մի անգամ փորներով մեկ հաց չեն կերել: Բարեսիրտ ու հարգանքով տղա էր»,- հիշեց հարևան Ռադիկ Թաթոյանը:
«Ամեն ինչով լսող էր: Մի քիչ կռվում էր, տաքարյուն էր: Ես ու Գևորգը շատ նեղություններ ենք իրար հետ կիսել: Երկու տարի եղբորս չեմ տեսել», -ասաց ավագ եղբայր Գրիգորը:
Գևորգը սովորում էր Ալավերդու ուսումնարանում, քանդակելու նկատմամբ սեր ուներ: «Հայրը իրեն օգնելու համար հանեց ուսումնարանից: Ասացի՝ մի հանի, շնորհք ունի: Հանեց, չլսեց»,- պատմեց Ալավերդու ուսումնարանի տնօրեն, աքորեցի Վարուժան Սիմոնյանը:
Գևորգի ծնողները
«Նա դպրոցում փոքրամարմին ու վճիտ աչքերով երեխա էր: Հոգին խորն էր: Ընկերներին օգնելու հարցում միշտ պատրաստակամ էր: Զարմացած եմ, թե այդ փոքրամարմին երեխան ինչպես է մարտնչել թշնամու դեմ: Բանակում հասակ առավ: Գևորգը դասարանում աննկատ էր ապրում: Մենք պետք է նրան նկատեինք: Եվ ընկերները միշտ  նկատում էին նրան»,- հիշեց 5-10-րդ դասարաններում Գևորգի դասղեկը՝ Աքորու դպրոցի պատմության ուսուցչուհի Սիլվա Սիմոնյանը:
Ուսուցչուհու ասելով՝ այս պահին Ղարաբաղի առաջնագծում Աքորիից 33 զինվորներ են մարտնչում հակառակորդի դեմ: «Նրանցից 3-ը Ջաբրայելի դիրքերում Գևորգի հետ էին, Թալիշում և Մատաղիսում Աքորին նույնպես ունի  զինվորներ: Ուզում եմ ասել, որ ապրիլի 1-ից Աքորին շատ լարված, հոգեկան խռովքի մեջ է»,- ասաց  ուսուցչուհին:
Այսօր Աքորիում հողին կհանձնեն զինվոր Գևորգ Գևորգյանին, ով իր հետ տանելու է իր չապրած մանկությունն ու հայրենի Բգավոր սարի կարոտը:

Gevorg, the Soldier from Akori, Had Simple Dreams
It was three days ago that the village of Akori, in Armenia’s Lori Province, received news that native son Gevorg Gevorgyan had been killed in the recent round of fighting in Artsakh.
Gevorg fell to an Azerbaijani sniper round on April 19. The young man started his military service on January 20, 2015.
The dead soldier’s body was handed over to his family yesterday afternoon. Gevorg is the eighth Akori resident to die over the years in the Artsakh liberation struggle.
Akori residents say that Gevorg, one of six children, came from a poor family and that the parents could barely make ends meet.
Lieutenant Colonel Sevak Hayrapetyan, Deputy Commander of Gevorg’s unit in Artsakh, says that Gevorg was a machine gunner on the frontline.
“I visited their position four days before Gevorg was killed. He died instantly from a sniper’s bullet. He was a very fine soldier who received extra vacation time for outstanding service,” said Hayrapetyan.
The last time Gevorg was home on leave was March 20.
“They had a young calf and wanted to raise it. They couldn’t and were forced to slaughter it. At least, they could pay for Gevorg’s return from the base and to feed him for the five days he stayed,” said a neighbor.
“I have six children. Gevorg was the middle one. We live on a stipend of 36,000 AMD (US$75). I turned the TV on in the morning and heard the news by chance, that Gevorg Gevorgyan had been mortally wounded. He liked army life. My Gevorg was an industrious boy and a learner. He really wanted to go and serve. We talked to him by phone on Monday evening. He told me he was alright,” said Gevorg’s mother Irina Gevorgyan.
Garegin, Gevorg’s father, had trouble expressing his emotions.
“As a father, there’s much that I wasn’t able to do. My mind is tangled now. I can’t say. My conscience is killing me because I wasn’t able to keep my Gevorg safe and well,” said Garegin.
| Gevorg’s younger brother Zhora |
Gevorg’s death has really upset his 15 year-old brothers Zhora. “I will definitely do my military service at the very same position where my brother died. I will continue his work,” said a tearful Zhora.
Gevorg spoke to his younger brother just two days before he was shot and killed. “He said that when he got discharged we’d go up to our mountains. He dreamt of Mt. Bgavor where we spent our childhood,” Zhora said.
“It was a hard childhood. Gevorg would do odd jobs for others, cutting wood, piling hay, and the like. He’d go to the forest and haul back wood to heat the house. He was a well behaved and respectful boy,” said neighbor Radik Tatoyan.
Gevorg was attending classes at the Alaverdi vocational school. He loved to sculpt. “His father took him out of the school in order to help him out. I told him to keep the boy in the school. He has talent I said. He took him out anyway,” said Varouzhan Simonyan, a Akori native who serves as director of the Alaverdi Vocational School.
| Gevorg’s parents |
“He was small in stature with bright eyes. His soul was deep and was always ready to help others. I amazed that the boy was able to fight like he did. We never took any notice of him in class. We should have. His friends always did,” said Silva Simonyan, Gevorg’s teacher from grades 5-10.
The teacher said that there are currently 33 soldiers from Akori in Artsakh. “Three of them were in Jabrayil with Gevorg. We have soldiers in Talish and Mataghis as well. What I want to say is that the village has been in spiritual turmoil ever since April 1.”
Today, in Akori, Gevorg Gevorgyan will be laid to rest. The young soldier will take with him the childhood he never had and his yearning for his native Mt. Bgavor.